SME

Miestne dane treba zaplatiť, aj keď sa nezmenili

Priznanie k dani z nehnuteľností za rok 2010 treba podať do 31. januára. Tento deň je zvyčajne posledný aj na zaplatenie dane za psa a v tomto termíne treba tiež preukázať nárok na úľavy a oslobodenia.

Daň z nehnuteľností sa vzťahuje na pozemky, rodinné domy, byty i nebytové priestory.Daň z nehnuteľností sa vzťahuje na pozemky, rodinné domy, byty i nebytové priestory. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

Budú tento rok na Slovensku vyššie miestne dane? Ako kde. Napríklad krajské mestá ich budú mať rovnaké ako vlani. Nemusí to však platiť v menších mestách alebo obciach.

Rok 2010 bol špecifický. Koncom novembra boli komunálne voľby. Zvýšenie daní z nehnuteľností či poplatku za komunálny odpad mohlo ohroziť šance vtedajších starostov a primátorov na znovuzvolenie. Iba v jednom krajskom meste zmenili daň z nehnuteľností.

Zastupiteľstvo v Trnave rozhodlo, že ročná sadzba dane z nezastavaných pozemkov v mestskej pamiatkovej rezervácii, ktoré sú určené na zastavanie, sa zníži z 10 na 7,40 percenta.

Kde sa nič nezmenilo, platí všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého sa postupovalo v roku 2010. Povinnosti daňovníkov sa však nemenia.

Termíny nepustia

Kto vlani nadobudol pozemok, dom či byt, musí do 31. januára podať priznanie k dani z nehnuteľností. Starší vlastník má túto povinnosť len vtedy, ak sa zmenili rozhodujúce skutočnosti.

Miestne dane a poplatky
  • z nehnuteľností,
  • za psa,
  • za užívanie verejného priestranstva,
  • za ubytovanie,
  • za predajné automaty, za nevýherné hracie prístroje,
  • za vjazd do historickej časti mesta,
  • za jadrové zariadenie,
  • poplatok za komunálny odpad.

„Zmena spoluvlastníckeho podielu, vydanie stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia,“ vyratúva príklady vedúci oddelenia miestnych daní na bratislavskom magistráte Peter Michalička.

V tomto termíne treba tiež preukázať nárok na zníženie dane alebo oslobodenie od nej.

Rozpätie sadzieb sa zníži

Do budúcnosti nie je vylúčené, že obce budú svoje finančné problémy riešiť zvyšovaním miestnych daní.

„Ide hlavne o zvyšovanie daní z nehnuteľností právnických osôb,“ tvrdí predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Navrhuje vytvoriť podnikateľské rady na úrovni obcí i regiónov. Dôvod na obavy však majú aj bežní ľudia.

Pre jednotlivé druhy pozemkov alebo jednotlivé katastrálne územia môže obec určiť rôzne sadzby dane. Dnes platí, že najvyššia sadzba nesmie presiahnuť 20-násobok tej najnižšej.

Od roku 2012 môže toto rozpätie dosiahnuť najviac päťnásobok. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach, ktorú parlament prijal 10. decembra.

Je otázka, či to bude znamenať zníženie najvyššej sadzby, alebo zvýšenie tých najnižších. Druhá možnosť pre ľudí znamená ďalšie finančné zaťaženie.

Ako zrátať daň z bytov

Každý, kto vlani kúpil starý či nový byt, musí teraz podať priznanie. Pri vypočítaní dane môže pomôcť príklad.

Cyril a Kristína si vlani vzali hypotéku na byt. Šli na polovicu a taký je aj ich spoluvlastnícky podiel. Nie sú manželia, takže nejde o bezpodielové spoluvlastníctvo. Dohodli sa, že Cyril podá priznanie za oboch. Akú daň musia zaplatiť?

1. V IV. oddieli (daň z bytov) je riadok 11. Počet spoluvlastníkov v ňom Cyril zapíše číslovkou 2. V ďalšom riadku – spoluvlastník určený dohodou – vyznačí x pred možnosťou „áno“.

2. Dôležitá je výmera podlahovej plochy bytu. Byt, o ktorý ide, má 57,74 štvorcového metra a to spolu s pivnicou, ktorá sa považuje za príslušenstvo bytu. Cyril tento údaj uvedie v riadku 15a a keďže sa na tento byt nevzťahuje žiadne oslobodenie od dane, rovnakú sumu napíše v riadku 17a.

3. S touto sumou pracuje aj v riadku 18a. Rozdiel je v tom, že ju musí zaokrúhliť na celé metre nahor. Za desatinnou čiarkou napíše nuly. Základ dane je 58,00 štvorcových metrov.

4. Ročná sadzba dane za byt je v právomoci každej obce alebo mesta. V mestskej časti Bratislavy, kde Cyril a Kristína bývajú, ide o 0,332 eura za štvorcový meter.

5. Teraz Cyril vypočíta daň. Vynásobí údaje v riadkoch 18a a 19, výsledok je 19,256 eura. Túto sumu napíše aj v riadku 24 a prejde na V. oddiel.

6. V riadku 05 – počet bytov – napíše číslovku 1, v nasledujúcich dvoch riadkoch zopakuje sumu zo IV. oddielu a nakoniec ju zaokrúhli na centy nadol. Na tento rok musí s Kristínou zaplatiť 19,25 eura.

