Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Štátna dividendová politika v čiastočne privatizovaných spoločnostiach má v budúcnosti pre štát zabezpečiť čo najvyšší príjem vo forme dividend. "Pri navrhovaní a schvaľovaní návrhov na použitie disponibilného zisku bude úloho

BRATISLAVA 14. júna (SITA) -


DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Štátna dividendová politika v čiastočne privatizovaných spoločnostiach má v budúcnosti pre štát zabezpečiť čo najvyšší príjem vo forme dividend. "Pri navrhovaní a schvaľovaní návrhov na použitie disponibilného zisku bude úlohou zástupcov štátu vo všetkých orgánoch spoločností dbať na dosahovanie čo najvyšších dividend pri zohľadnení potrieb rozvoja spoločnosti a jej podnikateľských zámerov," zdôrazňuje ministerstvo hospodárstva v informatívnom materiáli o dividendovej politike štátu, ktorý rezort už predložil do vlády.

BRATISLAVA - Po zohľadnení vývoja spotrebiteľských cien reálna mzda zamestnanca v hospodárstve v prvom štvrťroku bola medziročne o 3,7 % vyššia ako pred rokom. Oproti vývoju v prvom štvrťroku 2001 sa jej rast zrýchlil o 3,1 percentuálneho bodu. Bol to najvyšší medziročný prírastok reálnej mzdy za posledné štyri roky. Priemerná nominálna mesačná mzda v prvom štvrťroku medziročne vzrástla o 8,6 % a dosiahla 12 287 Sk. Jej rast bol o 0,8 percentuálneho bodu rýchlejší ako v prvom štvrťroku 2001. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by malo v tomto roku dosiahnuť 3,7 % a jeho absolútna hodnota by mala predstavovať 1,061 bil. Sk. Vyplýva to z prognóz Štatistického úradu SR (ŠÚ). Podľa predpokladov Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat) by mal HDP vykázať rovnakú dynamiku rastu.

BRATISLAVA - Miera nezamestnanosti v prvom štvrťroku tohto roka dosiahla 19,4 %, keď bez práce v tomto období bolo 508,9 tis. osôb. V medziročnom porovnaní sa miera nezamestnanosti znížila o 0,3 % a počet nezamestnaných klesol o 2,5 %. K zníženiu týchto ukazovateľov došlo po ich päťročnom raste. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Ani po stredajšom rokovaní rozšírenej pracovnej skupiny nie je známe, ako bude sporný tender na dodávku 35 vlakových súprav pre Železničnú spoločnosť (ZSSK) pokračovať. Uvedená pracovná skupina zložená z členov pôvodnej výberovej komisie a zástupcov nominovaných ministrom dopravy totiž nedospela na svojom zasadaní 12. júna k záveru. Komisia mala posúdiť objektívnosť výberu dodávateľa potom ako tender spochybnil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ divízie železničných koľajových vozidiel ZSSK Miroslav Dzurinda.

BRATISLAVA - Predstavitelia slovenskej vlády a koncernu E.ON Energie podpísali vo štvrtok v Bratislave kúpno-predajnú zmluvu, ktorou sa spečatil predaj 49-percentného balíka akcií a.s. Západoslovenská energetika (ZSE) z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) nemeckému koncernu.

BRATISLAVA - Spoločnosť Hotely mládeže Slovakia, a.s., Bratislava, ktorá predáva štyri z piatich svojich hotelov, zaevidovala k 7. júnu, keď uplynul termín doručenia ponúk na kúpu hotelov, dvoch záujemcov. "Vyhodnotenie ponúk by malo byť známe v najbližších dňoch," uviedli vo štvrtok v popoludňajších hodinách pre agentúru SITA predstavitelia spoločnosti. V inzeráte na predaj nehnuteľností v dennej tlači vyhlasovateľ deklaroval vyhodnotiť ponukové konanie do štvrtka 13. júna, pričom každý záujemca by mal byť o výsledku písomne informovaný v priebehu nasledujúcich desiatich dní.

BRATISLAVA - Účelom rozhodnutia o predbežnom opatrení, v ktorom Protimonopolný úrad SR (PMÚ) ukladá podnikateľovi Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST) povinnosť zdržať sa poskytovania telekomunikačných služieb na báze technológie ADSL, je zachovať existujúci stav na vymedzenom relevantnom trhu až do vydania konečného rozhodnutia úradu. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka PMÚ Wanda Závadská.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Spoločnosť Nestlé Slovensko, s.r.o., ukončila minuloročné hospodárenie s hrubým ziskom 213,91 mil. Sk, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavuje nárast o 8,5 %. Celkové tržby firmy sa medziročne zvýšili o 10,2 % a k ultimu roka dosiahli 4,057 mld. Sk. Informoval o tom konateľ spoločnosti Bertrand Rajon. Dosiahnuté výsledky podľa neho umožnia podniku skvalitňovať výrobu, dodávateľský reťazec a predaj, rozvoj zamestnancov a pomôžu tiež udržať konkurencieschopnosť na úrovni trhov rozšírenej Európskej únie.

BRATISLAVA - Podniky nefinančného a finančného sektora vytvorili v prvom kvartáli zisk 36 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 17,4 %. V oboch sektoroch pritom rast nákladov predstihol rast výnosov. Degresívny vývoj zisku poznačili aj priaznivé výsledky v prvom štvrťroku minulého roka, keď finančné a nefinančné korporácie vytvorili takmer tretinu ročného zisku. Informoval o tom podpredseda Štatistického úradu SR (ŠÚ) Štefan Schill. Ako dodal generálny riaditeľ sekcie národných účtov a cien ŠÚ Pavol Baláž, k poklesu ziskovosti prispel aj rastúci podiel medzispotreby na celkovej produkcii.

BRATISLAVA - Kontinuita - Slovenská životná poisťovňa, a.s. dosiahla v prvom štvrťroku predpísané poistné v objeme 213,1 mil. Sk, z toho 206,4 mil. Sk v životnom poistení a zvyšných 6,7 mil. Sk v segmente neživotného poistenia. Obchodná produkcia poisťovne predstavovala 132,7 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informovali predstavitelia poisťovne.

BRATISLAVA - Banské stavby, a.s., Prievidza dosiahli za prvých päť mesiacov tohto roka zisk v objeme 9 mil. Sk, pričom v tomto roku plánuje spoločnosť dosiahnuť zisk po zdanení na úrovni 15 mil. Sk. "V súčasnosti sa na hospodárení spoločnosti kladne odzrkadľuje pokles koruny," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Jaroslav Kapusta. Základná stavebná výroba predstavuje za sledované obdobie 180 mil. Sk a plán na tento rok predpokladá objem výroby na úrovni 400 mil. Sk.

NITRA - Heineken Slovensko plánuje v tomto roku vo svojich štyroch pivovaroch v Nitre, Martine, Rimavskej Sobote a v Hurbanove uvariť viac ako 2 mil. hektolitrov piva pri predpokladanom obrate 5,16 mld. Sk. Investície do nových technológií by mali predstavovať v tomto roku 1,35 mld. Sk. Informovali o tom predstavitelia spoločnosti pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BUDAPEŠŤ - Poľsko sa rozhodlo oddialiť privatizáciu svojej najväčšej ropnej spoločnosti PKN Orlen do začiatku budúceho roku. Informoval o tom prezident štátnej holdingovej spoločnosti Nafta Polska, Maciej Gierej. O kúpe 17,58-percentného podielu v PKN paralelne rokovala maďarská ropná spoločnosť MOL a jej rakúsky konkurent OMV. Gierej nevylúčil, že rokovania budú pokračovať, avšak upozornil aj na možnosť zvolania nového tendra.

RÍM - Talianska vláda sa rozhodla zaviesť dočasné opatrenie na pomoc automobilovému priemyslu, ktorý sa aj vďaka problémom automobilky Fiat nachádza v kríze. Podľa talianskych médií zníži ministerský kabinet daň z motorových vozidiel z 350 eur na 50 eur. Toto zníženie bude prechodne platiť jeden rok.

PRAHA - Poslanecká sněmovna ČR vo štvrtok tesne odmietla návrh financovania nákupu stíhacích lietadiel Jas-39 Gripen za približne 1,9 mld. USD, a nechala tak kontroverzný plán na vláde, ktorá vzíde z nadchádzajúcich volieb. Odmietnutie plánu na nákup 24 stíhačiek od britsko-švédskeho konzorcia BAE Systems-Saab vrhá do neistoty doteraz najväčšiu českú zákazku, schválenú súčasnou menšinovou vládou.

TOKIO - Japonsko vo štvrtok dočasne zrušilo plány prijať odvetné opatrenia proti americkým tarifám na dovoz ocele. Japonsko chcelo prijať od 18. júna 100-percentné clá na oceľ a produkty z ocele v hodnote 4,88 mil. USD. Clá na oceľ boli súčasťou širšieho odvetného plánu zameraného na dovoz za 123,43 mil. USD, ktorý by Japonsko implementovalo ak by Svetová obchodná organizácia (WTO) rozhodla v neprospech USA za uvalenie ciel až do výšky 30 % na dovoz

WASHINGTON - Americký Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) v stredu večer uviedol, že ešte nie je pripravený vyhlásiť koniec recesie v Spojených štátoch amerických, i keď poukázal na signály, že minuloročný hospodársky pokles už skončil. NBER, ktorý rozhoduje o priebehu amerického hospodárskeho cyklu, poznamenal, že americká zamestnanosť medzi marcom 2001 a marcom 2002 postupne klesala, ale že v apríli a máji tohto roka opäť stúpla.

WASHINGTON - Americká centrálna banka (Fed) v stredu večer uviedla, že ekonomika Spojených štátov amerických na jar mierne, avšak nerovnomerne expandovala. Vzhľadom na toto hodnotenie Fed zrejme ponechá krátkodobé úrokové sadzby na svojom zasadaní 25. a 26. júna bez zmeny. "Správy z oblastí spravovaných federálnymi rezervami naznačili, že celková ekonomická aktivita sa na konci apríla a mája mierne zvýšila," uviedol Fed v tzv. Béžovej knihe o stave amerického hospodárstva.

WASHINGTON - Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že obavy ohľadom kvality ziskov podnikov, vyplývajúce z aféry spoločnosti Enron, sú hlavným rizikom pre inak stabilné vyhliadky svetových finančných trhov. MMF vo svojej štvrťročnej správe o situácii a vyhliadkach na finančných trhoch tiež uviedol, že hrozbou môže byť aj oslabenie bankového systému a niektorých európskych bánk.

BERLÍN - Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva pre tento rok rast globálnej ekonomiky o 2,9 %, kým posledná prognóza hovorila o raste 2,8 %. Viac optimizmu priniesla správa o zvýšení vyhliadok rastu hospodárstva Spojených štátov amerických z 2,3 na 2,7 %. "USA vykázali prekvapujúco dobré výsledky v produktivite pri strednom náraste miezd, čo ešte výraznejšie podporilo ekonomický rast krajiny," odznelo pred stretnutím krajín G7, ktoré sa uskutoční tento víkend v Kanade.

FRANKFURT - Európska centrálna banka (ECB) vo svojej pravidelnej mesačnej správe vo štvrtok opätovne naznačila, že začína uvažovať o zvýšení úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti. V polročnej prognóze vývoja cenovej hladiny banka totiž pripúšťa, že tempo rastu spotrebiteľských cien v Európskej menovej únii pravdepodobne znovu prekročí stanovený inflačný cieľ

in

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 047
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 295
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 071
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 904
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 746
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 124
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 505
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 937
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 982
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

V meste museli na krátky čas evakuovať nákupné centrum.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

Neprehliadnite tiež

Nokia a Apple sa zmierili, dohodli sa na spolupráci

Z bývalých odporcov na súdoch sa stávajú partneri v podnikaní a z ich spolupráce budú mať klienti prospech.

Na Slovensku vznikne nový operátor. Bude najväčším alternatívnym hráčom

Sandberg Capital a DanubiaTel, ktorý prevádzkuje operátora Swan, sa rozhodli spojiť.

Pellegrini: Štát je poslednú míľu pred dobudovaním e-služieb

Podpredseda vlády bilancoval rok fungovania svojho úradu.

Citigroup zaplatí takmer sto miliónov dolárov, porušila zákon o tajomstve

Citigroup sa s úradmi dohodla na mimosúdnom vyrovnaní.