Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík a viceprezidenti odborovej centrály Vladimír Mojš a Daniela Žuffová vyslovili nespokojnosť nad uvažovanými zmenami v Zákonníku práce.
BRATISLAVA. Odborári, ktorí ohlásili protestné zhromaždenia proti pripravovanej novele Zákonníka práce, by mali podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) využívať skôr štandardné postupy. Uviedla to na tlačovej konferencii s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Na novele sa podľa premiérky zatiaľ iba pracuje, a tak ešte ani nebola predložená na rokovanie tripartity.
"Zástupcovia odborov boli prizvaní do pracovnej skupiny, aby formulovali svoje postoje, svoje návrhy, takže asi treba využívať štandardné postupy, diskutovať za rokovacím stolom, lebo v opačnom prípade je to skôr politikum ako snaha o skutočné obsahové riešenia," konštatovala.
Podporu Zákonníku práce nevylúčil ani prezident. "Ak sa v súčasnosti uvažuje o zmene niektorých ustanovení, ak budú v prospech občana, zamestnanca a nebudú diskriminovať zamestnávateľa a opačne, nevidím dôvod, prečo by som nemohol takúto zmenu podpísať," dodal Gašparovič.
Chystajú protesty
Odbory na Slovensku odmietajú pripravovanú novelu Zákonníka práce a sú pripravené svoj nesúhlas prejaviť aj radikálnym spôsobom.
Chystajú protestné akcie v 1. štvrťroku 2011, ktoré sa majú konať aj pred Úradom vlády SR a na námestiach.
Súčasťou ich aktivít je aj dnes odštartovaná petičná akcia za vypísanie referenda proti zmenám v Zákonníku práce. Odbory nevylučujú ani vyhlásenie jednohodinového generálneho štrajku v polovici marca.
Na dnešnej tlačovej konferencii prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík a viceprezidenti odborovej centrály Vladimír Mojš a Daniela Žuffová vyslovili nespokojnosť nad uvažovanými zmenami v Zákonníku práce, ktoré však dosial rezortné ministerstvo práce ako sociálny partner bližšie nešpecifikovalo. Preto KOZ prerušila svoju účasť v pracovnej komisii, na ktorej sa mali zmeny prerokúvať.
Obávajú sa oslabenia pozície zamestnancov
Podľa Gazdíka KOZ má obavy, že novela by sa mala týkať výrazného zníženia ochrany zamestnancov pri prijímaní a prepúšťaní zo zamestnania, predĺženia skúšobnej lehoty z troch na šesť mesiacov, zníženia výpovednej lehoty na jeden mesiac, zrušenia súbehu výpovednej lehoty a odstupného, ako aj minimálnych mzdových nárokov a ďalších sociálnych výhod.