BRATISLAVA. Národná banka Slovenska (NBS) by podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) mohla fungovať aj efektívnejšie.
"Plne rešpektujem nezávislosť centrálnej banky. Na druhej strane však treba vidieť, že NBS je súčasťou verejného sektora a pri snahe o zvýšenie jeho efektívnosti nie je dôvod, aby bola výnimkou. A to nehovoriac o tom, že zmeny v jej kompetenciách, ku ktorým prišlo po prijatí eura, dávajú priestor na úspory," konštatoval Mikloš na utorkovej (18.1) tlačovej konferencii.
Podľa ministra tiež nie je nevyhnutné, aby mala centrálna banka dvoch viceguvernérov. "Kompetencie sú v súčasnosti prerozdelené tak, aby si NBS plnila všetky úlohy dané zákonom," reagovala na ministrove vyjadrenia pre TASR vedúca tlačového oddelenia NBS Jana Kováčová.
Viceguvernérom NBS je v súčasnosti Viliam Ostrožlík, miesto druhého viceguvernéra je neobsadené už takmer rok, keď v januári 2010 uplynulo funkčné obdobie Martinovi Bartovi.
Priveľa zamestnancov
Problémom môže byť podľa Mikloša aj nadbytočný počet zamestnancov v centrálnej banke. "Nemám konkrétne informácie, ale dá sa predpokladať, s vysokou mierou pravdepodobnosti, že ten problém tu je. A teda, že rezervy tu sú," podotkol.
V septembri 2010 požiadali poslanci z parlamentného finančného výboru guvernéra NBS Jozefa Makúcha o analýzu porovnávajúcu produktivitu práce centrálnej banky s inými podobnými inštitúciami v eurozóne.
Z nej vyplynulo, že znižovanie počtu zamestnancov a nákladov NBS by bolo možné iba odčlenením jej činností do iných inštitúcií, čo by znamenalo zaťaženie štátneho rozpočtu SR.
"Na základe analýzy možno konštatovať, že NBS zastrešuje najširší rozsah funkcií centrálnych bánk, vrátane integrovaného dohľadu nad celým finančným trhom ako jediná centrálna banka v eurozóne, a to s primeraným počtom zamestnancov," konštatuje centrálna banka v správe.
70 miliónov na prevádzku
Na svoju prevádzku NBS ročne vynakladá približne 70 miliónov eur, čo v absolútnych číslach predstavuje piatu najnižšiu hodnotu v eurozóne.
"V priemerných prevádzkových nákladoch na zamestnanca je NBS druhá najnižšie nákladová národná centrálna banka v Eurosystéme," zdôrazňuje vo svojej správe. Kým totiž na Slovensku náklady na zamestnanca predstavujú 64.000 eur, priemer za celú eurozónu je 182.000 eur.
Predseda finančného výboru Jozef Kollár (SaS) označil túto analýzu v tom čase za nedostatočnú. Prirovnal ju k prácam z bratislavskej Ekonomickej univerzity, ktorú sám vyštudoval. Podľa neho NBS pochopila žiadosť o vypracovanie tejto štúdie ako útok na svoju nezávislosť.