Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Spotrebiteľské ceny sa v máji zvýšili na medzimesačnej báze o 0,2 %, pričom v apríli sa zvýšili o 0,4 %. Medziročne ceny v máji stúpli o 3,2 %, čo je najmenej v tomto roku, kým mesiac pred tým to bolo o 3,6 %. Informoval o tom

BRATISLAVA 7. júna (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Spotrebiteľské ceny sa v máji zvýšili na medzimesačnej báze o 0,2 %, pričom v apríli sa zvýšili o 0,4 %. Medziročne ceny v máji stúpli o 3,2 %, čo je najmenej v tomto roku, kým mesiac pred tým to bolo o 3,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Jadrová inflácia, ktorá sleduje vývoj spotrebiteľských cien s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií, dosiahla v máji na medzimesačnej báze úroveň 0,2 %. V apríli pritom dosiahla 0,5 %. V medziročnom porovnaní predstavovala májová jadrová inflácia 2,1 %, čo je najmenej v tomto roku. Informoval o tom Štatistický úrad

BRATISLAVA - Štatistický úrad SR (ŠÚ) v štvrtok zrevidoval údaje o hrubom domácom produkte (HDP) za roky 1993 až 1999. S výnimkou roku 1994 všetky medziročné rasty ekonomiky znížil. Revízia úrovní hrubého domáceho produktu (HDP) za roky 1996 - 1999 je dôsledkom implementácie metodiky ESNÚ 95 v národných účtoch SR. Zrevidovaný HDP za rok 2000 a 2001 ŠÚ zverejní neskôr.

BRATISLAVA - Na podporu malého a stredného podnikania (MSP) prostredníctvom dotácií čerpaných zo štátneho rozpočtu vlani smerovalo 32 mil. Sk. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) pri poskytovaní nenávratných finančných prostriedkov spolupracuje s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB). Dotácie na programy MSP prostredníctvom NARMSP dosiahli 27,3 mil. Sk a dotácie v rámci príspevkového programu SZRB pre malé podniky boli vo výške 4,7 mil. Sk.

BRATISLAVA - Fond národného majetku SR (FNM) opätovne vyzýva občanov vlastniacich nesplatené dlhopisy, aby si uplatnili svoju pohľadávku v čo najkratšom termíne. Od 1. júla totiž RM-Systém podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu obmedzí počet miest, ktoré zabezpečujú služby týkajúce sa dlhopisov. Od začiatku druhého polroka tak môže vybavenie preplatenia dlhopisu skomplikovať aj cesta na vzdialenejšie pracovisko RM-Systému.

BRATISLAVA - Súčasná úroveň slovenskej koruny zodpovedá podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Mariána Juska výkonnosti slovenskej ekonomiky. Guvernér preto nepredpokladá, že bude potrebná intervencia centrálnej banky. V prípade, že by bol pohyb koruny neúmerný vývoju hospodárstva, centrálna banka je stále pripravená zakročiť. Guvernér vyjadril spokojnosť s tým, že sa zastavilo zhodnocovanie koruny, ktoré charakterizovalo obdobie pred niekoľkými mesiacmi, prekvapila ho však rýchlosť depreciácie.

BRATISLAVA - Slovenské telekomunikácie, a.s., (ST) po stredajšom stretnutí ich predstaviteľov so zástupcami Protimonopolného úradu SR (PMÚ) tvrdia, že svojim konaním v žiadnom prípade nezneužívajú svoje postavenie na trhu. Rokovania medzi ST a PMÚ iniciovala Asociácia poskytovateľov internetu (API), ktorá označila postup monopolného prevádzkovateľa pevnej telekomunikačnej siete pri zavádzaní produktu pripojenia na internet prostredníctvom ADSL za diskriminačný voči ostatným poskytovateľom internetu. Podľa predstaviteľov ST mali poskytovatelia dostatok času, aby sa pripravili na spustenie testovacej prevádzky, ktoré sa realizovalo 1. júna, keď zámer spustiť túto službu telekomunikácie oznámili 24. apríla tohto roku. Informovala o tom hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - V prvej fáze predaja pobytov so štátnou účelovou dotáciou (ŠÚD) na rekreačné pobyty pre občanov poberajúcich starobný alebo invalidný dôchodok bolo poskytnutých celkovo 5 875 poukazov. Prvá etapa sa začala 2. apríla, pričom v termíne do 17. mája sa všetky poukazy rozpredali. Predaj sa uskutočňoval prostredníctvom najväčšej hotelovej spoločnosti na Slovensku, Sorea, s.r.o., Bratislava. "Nasledujúcu, jesennú fázu predaja zrealizujeme až po pridelení druhej časti dotácie, pričom predpokladáme prerozdeliť ďalších 6 000 poukazov pre dôchodcov," uviedol pre agentúru SITA Viliam Kráľ z oddelenia marketingu spoločnosti Sorea.

