Podporu v nezamestnanosti môže využiť viac ľudí

Už niekoľko mesiacov podporu v nezamestnanosti poberá čoraz menej ľudí. Teraz sa ich počet môže zvýšiť.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Na podpore v nezamestnanosti bude zasa viac ľudí. Nahráva tomu nielen zvýšenie počtu možných žiadateľov o túto dávku, ale aj zmiernenie podmienok nároku na ňu.

V júli pribudlo na úradoch práce ľudí s pracovným zaradením. To sú takí, ktorí z dôvodu na svojej strane alebo na strane niekoho iného ostali bez práce. Asi mnohí z nich majú nárok na podporu a ukáže sa to už tento mesiac, v štatistike Sociálnej poisťovne za august.

V zákone o sociálnom poistení došlo k zmenám 1. septembra. Vyše pol roka potom, čo parlament rozhodol, že namiesto troch rokov poistenia v nezamestnanosti budú stačiť dva.

Odklad na pol roka

Vo februári nezamestnanosť dosiahla trinásť percent a schyľovalo sa k parlamentným voľbám. Koalícia Smer, SNS a HZDS pocítila tlak jednej z dvoch menších strán.

Jozef Halecký z HZDS znenazdajky predložil návrh, ktorý predtým ponúkla ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru a už sa ho vzdala. Skrátenie obdobia poistenia potrebného na dávku v nezamestnanosti mohlo niekoľko mesiacov pred voľbami zaúčinkovať na voličov, ale Sociálna poisťovňa by naň nemala peniaze. Koalícia sa preto musela dohodnúť - riešením bol odklad tohto opatrenia na obdobie po voľbách.

Ostane to tak

Poisťovňa odhaduje, že pre zmiernenie podmienok nároku na podporu môže tento rok pribudnúť 11-tisíc poberateľov.

Nová vládna koalícia sa s tým zmierila. „Účelom zmeny je zjemnenie prísnych podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ a v nadväznosti na hospodársku krízu umožniť priznať dávku širšiemu okruhu uchádzačov o zamestnanie," povedala Andrea Devánová z mediálneho odboru ministerstva práce.

Minister Jozef Mihál z SaS nechystá zmenu podmienok nároku na podporu. Na otázku, ako bude riešiť zvýšenie finančných nárokov na sociálne poistenie, Devánová odpovedala: „Zvýšené budú výdavky Sociálnej poisťovne, nie výdavky štátu."

Vývoj je priaznivý

Už niekoľko mesiacov dávku poberá čoraz menej ľudí. Kým v marci ich bolo 48 716, v júli o 6631 menej. Dokonca prestalo pribúdať nezamestnaných, ktorí poberajú základné sociálne dávky.

Po vyčerpaní nároku na podporu nemajú inú možnosť, napriek tomu ich mierne ubúda už od mája.

V druhom štvrťroku sa situácia na trhu práce zlepšila. Štatistický úrad minulý týždeň informoval, že takmer po dvoch rokoch začala znova rásť zamestnanosť, pričom naposledy sa počet pracujúcich medzikvartálne zvýšil pred krízou.


Kliknite - obrázok zväčšíte

Ako si vybaviť podporu
Prvé, čo musíte urobiť, je požiadať na úrade práce o zaradenie do evidencie nezamestnaných. Potom musíte ísť do Sociálnej poisťovne.

1. Kto si chce nárokovať dávku v nezamestnanosti, musí najprv navštíviť úrad práce a požiadať o zaradenie do evidencie nezamestnaných.

2. Potom musí ísť do pobočky Sociálnej poisťovne a predložiť rozhodnutie úradu práce o zaradení do evidencie - to sa automaticky považuje za žiadosť o dávku v nezamestnanosti.

3. Poisťovňa si overí, či žiadateľ spĺňa podmienky nároku na dávku - ak áno, prizná mu ju a začne vyplácať.

4. Na rozhodnutie má 60 dní od uplatnenia nároku, predĺženie tejto lehoty mu musí písomne oznámiť.

5. Ako dlho je nezamestnaný na podpore, závisí od typu jeho poslednej pracovnej zmluvy - kto mal zmluvu na určitú lehotu, môže byť na podpore štyri mesiace, ostatní šesť mesiacov (podporné obdobie).

6. Nárok na dávku zaniká vyradením z evidencie nezamestnaných či priznaním starobného, predčasného, alebo takzvaného plného invalidného dôchodku.

7. Špeciálny prípad je vybrať si polovicu nevyčerpanej dávky - túto možnosť má každý, kto je na podpore najmenej tri mesiace, podmienkou je vyradenie z evidencie nezamestnaných a písomná žiadosť o jednorazovú výplatu.

8. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca mesačne pozadu, v lehotách určených Sociálnou poisťovňou.

Jozef Čavojec
Na dávku potrebujete poistenie
Podpora je iba pre tých, čo platili odvody. Jedinú výnimku majú ľudia, ktorí sa vrátili z rodičovskej dovolenky.

BRATISLAVA. Už od februára si podporu môže nárokovať aj človek, ktorý bol celé tri roky ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke. Toto obdobie sa započítava do poistenia v nezamestnanosti.

Ako dlho treba byť poistený
 • od 1. septembra má nárok na podporu človek, ktorý bol najmenej dva z posledných troch rokov zamestnaný alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti,
 • predtým bolo treba mať tri roky poistenia,
 • kto mal pracovnú zmluvu na určitú lehotu, má nárok na dávku v nezamestnanosti, iba ak bol poistený najmenej dva z posledných štyroch rokov. Toto sa nezmenilo.

Platí to aj pre tých, ktorým sa rodičovská dovolenka skončila pred 1. februárom 2010, ale do poistenia sa ráta iba obdobie od 1. februára 2006.

Kto odpracoval 730 dní v predchádzajúcich troch rokoch, dostáva polovicu svojej priemernej mzdy. Ten, kto bol na rodičovskej dovolenke a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eura. To je polovica minimálnej mzdy zaokrúhlená na desať centov nahor.

Jozef Čavojec
Odkladom o pol roka nik nezískal
Nová vládna koalícia zdedila uskutočnenie ľúbivého opatrenia, ktoré niečo stojí.

Aké doklady potrebujete
 • Aby vám začali vyplácať dávku v nezamestnanosti, musíte v Sociálnej poisťovni predložiť:
 • rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,
 • vyplnené potvrdenie žiadateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti,
 • vyplnené potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti,
 • ak ste pracovali v krajine EÚ, potrebujete aj formulár E 301, prípadne pracovnú zmluvu.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

BRATISLAVA. Bolo to vo februári, keď parlament rozhodol, že na podporu budú stačiť dva z troch rokov poistenia v nezamestnanosti. To že by to znamenalo neplánované zvýšenie výdavkov, vyriešil odkladom tejto zmeny na september.

Niekoľko mesiacov pred voľbami šlo o netradičné riešenie, ale situácia v bývalej vládnej koalícii si to vyžadovala. Tento rok môže ísť o 13,5 milióna eur nadplán. Aspoň taký bol odhad ministerstva práce pod vedením Viery Tomanovej zo Smeru.

„Koalíciou by to neprešlo, ak to neposunieme na 1. september - tak mi povedali určití ľudia z určitej politickej strany. Povedal som, že taký kompromis beriem," povedal poslanec Jozef Halecký z HZDS v rozhovore pre SME v máji.

Pre volebne naladené HZDS to bolo dôležité, v hre boli tisícky ľudí a sociálne istoty. Odkladom tohto opatrenia na obdobie po voľbách však strana Vladimíra Mečiara nič nezískala. Ani si nezaistila miesto v novom parlamente.

Výsledok volieb znamená aj to, že s nákladmi na prírastok poberateľov dávky v nezamestnanosti si už musí lámať hlavu niekto iný - minister práce z SaS a minister financií z SDKÚ. Vďaka priaznivému vývoju zamestnanosti to nakoniec môže stáť menej, ako si mysleli.

Jozef Čavojec
Nárok na sociálne dávky závisí od príjmu a majetku
Kto chce dávky, musí sa zaoberať aj definíciami. Napríklad, že hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spolu posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spolu posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Nárok na sociálne dávky

 • Jednotlivec alebo rodina môže dostávať dávku a príspevky v hmotnej núdzi, ak jeho alebo jej príjem nedosahuje životné minimum.
 • Čo sa považuje za príjem, je často dôvodom problémov. Napríklad jednorazové, príležitostné príjmy sa rátajú, ak za rok prevýšili dvojnásobok životného minima. Z dôchodku sa zasa považuje za príjem až 75 percent.
 • Záleží aj na majetku. Kto má čo predať, nie je v hmotnej núdzi. Zákon napriek tomu robí určité výnimky. Napríklad auto by ste museli predať, ak ho znalec ohodnotil na viac ako 35-násobok životného minima.

Rodičia v hmotnej núdzi

 • Ak je v hmotnej núdzi tehotná žena, základná dávka, ktorá patrí jej alebo jej rodine, sa zvýši o 13,50 eura mesačne.
 • O túto sumu môže mať vyššiu dávku aj rodič dieťaťa do jedného roku alebo rodina s takýmto dieťaťom. Podmienka je vodiť ho k pediatrovi na prehliadky.
 • Kto má školopovinné dieťa, má zasa 17,20 eura mesačne navyše, ak dieťa chodí do školy. Povinná školská dochádzka je podmienkou aj na detské prídavky.

Aktivačná činnosť

 • Aktivita sa cení. Nezamestnaný má právo na ďalších 63,07 eura mesačne, ak študuje, rekvalifikuje sa, alebo sa zúčastňuje na takzvaných aktivačných prácach.
 • Nekvalifikovaná práca pre obec, ktorú zákon nazýva „menšie obecné služby", má iba jeden účel - udržiavanie pracovných návykov. Je určená ľuďom, ktorí sú bez práce najmenej rok (dlhodobo nezamestnaní).
 • Kvalifikovanejšia práca sa vykonáva formou dobrovoľníckej služby a je to aj lepšie odmeňované. Ide najmä o výpomoc v rôznych neziskových organizáciách, najviac na pol roka a 20 hodín týždenne. Úrad poskytuje uchádzačovi o zamestnanie paušálny príspevok vo výške životného minima - 185,38 eura mesačne.

Príspevok na bývanie

 • Najviac peňazí vynakladáme na bývanie. Štatistický úrad informoval, že v prvom polroku tvorili 26,9 percenta bežných výdavkov slovenských domácností. Ľuďom v hmotnej núdzi patrí príspevok na mierne odľahčenie tejto záťaže.
 • Výška príspevku sa líši podľa toho, či človek žije sám, alebo ide o skupinu ľudí. Podmienkou je vlastníctvo alebo nájom obytného priestoru a uhradené poplatky za bývanie, prípadne dohoda o splátkach dlhu. Výnimku z tohto pravidla majú dôchodcovia.

  tabulka.jpg

Jozef Čavojec
Dávka je krátkodobé riešenie
Nárok na šesťmesačnú podporu si musíte obnoviť. Iba ľudia v preddôchodkovom veku majú na výber istejšie riešenie, a to predčasný dôchodok.

BRATISLAVA. Odpracujete dva roky a máte aspoň nárok na podporu. Ak sa zamestnáte, musíte na ňom pracovať opäť, a to najmenej dva roky.

Do poistenia v nezamestnanosti sa nezapočítava ani obdobie získané do predchádzajúceho nároku. Naopak, cení sa schopnosť nezdržiavať sa v systéme. Nezamestnaný, ktorý nevyčerpal dávku a do dvoch rokov sa vrátil na úrad práce, ju môže dobrať.

Ak máte pred dôchodkom, je to iné. Po strate zamestnanie máte na výber: Podpora alebo predčasný dôchodok? Ešte stále je lepšie to druhé.

Je fakt, že toto riešenie je sankcionované znížením dôchodku. Výsledná suma je nižšia o pol percenta za každých 30 dní z dvoch rokov chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku. Ale je to pohodlnejšie ako život uchádzača o zamestnanie a ešte stále sa popritom dá pracovať.

Od budúceho januára by to už nemalo takto fungovať. Koaličná rada sa v pondelok dohodla, že zruší súbeh možností predčasného dôchodku a práce. Zruší sa tiež súbeh výsluhového dôchodku a práce vo verejnej správe.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 699
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 141
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 689
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 117
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 263
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 250
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 041
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 992
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 814
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 777

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.