Materská sa zvýši. Hore pôjdu DPH aj ceny tepla

Vládny balíček za 1,7 miliardy eur prešiel viacerými zmenami. Nezvýši sa zdanenie piva, zavedie sa daň z emisných kvót.

Rodičia dostanú vyššiu materskú. Hore však pravdepodobne pôjdu energie aj nepriame dane.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ- SITA)

BRATISLAVA. Od januára čaká na ľudí mnoho zmien. Sociálne a zdravotné odvody sa budú platiť z viacerých príjmov ako doteraz, z pracovných dohôd sa platiť nebudú. DPH sa zvýši z 19 na 20 percent, čo zvýši ceny niektorých tovarov a služieb.

Domácnosti pre vyššie spotrebné dane môžu viac zaplatiť za teplo, cigarety alebo pohonnú látku LPG. Ruší sa tiež daňové zvýhodnenie tretieho piliera.

Poslanci urobili v pôvodných zámeroch vlády zopár škrtov. Nezvýši sa napríklad spotrebná daň na pivo a menej sa zdaní stlačený plyn CNG. Zvýši a predĺži sa však materská. Rezort financií chce výpadky nahradiť zdanením prebytočných emisií.

Poslanci stopli niektoré návrhy aj ministrovi práce Jozefovi Mihálovi z SaS. Neprešla mu jeho nová valorizácia dôchodkov, ktorú chcel zaviesť od roku 2012.

A to aj napriek tomu, že mal podporu vlády. Koaliční poslanci znížili aj príspevok na starostlivosť o dieťa na 230 eur. Mihál pritom žiadal 300 eur.

Koalícia nebola jednotná ani v určovaní sadzby, ktorú by mal platiť štát za svojich poistencov. KDH chcelo nárast zo 4,32 percenta priemernej mzdy na 4,68 percenta.

Ostatní koaliční partneri boli proti. V parlamente už prebieha rozprava k štátnemu rozpočtu na budúci rok. Opozícia jeho návrh podrobila kritike. Rozpočet ráta s deficitom 3,8 miliardy eur, teda 4,9 percenta HDP.

Čo priniesli novely zákonov

Diaľničné nálepky zdražejú od januára asi o 40 percent. Cena ročnej nálepky stúpne zo súčasných 36,5 eura na 50 eur. Cena mesačnej nálepky vzrastie z 9,90 na 14 eur a týždennej zo 4,90 na 7 eur.

Stúpne cena za elektrinu. Príspevok do Národného jadrového fondu (asi 7,50 eura ročne) a zvýšená DPH
(o jedno percento, teda asi o 3 eurá ročne) povedú k vyššej cene za elektrinu pre domácnosti približne o jedno euro. Ide o odhad Západoslovenskej energetiky pri spotrebe domácnosti asi 2300 kW za rok, s platbou
350 eur ročne.

Zníži sa počet dní ochrannej lehoty v nemocenskom poistení z dnešných 42 dní na sedem dní.

Sadzba poistného za poistencov štátu bude na budúci rok 4,32 percenta priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo je 32,16 eura.

Zrušia sa odvodové a daňové výnimky

Odstupné či jubilejné sa zníži o odvody

Ak firma vyplatí zamestnancovi jubilejné, odstupné alebo odchodné, zamestnanec z tohto príjmu zaplatí od januára sociálne a zdravotné odvody.

Rovnako aj z náhrad za pracovnú a služobnú pohotovosť, z príplatkov za nadčas či z príspevkov zo sociálneho fondu, ak podliehajú zdaneniu.

Odvody sa budú platiť aj z príjmov konateľov s. r. o., členov štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád. Z pracovných dohôd sa odvody platiť nebudú. Vreckové pri služobných cestách sa zdaní.

Zdravotné odvody budú aj z dividend a prenájmu

Ak bude mať niekto príjmy z prenájmu vyššie ako 500 eur, zaplatí zdravotné odvody. Odvody sa budú platiť aj z príjmov z dividend a podielov na zisku, a to od 329 eur ročne. Bude platiť sadzba 10 percent, pre invalidov bude 5 percent.

