BRATISLAVA. Asi dve desiatky zamestnancov Moldavského recyklačného podniku (MoRePo), ktorý by mal ísť do konkurzu, dnes prišli protestovať pred Úrad vlády (ÚV) za svoje výplaty.
Ako pre TASR ozrejmila predsedníčka tamojšej odborovej organizácie, zamestnanci chcú svoje mzdy za január a február, ako aj odstupné, ktoré im vyplýva z kolektívnej zmluvy. Podľa nej majú po 20 rokoch nárok na sedem platov. "Po toľkých rokoch by sme chceli dostať svoje peniaze," doplnila.
"Myslíme si, že je to povinnosťou štátu, ktorý nás dostal do tejto situácie, aby sme aspoň riadne odišli s odstupným, ktoré je podchytené v kolektívnej zmluve," povedala. Na margo avizovaného konkurzu poznamenala, že ten sa možno ani neudeje, keďže podnik je už veľmi zadlžený.
"Každý mesiac naše podlžnosti narastajú a možno, že dostaneme mzdy len za tri mesiace z garančného fondu." Ozrejmila, že aj preto dnes nespokojní zamestnanci prišli vykričať svoj "bôľ" z toho, do akej situácie ich dostali štátni úradníci.
Ministerstvo životného prostredia už začiatkom februára avizovalo, že nevidí možnosť ďalšieho udržania štátneho podniku a rozhodlo sa ho preto dať do konkurzu.
"Rezort nemieni prehlbovať zadlženosť Moldavského recyklačného podniku a preto prichádza s jediným čestným riešením, konkurzom, aby sa jeho zamestnanci mohli čo najskôr dostať ku svojim výplatám," vyhlásil štátny tajomník Branislav Cimerman po stretnutí vedenia ministerstva, riaditeľa podniku a predstaviteľov odborov.
"Nevieme ten podnik udržať a dáme ho tak do likvidácie a do konkurzu, aby zamestnanci, ktorí nemajú už na výplaty podľa zákona dostali to, čo im patrí," uviedol minulý týždeň šéf envirorezort József Nagy. Avizoval, že chce, aby šiel podnik do konkurzu čo najskôr, keďže nemá zmysel ho "ťahať" ďalej.
Problémy v podniku nastali po tom, čo sa z Vojenského opravárenského podniku (VOP) stal MoRePo, a to tak, že sa v roku 2009 rozhodnutím vlády zmenil zriaďovateľ podniku.
Z Ministerstva obrany prešiel podnik pod envirorezort. Predmetom činnosti mala byť likvidácia nebezpečného odpadu, ktorým mala byť vojenská technika. Dlhy podniku sa doteraz vyšplhali na asi päť miliónov eur.
Podnik disponuje na ploche zhruba 9500 metrov štvorcových vlastnými výrobnými, opravárenskými, servisnými, administratívnymi a technologickými kapacitami, má vytvorené vlastné objekty pre transformáciu elektrickej energie a prevádzkuje neutralizačnú stanicu a čističku odpadových vôd. Z pôvodných 320 zamestnancov je dnes v MoRePo zamestnaných 75 ľudí.