BRATISLAVA. Vláda sľubuje občanom reformu daní a odvodov. Jej výsledkom má byť nižšie zaťaženie občanov daňami a odvodmi. Ak sa tak aj stane, nebude to od roku 2012.
Experti koalície sa zatiaľ dohodli, že od januára budúceho roka sa zavedie superhrubá mzda. Zamestnanci tak na výplatnej páske budú vidieť celkovú cenu práce, teda aj to, čo za nich platí štátu a poisťovniam firma. To čistú mzdu, ktorá im príde na účet, ešte nezmení.
Možné zmeny od roku 2012
- Zavedie sa superhrubá mzda: hrubá mzda zamestnanca sa zvýši o doterajšie odvody zamestnávateľa. Zamestnanec tak bude poznať cenu svojej práce. Jeho čistá mzda sa po tomto kroku nezmení.
- Zjednotia sa vymeriavacie základy pre platenie daní a odvodov.
- Zavedie sa jedno ročné zúčtovanie daní a odvodov.
- Navrhuje sa zníženie zdravotných a sociálnych odvodov. Odvody by už po novom neznižovali daňový základ. Odvodové a daňové zaťaženie občanov by sa tak v podstate nezmenilo.
Počíta sa aj s tým, že sa zjednotia vymeriavacie základy. Za rok 2012 by sa malo podávať už iba jedno zúčtovanie daní a odvodov. To má vytvoriť priestor pre odvodové zmeny.
Alternatívny návrh
Zmeny v odvodoch teraz prepočítava pracovná skupina ministerstva financií spolu so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Návrh podľa našich informácií počíta s tým, že od januára sa zavedie superhrubá mzda a zároveň sa znížia sociálne a zdravotné odvody.
Podľa tohto modelu by zdravotný odvod po prepočte na superhrubú mzdu klesol z 10,4 percenta na osem alebo deväť percent. Sociálne odvody by sa znížili z 25,6 percenta zrejme na 19 percent. Zároveň by zaplatené odvody už neznižovali daňový základ.
Poradca ministra financií Ľudovít Ódor navrhoval zrušenie zdravotných odvodov, čo by sa kompenzovalo zvýšením dane z príjmov z terajších 19 na 21 percent a DPH z 20 na 21 percent.
S podobným návrhom prišlo ešte pred voľbami KDH. K návrhu sa pôvodne priklonila aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Koaliční partneri sa však pred dvoma týždňami zhodli na tom, že návrh nepodporia.
Sulík: Je to len predohra
Šéf SaS Ódorovmu návrhu vyčítal, že by zaťažil dôchodcov a znevýhodnil vyššie príjmové skupiny. O svojom návrhu hovorí, že daňové a odvodové zaťaženie občanov nezmení alebo pôjde len o veľmi mierne odchýlky.
„Je to len predohra, technická operácia, ktorá vytvorí podmienky na zavedenie daňového a odvodového bonusu," hovorí.
Koaliční partneri zatiaľ návrh nechceli hodnotiť, lebo ho nepoznajú. SDKÚ a MostHíd so zavedením superhrubej mzdy problém nemajú, no nesúhlasí s ňou poslanec KDH Anton Marcinčin.
„Všetko je to len o odvodovom bonuse, s ktorým ja nesúhlasím. Je to príliš nákladný experiment," povedal Marcinčin.