SME

Zúčtovanie zdravotného poistenia sa blíži

Dôležité je nemať kolísavé príjmy a túto podmienku spĺňa väčšina ľudí, ktorí boli alebo sú zamestnaní. Zúčtovanie nerobia.

Ľudia, ktorí musia robiť zúčtovanie sami, narážajú na nezrozumiteľnú terminológiu. Výsledkom sú chyby a opravy.Ľudia, ktorí musia robiť zúčtovanie sami, narážajú na nezrozumiteľnú terminológiu. Výsledkom sú chyby a opravy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Mali ste celý rok jedno zamestnanie a plat do 2169,09 eura? Môžete si vydýchnuť. Akýkoľvek iný príjem by znamenal, že sa vás týka ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

V Dôvere vlani podalo zúčtovanie vo vlastnej réžii 110-tisíc ľudí. Všeobecná zdravotná poisťovňa takéto štatistiky nemá. Aj hovorkyňa Unionu Judita Smatanová však tvrdí, že zúčtovanie „si vo väčšej miere robia poistenci samostatne."

Aj tento rok má povinnosť vyrovnať svoje záväzky voči poisťovni rovnaký termín ako zdanenie príjmov, a to 31. marec.

Jeden môže, druhý musí

Minulý rok sa vyhrotila situácia na trhu práce. Miera evidovanej nezamestnanosti neklesla pod 12 percent. V pobočkách poisťovní sa to môže hemžiť ľuďmi, ktorí zmenili zaradenie v systéme – najprv boli zamestnaní, potom poistencami štátu ako evidovaní nezamestnaní.

Dôležité je nemať kolísavé príjmy – nezarobiť viac ako 2169,09 eura mesačne – a túto podmienku spĺňa väčšina ľudí, ktorí boli alebo sú zamestnaní. Zúčtovanie nerobia.

Zamestnancov sa to týka vtedy, ak mali príjmy „kolísajúce" okolo tejto sumy. Ak nezmenili zamestnávateľa, o zúčtovanie môžu požiadať jeho. Čas na to majú do 15. februára.

„Ak mal zamestnanec viacerých zamestnávateľov, zároveň predloží doklady od nich," dodáva Monika Laciková z Dôvery.

Iné je mať zdaniteľné príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu. Každý, kto mal označenie samostatne zárobkovo činná osoba čo len deň, musí urobiť zúčtovanie sám.

Chce to daňové priznanie

Orientovať sa v spleti rôznych výnimiek a možností je prakticky nemožné. Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera na to reagujú dotazníkom na internete. Systémom otázka – odpoveď môžete zistiť, či sa vás zúčtovanie týka, prípadne, aké tlačivo potrebujete.

Je to len prvý krok. Pri vypĺňaní potrebujete aj daňové priznanie –potrebujete vedieť základ dane z príjmov a výdavky na zdravotné poistenie, o ktoré sa vám tento základ znížil.

„Vieme vám odporučiť tlačivo, predvyplniť ho aj vypočítať," prihovára sa klientom Všeobecná poisťovňa. Pomoc sľubujú aj Dôvera a Union.

Schyľuje sa k zmene

Parlament minulý štvrtok posunul do druhého čítania návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorého budú ročné zúčtovanie robiť poisťovne.

„Majú všetky informácie o príjmoch, a teda aj o vymeriavacích základoch zamestnancov. Navrhovaný spôsob výrazne zjednoduší povinnosti zamestnávateľov, podnikateľov, ale aj ostatných občanov, ktorí boli povinní robiť ročné zúčtovanie," povedala poslankyňa Katarína Cibulková (SDKÚ).

Zdravotné poistenie nemá poistný princíp, ide len o ďalšiu daň. Časť vládnej koalície na čele s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) bola za zrušenie takýchto odvodov. Začlenili by sa do daňového systému. Koaličná rada však tento návrh zavrhla.

Na čom záleží

Zamestnanec

  • Ročné zúčtovanie sa týka každého, kto mal kolísavé príjmy. Stačí, že za jeden mesiac zarobil viac ako 2169,09 eura. Ďalší prípad je človek, ktorý nebol zamestnaný celý rok, ale vtedy, keď bol, mal viac ako 2169,09 eura.
  • Do 15. februára môže požiadať zamestnávateľa, aby sa so zdravotnou poisťovňou vyrovnal zaňho. Ak to neurobí, potrebuje tlačivo A alebo S – podľa toho, či mal celý rok jedného zamestnávateľa, alebo viacerých. Rovnako je na tom človek, ktorý už nepracuje tam, kde vlani.
  • Pre zamestnanca, ktorý mal aj zdaniteľné príjmy z podnikania alebo bol aspoň jeden mesiac samoplatiteľom, je tlačivo S.

Živnostník

  • Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná urobiť zúčtovanie sama. Použije tlačivo B.
  • Pre prípad, že mal aj zamestnanie, je tlačivo S.

Samoplatiteľ

  • Má povinnosť urobiť zúčtovanie, ak mal vymeriavací základ vyšší ako 206,60 eura mesačne.
  • Potrebuje tlačivo C.

Poistenec štátu

  • Štát platí poistné za dôchodcu či ženu na rodičovskej dovolenke. Kto bol v tejto situácii celý rok, musí urobiť zúčtovanie, ak mal zdaniteľné príjmy spolu vyššie ako 2479,20 eura.
  • Na tento účel slúži tlačivo typu C.

Zmena sadzby

  • Špecifický prípad je zníženie sadzby poistného zo 14 na sedem percent, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku zdravotného postihnutia.
  • Táto zmena si vyžaduje tlačivo X.
Dôležitý je základ dane z príjmov, pomôže priznanie

Živnostník musí mať prehľad príjmov a odvodov. Bez nich mu nepomôže ani poisťovňa. Uvádzame príklad.

1. Živnostník potrebuje tlačivo typu B. Napíše rodné číslo, označí druh ročného zúčtovania (riadne), napíše kód zdravotnej poisťovne a vyberie si, že nebol osobou so zdravotným postihnutím celý rok. Nasleduje I. oddiel. Stačí vypísať priezvisko, meno a adresu trvalého pobytu.

2. Strana číslo 2 sa začína III. oddielom. Číslo platiteľa poistného je jeho rodné číslo, aj IČO a DIČ má každý svoje.

3. Prvé numerické údaje, od ktorých závisí výsledok zúčtovania, sú dátumy, odkedy dokedy sa poistenec považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu.
Kto bol samostatne zárobkovo činnou osobou celý rok, napíše: od 01. 01. 2010 do 31. 12. 2010. Tomu zodpovedá 365 dní.

4. Živnostník spočíta zaplatené preddavky za rok 2010, teda aj tie, čo zaplatil v roku 2011 (zväčša ide o preddavok za december splatný do 8. januára). Náš príklad vychádza zo sumy 855,36 eura.

5. Teraz záleží na základe dane z príjmov. Živnostník musí najprv urobiť daňové priznanie. Keď od príjmov, ktoré priznal, odčítal výdavky, vyšlo mu 7931,79 eura. Tento údaj napíše do 27. riadka zúčtovania.

6. Ďalej musí vyčísliť výdavky na zdravotné poistenie, o ktoré si znížil základ dane. Vrátane nedoplatku z predchádzajúceho zúčtovania to je 1280,95 eura.

7. Nasleduje výpočet vymeriavacieho základu. Súčet dvoch predchádzajúcich hodnôt delené 2,14 rovná sa 4305,01 eura.

8. Živnostník môže prejsť na výpočet poistného. V položkách 51 a 53 zopakuje svoj vymeriavací základ, pokračuje sadzbou poistného. Súčin 4305,01 a 14 delené 100 sa rovná 602,70 eura. Toľko mal zaplatiť. Preplatok je 252,66 eura.

9. Ostáva výpočet preddavku na rok 2012. Živnostník dosadí základ dane z príjmov neznížený o výdavky na poistné, čo je súčet položiek 27 a 28, a vypočíta podiel pomernej časti dane a koeficientu 2,14. Keď doplní aktuálnu sadzbu (14 percent), vyjde mu preddavok 50,22 eura.

Nervom uľavia poisťovne

Ak by zúčtovanie preddavkov poisťovne robili samy, predišlo by sa chybám vo výpočte poistného. Poisťovne ich odstraňovali, aj keď im to zákon neukladal.

BRATISLAVA. Iba do 15. februára môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Inak má mesiac a pol na to, aby sa so zdravotnou poisťovňou vyrovnal sám. Budúci rok by ľudia mohli mať o starosť menej.

Poslankyňa Katarína Cibulková (SDKÚ) navrhla, aby zúčtovanie robili poisťovne. Dôvodom je snaha znížiť administratívnu záťaž zamestnávateľov a podnikateľov. Navrhla to už pred dvoma rokmi, ale vtedy bola iná situácia v parlamente.

„Zamestnávateľ musí od zamestnanca získať všetky potrebné informácie. Často sú neúplné," hovorí poslankyňa. Ide aj o ľudí, čo musia robiť zúčtovanie sami. Narážajú na nezrozumiteľnú terminológiu. Výsledkom sú chyby a opravy.

Od premiéry je šesť rokov

Zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie presadil Rudolf Zajac, minister zdravotníctva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), a premiéru malo v roku 2006. Vláda Roberta Fica (Smer), ktorá vzišla z volieb v tom istom roku, sa zaviazala, že zruší jeho vtedajšiu podobu.

Fico neskôr povedal, že „my si myslíme, že to nebol správny krok a chceme to zrušiť". Nedošlo však k žiadnej podstatnej zmene.

Dnes už nik nespochybňuje zmysel tohto administratívneho cenzu. Poisťovne majú vďaka nemu objektívne informácie o záväzkoch poistencov.

Má to zmysel

„Je to výpočet skutočného poistného, ktoré mal poistenec zaplatiť zdravotnej poisťovni v závislosti od dosiahnutých príjmov za predchádzajúci kalendárny rok," povedala Monika Laciková z Dôvery.

Po novom by poisťovňa musela urobiť zúčtovanie do konca augusta. Potrebné údaje by jej poskytlo daňové riaditeľstvo. V prípade určitých nezrovnalostí – napríklad pri nedoplatku – by ľudia i zamestnávatelia mohli využiť inštitút námietky.

Výsledok sa prejaví neskôr

Živnostník, ktorý nemá minimálne preddavky, bude celý tento rok platiť toľko ako dosiaľ.

BRATISLAVA. Ročné zúčtovanie za rok 2010 treba podať do 31. marca. Na rozdiel od minulosti však na ňom bude záležať až budúci rok.

Ak samostatne zárobkovo činná osoba podala zúčtovanie za rok 2009, vypočítaný preddavok použije po celý rok 2011. Hovorí o tom novela zákona o zdravotnom poistení z 2. decembra.

Výnimkou je prípad, keď živnostník musí platiť minimálny preddavok. V januári sa zvýšil, teraz ide o 46,06 eura.

Od januára sú pod označením „SZČO" aj prenajímatelia nehnuteľností, autori a umelci registrovaní na daňovom úrade. Tohtoročné príjmy zahrnú do zúčtovania za rok 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 207
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 188
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 713
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 660
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 155
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 170
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 539
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 207
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 188
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 713
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 660
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 155
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 170
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 539
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu