SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 30. mája (SITA) - Obchodná bilancia Slovenska skončila v apríli s deficitom 5,781 mld. Sk, čo je medziročný pokles o 13,9 %. Za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol schodok 25,207 mld. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho

BRATISLAVA 30. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Obchodná bilancia Slovenska skončila v apríli s deficitom 5,781 mld. Sk, čo je medziročný pokles o 13,9 %. Za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol schodok 25,207 mld. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 0,3 mld. Sk menej. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Indikátor ekonomického sentimentu (IES) dosiahol v máji 98 bodov, čo je o 0,9 bodu viac ako v apríli. V medziročnom porovnaní vzrástol o 0,2 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Vývoj indikátora ovplyvnili nezmenené očakávania v priemysle. Až 88 % priemyselných podnikov považovalo úroveň dopytu za primeranú sezóne rovnako doma aj v zahraničí. Zásoby hotových výrobkov, s výnimkou marca minulého roku, sa už niekoľko mesiacov udržiavajú nad dlhodobým priemerom. Rast priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch očakáva 26 % respondentov.

BRATISLAVA - Rezorty hospodárstva a práce sa nevedia dohodnúť ani na počte uvoľnených zamestnancov z rezortu elektroenergetiky, ani na výške kompenzácií dopadov privatizácie v sektore. Vláda tak v stredu prerušila rokovanie o návrhu na spôsob a rozsah vyčlenenia prostriedkov privatizácie podnikov elektroenergetiky na riešenie prípadných dopadov na zamestnanosť v podnikoch elektroenergetiky. "Dôvodom prerušenia rokovania sú rozdiely v analýzach dopadov privatizácie zo strany ministerstva hospodárstva a ministerstva práce," povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach.

BRATISLAVA - Medzinárodné letisko Piešťany bude mať nové letecké spojenie. "Letecká spoločnosť Eurowings v spolupráci s cestovnou kanceláriou Euromed pripravuje zavedenie pravidelnej charterovej leteckej linky z nemeckého Lipska do Piešťan. Doprava by mala byť realizovaná lietadlom typu ATR-72 s kapacitou 68 cestujúcich, pričom spojenie by malo byť využívané predovšetkým zahraničnými kúpeľnými hosťami," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ letiska v Piešťanoch František Varga. Pri charterovej doprave je celá kapacita lietadla zaplatená cestovnou kanceláriou.

BRATISLAVA - Od júla sa dôchodky zvýšia o 5 %. Schválením vládneho zákona o zvyšovaní dôchodkov o tom rozhodla Národná rada (NR) SR. Poslanci odmietli návrhy Alojza Engliša zvýšiť dôchodky o 7 aj 9 %. Od júla sa tiež zvýšia výsluhové dôchodky vojakov rovnako o 5 %.

BRATISLAVA - Priemerná úroková miera z čerpaných úverov sa v apríli oproti marcu zvýšila o 0,2 percentuálne body a predstavovala 9,21 %. Úrokové miery sa najviac zvýšili v prípade úverov, ktoré čerpal verejný sektor, keď za posledný mesiac ich priemerná úroveň stúpla o 1,48 percentuálneho bodu na 10,14 %. V prípade podnikateľského súkromného sektora priemerná úroková miera stúpla o 0,1 % na 10,33 %, klesla pri úveroch čerpaných obyvateľstvom z marcových 10,78 % na 9,85 %. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Hrubý zisk Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) by mal v tomto roku podľa predpokladov dosiahnuť 2,183 mld. Sk. Prevádzkový zisk by pritom mal predstavovať 2,091 mld. Sk. Vyplýva to z údajov zverejnených bankou. VÚB ku koncu roka počíta s čistým úrokovým výnosom 5,649 mld. Sk a čistým výnosom z poplatkov a provízií 1,826 mld. Sk. Prevádzkové náklady by mali dosiahnuť 5,362 mld. Sk.

BRATISLAVA - Podniky kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu dosiahli v prvom kvartáli tohto roka hrubý zisk 135,7 mil. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 14 %. Tržby v odvetví sa však zvýšili o 9 % na 2,549 mld. Sk najmä vďaka stabilizácii výroby obuvi. Nízka kúpyschopnosť obyvateľstva zatiaľ nedovoľuje zvýšiť podiel domácej produkcie na našom trhu, kde stále dominuje lacný dovoz z krajín juhovýchodnej Ázie. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu (ZKOP) Štefan Šulo.

BRATISLAVA - Počas uplynulého fiškálneho roka, ktorý trval od vlaňajšieho apríla do marca tohto roku, predal pivovar Šariš, a.s. celkovo 1,084 mil. hektolitrov piva, čím prvýkrát vo svojej 35 ročnej histórii prekročil predaj 1 mil. hektolitrov. V medziročnom porovnaní predaj piva z portfólia Šarišu zaznamenal nárast o 9,3 %, a jeho trhový podiel sa na Slovensku zvýšil na 22,17 %. Na stredajšej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia spoločnosti.

BRATISLAVA - Akcionári Slovenských elektrární (SE), a.s. rozhodli na stredajšom valnom zhromaždení o emisii dlhopisov so štátnou zárukou v celkovej výške 7,3 mld. Sk. Poskytnutie štátnej záruky na úver od Slovenskej sporiteľne a Tatra banky podlieha ešte schváleniu Úradom pre štátnu pomoc SR. SE plánujú prostriedky využiť na financovanie časti tohtoročnej dlhovej služby, ktorá by mala dosiahnuť okolo 13 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SE Alena Melichárková. Zvyšnú časť úverovej služby budú elektrárne financovať emisiou medzinárodných dlhopisov bez štátnej záruky na londýnskych trhoch, ktorej celková hodnota by mohla dosiahnuť až 200 mil. USD.

BANSKÁ BYSTRICA - Protestné stanovanie odborárov podniku PPS Detva pred niektorou z inštitúcií, ktoré sú podľa nich spoluzodpovedné za stav v strojárňach, sa zásluhou vývoja situácie konať nebude. Približne 450 zamestnancov firmy, ktorá je od 9. mája v konkurze, už dostalo prostriedky z garančného fondu. Navyše, podnik DMD Fin, majoritný vlastník detvianskej spoločnosti, ponúkol zaplatiť strojárňam vopred nájomné za určité priestory vo fabrike v hodnote nevyplatených januárových miezd a zároveň sa má v stredu v Trenčíne podpísať darovacia zmluva, ktorou DMD Fin daruje odborárom z PPS na mzdy za január 2 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informoval predseda základnej organizácie odborového zväzu Kovo v strojárňach Stanislav Ľupták.

BRATISLAVA - Valné zhromaždenie (VZ) Slovnaftu, a.s., Bratislava, ktoré začalo v stredu o 10:00, sa skončilo po sedemapolhodinovom trvaní približne o 17:30. VZ sa nečakane predĺžilo aj v dôsledku množstva otázok, ktoré kládol orgánom Slovnaftu minoritný akcionár spoločnosti, ktorým je spoločnosť J&T Finance Group. Konzorcium J&T Finance Group a Penta Group ovláda v súčasnosti viac ako 15 % akcií Slovnaftu.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Potravinárska firma Setuza zvýšila čistý zisk v roku 2001 podľa overených účtovných výsledkov na 30 mil. CZK, v porovnaní so 17 mil. CZK z predchádzajúceho roku. Zvýšenie zisku na 30,02 mil. CZK z predbežne vykázaných 20,595 mil. CZK spôsobilo vysporiadanie daňových povinností z minulých rokov. V utorok o tom informoval tlačová hovorkyňa spoločnosti Marie Logrová.

VARŠAVA - Poľská centrálna banka v stredu znížila oficiálne úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím sa hlavná trhová sadzba dostala na úroveň 9,0 %. Rozhodnutie bude účinné od 30. mája a nasledovalo po aprílovom poklese poľskej inflácie na 3 %, teda na najnižšiu úroveň od pádu komunizmu v krajine. Príčinou rozhodnutia je aj ekonomický útlm v krajine. Očakáva sa, že v máji dosiahne inflácia nové minimum, dokonca pod úrovňami v eurozóne.

PARÍŽ - Francúzsky výrobca automobilových pneumatík Michelin nepredĺži zmluvu o dodávkach komponentov so spoločnosťou General Motors Europe (GM Europe), platnú do 31. júla 2002. V utorok o tom informovala francúzska spoločnosť. Dôvodom podľa spoločnosti Michelin je, že stratégia firmy už nie je ďalej kompatibilná s akvizičnou politikou General Motors (GM). "Veríme však, že sa obe spoločnosti niekedy v budúcnosti dohodnú na podmienkach novej spolupráce," povedal vedúci Divízie osobných a malých úžitkových vozidiel firmy Michelin Herve Coyco.

KRALUPY NAD VLTAVOU - Spoločnosť Česká rafinérská hospodárila vlani podľa českých účtovných štandardov so stratou po zdanení vo výške 60,6 mil. CZK. Podľa medzinárodných účtovných štandardov však dosiahla zisk 155,2 mil. CZK. Obrat spoločnosti dosiahol 45,888 mld. CZK, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavuje pokles o 6 mld. CZK.

VIEDEŇ - Textilnému a odevnému priemyslu sa v transformačnom procese krajín strednej a východnej Európy nedarí. Podľa aktuálnej štúdie Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické porovnania (WIIW) sa výroba v tomto odvetví znížila od roku 1989 vo všetkých krajinách v strednej a vo východnej Európe. Podiel textilného a odevného priemyslu na celkovom spracovateľskom sektore dosahuje 3 až 4 %. Len Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko majú 6 až 8-percentný podiel.

pe
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Aj matematika sa dá skrotiť
 4. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 679
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 793
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 618
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 258
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 400
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 230
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 071
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 990
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 720
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 615
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.
V Argentíne, a nielen v Argentíne, sa lúčia s Diegom Maradonom.

Neprehliadnite tiež

Belgická banka KBC sa stala vlastníkom OTP Banky Slovensko

Budúci rok sa tak budú môcť ČSOB a OTP Banka Slovensko spojiť.

Na due diligence OTP Banky sa podieľali viaceré veľké právnické kancelárie. Banku kúpila skupina KBC, matka ČSOB.

Švajčiarsko neuvažuje o zatvorení lyžiarskych stredísk počas tejto zimy

Obmedzia sa však zábavné akcie v tamojších baroch.

Ilustračné foto.

Dotácie na obedy v školách sa od augusta budúceho roka skončia

Štát bude prispievať už len na obedy pre deti v hmotnej núdzi.

Obedy zadarmo nahradí od januára vyšší daňový bonus.

Bitcoin prudko klesol, jeho cena padla takmer o 3000 dolárov

Ešte v stredu sa hodnota kryptomeny dostala až na 3-ročné maximum.

Ilustračná fotografia.