Tabak, pivo aj červená nafta by mali zdražieť

Sadzba spotrebnej dane na tabakové výrobky sa má v SR zvýšiť.

BRATISLAVA. Toto opatrenie má do štátneho rozpočtu priniesť v budúcom roku dodatočných 15,9 milióna eur a v roku 2012 ďalších 21,2 milióna eur. Rast dane prerokovali poslanci Národnej rady (NR) SR a návrh tak posunuli do druhého čítania.

Zámerom novely zákona je splnenie požiadaviek Európskej únie (EÚ) a postupné zvýšenie sadzby až na úroveň minimálne 60 % váženej priemernej ceny cigariet do roku 2014. Minimálna sadzba spotrebnej dane z cigariet pritom nesmie byť nižšia ako 90 eur/1000 kusov.

Spotrebná daň z tabaku a tabakových výrobkov sa tak bude zvyšovať v dvoch etapách. Špecifická časť dane z cigariet sa od 1. februára 2011 zvýši z 52,44 eura na 55,70 eura/1000 kusov. Následne od marca 2013 vzrastie na úroveň 59 eur/1000 kusov. Percentuálna časť základu dane sa zníži z 24 % na 23 % z ceny cigariet. Minimálna sadzba dane z cigariet sa od 1. februára 2011 zvýši na dva roky z 81,32 eura na 85 eur/1000 kusov, pričom od marca 2013 potom vzrastie o ďalších 5 eur na 90 eur/1000 kusov.

Sadzba dane z cigár a cigariet sa v prvej etape zvýši zo 69,70 eura na 72,86 eura/1000 kusov a v druhom kroku na 77,14 eura/1000 kusov. Sadzba dane z tabaku sa po 31. januári 2011 zvýši zo 64,06 eura na 66,96 eura/kg a od marca 2013 na 70,90 eura/kg.

Spotrebiteľské balenia cigariet, ktoré sa budú uvádzať do daňového voľného obehu po 31. januári 2011, musia byť označené kontrolnou známkou s vyznačeným písmenom "C". Balíčky cigariet označené pôvodnou známkou môžu obchodníci predávať iba do 31. marca 2011.

Od nového roku bude pivo drahšie

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes odobrili zvýšenie spotrebnej dane z piva a návrh na jej rast posunuli do druhého čítania. Toto opatrenie, ktorého cieľom je zníženie deficitu verejných financií, má v budúcom roku priniesť do rozpočtu dodatočný príjem vo výške 14,9 milióna eur a v roku 2012 ďalších 25,5 milióna eur.

V prípade veľkých pivovarov sa tak sadzba zvýši z 1,65 eura na 2,45 eura za hektoliter (hl) a pri malých pivovaroch z 1,22 eura na 1,82 eura/hl. "Predpokladá sa, že navrhované zvýšenie základnej a zníženej sadzby dane na pivo bude mať priamo negatívny vplyv na domácnosti spotrebiteľov piva, a to zvýšením ceny pollitrového 10-stupňového piva o 5 centov," konštatuje rezort v materiáli k návrhu zákona.

Zvýšenie dane už od začiatku kritizovali pivovarníci, podľa ktorých posledné zvyšovanie sadzby malo na svedomí rušenie asi 1200 pracovných miest. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPaS) v tejto súvislosti zdôrazňovalo, že po takejto zmene bude spotrebná daň na Slovensku dvakrát vyššia ako v ČR a trikrát vyššia ako v Nemecku, pričom obe krajiny majú najvyššiu spotrebu piva. Rezort financií pripustil, že od daňovej reformy domáca produkcia piva kontinuálne klesá, ale jeho spotreba je konštantná.

K rastu spotrebnej dane vznikla v parlamente búrlivá debata. "Ide možno práve pri regionálnych pivovaroch, pivovaroch menšieho charakteru o celkom slušný zásah do ich ekonomiky," podotkol v rozprave poslanec Jozef Burian (Smer-SD). Dodal, že na Slovensku je jedna z najvyšších daní na pivo v Európskej únii, čo môže spôsobiť výrobcom piva problém.

Podľa poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) dôjde týmto krokom k zníženiu spotreby a prepadu výroby slovenského piva. "Je nepochopiteľné, keď malé pivovary na Slovensku produkujú len 8 % piva, aby sme tieto pivovary likvidovali. Pivo je ľudovým nápojom, už Švejk kedysi povedal, že ak vláda zvýši cenu piva, tak musí padnúť," uzavrel.

Daňové zvýhodnenie na červenú naftu sa má zrušiť

Poslanci dnes posunuli do druhého čítania novelizáciu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Ňou sa ruší daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty a odstraňuje sa aj oslobodenie skvapalnených plynných uhľovodíkov (LPG).

Predložený návrh zákona mení zároveň systém daňového zvýhodňovania zmesi minerálneho oleja (motorového benzínu a nafty) s biogénnou látkou tak, že nahrádza doterajší administratívne náročný systém 122 daňových režimov, tzv. novým environmentálnym pravidlom. Daňovo zvýhodnené budú len tie zmesi minerálnych olejov, ktoré obsahujú minimum biogénnej látky stanovený pre daný kalendárny rok.

Novelizácia zákona bude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet, pretože v roku 2011 by mala zabezpečiť dodatočný príjem do štátneho rozpočtu vo výške 92,70 milióna eur, v roku 2012 v hodnote 94,70 milióna eur, v roku 2013 vo výške 97 miliónov eur a v roku 2014 vo výške 99,30 milióna eur.

"Hlavnými cieľmi, ktoré viedli k vypracovaniu predkladaného návrhu zákona, je v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR znížiť deficit verejných financií, odstrániť niektoré deformácie a výnimky, znížiť administratívnu záťaž, sprehľadniť a zjednodušiť systém vyberania spotrebnej dane," uvádza sa v predkladacej správe k vládnemu materiálu predloženého podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom.

Materiál sa predkladal na rokovanie vlády SR s rozporom, pretože Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR trvalo na zásadnej pripomienke týkajúcej sa návrhu na zrušenie daňového zvýhodnenia týkajúceho sa tzv. červenej nafty.

Dane z pozemkov a bytov sa budú môcť zvýšiť maximálne na päťnásobok

Súčasné platné násobky najnižších ročných sadzieb dane z pozemkov, bytov a stavieb sa majú zjednotiť. Zároveň sa možnosť ich zvýšenia určí na maximálne päťnásobok základnej sadzby. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania.

Aktuálne si môžu mestá a obce zvýšiť základnú sadzbu dane výraznejšie, čo uplatňujú najmä pri podnikateľských subjektoch, nie fyzických osobách. "Konkrétne finančné dopady predloženého návrhu nie je možné vyčísliť, keďže ide len o možnosť a nie sú relevantné informácie, ako ju obce využijú a v akom rozsahu," pripustil predkladateľ rezort financií.

Opozičný poslanec Vladimír Faič (Smer-SD) v rozprave navrhol, aby sa v prípade tejto legislatívnej zmeny nepokračovalo v rokovaní. Podporil ho aj jeho kolega zo Smeru-SD Ľubomír Petrák, tento návrh však poslanci nepodporili. "Z pohľadu väčšiny primátorov je to čistá účelovka. Celé daňové zaťaženie ideme preniesť na plecia daňových poplatníkov," konštatoval.

Ako vysvetlil Petrák, keďže si už obec nebude môcť vybrať viac od podnikateľov, bude nútená tak zaťažiť občanov. "Nemôžete devastovať rozpočty miest a obcí na úkor štátneho rozpočtu. Z hľadiska daňového zaťaženia obyvateľstva, dôchodkovej úrovne, príjmov obyvateľstva, je daň absolútne dobre nastavená," dodal.

Nesúhlas s touto zmenou prejavil aj koaličný poslanec Andrej Ďurkovský (KDH). "Tá zmena diapazónu, ktorá tam je, je na úkor fyzických osôb, podnikatelia sa zvýhodnia," konštatoval. Podľa neho týmto krokom vypadne veľká časť finančných prostriedkov z rozpočtov.

Zavedenie registračných pokladníc sa má posunúť o dva roky

Povinnosť obchodníkov používať elektronické registračné pokladnice (ERP) s tzv. fiškálnou pamäťou sa má posunúť o dva roky, na január 2013. Oddialenie tejto povinnosti inicioval minister financií SR Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) s odôvodnením, že ide o neúmerné zaťažovanie podnikateľov len krátko po tom, ako museli investovať do zmien pri prechode z koruny na euro. Zároveň budú musieť po novom používať ERP aj zahraniční predajcovia. Návrh novely zákona dnes posunuli poslanci Národnej rady (NR) do druhého čítania.

Po tom, čo minister Mikloš v auguste 2010 avizoval posunutie povinnosti používať ERP s fiškálnou pamäťou, vzniesla sa kritika výrobcov a dovozcov registračných pokladníc, ktorí deklarovali, že trh je pripravený na túto zmenu. Ďalším dôvodom kritiky bolo aj to, že výrobcovia a dovozcovia už vynaložili finančné prostriedky na prípravu a zabezpečenie úpravy v súčasnosti používaných pokladníc na nové technické podmienky. Rezort financií vtedy oponoval, že výrobcovia a dovozcovia obhajujú iba svoje vlastné záujmy. V materiáli k zákonu však pripúšťa, že navrhovaným zákonom sa návratnosť ich vynaložených prostriedkov predĺži.

K tomuto plánovanému kroku sa počas rozpravy rozprúdila búrlivá diskusia. Mikloš počas nej pripustil, že povinnosť zaviesť tieto pokladnice by mohla prísť skôr. "Je to výsledkom jedného nechutného lobingu, lobingu zväzu obchodu, teda obchodných reťazcov," podotkol opozičný poslanec Peter Kažimír (Smer-SD) počas rozpravy k návrhu o posunutí ich zavedenia do praxe o dva roky, od januára 2013. Podľa neho Mikloš podľahol lobingu obchodníkov.

Šéf rezortu financií Kažimírovi odkázal, že takéto tvrdenia mu pripomínajú porekadlo "podľa seba súdim teba". "Vy si asi neviete predstaviť iný dôvod na presadenie veci ako lobing," poznamenal. Podľa neho pristúpila vláda k tejto zmene na základe politickej dohody, Mikloš konkrétne navrhoval odloženie ich používania o rok. "Myslím si, že ak sa dohodneme na tom, že to je rok, tak v tom nevidím problém," dodal.

Proti odkladu používania uvedených pokladníc sa postavil aj koaličný poslanec Anton Marcinčin (KDH). Podľa neho mali dodávatelia aj odberatelia viac ako dva roky na to, aby sa pripravili. "Pevne dúfam, že skutočne neodsúhlasíme odklad o dva roky, ani o jeden rok. Prikláňam sa k tomu, že ak odsúhlasíme odklad, tak o pár mesiacov," dodal.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 207
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 8 008
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 343
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 237
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 085
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 311
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 030
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 598
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 075
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 895

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

ŠPORT

Šupler: Keď sme boli v céčku, každý chcel ísť na MS. Dnes je situácia iná

Je ešte skoro, vraví Šupler o hráčoch do 18 rokov.

DOMOV

Viezli sme sa po trase, po ktorej Remiáš prešiel naposledy

Uplynulo 21 rokov od smrti Remiáša.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

Neprehliadnite tiež

Ficovi sa myšlienka trinásteho platu páči, bude o nej diskutovať

Šéf koaličnej SNS a parlamentu Andrej Danko chce firmám nakázať, aby zamestnancom vyplácali plat navyše.

Obchody vo Venezuele sú takmer prázdne, ľudia každý deň bojujú o prežitie

Hlavné mesto Venezuely Caracas zasiahli masové protivládne demonštrácie.

Švajčiari: štátny vlakový dopravca nás diskriminuje. Súťaž ušil na mieru jednému výrobcovi

Železničná spoločnosť Slovensko chce nakúpiť 25 nových vlakov za 160 miliónov eur.

Trump zrušil Obamov zákaz ťažiť ropu pri pobrežiach

Obama krátko pred svojím odchodom z funkcie zakázal ťažbu pre ochranu životného prostredia.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop