Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 18. júna (SITA) Národná banka Slovenska (NBS) v pondelok opäť intervenovala v prospech slovenskej meny. Ako povedal díler VÚB Ladislav Benedek, kurz koruny sa dopoludnia vyšplhal až na 44,900 SKK/EUR. "V tomto momente sa na trhu objavila centrá

BRATISLAVA 18. júna (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) v pondelok opäť intervenovala v prospech slovenskej meny. Ako povedal díler VÚB Ladislav Benedek, kurz koruny sa dopoludnia vyšplhal až na 44,900 SKK/EUR. "V tomto momente sa na trhu objavila centrálna banka, ktorá začala nakupovať koruny," povedal. Kurz koruny voči euru tak klesol k 44,620 / 670 SKK/EUR. Objem intervencie díler odhadol na 20 mil. eur. Ako dodal, prítomnosť centrálnej banky viedla k následným predajom devíz aj zo strany investorov.

BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) potvrdila svoju pondelkovú intervenciu v prospech slovenskej meny. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ oddelenia treasury centrálnej banky František Szulényi, prudká zmena kurzu slovenskej koruny voči euru v dopoludňajších hodinách nemala opodstatnenie, a preto bol potrebný zásah NBS. Centrálna banka je podľa jeho slov v prípade neúmerných výkyvov kurzu stále pripravená vkročiť na trh. Szulényi odmietol komentovať objem intervencie, NBS ho zverejní až v pravidelnom menovom prehľade.

BRATISLAVA - Národná banka Slovenska počas pondelka prekvapivo aj druhýkrát zasiahla na devízovom trhu a intervenovala v prospech slovenskej koruny. Tentokrát začala nakupovať koruny už pri úrovni 44,650 SKK/EUR a stlačila kurz až k 44,475 SKK/EUR. Podľa riaditeľa oddelenia treasury centrálnej banky Františka Szulényiho je pre centrálnu banku úroveň koruny okolo 44,500 až 44,600 SKK/EUR akceptovateľná, pokračovaním intervencie však chce dať trhu najavo, že vzhľadom na súčasné ekonomické fundamenty nevidí dôvod na oslabovanie meny.
BRATISLAVA - Návrh na odvolanie Jozefa Macejka z postu ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií nie je podľa prezidenta republiky Rudolfa Schustera taký horúci, aby musel rozhodnúť do konca týždňa. Schuster novinárom povedal, že má nabitý pracovný program a nerozhodne, kým si nevypočuje premiéra, ministra Macejka - a kým nedostane stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) ku kauze dodávky ľahkých motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť. Prezident podľa svojich slov nie je podľa ústavy v tomto prípade časovo viazaný. Nechce sa nechať tlačiť do kúta a do unáhlených rozhodnutí. Ak ho premiér presvedčí argumentmi, vyhovie mu.

BRATISLAVA - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda predpoludním podal zástupkyni riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Eve Mišíkovej oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin. Podľa informácie tlačového a informačného odboru Úradu vlády, premiér vzápätí podal podrobné vysvetlenie v tejto veci. Premiér mal vypovedať v súvislosti s tendrom na dodávku 35 ľahkých motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť (ZSSK).

BRATISLAVA - Francúzska spoločnosť Alstom považuje medializované obvinenia pracovníkov Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) z lobizmu za slovenskú vnútropolitickú záležitosť. "Alstomu neprislúcha túto záležitosť akokoľvek komentovať," povedal v pondelok pre agentúru SITA Igor Snopek, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Alstom v ČR a SR. Reagoval tak na premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý vyjadril podozrenie, že istá skupina ľudí vo vedení MDPT chcela presadzovať svoj súkromný záujem, pričom rokovala s potenciálnym dodávateľom v tendri na dodávku 35 vlakových súprav nad rámec svojich kompetencií. V tejto súvislosti boli skloňované mená ministra Jozefa Macejku, vedúceho úradu Petra Klučku, štátneho tajomníka Michala Baloga a exministra obchodu za ČSFR Jozefa Bakšaya.

BRATISLAVA - Reštrukturalizácia priemyslu SR si vyžaduje zapojenie troch prvkov do ekonomiky, ktorými sú vstup nových firiem na trh, vnútorná reorganizácia podnikov a odchod neúspešných firiem z trhu. "Sme v situácii, keď sa nám nepodarilo získať dostatočný prílev priamych zahraničných investícií (PZI), ak sa nerátajú zdroje z privatizácie. Rozhodujúcim budúcim zdrojom reštrukturalizácie priemyslu však budú hlavne priame zahraničné investície," uviedol na pondelkovej diskusii HN-klubu minister financií SR František Hajnovič. Ďalším faktorom, ktorý by napomohol reštrukturalizáciu priemyslu, je rastúca ziskovosť priemyslu.

BRATISLAVA - Deň daňovej slobody pripadne v tomto roku na 18. júna, čo znamená, že občania do utorka odovzdali celý svoj zárobok štátu a od nasledujúceho dňa začínajú pracovať sami pre seba. Odhadovaná výška celkového daňového a príspevkového zaťaženia pritom bude na úrovni 46,8 %. V porovnaní s minulým rokom sa deň daňovej slobody posunul o 8 pracovných dní dozadu. "Tento posun však nespôsobilo lepšie hospodárenie štátu, alebo zodpovednejší prístup politikov k verejným financiám a výdavkom. Skorší dátum dňa daňovej slobody spôsobili minuloročné vysoké verejné výdavky spôsobené najmä vyplácaním dlhopisov Fondu národného majetku," uviedol predseda Združenia daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) Ján Oravec.

BRATISLAVA - Slovenský minister financií František Hajnovič očakáva po septembrových parlamentných voľbách stabilizáciu a následné posilnenie koruny. Jeho vyjadrenie prichádza krátko po tom, ako slovenská centrálna banka intervenovala s cieľom podporiť korunu. Hajnovič povedal, že korunu ovplyvnili "nedostatočný" prílev zahraničných investícií, horší fiškálny vývoj ako sa plánovalo a neistota ohľadne volieb.

BRATISLAVA - Príspevkovú organizáciu Lignotesting, Drevársky a nábytkársky ústav skúšobný, Štátna skúšobňa SKTC - 129 by za cenu 25 mil. Sk mala získať akciová spoločnosť Výskumný ústav papiera a celulózy z Bratislavy (VÚPC). Vyplýva to z materiálu, ktorý by v stredu mala prerokovať vláda. Účtovná hodnota predávanej firmy predstavuje k 1. októbru 2001 takmer 23 mil. Sk.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Košická spoločnosť VSŽ dosiahla v prvom kvartáli zisk 52,87 mil. Sk. Firma tak medziročne zvýšila svoj kladný hospodársky výsledok o 88 % z minuloročných 28,1 mil. Sk. Tržby firmy z predaja vlastných výrobkov a služieb predstavovali 105,91 mil. Sk, pričom v rovnakom období minulého roka to bolo len 33,97 mil. Sk. Medziročne však poklesli tržby z predaja tovaru z minuloročných 300 mil. Sk na 80,33 mil. Sk. Vyplýva to z neauditovaných a nekonsolidovaných výsledkov spoločnosti.

BRATISLAVA - Hrubý zisk Unionu, poisťovacej a.s., dosiahol za päť mesiacov tohto roku takmer 18 mil. Sk. Poisťovňa pritom v rámci životného poistenia vykázala predpis poistného 83,6 mil. Sk a v neživotnom poistení 215 mil. Sk. Informoval o tom generálny riaditeľ poisťovne Tibor Bôrik.

BRATISLAVA - Heineken Slovensko v súčasnosti buduje druhú sladovňu v Hurbanove. Sladovňa si vyžiada investície v objeme približne 650 mil. Sk. Ako v rozhovore pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Združenia výrobcov piva a skladu Michal Pramuk, v novej sladovni sa ročne vyrobí zhruba 140 tis. ton sladu.

BRATISLAVA - V období rokov 1993 až 2001 vzrástli stále aktíva v správe Železníc SR (ŽSR) o približne 30 mld. Sk, z toho v rokoch 1998 až 2001 tento rast predstavoval 16 mld. Sk. Po rozdelení ŽSR na dva samostatné subjekty boli celkové aktíva dopravcu na úrovni 78,3 mld. Sk. Na rozvoj a modernizáciu súčasný prevádzkovateľ železničnej cesty vynaložil 25 mld. Sk, na nákup mobilných prostriedkov 13 mld. Sk.

BRATISLAVA - Spoločnosť Emerson, a.s., Nové Mesto nad Váhom ukončila minuloročné hospodárenie so stratou 3,12 mil. Sk pri tržbách za predaj vlastných výrobkov a služieb v sume 1,911 mld. Sk. Záporný hospodársky výsledok 51,1 mil. Sk z roku 2000 sa tak spoločnosti podarilo výrazne zredukovať a v tomto roku očakáva stabilnú finančnú a ekonomickú situáciu a dosiahnutie zisku. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

BRATISLAVA - KBC Insurance a predstavitelia Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS), ktorá je majoritným akcionárom poisťovne Ergo, a.s. v súčasnosti vedú záverečné rokovania o podmienkach kúpy podielu v Ergu. Due diligence v poisťovni už potenciálny investor vykonal. Informoval o tom riaditeľ marketingu poisťovne Emil Mitro. Ako dodal, tento obchod by sa mal v prípade vzájomnej dohody zrealizovať v najbližších týždňoch.

BRATISLAVA - Poľnonákup Šariš, a.s. Prešov ukončil minulý rok s čistým ziskom vo výške 3,6 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje značný nárast, keďže v roku 2000 vykázala firma zisk na úrovni 370 tis. Sk. Tržby za predaj tovaru predstavovali vlani 160,6 mil. Sk a znamená to len mierny pokles. Výroba Poľnonákupu Šariš zaznamenala nárast o takmer 8 % na 118 mil. Sk. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

BRATISLAVA - Spoločnosť Vod - eko, a.s., Trenčín dosiahla v minulom roku zisk na úrovni 4,05 mil. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o viac ako 28 %. Výroba predstavovala k ultimu decembra 249,2 mil. Sk a tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb 233,5 mil. Sk. "Hospodárenie spoločnosti ovplyvnil aj fakt, že 70 % stavieb realizuje firma pre zahraničných investorov," uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva spoločnosti Peter Klačman.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BUDAPEŠŤ - Dôvera v maďarskom podnikateľskom sektore sa v máji zlepšila po nepriaznivom aprílovom vývoji. Informoval o tom inštitút pre výskum ekonomiky GKI Gazdaságkutato, ktorý v rámci prieskumov každý mesiac oslovuje podniky a domácností. GKI oznámil, že index dôvery v podnikateľskej sfére sa v máji zlepšil na úroveň mínus 4,7 bodu z aprílovej úrovne mínus 9,3 bodu. Avšak index dôvery domácností sa mierne zhoršil na májových mínus 2,1 bodu z aprílovej rekordne najlepšej úrovne mínus 0,6 bodu.

HALIFAX - Ministri financií najbohatších krajín sveta z takzvanej skupiny G7 vyjadrili na svojom víkendovom zasadnutí v kanadskom Halifaxe opatrnú dôveru v oživovanie svetovej ekonomiky a diskutovali o nedávnom posilňovaní eura voči doláru. Skupina G7 zahŕňa Veľkú Britániu, Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a USA. Dohodli sa tiež na tom, že ďalšia pomoc najchudobnejším krajinám sveta by sa mala poskytovať väčšmi vo forme grantov namiesto úverov. Apelovali tiež na zadlženú Argentínu, aby vypracovala kredibilný a stabilný plán oživenia z ekonomickej krízy. Zároveň vyjadrili spokojnosť s vývojom svetovej ekonomiky a s pokrokom krajín G7 pri zotavovaní sa z minuloročného útlmu.

RÍM - Taliansky odevný koncern Benetton, ktorý v posledných rokoch značne rozšíril pole svojej pôsobnosti, sa v súčasnosti zaujíma o taliansku lodnú spoločnosť Tirrenia. Prezident koncernu Gilberto Benetton v televíznom rozhovore potvrdil, že Benetton sa bude v privatizačnej súťaži uchádzať o lodnú spoločnosť hneď potom, ako štátny holding IRI vyhlási tender. IRI vlastní 85 % akcii v spoločnosti Tirrenia a predaj by do štátnej pokladnice mal priniesť okolo 50 mil. eur.