Daňové zvýhodnenie tretieho piliera sa zruší

Ľudia, ktorí si sporia dobrovoľne na penziu, prídu o daňovú úľavu do výšky 398 eur ročne. To ich v čistom pripraví ročne takmer o 76 eur.

Odpočítateľná položka nebude na pasívne príjmy

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa bude uplatňovať len z takzvaných aktívnych príjmov, teda z pracovných. Nie z pasívnych, ako sú príjmy z prenájmu, kapitálového majetku a ostatných príjmov. Zrážková daň je zaplatením vyrovnaná s výnimkou podielových listov a dlhopisov.

Daňové oslobodenie

Základ dane sa už nebude dať znížiť o náklady na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. Zníži sa tiež oslobodenie od dane z príjmov z 5-násobku životného minima na sumu 500 eur.

Odvody budú platiť aj umelci a autori

Autorom a umelcom vznikne od januára povinnosť platiť odvody. Sociálne odvody reálne zaplatia až v júli 2012. Výška odvodov sa im totiž musí vypočítať podľa príjmu za rok 2011. Platí to aj pre pracovných asistentov.

Paušálne výdavky

Pre všetky skupiny živnostníkov sa paušálne výdavky zjednotia na 40 percent.

Prenájom nehnuteľností

Príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený od dane, len ak majiteľ vlastnil nehnuteľnosť
aspoň päť rokov.

Dane pôjdu nahor

DPH stúpne na 20 percent

Za potraviny či oblečenie si od januára priplatíme. DPH sa zvýši z 19 na 20 percent. Vláda tvrdí, že len dovtedy, kým deficit neklesne na tri percentá HDP.

Na lieky, knihy a vybrané zdravotnícke pomôcky ostane 10-percentná sadzba. Zruší sa však zvýhodnená 6­-percentná sadzba na predaj výrobkov z dvora. Zvýšená DPH sa do rastu cien podľa ekonómov premietne o necelé percento.

Zvýši sa daň na cigarety, LPG, CNG a červenú naftu

Škatuľka s 20 kusmi cigariet v budúcom roku zdražie o 10 centov. Sadzba dane na cigarety sa totiž od februára zvýši o 3,9 percenta. Znovu sa zavedie sadzba na pohonnú látku LPG, a to na 182 eur za 1000 kilogramov. Liter LPG tak zdražie asi o 11 centov.

Viac sa zdaní aj stlačený plyn CNG, a to o 17,7 percenta. Jeho cena tak stúpne z 0,96 na 1,13 eura za kilogram. Zvýši sa tiež spotrebná daň na červenú naftu, ktorú používajú poľnohospodári a železnice, o 17 centov na liter. Nie je jasné, či zdražie aj cestovné.

Teplo bude stáť viac

Zvýšia sa aj energetické dane. Domácnostiam, ktoré používajú teplo z teplární, vyrábané zo zemného plynu alebo aj z uhlia a biomasy, stúpne cena tepla po zarátaní DPH v priemere o 20,6 až 22,1 eura za rok. V prípade teplární, ktoré vyrábajú teplo len z uhlia, sa cena zvýši o 33,5 eura za rok.

Zdania sa nadlimitné emisné povolenky

Firmy, ktoré majú viac emisných kvót, ako reálne potrebujú, zaplatia z nadlimitnej časti daň 80 percent.

Predčasní penzisti už pracovať nemôžu

Predčasný dôchodok alebo práca

Dôchodcovia, ktorí poberali predčasný dôchodok, už nebudú môcť popritom aj pracovať. Do februára si budú musieť vybrať, či budú mať príjem, alebo penziu.

Predčasný dôchodok mohli poberať ľudia, ktorí mali dva roky do penzie a prišli o prácu. V praxi však predčasný dôchodok poberali tiež ľudia, ktorí mali príjem aj z práce. Pôvodne sa mala zakázať práca aj starobným dôchodcom, ale tento návrh neschválili.

Valorizácia sa nemení

Od roku 2012 sa mali penzie valorizovať o pevnú sumu vypočítanú z rastu inflácie a priemerného dôchodku. Zmena neprešla a zatiaľ ostáva aj po roku 2012 dnešná valorizácia o percento.

