BRATISLAVA. Podiel čistého príjmu z poplatkov totiž predstavuje na celkovom hrubom príjme stavebných sporiteľní až 34 % (podľa údajov k novembru 2010), kým za celý bankový sektor tvoria tieto poplatky iba 21 %.
"Na neúmernú výšku poplatkov poukazuje aj podiel čistého príjmu z poplatkov voči čistým úrokovým príjmom, ktorý u stavebných sporiteľní spolu dosahuje až 40 %, pričom za celkový bankový sektor tento podiel zaznamenal len 26 %," uvádza rezort v Návrhoch na zmeny v systéme podpory bývania v SR.
Po novom by tak súhrnná ročná výška poplatkov za jedného stavebného sporiteľa, ktorý je poberateľom štátnej prémie, nemala prekračovať 20 % maximálnej výšky štátnej prémie za kalendárny rok.
Ministerstvo financií taktiež navrhuje obmedziť poskytovanie medziúverov. "Stavebné sporenie má motivovať k sporeniu, avšak súčasné ponuky stavebných sporiteľní nemotivujú k sporeniu, ale skôr nabádajú k zadlžovaniu sa. Celkový stav medziúverov k 30. septembru 2010 viac ako 3-násobne prekračoval objem klasických stavebných úverov," upozorňuje rezort.