BRATISLAVA - Spoločnosť Váhostav - SK, a.s., Žilina dosiahla v minulom roku čistý zisk na úrovni 21,42 mil. Sk, pričom z prevádzkovej oblasti zaznamenala zisk 67,36 mil. Sk. Výnosy zo stavebnej činnosti predstavovali zhruba 1,196 mld. Sk. Pridaná hodnota bola na úrovni 245,06 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informoval člen predstavenstva spoločnosti Ján Štrauch.

BRATISLAVA - Prvá doplnková dôchodková poisťovňa (DDP) Tatry-Sympatia uzavrela od začiatku tohto roku viac ako 500 nových zamestnávateľských zmlúv. DDP tak po prvých štyroch mesiacoch evidovala 2 874 zamestnávateľských zmlúv. Informoval o tom generálny riaditeľ DDP Michal Němec.

BRATISLAVA - Spoločnosť GE Capital Leasing uzavrela za mesiace apríl a máj celkom 806 lízingových zmlúv v oblasti ojazdených automobilov, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 87 %. Financovaný objem v tomto segmente vzrástol ešte výraznejšie, keď dosiahol 168 mil. Sk. Medziročný nárast tak dosiahol až 111 %. Informoval o tom obchodný riaditeľ spoločnosti Peter Palkovič. Ako ďalej dodal, tento úspech pripisuje predovšetkým úspešnej jarnej marketingovej aktivite zameranej na podporu predaja ojazdených automobilov.

BRATISLAVA - Eximbanka SR podporila v prvom štvrťroku 2002 export v celkovej výške 18 mld. Sk, čo predstavuje 44,6-percentné plnenie celoročného rozpočtu. Úverové a záručné aktivity sa na podpore podieľali 9,8 mld. Sk a plnili tak 40,7 % rozpočtu. Prostredníctvom poisťovacích činností dosiahla podpora 8,2 mld. Sk, čo predstavuje 50,2 % rozpočtu na tento rok. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Eximbanky Katarína Kocurová.

BRATISLAVA - Balík akcií reprezentujúci 8,37 % akcií rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., Bratislava získala po utorkovom prevode na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) od The Bank of New York. Vyplýva to z informácií Strediska cenných papierov SR.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON - Zahraniční investori v minulom roku Spojené štáty americké obchádzali, keď priame zahraničné investície (PZI) klesli oproti roku 2000 o 60,4 % na 132,94 mld. USD. V roku 2000 PZI dosiahli rekordných 335,63 mld. USD. Ekonomika Spojených štátov amerických tak zaznamenala najväčší prepad investícií od roku 1991, kedy PZI klesli oproti roku 1990 o 61,3 %, uviedlo v stredu americké ministerstvo obchodu.

BRUSEL - Európska únia (EÚ) zo svojho rozpočtu ušetrila 15 mld. eur a to najmä na pomoci farmárom a chudobným regiónom Európy. V stredu o tom informovala Európska komisia. Ušetrené prostriedky budú vrátené 15 členským krajinám, čím znížia ich príspevky do rozpočtu EÚ pre rok 2002. "Ministri financií členských štátov privítajú zníženie výdavkov z vlastného štátneho rozpočtu," uviedol komisionár pre rozpočet EÚ Michaele Schreyer.

FRANKFURT - Európska centrálna banka (ECB) ponechala po štvrtkovom zasadnutí hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú v súlade s očakávaniami odborníkov, keďže oživenie ekonomiky zostáva naďalej mierne a posilňovanie eura pomáha potláčať infláciu. Kľúčová refinančná sadzba na úrovni 3,25 % bola naposledy upravená 8. novembra 2001, kedy bola znížená o 0,50 %.

BUDAPEŠŤ - Maďarsko, jedna z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich krajín združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pravdepodobne zaznamená v tomto roku spomalenie rastu ekonomiky na 3,5 %. V roku 2003 by sa však hrubý domáci produkt krajiny mal opäť zvýšiť o vyše 4 %. Podľa štvrtkovej správy OECD musí Maďarsko pokračovať v rozbehnutých štrukturálnych reformách, aby sa priblížilo úrovni štátov Európskej únie, kam plánuje vstúpiť v roku 2004.

BRUSEL - Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny podrobili vo štvrtok v Bruseli opätovnej kritike návrh Európskej komisie (EK) poskytnúť poľnohospodárom budúcich členských krajín iba 25 % priamych platieb a vyjadrili nesúhlas aj s pridelenými výrobnými kvótami. Ešte viac sú znepokojení tým, že štyri silné krajiny únie – Nemecko, Holandsko, Švédsko a Veľká Británia - nesúhlasia vôbec s nijakými priamymi platbami pre budúcich nových členov.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 491
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 087
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 210
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 320
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 122
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 670
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 313
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 119
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 783
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 792

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

British Airways môže pre výpadky stratiť sto miliónov eur

Zrušenie a meškanie letov vyvolalo chaos a frustráciu.

Samsung Electronics uvažuje o zvýšení kapacity v Číne

Dôvodom je veľký dopyt po pamäťových čipoch a rekordné tržby z ich predaja.

Diaľnica D1 v úseku Turany - Hubová povedie cez tunel

Štát vydal záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.