To sa vypočíta na základe inflácie a rastu priemerných miezd. Na budúci rok sa budú dôchodky valorizovať o 1,8 percenta.

Bez dobrovoľného poistenia

Starobní, predčasní a invalidní dôchodcovia nebudú môcť byť dobrovoľne nemocensky poistení. Predčasní penzisti nebudú môcť mať po novom ani dobrovoľné dôchodkové poistenie.

Vianočný príspevok

Aj napriek tomu, že koalícia označuje vianočný príspevok za nesystémový, dostanú ho penzisti aj tento rok. Výška tohto príspevku bude závisieť od penzie. Dôchodcovia tak môžu dostať od 40,34 eura po 66,39 eura. To, či sa zachová vianočný príspevok aj v roku 2011, ešte nie je jasné.

Materská sa zvýši

Vyššia a dlhšia materská

Od budúceho roku sa pre rodičov zvýši materská. Namiesto 55 percent budú dostávať 60 percent z denného vymeriavacieho základu.

Predĺži sa aj čas jej poberania o šesť týždňov. Namiesto dnešných 28 týždňov to bude 34 týždňov. Ak matka porodila dve a viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, materská sa jej predĺži na 43 týždňov. Dnes je to 37 týždňov.

Jednotný príspevok

Rodičia budú dostávať jednostupňový mesačný príspevok vo výške 190,10 eura. Dnes môžu dostať 164,22 eura alebo 256 eur.

Tí, ktorí dnes poberajú vyšší príspevok, ho budú môcť dostávať aj naďalej, až do 20 mesiaca dieťaťa. Rodičia, ktorým sa narodilo viac detí ako jedno, dostanú na každé o 25 percent vyšší rodičovský príspevok.

Pri dvojičkách to bude 237,6 eura a pri trojičkách 285,10 eura. Rodičia budú popri poberaní príspevku môcť bez obmedzení pracovať. Rodičovský príspevok bude naviazaný na školskú dochádzku staršieho dieťaťa.

Ak vynechá 15 vyučovacích hodín v mesiaci, tri mesiace za sebou, rodičovský príspevok sa zníži o polovicu. Ak rodičia uprednostnia jasle či škôlku pred domácou starostlivosťou, môžu získať príspevok na starostlivosť o dieťa. Namiesto dnešných 164,22 eura môžu najviac dostať 230 eur.

Dlhšia ochrana

Zvýši sa ochranná lehota pre tehotné ženy zo šiestich na osem mesiacov. Sprísňujú sa podmienky nároku na ošetrovné. Dobrovoľne poistení ľudia budú mať nárok na ošetrovné až po 270 dňoch nemocenského poistenia v priebehu dvoch rokov.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 2. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Stretnutie po rokoch alebo predaj z papiera
 2. Trend zánovných luxusov dorazil i na Slovensko
 3. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 4. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 5. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 6. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 7. Hitparáda štiav
 8. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 10. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 480
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 7 270
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 360
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 4 629
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 597
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 353
 7. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 545
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 2 529
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 1 927
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 1 818

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žalúdok, zomrel doma po návrate z nemocnice.

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

Neprehliadnite tiež

Máte šancu na vyšší plat? Boj o ľudí naberá grády, mzdy rástli najviac za posledné roky

Spoločnosti si uvedomili, že ak nechcú, aby im ich zamestnancov ukradla iná firma, musia ich vyššie oceniť.

Podnikatelia sú rozčarovaní z Fica. Zvýšil im ceny elektriny

Cena pre veľké podniky mala podľa pôvodného rozhodnutia klesnúť takmer o 16,5 percenta.

Trnavská automobilka zvýši platy, dohodla sa s odborármi

Základné mzdy zamestnancov v automobilke PSA Groupe Slovakia porastú v priemere o 6,3 percenta.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu februára schodok 407,7 miliónov eur

Daňové príjmy medziročne vzrástli o 232,9 milióna eur, teda o 16,3 percenta.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop