Darčeky za zmenu zdravotnej poisťovne sú zakázané

Ak ste sa rozhodli zmeniť zdravotnú poisťovňu, máte na to ešte takmer štyri týždne. Posledným termínom je 30. september. Poistný vzťah s novou poisťovňou však začne platiť až od Nového roka. Tento rok sa pacienti rozhodujú už len medzi troma poisťovňami.

(Zdroj: Ilustračné - SME/Peter Žákovič)

Ak ste sa rozhodli zmeniť zdravotnú poisťovňu, máte už len pár dní. Posledným termínom je 30. september. Poistný vzťah s novou poisťovňou však začne platiť až od Nového roka. Tento rok sa pacienti rozhodujú už len medzi troma poisťovňami.

Poistený v zdravotnej poisťovni musí byť každý. Zdravotnú poisťovňu si však môže každý vybrať sám, poisťovne nesmú odmietnuť nikoho.

Zmeniť poisťovňu môže človek raz za rok. Musí tak urobiť do konca septembra, inak zostáva poistencom tej pôvodnej. Zmluva je platná iba vtedy, ak ju v stanovenom termíne stihne aj vlastnoručne podpísať.

Poistencom novej poisťovne, ktorú si vybral, sa stáva až od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roku.

Prihlásiť sa dá len v jednej

Dôležité termíny

Do 30. septembra tohto roku je potrebné podať v novej poisťovni prihlášku.

 • V prípade, že prihláška bude podaná po 30. septembri tohto roku, poistný vzťah vo vybranej zdravotnej poisťovni vznikne až 1. januára 2012.
 • Do 15. decembra zdravotná poisťovňa potvrdí poistencovi (zákonnému zástupcovi) prihlášku, ak ju neodmietla z dôvodu podania do inej zdravotnej poisťovne.
 • Do 5 dní od potvrdenia doručí nová poisťovňa poistencovi preukaz poistenca.
 • Nový poistný vzťah vzniká 1. januára 2011.
 • Najneskôr do 8. januára 2011 je poistenec povinný po potvrdení prihlášky inou zdravotnou poisťovňou, ktorej sa stáva poistencom od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roku, vrátiť preukaz poistenca predchádzajúcej zdravotnej poisťovni.

Zmenu zdravotnej poisťovne treba oznámiť
 • poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, s ktorými má poistenec uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,
 • zamestnávateľovi, ak má viacerých zamestnávateľov, musí zmenu zdravotnej poisťovni oznámiť každému z nich.

Pozor: Každú prihlášku preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý okrem iného zisťuje, či poistenec zároveň nepodal prihlášku aj v inej zdravotnej poisťovni.

Vlani takto zmenilo poisťovňu takmer 130-tisíc ľudí, čo bolo o 50-tisíc menej ako rok predtým. „Z uvedeného počtu Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 11 116 prihlášok pre rôzne chyby neakceptoval," povedal jeho hovorca Milan Michalič.

Úrad pri kontrolách objavil aj prípady viacnásobného prepoistenia, pričom podľa zákona môže byť občan poistený iba v jednej poisťovni.

V rámci verejného zdravotného poistenia pôsobia v súčasnosti na slovenskom trhu už len tri zdravotné poisťovne, jedna štátna a dve súkromné.

V januári došlo k dvom zlúčeniam poisťovní - do jedného podniku sa spojili obe štátne poisťovne Všeobecná a Spoločná, a jeden subjekt tiež vytvorili poisťovne Apollo a Dôvera. Najmenšou a treťou na trhu verejného zdravotného poistenia ostáva Union zdravotná poisťovňa.

Najviac poistencov podalo prihlášku do zdravotnej poisťovne Apollo 56 173, akceptovaných bolo 54 706. Najviac poistencov (po akceptácii) odišlo z Dôvery 40 966 a zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne 27 363.

Prečo ľudia odchádzajú

„Hlavnými dôvodmi na zmenu poisťovne sú kvalita, dostupnosť a efektivita zdravotnej starostlivosti, spokojnosť klientov, ako aj lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a finančná stabilita poisťovne," povedal Marián Abaffy, riaditeľ odboru marketingu Union zdravotnej poisťovne.

Hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou odporúča nekonať unáhlene, zvážiť dôkladne podanie prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne, poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom, prípadne odborným lekárom špecialistom. Dôvodom je to, že rozhoduje aj skutočnosť, či má ošetrujúci lekár s vybranou zdravotnou poisťovňou uzavretú zmluvu. „Ide o vážne rozhodnutie," upozorňuje Michalič.

Prepoistenie už bez maklérov

Novela zákona o zdravotnom poistení pred dvoma rokmi zakázala poisťovniam robiť nábor poistencom cez maklérov a sprostredkovateľské spoločnosti.

Poisťovne zároveň nesmú ponúkať poistencovi za podanie prihlášky na zmenu poisťovne peňažné alebo nepeňažné dary či výhody z poistenia.

Dnes preto o nových poistencov bojujú celým spektrom nadštandardných služieb. Balíčkami výhod sa snažia udržať pôvodných.

Poistný marketing

Napríklad poisťovňa Dôvera stavila na prevenciu a zdravý životný štýl. „Ženy, muži aj deti majú nárok na príspevky na očkovania proti nebezpečným a rozšíreným ochoreniam, aj prístup k prevencii, ktorá je nad rámec zákona. Poistené rodiny majú k dispozícii unikátny program výhod s množstvom zliav," povedala hovorkyňa Radoslava Miklášová.

Na zľavy a špeciálne výhody stavili aj v Union poisťovni. „Pre všetkých poistencov, ktorí aktívne pristupujú k svojmu zdraviu, sme pripravili zľavy v rozsahu od desať do dvadsať percent,napríklad na aerobic, pilates, jogu, športoviská,outdoorové oblečenie a výstroj, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky a iné," povedal Abaffy.

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa snaží najmä udržať si doterajších poistencov. Tí, ak od januára do augusta absolvovali nejakú preventívnu prehliadku, mali šancu zapojiť sa do súťaže o osemdňový letecký zájazd do Egypta pre 2 osoby v letovisku Hurghada a iné ceny. Podľa zverejnených pravidiel sa však v súťaži nemôžu okrem iného zúčastniť poistenci, ktorí si v roku 2010 podali prihlášku do inej zdravotnej poisťovne.

Čo ponúkajú zdravotné poisťovne
Ak sa zamýšľate nad zmenou zdravotnej poisťovne, porovnajte si produkty a výhody.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

infografika-big_res.jpg

Argumentuje svojou najdlhšou tradíciou, veľkosťou, najlepšou dostupnosťou poskytovateľov i pobočiek, stabilitou a schopnosťou preplácať aj náročné zákroky v špičkových zdravotníckych zariadeniach a zabezpečiť špecializovanú liečbu.

Okrem toho ponúka:

 • nad rámec zákona uhrádza cytologické vyšetrenie krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke u gynekológa,
 • test na okultné krvácanie dospelým poistencom raz ročne,
 • zadarmo očkovanie proti chrípke, tretiu dávku očkovacej vakcíny proti hepatitíde B, kombinovanú vakcínu proti hepatitíde A a B, respektíve tretiu dávku tejto vakcíny, a to v sume, ktorá zodpovedá cene 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B,
  - ponúka zľavy zamerané na podporu zdravého životného štýlu (zľavy na dovolenky pri mori, na horách vrátane zliav na poistenie liečebných nákladov v zahraničí, zľavy do kúpeľov, a podobne),
 • zľavnené vstupy do športových a ubytovacích zariadení, zľavy v lyžiarskych strediskách, v optikách, zľavy na nadštandardné diagnosticko-preventívne prehliadky,
 • vitamínový balíček pre darcov krvi.

Union zdravotná poisťovňa

Súkromná zdravotná poisťovňa chce zaujať preventívnymi vyšetreniami na rakovinu krčka maternice alebo prostaty, zapožičiavaním prístroja na monitorovanie dychu a pohybu novorodenca a dojčaťa. Argumentuje kvalitou, dostupnosťou a efektivitou zdravotnej starostlivosti, podporou prevencie a zdravotného životného štýlu.

Okrem toho ponúka:

 • prevenciu a preventívne vyšetrenia nad rámec zákona, napríklad všeobecní lekári môžu poskytovať pacientom zdravotnú starostlivosť v ich domácom prostredí tým, že im osobitne uhrádza výkony spojené s návštevou poistenca,
 • na vyšetrenie EKG sa poistenci nemusia objednávať k internistovi,
 • licencované pôrodné asistentky, ktoré poskytnú odbornú pomoc a poradenstvo budúcim mamičkám v domácom prostredí a ženám po gynekologických operáciách,
 • zapožičanie prístroja na monitorovanie dychu a pohybu novorodenca a dojčaťa, ktorý znižuje riziko úmrtia dieťatka pri syndróme náhleho úmrtia, pri dusení alebo zvracaní,
 • preventívne vyšetrenie rakoviny hrubého čreva a konečníka nad rámec zákona už od 40. roku veku,
 • preventívne vyšetrenie rakoviny prostaty u muža nad rámec zákona už od 40. roku v dvojročných intervaloch,
 • preventívne vyšetrenie rakoviny krčka maternice pre ženy už od 18. roku veku,
 • preventívne očkovania nad rámec zákona: proti chrípke zadarmo, očkovanie proti rakovine krčka maternice dievčatám vo veku 12 až 15 rokov prispejú vo výške 40 percent ceny z každej z troch dávok (spolu asi 138 eur), príspevok na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde vrátane výkonu,
 • špeciálne programy výhod pre zamestnancov a študentov,
 • preventívnu pripomienku - bezplatnú službu, ktorá poistencov, včas upozorní formou SMS správy alebo e-mailom, že je čas dohodnúť si termín preventívnej prehliadky a navštíviť svojho lekára.

Dôvera zdravotná poisťovňa

Vyzdvihuje to, že ako jediná súkromná zdravotná poisťovňa komplexne hodnotí poskytovateľov a výsledky predkladá verejnosti. Zabezpečuje nadštandardné produkty a služby pre celé rodiny. Lekárov i nemocnice motivuje podľa výsledkov práce. Zabezpečuje a hradí aj finančne náročné operačné zákroky, pomôcky vrátane transplantácií a unikátnych operácií.

Okrem toho ponúka:

 • poistenci majú možnosť využívať očkovania nad rámec zákona, chrániace pred nebezpečnými a vážnymi ochoreniami. Zvýhodnený prístup majú k očkovacím látkam proti: kliešťovej encefalitíde (plne hradia poslednú z troch dávok očkovacej látky), plne hradia očkovanie proti pneumokokovým infekciám, prispievajú 50 percent na nákup kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a B, plne hradia chrípkovú vakcínu, pri vakcíne proti rakovine krčka maternice dievčatám vo veku 11 rokov (odo dňa dovŕšenia 11. roku veku do dňa dovŕšenia 12. roku veku) uhrádzajú časť sumy. Výška úhrady závisí od dĺžky poistenia v tejto poisťovni.
 • Mamografické vyšetrenie do 10 dní pre ženy, ktoré majú naň zákonný nárok, službu momentálne poskytuje 45 zariadení
 • program zdravé srdce - poistencom vo veku od 30 do 60 rokov poskytujú program zameraný na prevenciu a včasné odhalenie rizika srdcovo-cievnych ochorení,
 • prevencia fokálnej infekcie, ktorá je doplnením preventívnej prehliadky u stomatológa,
 • príspevok na odvykaciu kúru od fajčenia,
 • špeciálna ponuka pre deti - rodičia každého novorodenca majú nárok na Baby kufrík plný užitočných maličkostí, poistenie bábätka z domu,
 • ďalšie výhody vo forme zliav v kúpeľoch, očných optikách a športových obchodoch,
 • SMS preventívna pripomienka - bezplatná služba vopred upozorní na blížiaci sa termín preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, gynekológa a stomatológa,
 • bezplatná služba elektronická pobočka,
 • poistenie cez telefón.
Podľa čoho si vyberať

1. Poistenec má zo zákona právo prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne podľa vlastného výberu.

 • Ak zvažujete zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, najskôr si overte, či lekári, ktorých najčastejšie využívate, všeobecný lekár, stomatológ, očný lekár alebo gynekológ a iní, majú s poisťovňou, do ktorej chcete prestúpiť, uzatvorenú zmluvu, teda či sú ich zmluvným partnerom.
 • Pokiaľ váš lekár s poisťovňou, do ktorej chcete prestúpiť, nemá uzatvorenú zmluvu, zvážte svoj prestup.
 • Návšteva u nezmluvného lekára by vás mohla vyjsť podstatne drahšie ako u zmluvného. Prípadne vás zo svojej evidencie úplne vyradí.

2. Prihlášku možno podať iba do jednej poisťovne, ak by ste ju poslali do viacerých, bude zamietnutá. Pri výbere si všímajte:

 • kvalitu poskytovaných služieb - počet a špecializácia zmluvných lekárov vo svojom regióne, ich kvalita a dostupnosť,
 • výhody, ktoré ponúka určitým skupinám poistencov (deťom, chronicky a ťažko chorým pacientom a podobne),ponuka úhrady vakcín proti chrípke a iné preventívne aktivity,
 • spôsob komunikácie s klientom - korektná komunikácia, poradenstvo, v prípade potreby zdravotnej starostlivosti by zdravotná poisťovňa mala poistencovi nájsť najvhodnejší spôsob jej poskytnutia, a to z hľadiska miesta, času a spôsobu,
 • ako poisťovňa vybavuje agendu klienta - napríklad či má verejnú elektronickú podateľňa, ktorá umožňuje poistencovi preberanie doporučených elektronických dokumentov kdekoľvek na svete počas 24 hodín, čo platitelia môžu využiť pri zasielaní mesačných hlásení, hromadných oznámení o poistencoch (aktuálne pre samostatne zárobkovo činné osoby).

3. Zmena nie je jediným riešením. Ak by ste počas roka boli nespokojní so zdravotnou poisťovňou a jej službami, môžete sa sťažovať a nečakať len na zmenu.

 • V prvom rade tak urobte na vedení tej-ktorej zdravotnej poisťovne.
 • Využiť môžete aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Autor clanku

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 3. Cíťte sa v priestore príjemne
 4. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 7. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 9. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 10. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 802
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 761
 3. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 3 608
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 561
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 200
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 033
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 857
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 000
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 018
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 871

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Spolupracuje aj s firmou Apple. Peniaze na výskum ale nedostal

Spoločnosť Highchem s pätnástimi zamestnancami a vyše miliónovými tržbami nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

Neprehliadnite tiež

Brusel chce regulovať hranolčeky, môžu chutiť inak

Únia rokuje o nariadení, ktoré obmedzí teplotu fritovania zemiakov. Chuť hranolčekov to môže zmeniť.

Chcete stovky eur? Firmy zvyšujú odmeny za odporučenie nových ľudí

Na úradoch práce sa míňajú šikovní ľudia, preto firmy začali robiť nábor inak.

Zadržaný manažér VW v kauze emisií chce priznať vinu

Schmidta zatkli začiatkom januára na Floride.

Bratislava môže dostať novú linku, v Maďarsku vznikli nové aerolinky

Aerolínie založil honorárny konzul Maďarska na Srí Lanke, pôvodne chcel lietať dlhé trasy do Číny či Thajska.