BRATISLAVA. ovenského rozhlasu (SRo).
Poslanci si pozvali na rokovanie dočasnú šéfku tohto média Miloslavu Zemkovú a riaditeľa povereného vedením STV Ľuboša Machaja.
Na zasadnutie prišiel aj doterajší riaditeľ STV Štefan Nižňanský a bývalý predseda Rady STV Martin Kákoš, ktorí tiež dostali priestor na zhodnotenie momentálnej situácie. Návrh, aby mohli vystúpiť v diskusii, predložil šéf výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Poslancov predovšetkým zaujímali dlhy, ktoré má STV, neštandardné zmluvy, ktoré uzavrela, a možné východiská z danej situácie.
Ako uviedla dočasná riaditeľka Zemková, v prechodnom období nie je možné vyrovnať dlhy v hodnote desiatok miliónov eur. Podľa nej sa musí pristúpiť k celkovej reštrukturalizácii tejto inštitúcie, čo bude úlohou nového manažmentu.
Konštatovala, že nemožno počítať s tým, že STV bude ziskovým projektom, ale o znižovanie strát sa rozhodne treba usilovať. Vyrovnanie dlhu však bude skôr otázkou diskusie so štátom, poznamenala Zemková.
V súvislosti s niektorými neštandardnými, nevýhodnými a ťažko vypovedateľnými zmluvami povedala, že nemožno pri nich poukazovať na rozpor so zákonom, ale skôr s morálkou a zdravým rozumom.
Bývalý šéf STV Nižňanský sa ohradil voči takýmto tvrdeniam. Podľa neho išlo o bežný postup uzatvárania zmlúv. Myslí si, že ide o subjektívny pohľad na to, ktoré zmluvy boli "štandardné" a ktoré možno považovať za "neštandardné".
Vyhlásil, že STV spadla do "legislatívno-finančnej pasce" a nie je v jej silách riešiť nahromadené problémy. Na to vraj Nižňanský ostatné tri roky viackrát upozorňoval. Podľa jeho slov sa "démonizuje" aj otázka dlhu STV a treba sa na toto bremeno pozerať s chladnou hlavou.
Expredseda televíznej rady Kákoš sa domnieva, že ak sa nepodarí nájsť optimálny model financovania, bude STV každý rok generovať stratu. Zdôraznil, že televízia sa nemôže riadiť len reštriktívnymi pravidlami, ale musí hľadať cestu rozvojových aktivít.
Podľa jeho názoru sa programová štruktúra v druhom polroku minulého roku výrazne zlepšila, k čomu prispela aj zmluva so štátom. Apeloval preto na kompetentných, aby nezdržiavali podpis dodatku k zmluve na tento rok, pretože mnohé aktivity a projekty sa nemôžu realizovať.
Zemková však tvrdí, že zmluva so štátom sa "podpísať nedá". Takisto vyjadrila presvedčenie, že len veľmi ťažko môže STV vysielať na troch programoch, pričom o existencii štvrtého by ani neuvažovala. Na druhej strane si však myslí, že deväť okruhov Slovenského rozhlasu je možné udržať.
Po trojhodinovej diskusii poslanci vzali informáciu o aktuálnej situácii v RTVS na vedomie.