Daňové priznanie

Kto ho musí podať

Teraz to musí urobiť každý, kto sa v roku 2010 stal vlastníkom pozemku, stavby, bytu alebo nebytového priestoru. V zmysle zákona o miestnych daniach môže ísť aj o správcu, nájomcu alebo užívateľa. Starší vlastník nehnuteľnosti má túto povinnosť vtedy, ak sa v roku 2010 zmenili skutočnosti rozhodujúce pre vyrubenie dane.

Čo sú rozhodujúce skutočnosti

Fyzická osoba alebo právnická osoba je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti - a potom každú zmenu - do 30 dní. Daňová povinnosť vzniká 1. januára nasledujúceho roka. Nadobudnutie nehnuteľnosti v minulom roku je jeden dôvod, zmena spoluvlastníckeho podielu, vydanie stavebného povolenia, kolaudačného rozhodnutia sú ďalšie prípady.

Zmeny, na ktorých nezáleží

Obec alebo mesto môže v prípade potreby zmeniť sadzby dane, hodnotu stavebných pozemkov, rozšíriť daňovú úľavu alebo ju zúžiť - vekovú hranicu nároku posunie vyššie. Na povinnosť podať priznanie to nemá vplyv.

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť

Ak nehnuteľnosť vlastní viacero ľudí, povinnosť podať priznanie má každý z nich. Môžu sa však dohodnúť, že to urobí ich zástupca. V takom prípade to musia písomne oznámiť pred uplynutím lehoty na podanie priznania. Manželov sa to netýka. Priznanie podáva jeden z nich.

Čo treba urobiť

Fyzická osoba musí na začiatku priznania napísať meno, priezvisko, titul, adresu trvalého pobytu, rodné číslo a právnická osoba alebo podnikateľ zasa obchodné meno alebo názov, identifikačné číslo a sídlo alebo miesto podnikania. Potom treba uviesť všetky údaje potrebné na výpočet dane (napríklad výmeru) a nakoniec vypočítať daň.

Pes znamená aj povinnosti voči obci

Výška dane a to, kto ju musí zaplatiť, sa líši od obce k obci.

BRATISLAVA. Mať štvornohého priateľa znamená mať povinnosti nielen voči nemu, ale aj voči obci alebo mestu. Na psa staršieho ako šesť mesiacov sa vzťahuje miestna daň a tú treba zaplatiť už do 31. januára, prípadne v splátkach.

Samospráva má v podstate voľné ruky. Napríklad v bratislavskom Novom Meste nezáleží na tom, či psa chováte v byte alebo v rodinnom dome. Aj tak musíte zaplatiť 49,79 eura. V Devínskej Novej Vsi, ktorá je súčasťou toho istého mesta, však na tom záleží.

Kým v rodinnom dome je daň sedem eur, v bytovke až 42 eur. Rozdiely sú aj v rozsahu úľavy alebo oslobodenia.

Zákon hovorí iba to, že mimo dane je pes chovaný na vedecké a výskumné účely, pes v útulku a taký, čo má špeciálny výcvik a slúži človeku s ťažkým zdravotným postihnutím.

Niekde má nižšiu daň na psa každý nepracujúci dôchodca, inde iba ten, kto má príjem do výšky životného minima.

Ide najmä o to, ako veľa problémov s týmito zvieratami obec má.

V mestách je viac psov v bytoch a tie sa musia vetrať na verejných priestranstvách. Odstránenie výkalov by síce malo byť povinnosťou majiteľa, ale mnohí ju zanedbávajú. Keď ich neprichytí mestská polícia, nič im nehrozí.

Pomocou miestnej dane môže obec regulovať aj počet psov. Napríklad ju môže znížiť ľuďom, ktorí dali svojmu štvornohému priateľovi implantovať čip s identifikačnými údajmi. Ak pes ujde, nájsť majiteľa je potom jednoduchšie.

Poplatok za odpad sa týka každého

Kde sa nevyužíva množstvový zber, obec vyrubí poplatok platobným výmerom a určí, dokedy ho treba zaplatiť.

BRATISLAVA. Ak majú ľudia v tejto krajine niečo spoločné, tak je to povinnosť platiť za komunálny odpad. Tento miestny poplatok vyberá každá obec.

Rast množstva komunálneho odpadu, ako aj rozdielu medzi príjmami a výdavkami za jeho odvoz v minulosti podnietil mnohé obce a mestá k úprave poplatku. Tie, čo to ešte neurobili, o tom uvažujú.

Napríklad poslanci vo Zvolene v novembri dostali na stôl návrh, aby poplatok vzrástol z 18,17 eura na 20 eur. Primátor Miroslav Kusein povedal, že „je nepriaznivá situácia vo vývoji s odpadom, čo sa týka platenia a určitého deficitu medzi množstvom a poplatkami“. Zastupiteľstvo však všeobecne záväzné nariadenie nenovelizovalo.

Primátor povedal, že tento rok bude ešte poznačený krízou. „Mestská rada sa dohodla na tom, že rok 2011 je dobré nechať tak.“

V Martine nariadenie zmenili, ale poplatku za komunálny odpad sa to týka okrajovo. Zaplatiť možno aj v dvoch rovnakých splátkach. Prvú z nich treba urobiť do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru, druhú najneskôr do 31. augusta.

Zákon o miestnych daniach hovorí len to, že obec poplatok vyrubí platobným výmerom. Iné je, ak poplatník preukáže, že využíva množstvový zber. Vtedy sa ide podľa všeobecne záväzného nariadenia obce.

Zníženie poplatku či oslobodenie od neho je tiež v kompetencii samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 117
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 296
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 156
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 863
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 726
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu