Ľudia na hroby kupujú najmä chryzantémy

Sviatok všetkých svätých sa spája nielen so spomienkou na blízkych, ktorí už nie sú medzi živými, ale aj s výzdobou cintorínov.

Na jesenných výstavách záhradnej architektúry v Nemecku každoročne cintorínske záhradníctva predstavujú trendy v úpravách hrobov. Jesenná výsadba sa riadi farbou náhrobku. Vhodné sú studené kombinácie striebornej, bordovej, bielej, a tmavozelenej farby.(Zdroj: PRE SME - DENISA HALAJOVÁ)

Tradičné chryzantémy či vence vytláčajú kvetinové kríže a srdcia. V niektorých krajinách predpisujú výzdobu len z prírodných materiálov.

Kým v Číne a Japonsku chryzantémy symbolizujú šťastie a patria medzi štyri najobľúbenejšie rastliny, u nás sme ich dlho vnímali ako „kvety zosnulých".

„Dnes to už celkom neplatí, ani Slováci chryzantému nepovažujú iba za náhrobnú kvetinu," hovorí Katarína Kullová zo záhradného centra Kulla v Bratislave. Podľa skúseností tohto záhradného centra patrí chryzantéma v kombinácii s ružami a tulipánmi medzi najžiadanejšie kvety po celý rok.

Najpredávanejšie, na hroby aj na iné príležitosti, sú drobnokveté chryzantémy. Neraz aj súčasťou svadobných kytíc.

Výzdoba sa mení

Ako kupovať kvety
Ak sa chystáte kúpiť chryzantémy ako dekoráciu na hroby, všímajte si nielen farbu a stavbu kvetu, ale aj ďalšie detaily.
 • Rastlina má byť kompaktná, nemá byť riedka.
 • Listy majú byť zelené bez viditeľných škvŕn.
 • Hlina nemá byť v črepníku premočená.
 • Ak sú výhonky holé, je to znak, že tam boli žlté listy.
 • Rozkvitnuté puky a kvety by mali byť v rovnakom pomere.
 • Kvety by nemali byť sčernené.
 • Igelit, v ktorom kvet kúpite, odstráňte, rastlina pod ním nemôže dýchať.
 • Ak je chryzantéma dlho uväznená v igelite, jej listy môžu začať plesnivieť.

Celková úprav hrobov a ich výzdoba prešla za posledné roky výraznými zmenami, ba dá sa povedať, že módne trendy neobišli ani tento kresťanský sviatok.

Denisa Halajová, záhradná a krajinná architektka a pedagogička Katedry záhradnej a krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre hovorí, že zmena životného štýlu a dostupnosť nových materiálov sa podpísali aj pod celkovú úpravu a formu hrobov, ako aj ich výzdobu.

„Ešte v prvej polovice dvadsiateho storočia hlavne na slovenskom vidieku sa výzdobe a výsadbe hrobov nevenovala veľká pozornosť, a ani samotné označenie hrobov nebolo z trvanlivých materiálov," povedala.

Dodáva, že dnes, napriek tomu, že návštevnosť hrobov na cintorínoch celoročne stále klesá, výzdoba hrobov práve na Sviatok všetkých svätých je bohatá aj vďaka jeho komercionalizácii. Tá sa podľa architektky prejavuje ponukou rastlín a rôznej inej výzdoby hrobov. Podľa nej materiálny rozmer tohto sviatku často prevažuje nad duchovným.

Za pravdu jej dáva aj Jozef Šimko, tajomník Zväzu záhradníkov Slovenska a pedagóg na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch. „Kvety na hroboch sú naozaj pre mnohých otázkou osobnej prestíže. Pritom drahý aj lacnejší kvet by mal vždy vyjadrovať úctu živých k zosnulým," povedal Šimko.

Aj cintoríny majú svoju kultúru

Nie nadarmo sa hovorí, že cintorínska kultúra je obrazom kultúrnosti národa v tom-ktorom období. „V dnešnej výzdobe hrobov prevažujú umelé materiály v kyticiach a vencoch. Vytrácajú sa doma vyrábané vence z prírodného a dostupného materiálu, či doma vypestované kvety," hovorí architektka Halajová.

Jozef Šimko to však vidí trocha inak. Na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch napríklad v tomto roku v trendoch zdobenia k Pamiatke zosnulým sa vracajú k prírodným materiálom, doplneným kvalitnými umelými a sušenými kvetmi. „Ako každý umelecký smer, aj floristika podlieha móde. To sa týka farieb, ale aj materiálov. V tomto roku je to fialová, purpurová, čierna, biela, hnedá a zelená," dopĺňa Šimko.

Aj Katarína Kullová hovorí, že u nich sa dosť predáva prírodný materiál, najmä vence, ktoré sú robené z machu, šišiek, vetvičiek s rôznymi plodmi alebo drobnosťami.

„Naši zákazníci si žiadajú najmä venčeky a drobnejšie črepníkové chryzantémy v klasickej bielej, ako aj v hnedej, škoricovej a purpurovej farbe, ktoré vyrábajú študenti školy záhradníckej školy," hovorí pedagóg.

Príkladom Nemci aj Rakúšania

Pri výsadbe a výzdobe hrobov by sme si mohli zobrať príklad od susedov, kde vďaka existencii cintorínskych záhradníctiev je zabezpečená profesionálna starostlivosť o hroby, od návrhu a ich výsadby, cez údržbu až po výzdobu na sviatky.

„Niekde je možné na výzdobu hrobov používať len živé kvety a väzby zo sušených rastlín, a to bez použitia neekologických materiálov, ako sú rôzne plastové obaly či stuhy," povedala architektka Halajová.

Toto všetko podľa nej výrazne prispieva k vyššej estetickej úrovni cintorínov.

U nás napríklad zanikla niekdajšia bohatá regionálna rozdielnosť v úpravách hrobov a pohrebných zvyklostiach. Kamenárska výroba náhrobkov zjednotila úpravu hrobov na celom našom území a na dizajn hrobov v súčasnosti vplýva aj dovoz kameňov z Talianska.

Čo by ste mali vedieť
Pri úprave hrobov možno kombinovať všetko, ale s mierou. Radí to JOZEF ŠIMKO, pedagóg Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch.
 1. Pred výzdobou hrobu by sa mali najbližší dohodnúť na jednom aranžmáne, aby z neho neurobili kompozíciu, v ktorej nič nevynikne.
 2. Výzdoba by mala zodpovedať veľkosti hrobu, ale aj osobnosti mŕtveho, ktorému je určená.
 3. Na hroby detí sa nemajú dávať výrazné farby a extrémne kontrasty.
 4. V súčasnosti sú trendom kombinácie všetkých druhov materiálov. Treba však nájsť mieru, aby úprava pôsobila decentne a ucelene a nie extrémne a lacno.
 5. Veľkokveté chryzantémy sú citlivejšie na mráz a na mechanické poškodenie. Sú však efektnejšie a samotné kvety dlhšie kvitnú.
 6. Veľkokveté chryzantémy mráz poškodí, už ak sa teplota pohybuje okolo 0 stupňov Celzia, drobnokveté vydržia aj teploty -3 až -5 stupňov Celzia.
 7. Veľkokveté chryzantémy majú menšiu farebnú škálu ako drobnokveté.
 8. Farbou tohtoročnej výzdoby je fialová, purpurová, čierna, biela, hnedá a zelená.
 9. Ak chcete dosiahnuť efekt výzdoby na hrobe hneď, kupujte chryzantémy rozkvitnuté.
 10. Výzdobu treba doplniť kahancami. Aj tie sa už dajú farebne zladiť.
Jarmila Horáková
Dušičková výzdoba je aj o vkuse

Na trhu je momentálne najväčší dopyt po drobnokvetých chryzantémach. Sú dostatočne mrazuvzdorné.

BRATISLAVA. Kým ešte nedávno sa hroby na Sviatok všetkých svätých zdobili najmä veľkokvetými chryzantémami, dnes ľudia dávajú prednosť drobnokvetým.

Katarína Kullová zo záhradného centra Kulla v Bratislave hovorí, že je to najmä preto, že tie drobnokveté zvládnu aj väčšie mrazy, kým guľaté formy sú na mráz oveľa háklivejšie. „Tie nachádzajú uplatnenie skôr vo vázach," dopĺňa.

Dlhšie vydržia tmavé odrody

Ak s rozhodujete, ktorými kvetinami vyzdobiť hrob svojich zosnulých, odborníčka radí dať pri kúpe chryzantém prednosť skôr tmavším a žltým druhom. „Tie biele sú oveľa háklivejšie na výkyvy počasia, veľmi na nich vidieť aj omrznutie, okamžite zhnednú," hovorí Kullová.

Ak hrob chcete vyzdobiť len chryzantémami, je vhodnejšie, ak kvety necháte v pôvodných kvetináčoch, ktoré neskôr odstránite. „Rezané chryzantémy vo vázach dnes ľudia používajú zriedkavejšie, vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Riziko je aj v tom, že stonka vo vode postupne začína hniť, a tak sa rýchlo stratí efekt z čerstvého kvetu," vysvetľuje Katarína Kullová.

A mnohí preberajú zvyk, čo videli v zahraničí, rezané kvety len tak kladú na hrob. Keď zvädnú, jednoducho ich odstránia.

Smútočná farba nie je podmienkou

Kvetinári dnes na výzdobu hrobov používajú okrem chryzantém aj vence z machu, zo sušených kvetov, rôznej čečiny, vetvičiek. Stále sa drží aj umelé aranžmán.

„Kvalita umelých kvetov sa totiž výrazne zlepšila, prešlo sa na elegantnejšie tlmené farby," hovorí Kullová. Momentálne sú obľúbené také farby, ako fialková, maslová, biela s kombináciami. Ak je to pre mladých ľudí, kupujúci si často pýtajú ružovú, menej červenú. Tá sa preferuje vo vianočnom čase.

„Niektorí zákazníci upúšťajú od smútočných farieb, čo sa mi páči, spomienka sa dá predsa vyjadriť aj veselými farbami - oranžovými, terakotovými s červenými bobuľami. Tu sa medze nekladú," hovorí Kullová.

Pri vypichovaných aranžmánoch sú žiadané obdĺžnikové tvary, dajú sa variabilnejšie na hrobe uložiť.

Klasické malé hnedé kahančeky sa dnes na hroboch objavujú už málo. Vytlačila ich široká ponuka sklenených a plastových lámp, ktoré sú cenovo dostupné aj s náhradami. Niektoré horia aj tri dni.

Jarmila Horáková
Kvet krátkeho dňa
U nás je chryzantéma najrozšírenejšou ozdobou hrobov. V Číne sa z kvetov jej špeciálnej drobnokvetej odrody už niekoľko storočí pripravuje chutný kvetinový čaj.

BRATISLAVA.Chryzantémy majú svoje korene v Číne a Japonsku, kde patria medzik obľúbené už niekoľko storočí. Pôvodné kvety boli žlté, doslovný preklad ich označuje ako zlatá kvetina.

Tento kvet je zobrazený aj v japonskom cisárskom erbe a teší sa takej úcte, že má v kalendári svoj deň, a to 9. septembra.

Do Európy sa chryzantémy dostali až v 18. storočí. Patria medzi takzvané kvetiny krátkeho dňa, ich kvitnutie závisí od dĺžky dňa. Kvety zakladajú a tvoria len vtedy, keď je deň kratší ako štrnásť hodín.

A prečo si Slováci chryzantémy vybrali ako obľúbenú kvetinu na hroby? „Najmä vďaka možnosti kvitnutia v tomto vegetačnom období, veľkej farebnosti, odolnosti nízkym teplotám a trvanlivosti," zdôvodňuje to záhradná architektka Denisa Halajová.

Dnes je vo svete známych viac ako päťtisíc druhov chryzantém.

V minulosti sa rastliny na výsadby a výzdobu hrobov využívali aj pre ich symboliku. Napríklad niektoré symbolizovali večný život, lásku, čistotu a podobne. Pre dnešné generácie je však význam rastlín v tejto súvislosti zabudnutý.

Jarmila Horáková
Koľko stojí výzdoba hrobov

Bratislava

 • Chryzantémy veľkokveté, malý kvetináč 1,5 až 2 eurá
 • Chryzantémy drobnokveté, veľký kvetináč od 5 eur
 • Umelý venček od 2 eur
 • Umelá kytica od 7 do 35 eur
 • Živý venček z čečiny od 5 eur

Kremnica

 • Chryzantémy veľkokveté, malý kvetináč od 2,5 eura
 • Chryzantémy drobnokveté, veľký kvetináč od 4 eur

Topoľčany

 • Chryzantémy veľkokveté z domácej produkcie do 6,50 eura
 • Chryzantémy veľkokveté z dovozu 11 eur

Prievidza

 • Veľkokveté chryzantémy 4 euráMálokveté chryzantémy od 4 do 6 eur
 • Veniec z čečiny malý od 2,30 do 3,50 eura

Banská Bystrica

 • Chryzantémy v kvetináčoch od 2 do 12 eur podľa veľkosti
 • Venčeky z čečiny od 5 do 10 eur

Žilina

 • Chryzantémy na trhovisku málokveté 2 až 7 eur
 • Veľkokveté od 5 do 8 eur
 • Vence zo živej čečiny 5 až 7 eur
 • Vence z umelej čečiny 2,5 eura

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 133
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 563
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 329
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 097
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 094
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 217
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 084
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 893
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 070
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 983

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Ficovi sa myšlienka trinásteho platu páči, bude o nej diskutovať

Šéf koaličnej SNS a parlamentu Andrej Danko chce firmám nakázať, aby zamestnancom vyplácali plat navyše.

Obchody vo Venezuele sú takmer prázdne, ľudia každý deň bojujú o prežitie

Hlavné mesto Venezuely Caracas zasiahli masové protivládne demonštrácie.

Švajčiari: štátny vlakový dopravca nás diskriminuje. Súťaž ušil na mieru jednému výrobcovi

Železničná spoločnosť Slovensko chce nakúpiť 25 nových vlakov za 160 miliónov eur.

Trump zrušil Obamov zákaz ťažiť ropu pri pobrežiach

Obama krátko pred svojím odchodom z funkcie zakázal ťažbu pre ochranu životného prostredia.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop