BRATISLAVA. teľské prostredie na Slovensku.
"Táto právna úprava bola pripravená bez predchádzajúcej odbornej diskusie s dotknutými subjektmi. Považujeme ju za opatrenie, ktoré pôsobí retroaktívne, je v rozpore s normami EÚ a medzinárodnými dohodami, pôsobí negatívne na investície do ekologických technológií a ohrozuje zachovanie všeobecných princípov právneho štátu," konštatoval v stanovisku komory jej predseda Peter Mihók.
SOPK preto podporuje kritické vyhlásenia podnikateľských subjektov, ktorých sa táto právna norma dotýka a navrhuje novú úpravu zrušiť.
"Je to novela zákona, ktorá výrazne deformuje jednotný trh s kvótami skleníkových plynov, znevýhodňuje domácich producentov oproti ich konkurencii minimálne na trhu EÚ, a tým pre nich zhoršuje podnikateľské prostredie," dodal Mihók.
Nová 80-% emisná daň sa od začiatku tohto roka do konca budúceho roka vzťahuje na firmami nevyužité emisné povolenky. S myšlienkou tejto dane prišiel vlani na jeseň minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ako legislatívny návrh ho potom v parlamente predložila skupina koaličných poslancov.
S novou daňou nesúhlasil prezident SR Ivan Gašparovič, podľa ktorého je takáto zmena zdanenia emisných kvót pridelených ešte v minulosti retroaktívna. Snemovňa preto novelu zákona o dani z príjmov schvaľovala na dvakrát, pričom prelomila veto hlavy štátu.
Mikloš odôvodňoval zavedenie novej emisnej dane podľa neho nerovnomerným a pre štát nevýhodným pridelením emisných povoleniek, ktoré dostali na roky 2008 až 2012 mnohé slovenské firmy od predchádzajúcej vlády.
Ich hodnotu odhadol na 660 miliónov eur a výnos novej dane na 150 miliónov eur v priebehu dvoch rokov. Tvrdenia o nevýhodnom prideľovaní emisií odmietol expremiér a predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico s tým, že je to len výmysel súčasného ministra financií.