BRATISLAVA. Zároveň je však nevyhnutné, aby obchodníci zvýšili aj odbytové ceny, inak by bol takýto jednosmerný krok pre mliekarov likvidačný. V utorok o tom informoval prezident SMZ Ján Johanides.
Podľa neho však obchodníci na Slovensku idú opačným smerom, keď požadujú zníženie odbytových cien. Slovenský mliekarenský zväz rokuje s obchodníkmi o zvýšení týchto cien, no úspech týchto rokovaní je podľa Johanides podmienený skutočnou a nie iba formálnou snahou obchodníkov pomôcť domácim výrobcom a zvýšiť podiel slovenských výrobkov na domácom trhu.
"Predstavitelia mliekarenského priemyslu budú naďalej žiadať obchodníkov o zvýšenie odbytových cien, pretože majú úprimný záujem nakúpiť všetko mlieko vyrobené na Slovensku do svojich spracovateľských kapacít a poskytnúť prvovýrobcom aj primeranú cenu na úrovni EÚ," uviedol Johanides.
Slovenskí spracovatelia mlieka podľa Johanidesa už od začiatku jesene avizovali nevyhnutnosť zvyšovania cien mliečnych výrobkov, aby mohli držať krok s trendom EÚ, kde panuje vysoký dopyt po surovom kravskom mlieku, čo výrazne zvyšuje jeho cenu. Cena surového kravského mlieka sa od januára do decembra minulého roku zvýšila o 18 % na 0,3057 eur za kilogram.
"Odbytové ceny však v priemere vzrástli iba o 10 % s výnimkou čerstvého polotučného mlieka, kde cena dokonca poklesla o 0,5 %," vyjadril sa Johanides. V rovnakom období však podľa neho spotrebiteľské ceny vzrástli od 5 % do 15 % z čoho jasne vyplýva, že sa mliekarenskému priemyslu nepodarilo premietnuť zvyšujúcu sa cenu suroviny do cien výrobkov napriek tomu, že spotrebiteľské ceny vzrástli.