Stavať a rekonštruovať sa oplatí, ceny materiálov klesli

Ak uvažujete o stavebných úpravách v byte či v rodinnom dome, práve teraz je vhodný čas. Stavebné materiály zlacneli a ešte pár mesiacov by sa na tom nemuselo nič meniť.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Najväčšie zníženie cien spomedzi stavebných materiálov zaznamenal polystyrén, izolačné materiály či minerálna vata.

Zateplenie rodinného domu alebo paneláku tak vyjde podstatne lacnejšie ako pred rokom či dvoma. Lacnejšie však vyjdú aj tehly, tvárnice, malta či omietky. Aj preto sa toľko ľudí pustilo do rekonštrukcie a opráv svojich príbytkov.

„Áno, rekonštrukcia sa dá tento rok spraviť lacnejšie zhruba o päť až desať percent," potvrdil Imrich Hanudeľ zo stavebnej spoločnosti Verva z Košíc. Ešte lacnejšie vyjde zateplenie.

„Lacnejšie sa dá spraviť vždy a všetko. Záleží na kvalite materiálov a prác," konštatuje Róbert Mach zo spoločnosti Noxa Development v Bratislave.

Po povodniach opravy

Ktoré stavebné materiály zlacneli najviac
 • fasádny polystyrén,
 • minerálna vata,
 • lepiaca malta,
 • tehly,
 • tvárnice,
 • omietky.

Zlacnenie stavebných materiálov prišlo vhod aj ľuďom, ktorí odstraňujú následky po povodniach. „V prvých mesiacoch nakupovali hlavne zariadenia, prípadne nástroje na priame odstraňovanie škôd a vysúšanie," uviedol Marek Šulc, tlačový hovorca siete predajní BauMax SR.

Išlo o obalovú techniku, vrecia, rukavice, náradie - lopaty, prípadne motorové píly, čerpadlá a podobne. „To sú podľa informácií kolegov z východného Slovenska tovary, ktoré sa v súvislosti s povodňami nakupovali najviac. Teraz ľudia už po vysušení začínajú opravovať svoje domy," dodal Šulc.

Ľudia šetria na všetkom

Na trhu sa objavili aj materiály, ktoré nevyhovujú a nezodpovedajú technickým normám. Ich cena je však nízka.

„Spotrebiteľ samozrejme stiahol svoje finančné možnosti, ktoré mal v úmysle venovať na prestavbu, dostavbu a podobné rekonštrukčné práce a snaží sa často nahrádzať alebo kompenzovať svoje možnosti úsporou na materiáloch," hovorí Šulc.

Alebo rozloží prácu na niekoľko etáp. Prípadne úsporu dosiahne výberom iných materiálov - namiesto obkladu v cene 24 eur za štvorcový meter siahne po obklade, ktorý má nižšiu cenu, ale rovnaké parametre a rovnaké vlastnosti, ktoré potrebuje.

Stále sa vozí z Poľska

V snahe ušetriť sa znova začal viac dovážať aj stavebný materiál z Poľska. „Privezú vám všetko, čo si objednáte. A dopravu máte zadarmo," hovorí Ján Bardáč, konateľ stavebno-obchodnej spoločnosti R.CA v Čadci.

Pozor však treba dávať na kvalitu, tá na poľskom trhu veľmi kolíše.

Vlani pod vplyvom výrazného oslabovania mien našich susedov oproti euru vyšli podobne ako mnohé iné tovary a služby aj stavebné materiály za hranicami lacnejšie ako u nás.

„Aj v tomto roku sú regionálne meny, zlotý, forint či česká koruna, vystavené výkyvom. Také húfne cestovanie za nákupmi do zahraničia ako vlani však už neočakávame," predpokladá Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Navyše ceny stavebných materiálov sú stále nižšie ako pred rokom.

Ako na hojdačke

Ceny stavebných materiálov klesali takmer celý minulý rok. Nových stavieb takmer nepribúdalo, dopyt po materiáloch bol nízky. Preto sa znižovala aj jeho cena. „Ceny základných stavebných materiálov, ako sú tehly či pórobetón, poklesli," hovorí Šulc z BauMaxu.

Na mierne oživenie stavebníctva v úvode roka reagovali aj ceny stavebných materiálov. Ich pokles sa zastavil a v jarných mesiacoch (marec - apríl) dokonca ceny mierne vzrástli.

„Zdá sa však, že oživenie stavebníctva malo len krátkodobý charakter. Rast cien stavebných materiálov sa opäť zastavil, posledné mesiace začali znova klesať," hovorí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.


Kliknite - obrázok zväčšíte

Menej sa stavia, viac prestavuje
Ľudia v súčasnosti investujú najmä do zateplenia a do rekonštrukcie bývania.

BRATISLAVA. Prestavieb domov či bytov podľa stavbárov výrazne pribudlo. „Cítiť, že ľudia peniaze na novú výstavbu nemajú, tých je oveľa menej ako bývalo," potvrdil Ondrej Kosturák, manažér na výstavbu spoločnosti Astrix v Bratislave. A hoci si časť ľudí robí rekonštrukčné práce svojpomocne, roboty je pre menšie firmy aj tak dosť.

V mnohých regiónoch Slovenska možno za zvýšenými rekonštrukciami vidieť povodne, po ktorých treba dať do poriadku veľa domov. „Povodne predstavujú mimoriadny dopyt po rekonštrukčných a stavebných prácach," potvrdil analytik Volksbank Vladimír Vaňo. Zvýhodňuje to najmä malé stavebné firmy, ktoré tak znova začínajú zarábať.

Situácia je v poslednom období taká, že na partiu stavebných robotníkov si treba aj pár týždňov, v niektorých regiónoch až mesiacov počkať. Niektoré firmy dokonca začali menšie zákazky odmietať. Samozrejme, neplatí to plošne.

Okrem prestavieb sa rozbehlo aj zatepľovanie bytoviek a rodinných domov. Ľudia investujú do zateplenia, aby v budúcnosti ušetrili na vykurovaní. „Veľa peňazí išlo na trh z eurofondov, tak sa rekonštruujú štátne budovy, ako sú školy, škôlky, úrady, ale aj paneláky," uviedol Ľuboš Kováč z personálno-poradenskej spoločnosti Lugera & Maklér.

„Robíme hlavne rekonštrukcie, opravy a zatepľovanie. Do novostavieb sa dnes nikto nehrnie, investori sa skôr obávajú toho, čo bude. Osobne si však myslím, že teraz je pravý čas začať stavať - trh sa spamätáva, je lacnejší materiál aj pracovná sila," konštatoval Róbert Mach zo spoločnosti Noxa Development v Bratislave.

Jana Hvozdovičová
Úrady práce sú plné, kvalitných ľudí niet

Šikovní stavební majstri a remeselníci majú plné ruky práce. Nových domov sa síce stavia málo, vo veľkom sa však zatepľuje, rekonštruuje a opravujú sa domy po povodniach.

BRATISLAVA. Práca podľa údajov Štatistického úradu pribudla najmä menším firmám na trhu. „Veľká stavebná výroba ľudí neprijíma a ani nebude, najbližší polrok sa významné oživenie trhu nečaká," uviedol Ľuboš Kováč z personálnoporadenskej spoločnosti Lugera & Maklér. Situácia v súkromnej sfére je podľa neho iná, tam sa rekonštruujú jadrá, elektroinštalácie a podobne.

„Menšie investície ľudia podstupujú a volajú si partie obkladačov, elektrikárov alebo vodárov. Na kvalitnú partiu robotníkov si pritom radšej počkajú," doplnil Kováč.

Dobrý robotník je vzácnosť

Ktoré profesie na trhu chýbajú
 • tesári,
 • inštalatéri,
 • murári,
 • fasádnici,
 • obkladači.
Väčší záujem o prácu stavebných firiem ukázal, že na trhu nie je dostatok kvalifikovaných pracovníkov. „Chýbajú kvalifikovaní remeselníci ako tesári, inštalatéri či murári," uviedol Imrich Hanudeľ zo stavebnej spoločnosti Verva z Košíc. Ťažko sa zháňajú aj fasádnici či obkladači.

„Zohnať kvalitného človeka na trhu je obrovský problém," hovorí Ján Bardáč, konateľ stavebno-obchodnej spoločnosti R.CA v Čadci. Ľudia, ktorých ponúkajú úrady práce, podľa neho nevedia pracovať.

„O dobrého, šikovného robotníka je vždy núdza. Babrákov je na trhu dosť," pridáva sa Ondrej Kosturák, manažér pre výstavbu spoločnosti Astrix v Bratislave.

„Veľa ľudí sa mi denne hlási do práce," hovorí Róbert Mach zo spoločnosti Noxa Development v Bratislave. Po prvej vete, že je ochotný platiť iba vykonanú prácu a nie hodinovú mzdu, mu polovica ľudí zloží telefón. Druhá polovica nevie vysvetliť, prečo skončili s prácou pre niekoho iného, a veľmi málo ľudí dokáže ukázať referencie. „Asi aj to hovorí samo za seba," konštatuje Mach.

Trh sa preriedil

Malé firmy sa situácii na trhu prispôsobujú rýchlejšie a jednoduchšie ako veľké spoločnosti. Ak sa stavebným podnikateľom v poslednom čase nakopili zákazky a budú ich chcieť vybaviť, je logické, že budú musieť prijať nových ľudí. „V tomto roku sme už nabrali viac ľudí, než sme prepustili," potvrdil Hanudeľ.

„Aktuálne sme museli prijať ďalších pracovníkov," hovorí aj Mach. Problém je však v tom, že všetci „odborníci" sú drahí. „Každý chce plat ako minister, ale žiadne záväzky. Na jedného spoľahlivého pracovníka musím vyskúšať a vyhodiť aspoň osem ľudí," dodáva.

Na otázku, či je na trhu dostatok stavebných firiem a robotníkov, sa mu však odpovedá ťažko. „Ak by ste sa spýtali pred tromi rokmi, odpoveď by znela, že určite. Aktuálne si myslím, že trh sa konečne preriedil, už nie je murár každý, kto si vie obliecť montérky a stáť na rebríku, aj keď je to ešte stále bežné," konštatuje Mach.

Obáva sa však budúcnosti - čo bude za 15 až 20 rokov, keď skončí generácia dnešných odborníkov. Štát nevynakladá žiadne úsilie na zachovanie remesla, všetci chcú mať diplom, byť inžiniermi. O 20 rokov bude určite platiť, že remeslo má zlaté dno. A nielen v stavebníctve. To, že si dnes nevychovávame remeselníkov, bude mať podľa Macha za následok rapídne zvýšenie cien a nedostatok pracovníkov.

Jana Hvozdovičová
Po povodni možno časť materiálov použiť znova
Majitelia rodinných domov, ktorých postihli povodne, mali v prvých týždňoch po opadnutí vody plné ruky práce s odstraňovaním následkov povodní. Potom nasledovala fáza sušenia, v súčasnosti sú v plnom prúde rekonštrukcie a opravy.

BRATISLAVA. Rodinný dom treba po povodni dobre vysušiť. „Potom by som určite najskôr kontaktoval statika. Obhliadka je dôležitá," hovorí Róbert Mach zo spoločnosti Noxa Development v Bratislave. Ten by mal pozrieť a posúdiť murivo, či nebolo navlhnuté v takej miere, že sa porušili konštrukčné spoje, napríklad nosné priečky. To by o niekoľko rokov mohlo spôsobiť ďalšie poškodenie stavby.

Pozor si treba dať na skryté chyby, na poškodenia, ktoré na prvý pohľad nie je vidieť. „V prípade zateplených fasád, ktoré vyzerajú po opadnutí vody relatívne nepoškodené, môže problémy spôsobovať vlhkosť, ktorá je uzavretá medzi izolantom a stenou. Táto môže spôsobiť vznik plesní a húb v stene," upozornil Tomáš Sepp zo spoločnosti Baumit.

Pozor na vlhkosť

Pri opravách v rodinnom dome možno po záplavách použiť aj pôvodné stavebné materiály. Nie však všetky. Napríklad sadrokartón, cement či omietky sa vplyvom vody úplne znehodnotia. Ale tepelné izolácie, krytina, obklady či murovacie tvárnice možno použiť znova. Musia však dobre vyschnúť. Ak je materiál po vysušení ešte stále zavlhnutý, treba ho ošetriť protiplesňovými prípravkami.

„Väčšina stavebných materiálov má vysoký obsah pórov, preto sú veľmi nasiakavé," upozornil Sepp. Takéto materiály preto treba vymeniť alebo sanovať takým systémom, ktorý umožňuje vlhkosti trvalo prechádzať do ovzdušia. Nenasiakavé materiály, ako napríklad keramické či kamenné obklady, v princípe možno použiť aj po povodni. Dôležité je poznať podložie, respektíve či vlhkosť nie je prítomná medzi obkladom a stenou domu.

Nový je lacnejší

Ak by sa dom musel zbúrať, stavebný materiál, ktorý zostane, sa dá následne využiť pri ďalšej výstavbe. Ale iba v prípade, že sa nerozsypáva a zostane pevný.

„Je to individuálne, čo sa dá opätovne použiť, závisí to od obhliadky a tiež od účelu, na ktorý chceme materiál použiť," vysvetlil Imrich Hanudeľ zo stavebnej spoločnosti Verva z Košíc.

Napríklad čisté betónové kusy stropov je možné použiť do nových základov. „S murovacími materiálmi by asi bolo viac práce než osohu," dodal. Ako dopĺňa Mach, dnes je lacnejšie kúpiť nový materiál, ako dať očistiť starý, použitý. Cena práce je totiž drahšia ako materiál. „Určite by som sa však držal spoločností, ktoré vedia vysvetliť, prečo, ako a za čo," doplnil Mach. Ak si však napríklad tehly vyčistí rodina svojpomocne, určite usporí veľa peňazí.

Jana Hvozdovičová
Zateplený dom po povodni
Ak sa pri oprave zatepleného domu po povodni nevyrovnáte s vlhkosťou, s dôsledkami môžete bojovať aj desiatky rokov.

Zásadným kritériom pri postihnutí domu povodňami je výška hladiny vody v dome a ako dlho voda pôsobila na jednotlivé steny. „Čím dlhšie voda pôsobila na steny domu a čím vyššia bola hladina vody, tým sú steny viac zaťažené vlhkosťou a potrebujú zásadnejšie sanačné opatrenia ako v prípadoch, keď voda opadla po niekoľkých hodinách," upozorňuje Tomáš Sepp zo spoločnosti Baumit.

1. V prípade zateplených domov si treba uvedomiť, že vlhkosť, ktorá sa dostala do stien, nemá dostatočnú možnosť odparovať sa, a pokiaľ sa neurobia zásadné opatrenia na sanáciu vlhkosti, môže negatívne vplývať na kvalitu vnútorného prostredia domu až desiatky rokov.

2. Pri zateplenej fasáde nie je možné odstrániť jej časť bez toho aby sa nemusela obnoviť povrchová úprava v celej ploche fasády. Najnevhodnejšie z hľadiska priepustnosti vodnej pary (vlhkosti) sú povrchové úpravy na akrylátovej báze, najlepšie sú na tom omietky so spojivom na silikátovej alebo silikónovej báze.

3. Nesmieme podceňovať fakt, že vlhkosť zo stien odchádza prirodzeným spôsobom veľmi pomaly, môže to trvať až desiatky rokov. Preto musí byť pri sanácii použitý, či už na fasáde, alebo v interiéri, systém, ktorý umožní trvalé prepúšťanie vlhkosti. Takéto riešenie zamedzuje vzniku a rozvoju plesní a mikroorganizmov na povrchu.

4. V radikálnych prípadoch je potrebné odstrániť zateplenie, najlepšie meter nad úroveň zavlhnutia, a nechať steny odvetrať (aspoň jeden až dva mesiace). Následne môžete stenu opäť zatepliť, pričom zatepľovací system musí byť paropriepustný. Na zjednotenie sanovanej časti fasády s pôvodnou je potrebné povrch fasády prestierkovať a urobiť novú tenkovrstvovú omietku.

Jana Hvozdovičová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 940
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 077
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 861
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 485
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 398
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 173
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 546
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 414
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 369
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 110

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.