Na zvýšenie platu musí byť dôvod

Namiesto vysokého jednorazového zvýšenia platu odborníci odporúčajú žiadať každé dva roky o desať percent viac.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Máte vynikajúcu prácu so skvelým kolektívom, no pri pohľade na výplatnú pásku zosmutniete a možno sa aj nahneváte. Pred tým, ako začnete uvažovať nad zmenou práce, oplatí sa riskovať a požiadať o zvýšenie platu.

Aj keď ste možno doteraz nenašli na diskusiu o platových podmienkach odvahu, musíte ju otvoriť vy. „V súčasnosti už málokedy platí, že sám nadriadený za vami príde a ponúkne lepšie mzdové podmienky," vraví šéf personálnej agentúry ProAct People Peter Paška.

Pri otvorení diskusie o plate nesmiete zabudnúť, že viac peňazí sa nárokovať nedá. „Zníženie alebo zvýšenie mzdy je možné len po dohode zamestnanca a zamestnávateľa," hovorí právnička Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal. Vyplácaná mzda závisí od dohody v pracovnej zmluve, jej zvyšovanie zasa môže byť dohodnuté v kolektívnej zmluve.

V pracovnej zmluve je upravená aj vaša náplň práce. Ak vám zamestnávateľ pridá prácu, ktorú v zmluve upravenú nemáte, je to jeden z argumentov na diskusiu o plate. No nemal by byť jediný.

V správnom čase a s argumentmi

Kto svoju žiadosť o zvýšenie platu podmieňuje slovami: „nemôžem si ani dovoliť poriadnu dovolenku", ten asi príliš neuspeje. Jediné, čo sa počíta, je váš výkon. Preto je dôležité dopredu si premyslieť, čo všetko ste už pre firmu vykonali a čo máte ešte v pláne urobiť.

Upustite z prehnaných požiadaviek, tie rozhodne vzbudia nevôľu.

„Občas niekto argumentuje tým, že už päť rokov nedostal pridané a teraz chce všetko dohnať naraz. No takýto argument neuspeje," vysvetľuje Paška.

Obvyklé zvýšenie platu sa podľa neho pohybuje niekde okolo desiatich percent. „Preto by mali zamestnanci požiadať o zvýšenie platu pravidelne približne každé dva roky. Aj z pohľadu zamestnávateľa totiž nebolí malé zvýšenie toľko, ako keby ste požiadali naraz o tridsať percent navyše.

Čo však rozhoduje o zvýšení platu? „Máte viac úloh, zodpovednosti, zvýšila sa vám kvalifikácia či kompetencia súvisiaca s prácou, dokončili ste úspešne projekt hodný zvýšenia platu alebo skôr odmeny," vyratúva správne argumenty konzultantka poradenskej spoločnosti Human Dynamic Katarína Hečková.

Medzi správne argumenty patrí aj vaša „cena". Pracujete na sebe, chodíte na vzdelávacie kurzy, ovládate niekoľko jazykov? To všetko je dobré pripomenúť v diskusii o plate.

Porovnávanie skôr ublíži

Za žiadnych okolností by ste nemali argumentovať faktmi o vašich kolegoch v znení „ale on, ale ona má/môže/robí". „Porovnávanie pôsobí skoro ako žalovanie na základnej škole a koniec koncov nikdy neviete, kto má s kým aké vzťahy," pripomína Paška.

Kolega totiž môže byť vo firme dvadsať rokov, čo mení jeho platovú aj „vyjednávaciu" pozíciu. Objektívne hodnotenie cez množstvo práce existuje len v obmedzenom množstve profesií, preto sa treba s určitou mierou nespravodlivosti vyrovnať. Pri ukazovaní na kolegov si premyslite, či je to vôbec vhodné vzhľadom na vašu pracovnú zmluvu. V niektorých firmách by ste totiž plat a pracovné podmienky svojich kolegov nemali poznať.

Keď sa už rozhodnete niečo porovnávať, zistite si obvyklý plat vo vašej profesii. Pri stanovení výšky platu samozrejme hrá úlohu, v akom regióne pracujete, ako veľká je vaša firma a tiež napríklad to, či ide o podnik so zahraničnou účasťou.

Neúspech? Žiadosť opakujte alebo odíďte

Všetko má svoje hranice. Nekonečné chodenie za šéfom a dožadovanie sa lepších podmienok a neustále odmietanie môžu naštrbiť vzťahy.

BRATISLAVA. Ak vašu žiadosť o zvýšenie platu zamietli, zachovajte pokoj, aj keď máte dôvod hnevať sa. „Po neúspešnej diskusii by sa mal zamestnanec opýtať, aké predpoklady musí splniť, aby žiadosť o viac peňazí mohla byť vypočutá," odporúča Peter Paška z agentúry ProAct People.

Ak vám šéf nesľúbi, že bude o zvýšení platu uvažovať napríklad za šesť mesiacov, prípadne vás neustále odsúva slovami, že ešte nebolo rozhodnuté, nevzdávajte to.

Nekonečné chodenie za šéfom a dožadovanie sa lepších podmienok, však môže naštrbiť vzťahy a liezť všetkým zúčastneným stranám na nervy.

V prípade opakovaného odmietnutia preto zvážte, či nie je lepšie sa nakoniec uskromniť, alebo zo súčasného pracoviska radšej odísť.

Adam Valček
Ženy a muži rokujú o plate inak
 • Výskumy dokazujú, že existujú rozdiely vprežívaní medzi mužmi aženami, ktorí si pýtajú vyšší plat. Do procesu vyjednávania ovýške platu vstupuje viera vseba, nároky, ďalšie možnosti postupu či hodnota človeka na pracovisku.
 • „Ženy vnímajú samy seba viac vo vzťahoch kostatným, zatiaľ čo muži sa vidia viac ako samostatné jednotky asvoje ja si nespájajú so vzťahmi do takej miery ako ženy," hovorí Katarína Hečková zporadenskej spoločnosti Human Dynamic.
 • Ženy nechcú alebo sa boja požiadať ozvýšenie platu, pretože sa boja, že by si tým pokazili vzťahy svedením, alebo že budú vnímané ako agresívnejšie osoby. Preto sa pre ženy odporúča, aby svoje negatívne pocity zpožiadavky na zvýšenie platu odbúrali odosobnením sa. Znamená to, že namiesto toho, aby hovorili, že sú hodnotnejšie ako osoby, povedia, že ich schopnosti sú hodnotnejšie.
Adam Valček
Škrtal sa najmä trinásty plat

Len pätnásť percent zamestnancov má výhody ako pred krízou. Ostatní sa museli s niektorými bonusmi rozlúčiť. Najčastejšie to bol trinásty plat.

BRATISLAVA, PRAHA. Celkovo 85 percent zamestnancov prišlo v posledných dvanástich mesiacoch o niektorý z benefitov, ktoré im poskytoval zamestnávateľ. Naopak, všetky zamestnanecké výhody zostali zachované len pätnástim percentám ľudí. Najčastejšie firmy krátili trináste platy a pravidelné bonusy, najmenej príspevky na stravovanie.

Ukázal to prieskum českého pracovného portálu OnlinePráce, na ktorom sa zúčastnilo takmer tisícsto jeho návštevníkov. Navyše pri porovnaní s výsledkami predchádzajúcej ankety, ktorá zisťovala, aké benefity by ľudia oželeli výmenou za zachovanie svojho pracovného miesta, sa ukazuje, že firmy uberali hlavne také výhody, s ktorými sa ľudia lúčia najľahšie.
Podľa júlovej správy portálu Profesia.sk sa naopak prestali škrtať nefinančné benefity. Poskytovanie nefinančných výhod je podľa výsledkov na veľmi podobnej úrovni, ako v druhom štvrťroku 2009.

Jediným benefitom, pri ktorom bol zaznamenaný medziročný nárast, je dovolenka navyše. Dovolenku navyše dostávajú najmä kvalifikovaní technickí a netechnickí zamestnanci.

Najväčší pokles v poskytovaní nefinančných benefitov bol zaznamenaný pri príspevku na zdravotné pripoistenie, služobnom aute aj na súkromné účely a preplácaní kultúry a športu. Bonusy, ktoré tiež ubúdajú, sú nápoje na pracovisku zadarmo, mobilný telefón aj na súkromné účely, preplatenie dopravy do práce.

Adam Valček
Na čo si dať pozor pri diskusii o plate

Nevydierajte

 • Pri rokovaniach o plate by ste nemali vydierať s tvrdením, že z firmy odídete. Môžete sa vám totiž stať, že počas diskusie bude reakciou na takúto vetu šéfova žiadosť, aby ste ku konkurencii prešli.
 • Ak sa už takéto vydieranie rozhodnete použiť, rátajte s tým a zistite si ponuku na trhu práce.

Správny okamih

 • Ide predsa o váš plat, kalkulujte teda, kedy je najlepší čas začať so šéfom o peniazoch rozprávať. Sú vo vašej firme pravidelné porady? Alebo máte dni či hodiny, keď je vždy prevádzka veľmi hektická? Potom radšej hľadajte nejakú alternatívu.
 • Ak viete o šéfovi, že má vždy až do obeda zlú náladu, požiadajte radšej o schôdzku popoludní.
 • Veľmi nepriaznivý okamih na požiadanie o zvýšenie platu je, ak má spoločnosť práve finančné problémy, či sa priamo nachádza v kríze. Podarilo sa vám však napríklad vybaviť veľkú zákazku? Potom je šanca na úspech omnoho väčšia.

Najsilnejší argument nakoniec

 • Je nevyhnutné uvedomiť si, čo ponúkate. Pretože ak žiadate vyšší plat, samozrejme príde otázka, prečo si ho zaslúžite.
 • Nezabudnite si schovať ten najsilnejší argument až na koniec rozhovoru. Pokiaľ ho použijete hneď na začiatku, jeho účinok môže veľmi rýchlo pominúť.
 • Platí aj pravidlo opakovania; v pozmenenej forme pripomínajte nadriadenému počas rozhovoru to najhlavnejšie, prečo žiadate o zvýšenie platu.

Aj vy máte cenu

 • Okrem zostavenia zoznamu argumentov je tiež dôležitá psychická príprava. Uvedomte si, že nie ste nijaký prosebník, ale máte pri zodpovedajúcom výkone nárok na viac peňazí. Máte svoju cenu a mali by ste sa na ňu aj reálne pozrieť.
 • Vašu cenu zvyšuje napríklad ovládanie jazykov, špeciálneho softvéru alebo ak máte komunikačné schopnosti.
 • Na rokovania so zdatnými manažérmi musíte byť psychicky dobre vybavený. Ak sa napríklad rozhodnete použiť argument o odchode do inej práce a nijakú prácu pritom nemáte vybavenú, dobrý manažér si to môže všimnúť na vašom neverbálnom prejave.
Adam Valček
Výpoveď za diskusiu o plate môže skončiť na súde

Pýtanie si vyššej mzdy môže vyhrotiť vzťahy na pracovisku. Niektorí zamestnávatelia to môžu pochopiť ako porušenie lojality a prepustiť vás. Výpoveď však musí mať zákonný dôvod. Ak chýba, obráťte sa na súd.

BRATISLAVA. Dať zamestnancovi výpoveď len preto, že si pýta viac peňazí, je nezákonné. Firmy však môžu svoje dôvody šikovne skrývať za viac ustanovení Zákonníka práce, ktorý presne definuje, kedy môže byť pracovný pomer rozviazaný.

Kedy vás firma
môže vyhodiť?

(príklady)

 • Ak sa stanete nadbytočným, o čom musí rozhodnúť zamestnávateľ,
 • ak si neuspokojivo plníte pracovné úlohy a zamestnávateľ vás v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a vy ste to v primeranom čase neurobili,
 • pre porušenie pracovnej disciplíny, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Zdroj: Zákonník práce

„Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná," píše sa v Zákonníku práce.

Keď nesúhlasíte, napíšte to

Aj keď ide o štandardnú výpoveď, dať ju zamestnancovi správne nie je úplne jednoduché. Keď vás prepustia len preto, že ste sa ozvali pre plat, podrobne si prečítajte výpoveď. Ak sa vám nezdá, nebojte sa vec dať na súd. Podľa skúseností slovenských a českých advokátov uspejú v pracovno-právnych sporoch spravidla zamestnanci.

Pri takýchto sporoch na Slovensku sa nedá ani uplatniť stav našej justície. Nech sa totiž spor o neplatnosť výpovede vlečie hoci aj päť rokov, v prípade jeho výhry vám musí zamestnávateľ vyplatiť ušlú mzdu za celé obdobie sporu. Na to však treba hneď pri výpovedi, okrem podania žaloby zamestnávateľa upozorniť a písomne mu oznámiť, že s prepustením nesúhlasíte.

Pozor na disciplínu

Dôvodom na vyhodenie v súvislosti s pýtaním väčšej mzdy môže byť označenie miesta ako nadbytočného. Stačí na to vyhlásenie firmy. Ak však takúto výpoveď dostanete a firma hneď na to na vaše miesto prijme nového človeka, išlo o nezákonné prepustenie. Zákonník práce totiž hovorí o tom, že na takéto miesto sa nemôže tri mesiace prijať žiadny človek. V Česku je táto lehota ešte dlhšia.

Porušenie pracovnej disciplíny môže byť ďalším hraným dôvodom na prepustenie. Pri porušení disciplíny však platí postupnosť, že ak nejde o závažné porušenie, musia vás o ňom najprv písomne informovať. Výpoveď je až ďalším krokom. Čo je porušenie disciplíny, upravuje pracovný poriadok firmy. „Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu," píše sa v Zákonníku práce.

Ako správne postupovať

 • Keď dostanete výpoveď, ktorú nechcete prijať, ihneď písomne informujte svojho zamestnávateľa. V prípade, že by ste nesúhlas s výpoveďou zamestnávateľovi neoznámili, pracovný pomer bude ukončený dohodou.
 • Proti neplatnej výpovedi je možné brániť sa súdnou cestou. Dôvod, prečo si myslíte, že je výpoveď neplatná, musíte vždy uviesť. Ak budete mať pocit, že ste dostali výpoveď pre reorganizáciu vo firme a žiadna sa neuskutočnila, napíšte to do svojho negatívneho vyjadrenia k danej výpovede.
Adam Valček

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 9 335
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 407
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 100
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 035
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 464
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 164
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 657
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 233
 9. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 995
 10. Cestujte intenzívnejšie s poznávacími zájazdmi 932

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kritikov SNS pribúda, okresný expredseda označil Danka za autokrata

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.

Neprehliadnite tiež

Billa dostala štvrtú miliónovú pokutu. Aj za dva jogurty

Reťazec sa voči pokute odvolal, inšpektori si stoja za svojím.

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

Diaľnice na Slovensku sú bezpečné, nehôd na nich je málo (rozhovor)

Na autostrádach len 3,7 percenta zo všetkých havárií spôsobia kamióny.

Eurokomisárka: Fico zrejme nevie, čo Brusel robí pri kvalite potravín

Premiér pred niekoľkými dňami vravel, že možno zakáže potraviny nerovnakej kvality ako na západe.