BUKUREŠŤ - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zvýšila rating dlhodobých devízových záväzkov Rumunska na B+ z úrovne B a rating dlhodobých záväzkov v domácej mene na BB- z úrovne B+. Rating krátkodobých devízových záväzkov bol potvrdený na B. Agentúra zmenila výhľad pre ratingy dlhodobých záväzkov zo stupňa "Pozitívny" na stupeň "Stabilný".

PRAHA - Česká republika by sa nemala príliš ponáhľať so spĺňaním prísnych Maastrichtských kritérií, potrebných na vstup do eurozóny, na úkor ekonomického rastu. Informoval o tom Vladimír Špidla, ktorý je popredným kandidátom na post nového premiéra ČR. Špidla, ktorého sociálnodemokratická strana zvíťazila vo víkendových voľbách, oznámil, že jeho kabinet sa bude snažiť konsolidovať deficitmi zaťažené verejné financie približne do roku 2007, aby sa krajina mohla krátko nato pripraviť na prijatie eura.

PRAHA - O 7,016 mld. CZK na 750,756 mld. CZK sa do 17. júna zvýšila bilančná suma České národní banky (ČNB). Bilančná suma vyjadruje súhrn aktív alebo pasív centrálnej banky. Informácie v pondelok poskytol tlačový odbor ČNB.

LONDÝN - Ratingová agentúra Fitch Ratings zvýšila rating Belgicka pre dlhodobé záväzky v domácej mene a v devízach na AA z úrovne AA-mínus, pričom ratingu udelila stabilný výhľad. Fitch zdôvodnila svoje rozhodnutie tým, že Belgicko dosiahlo výrazný pokrok "v rámci konsolidácie deficitu a dlhu, ako aj v oblasti redukcie krátkodobého reziduálneho dlhu". Rating pre krátkodobé záväzky Belgicka ostáva na F1+.

PRAHA - Vládny dlh Českej republiky (ČR) vzrástol v prvom štvrťroku o 13,4 mld. CZK a k 31. marcu predstavoval 358,4 mld. CZK. Medziročne sa vládny dlh zvýšil o 30 %, teda takmer o 84 mld. CZK. Hlavnou príčinou rastu dlhu bol predpoklad krytia bežných výdavkov pomocou mimoriadnych príjmov, ktoré sa však nepodarilo včas pripísať na štátny účet. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v pondelok zverejnilo Ministerstvo financií ČR.

LONDÝN - Ratingová agentúra Moody`s Investors Service znížila rating švédskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Ericsson z úrovne Baa2 na Baa3. Nový rating sa nachádza už len jeden bod nad rizikovou hranicou. Agentúra Moody`s koncern Ericsson upozornila, že v blízkej budúcnosti môže rating znížiť ešte raz. Ako dôvod pre zníženie ratingu agentúra uviedla nenastupujúce oživenie kľúčových trhov spoločnosti. Moody`s takisto znížila aj krátkodobý dlhový rating z úrovne Prime-2 na Prime-3. Výhľad ratingov ostal negatívny.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 561
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 041
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 842
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 339
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 574
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 290
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 057
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 897
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 810
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 757

Hlavné správy zo Sme.sk

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

Neprehliadnite tiež

Železnice ukázali zmodernizované Pendolino. Pozrite sa, ako vyzerá

Jednotku prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko s Českými dráhami na linke medzi Košicami a Prahou

Pozrite sa, koľko rokov pracovného života môžete ako Európan očakávať (Eurostat)

Za uplynulú dekádu stúpla očakávaná dĺžka pracovného života v priemere o 1,8 roka, zistil európsky štatistický úrad.

Škoda nestíha vyrábať Superb, časť výroby presunie do Nemecka

Automobilka v súčasnosti nedokáže uspokojiť veľký dopyt zákazníkov po vozidlách.