Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 30. mája (SITA) - Obchodná bilancia Slovenska skončila v apríli s deficitom 5,781 mld. Sk, čo je medziročný pokles o 13,9 %. Za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol schodok 25,207 mld. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho

BRATISLAVA 30. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Obchodná bilancia Slovenska skončila v apríli s deficitom 5,781 mld. Sk, čo je medziročný pokles o 13,9 %. Za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol schodok 25,207 mld. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 0,3 mld. Sk menej. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Indikátor ekonomického sentimentu (IES) dosiahol v máji 98 bodov, čo je o 0,9 bodu viac ako v apríli. V medziročnom porovnaní vzrástol o 0,2 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Vývoj indikátora ovplyvnili nezmenené očakávania v priemysle. Až 88 % priemyselných podnikov považovalo úroveň dopytu za primeranú sezóne rovnako doma aj v zahraničí. Zásoby hotových výrobkov, s výnimkou marca minulého roku, sa už niekoľko mesiacov udržiavajú nad dlhodobým priemerom. Rast priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch očakáva 26 % respondentov.

BRATISLAVA - Rezorty hospodárstva a práce sa nevedia dohodnúť ani na počte uvoľnených zamestnancov z rezortu elektroenergetiky, ani na výške kompenzácií dopadov privatizácie v sektore. Vláda tak v stredu prerušila rokovanie o návrhu na spôsob a rozsah vyčlenenia prostriedkov privatizácie podnikov elektroenergetiky na riešenie prípadných dopadov na zamestnanosť v podnikoch elektroenergetiky. "Dôvodom prerušenia rokovania sú rozdiely v analýzach dopadov privatizácie zo strany ministerstva hospodárstva a ministerstva práce," povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach.

BRATISLAVA - Medzinárodné letisko Piešťany bude mať nové letecké spojenie. "Letecká spoločnosť Eurowings v spolupráci s cestovnou kanceláriou Euromed pripravuje zavedenie pravidelnej charterovej leteckej linky z nemeckého Lipska do Piešťan. Doprava by mala byť realizovaná lietadlom typu ATR-72 s kapacitou 68 cestujúcich, pričom spojenie by malo byť využívané predovšetkým zahraničnými kúpeľnými hosťami," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ letiska v Piešťanoch František Varga. Pri charterovej doprave je celá kapacita lietadla zaplatená cestovnou kanceláriou.

BRATISLAVA - Od júla sa dôchodky zvýšia o 5 %. Schválením vládneho zákona o zvyšovaní dôchodkov o tom rozhodla Národná rada (NR) SR. Poslanci odmietli návrhy Alojza Engliša zvýšiť dôchodky o 7 aj 9 %. Od júla sa tiež zvýšia výsluhové dôchodky vojakov rovnako o 5 %.

BRATISLAVA - Priemerná úroková miera z čerpaných úverov sa v apríli oproti marcu zvýšila o 0,2 percentuálne body a predstavovala 9,21 %. Úrokové miery sa najviac zvýšili v prípade úverov, ktoré čerpal verejný sektor, keď za posledný mesiac ich priemerná úroveň stúpla o 1,48 percentuálneho bodu na 10,14 %. V prípade podnikateľského súkromného sektora priemerná úroková miera stúpla o 0,1 % na 10,33 %, klesla pri úveroch čerpaných obyvateľstvom z marcových 10,78 % na 9,85 %. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Hrubý zisk Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) by mal v tomto roku podľa predpokladov dosiahnuť 2,183 mld. Sk. Prevádzkový zisk by pritom mal predstavovať 2,091 mld. Sk. Vyplýva to z údajov zverejnených bankou. VÚB ku koncu roka počíta s čistým úrokovým výnosom 5,649 mld. Sk a čistým výnosom z poplatkov a provízií 1,826 mld. Sk. Prevádzkové náklady by mali dosiahnuť 5,362 mld. Sk.

BRATISLAVA - Podniky kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu dosiahli v prvom kvartáli tohto roka hrubý zisk 135,7 mil. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 14 %. Tržby v odvetví sa však zvýšili o 9 % na 2,549 mld. Sk najmä vďaka stabilizácii výroby obuvi. Nízka kúpyschopnosť obyvateľstva zatiaľ nedovoľuje zvýšiť podiel domácej produkcie na našom trhu, kde stále dominuje lacný dovoz z krajín juhovýchodnej Ázie. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu (ZKOP) Štefan Šulo.

BRATISLAVA - Počas uplynulého fiškálneho roka, ktorý trval od vlaňajšieho apríla do marca tohto roku, predal pivovar Šariš, a.s. celkovo 1,084 mil. hektolitrov piva, čím prvýkrát vo svojej 35 ročnej histórii prekročil predaj 1 mil. hektolitrov. V medziročnom porovnaní predaj piva z portfólia Šarišu zaznamenal nárast o 9,3 %, a jeho trhový podiel sa na Slovensku zvýšil na 22,17 %. Na stredajšej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia spoločnosti.

BRATISLAVA - Akcionári Slovenských elektrární (SE), a.s. rozhodli na stredajšom valnom zhromaždení o emisii dlhopisov so štátnou zárukou v celkovej výške 7,3 mld. Sk. Poskytnutie štátnej záruky na úver od Slovenskej sporiteľne a Tatra banky podlieha ešte schváleniu Úradom pre štátnu pomoc SR. SE plánujú prostriedky využiť na financovanie časti tohtoročnej dlhovej služby, ktorá by mala dosiahnuť okolo 13 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SE Alena Melichárková. Zvyšnú časť úverovej služby budú elektrárne financovať emisiou medzinárodných dlhopisov bez štátnej záruky na londýnskych trhoch, ktorej celková hodnota by mohla dosiahnuť až 200 mil. USD.

BANSKÁ BYSTRICA - Protestné stanovanie odborárov podniku PPS Detva pred niektorou z inštitúcií, ktoré sú podľa nich spoluzodpovedné za stav v strojárňach, sa zásluhou vývoja situácie konať nebude. Približne 450 zamestnancov firmy, ktorá je od 9. mája v konkurze, už dostalo prostriedky z garančného fondu. Navyše, podnik DMD Fin, majoritný vlastník detvianskej spoločnosti, ponúkol zaplatiť strojárňam vopred nájomné za určité priestory vo fabrike v hodnote nevyplatených januárových miezd a zároveň sa má v stredu v Trenčíne podpísať darovacia zmluva, ktorou DMD Fin daruje odborárom z PPS na mzdy za január 2 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informoval predseda základnej organizácie odborového zväzu Kovo v strojárňach Stanislav Ľupták.

BRATISLAVA - Valné zhromaždenie (VZ) Slovnaftu, a.s., Bratislava, ktoré začalo v stredu o 10:00, sa skončilo po sedemapolhodinovom trvaní približne o 17:30. VZ sa nečakane predĺžilo aj v dôsledku množstva otázok, ktoré kládol orgánom Slovnaftu minoritný akcionár spoločnosti, ktorým je spoločnosť J&T Finance Group. Konzorcium J&T Finance Group a Penta Group ovláda v súčasnosti viac ako 15 % akcií Slovnaftu.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Potravinárska firma Setuza zvýšila čistý zisk v roku 2001 podľa overených účtovných výsledkov na 30 mil. CZK, v porovnaní so 17 mil. CZK z predchádzajúceho roku. Zvýšenie zisku na 30,02 mil. CZK z predbežne vykázaných 20,595 mil. CZK spôsobilo vysporiadanie daňových povinností z minulých rokov. V utorok o tom informoval tlačová hovorkyňa spoločnosti Marie Logrová.

VARŠAVA - Poľská centrálna banka v stredu znížila oficiálne úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím sa hlavná trhová sadzba dostala na úroveň 9,0 %. Rozhodnutie bude účinné od 30. mája a nasledovalo po aprílovom poklese poľskej inflácie na 3 %, teda na najnižšiu úroveň od pádu komunizmu v krajine. Príčinou rozhodnutia je aj ekonomický útlm v krajine. Očakáva sa, že v máji dosiahne inflácia nové minimum, dokonca pod úrovňami v eurozóne.

PARÍŽ - Francúzsky výrobca automobilových pneumatík Michelin nepredĺži zmluvu o dodávkach komponentov so spoločnosťou General Motors Europe (GM Europe), platnú do 31. júla 2002. V utorok o tom informovala francúzska spoločnosť. Dôvodom podľa spoločnosti Michelin je, že stratégia firmy už nie je ďalej kompatibilná s akvizičnou politikou General Motors (GM). "Veríme však, že sa obe spoločnosti niekedy v budúcnosti dohodnú na podmienkach novej spolupráce," povedal vedúci Divízie osobných a malých úžitkových vozidiel firmy Michelin Herve Coyco.

KRALUPY NAD VLTAVOU - Spoločnosť Česká rafinérská hospodárila vlani podľa českých účtovných štandardov so stratou po zdanení vo výške 60,6 mil. CZK. Podľa medzinárodných účtovných štandardov však dosiahla zisk 155,2 mil. CZK. Obrat spoločnosti dosiahol 45,888 mld. CZK, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavuje pokles o 6 mld. CZK.

VIEDEŇ - Textilnému a odevnému priemyslu sa v transformačnom procese krajín strednej a východnej Európy nedarí. Podľa aktuálnej štúdie Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické porovnania (WIIW) sa výroba v tomto odvetví znížila od roku 1989 vo všetkých krajinách v strednej a vo východnej Európe. Podiel textilného a odevného priemyslu na celkovom spracovateľskom sektore dosahuje 3 až 4 %. Len Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko majú 6 až 8-percentný podiel.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 281
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 647
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 850
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 011
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 758
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 462
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 418
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 136
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 778
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 423

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.

Neprehliadnite tiež

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Vláda chce rodinám zaplatiť sťahovanie sa za prácou

Niekoľkotisícový príspevok by mal ľudí motivovať, aby opustili svoje domovy a za prácou sa presťahovali tam, kde je.

Francúzsky miliardár dostal zelenú na prevzatie značky Christian Dior

LVMH je najväčším výrobcom luxusného tovaru na svete.

Vyhlásili tender na obnovu Gabčíkova

Celý projekt obnovy si vyžiada celkovo vyše 144 miliónov eur.