BRATISLAVA. Priemerná harmonizovaná inflácia od januára do decembra minulého roka dosiahla 0,7 %. Vyplýva to z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR.
V samotnom decembri spotrebiteľské ceny podľa metodiky Európskej únie medziročne stúpli o 1,3 %, čo znamenalo zrýchlenie rastu oproti novembru o 0,3 percentuálneho bodu. V decembri oproti novembru ceny stúpli o 0,2 %, oproti 0,3-percentnému medzimesačnému rastu z novembra.
Slovensko tak podľa analytika ING Bank Eduarda Hagaru dosiahlo počas krízy dva roky s najnižším rastom cien vo svojej histórii.
"V roku 2009 rástli spotrebiteľské ceny podľa európskej metodiky v priemere o 0,9 %, v roku 2010 ešte o niečo menej, len o 0,7 %,“ uviedol. Priemerný rast cien v rokoch 1997 až 2008 pritom dosiahol 6,2 %.
"V minulom roku bol po prvýkrát v histórii rast cien na Slovensku nižší ako v eurozóne. Takýto výsledok sa však v dohľadnej dobe pravdepodobne nepodarí zopakovať. Spolu s dobiehaním životnej úrovne západnej Európy ju budeme dobiehať aj cenami,“ dodal Hagara.
Za takým nízkym rastom cien stálo podľa Hagaru viacero faktorov. Väčšinu z tohto obdobia boli relatívne nízke ceny ropy a energií a zároveň z hľadiska úrody boli roky 2008 a 2009 úspešné, čo brzdilo rast cien potravín.
"Samozrejme, najvýraznejší vplyv na vývoj cien malo prepúšťanie v dôsledku krízy, ktoré ťažko zasiahlo spotrebiteľský dopyt. Aby obchodníci prilákali zákazníkov do svojich obchodov, nemali priestor na zvyšovanie cien, naopak, lacná konkurencia zo susedných krajín ich tlačila do znižovania cien,“ tvrdí analytik ING Bank.
Nízky rast cien je však, zdá sa, minulosťou. "V januári očakávame vplyvom rastu regulovaných cien a vyšších daní, ale aj vplyvom ďalšieho očakávaného rastu cien potravín, výraznejší nárast spotrebiteľských cien na úroveň okolo 2,3 %,“ uviedol analytik VÚB banky Andrej Arady.
ING dokonca odhaduje januárovú infláciu až nad 3,5 %. Počas roka by mala inflácia naďalej naberať na dynamike a podľa Hagaru môže v priemere za celý rok dosiahnuť až takmer 4 %. A to napriek tomu, že rast cien bude tlmiť len pomaly sa oživujúci trh práce.
V medziročnom porovnaní najvýraznejšie stúpli ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 6 %. Nasledovali ceny vzdelávania, ktoré stúpli o 4,5 %, rozličných tovarov a služieb s rastom o 2,3 %, zdravotníctva o 2 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,7 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 1,3 %, rekreácie a kultúry o 1,1 % a ceny dopravy boli vyššie o 0,5 %.
Na druhej strane klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 2,4 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,5 % a mierne, o 0,1 %, klesli aj ceny odevov a obuvi a tiež pôšt a telekomunikácií.
V decembri oproti novembru najrýchlejšie rástli ceny dopravy o 1,1 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,8 %. Vyššie boli aj ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, hotelov, kaviarní a reštaurácií, rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,1 %.
Naopak nižšie boli ceny alkoholických nápojov a tabaku a nábytku vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu zhodne o 0,3 % a tiež zdravotníctva o 0,1 %. Nezmenili sa ceny odevov a obuvi, pôšt a telekomunikácií a vzdelávania.