Rekordné ceny potravín na komoditných burzách mohli vlani potešiť investorov, ak na raste cien dokázali zarobiť. Nie však spotrebiteľov. Najmä preto potraviny v obchodoch dražejú.
BRATISLAVA. Kto má pocit, že za obvyklý nákup potravín platí v obchode viac ako pred niekoľkými mesiacmi, zrejme sa nemýli.
Viaceré obchodné reťazce dvihli cenu niektorých položiek v poslednom kvartáli, lebo viac si od nich začali pýtať dodávatelia. Za múku, cukor, ale aj repkový olej. Treba za tým vidieť najmä vývoj ceny potravín na komoditných burzách, ktoré vlani vyleteli prudko nahor.
„Nákupné ceny múky od dodávateľov sa zvýšili v poslednom kvartáli roku 2010 približne o 5 centov, cukor vzrástol o 9 centov,“ povedal Gabriel Csollár, predseda COOP Jednoty Slovensko. Najväčší rast cien zaznamenali pri repkovom oleji, a to o 41 centov na liter.
Ceny niektorých potravín stúpli pred koncom roka aj v Hypernove. Podľa hovorkyne Aholdu Diany Chovancovej Stankovej vyššie dodávateľské ceny sa premietli čiastočne do cien múky, pekárenských výrobkov, oleja, no zdraželi aj zemiaky.
Ceny zemiakov šli hore aj v Kauflande. Jeho hovorca Martin Gärtner však tvrdí, že do Veľkej noci väčšinu cien zvyšovať nebudú. Výnimkou môžu byť ceny ovocia, zeleniny a mäsa, ktoré podliehajú sezónnym výkyvom.
Lidl dvihol od januára cenu múky o 13 centov a rastlinného oleja o 10 centov. Káva Arabica zdražela o 20 centov.
Ťahúň inflácie
Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií odhadol, že ceny potravín v tomto roku stúpnu až o 5,2 percenta. Je to najviac zo všetkých sledovaných položiek v spotrebiteľskom koši. O niečo menej, teda o 4,1 percenta, by mali zdražieť v tomto roku energie.
Celková inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť 3,3 percenta. Vlani zdraželi potraviny odhadom o 1,6 percenta.
Rozhodujúci vplyv na zdražovanie potravín má podľa inštitútu rast cien pšenice a ďalších obilnín. Cena pšenice na komoditných trhoch vzrástla vlani v medziročnom porovnaní až o 47 percent. To sa v konečnom dôsledku prejaví v raste cien múky, pečiva a iných tovarov naviazaných na cenu pšenice pre konečných spotrebiteľov.
Najviac však na burze stúpla cena kávy arabika, a to o 77 percent. Dá sa teda očakávať, že káva zdražie aj v obchodoch. No tiež cukor, ktorého ceny sa na komoditnej burze vyšplhali na 30ročné maximá. Ceny sójového oleja stúpli vlani na burzách o 43 percent.
S výnimkou ryže sa darilo takmer všetkým poľnohospodárskym komoditám, ktoré sa vo väčšine prípadov zhodnotili o desiatky percent.
Potraviny ešte pôjdu hore
Ak budú spotrebiteľské ceny stúpať, bude to predovšetkým z dôvodu rastu nákupných cien a nie rastu DPH, tvrdí Csollár. DPH stúpla od začiatku roka z vlaňajších 19 na 20 percent.
Vplyv vyššej DPH spôsobí podľa odhadu inštitútu rast cien potravín približne o 0,7 percenta. Ceny v obchodoch tak dvihne najmä vývoj cien na komoditných burzách.
„Aj v tomto roku je možné očakávať, že mnohé z nich zamieria nahor, no pravdepodobne to už nebudú všetky,“ povedal komoditný analytik zo spoločnosti Colosseum Petr Čermák. Rásť by mali najmä kukurica a niektoré olejniny.
Okrem nízkych zásob či výpadkov na strane produkcie sa o to zrejme postará aj extrémne uvoľnená monetárna politika niektorých centrálnych bánk. „Vďaka nej sa kapitál presúva do rizikovejších investícií, ktorými sú i komodity,“ povedal Čermák.