Chren a Švejna súťažili u Počiatka na istotu

Spoločnosť súčasných štátnych tajomníkov Radičovej vlády Martina Chrena a Ivana Švejnu takmer nemohla tender u Počiatka prehrať.

Martin Chren a Ivan Švejna zarábali na štáte. Teraz mlčia.(Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. Firma súčasných štátnych tajomníkov Ivana Švejnu (Most­Híd) a Martina Chrena (SaS) v súťaži, s veľmi špecifickými podmienkami, a preto bez reálnych súperov, získala v roku 2007 na ministerstva financií Jána Počiatka (Smer) zákazku za viac ako 1,4 milióna eur.

Podklady k tendru si prevzalo sedem uchádzačov vrátane niekoľkých renomovaných poradenských spoločností. Z konkurentov, ktorých včera denník SME oslovil, nespĺňal požiadavky ani jeden.

Projekt zavádzania nového systému rozpočtovania samospráv tak na Počiatkovom ministerstve získala firma Hayek Consulting, kde boli Švejna s Chrenom spolumajiteľmi.

Hlavný problém mali ostatní uchádzači s podmienkou, podľa ktorej musel účastník tendra preukázať za uplynulé tri roky tri podobné kontrakty, každý aspoň za 200-tisíc korún.

„Nepamätám sa na to presne, ale túto podmienku sme určite nespĺňali. Takže asi preto sme ponuku nepredložili,“ uviedol Juraj Renčko zo spoločnosti Ecofin.

V tom čase bolo programové rozpočtovanie pre väčšinu samospráv novinkou. Krátko pred tým Hayek Consulting pre rezort financií vypracúvala základnú metodiku.

Len dve prepojené firmy

Do tendra napokon nevstúpila ani firma PricewaterhouseCoopers. Podľa hovorcu Tomáša Kuču sa tak rozhodla po tom, ako sa zoznámila s očakávaným rozsahom projektu, načasovaním a požiadavkami na zdroje.

„Podmienky boli nastavené tak, že ich spĺňal iba jeden. Bolo to diskriminačné, ale námietky sme nedávali, nemalo to zmysel,“ uviedol pod zárukou anonymity zástupca ďalšej zo spoločností.

Namiesto Švejnu a Chrena včera reagoval Matúš Pošvanc z Hayek Consulting. Podľa neho v tom čase mali s problematikou skúsenosti viaceré spoločnosti zo zahraničia.

„Obstarávanie bolo oznámené vo vestníku Európskej únie. Predpokladáme, že na území EÚ fungujú konzultačné firmy, ktoré mali aktivity aj na Slovensku a majú dlhoročné skúsenosti,“ hovorí Pošvanc.

Do tendra sa spolu s Hayek Consulting napriek tomu prihlásili iba dve slovenské firmy, ktoré s ňou boli priamo prepojené. Navyše ich ponuky mali toľko formálnych nedostatkov, že podmienky splniť nemohli.

Veľmi dobrí konkurenti

V občianskom združení Nomos, ktoré vystupovalo ako konkurent hayekovcov, pôsobil Pošvanc v minulosti.

Podpredsedníčka správnej rady Nomosu Zdenka Uhlárová potvrdila, že sa roky pozná so Švejnom. Boli spolu aj v dvoch firmách – Istota PS a MC SK. Istota PS bola v minulosti spolumajiteľom Hayek Consulting.

Druhým konkurentom v súťaži malo byť Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti, ktorému šéfuje Marián Letovanec. Ten s Hayek Consulting pred tendrom spolupracoval a následne sa pre ňu podieľal aj na tomto projekte. Pred tým spolupracovali na zákazke pre Trenčín, ktorú hayekovci v súťaži predložili ako jednu z referencií.

Tieto tri firmy spolupracovali aj na projekte Moderné Kysuce. Na ten bolo z nórskych fondov vyčlenených 347-tisíc eur.

Nesúťažili

Na rozdiel od Hayek Consulting združenie Nomos ani Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti nepredložili ponuky, ktoré by boli seriózne. Nomos nedodal množstvo predpísaných potvrdení, ktoré nie je problém získať.

Napríklad, že nie je v likvidácii alebo v konkurze, že nedlhuje Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni, daňovému úradu, doklady o oprávnení podnikať, potvrdenie inšpektorátu práce o legálnom zamestnávaní, potvrdenie o veľkosti obratu v podnikaní, referencie v predmete zákazky, mená a odbornú kvalifikáciu zodpovedných osôb.

Predseda Nomosu Juraj Baláž je už niekoľko dní nezastihnuteľný. Po prevalení kauzy si združenie zo svojej internetovej stránky stiahlo kontakty.

Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti postupovalo podobne. Jeho šéf Letovanec odmieta, že by nemal o zákazku seriózny záujem. Tvrdí, že len nemal dostatok skúseností s verejnými obstarávaniami.

Podozrenie z vytvárania umelej konkurencie potvrdila Aliancia Fair Play.

Pochybnosti v tendri
 • Ešte pred hlavným tendrom oslovil rezort financií firmy Hayek Consulting, Nomos a Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti.
 • Mali predložiť ponuky na prípravu troch základných dokumentov k celému projektu.
 • Hayek Consulting pritom bol s ďalšími dvoma prepojený a aj s nimi spolupracoval.
 • Súťaž na dokumenty vyhrali hayekovci, lebo stanovili najlepšiu cenu – vyše 90 800 eur.
 • Tie isté firmy sa v októbri 2007 prihlásili do hlavného tendra za vyše 1,4 milióna eur.
 • Ďalší z možných záujemcov túto možnosť nevyužili, pretože nesplnili stanovené podmienky.
 • Oficiálne tak v tendri figurujú traja uchádzači.
 • Neskôr sa však ukázalo, že podmienky nespĺňajú ani Nomos a Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti.
 • Nedodali ani len základné potvrdenie úradov, ktoré vyžadovalo ministerstvo od každého uchádzača.
 • Všetky tri cenové ponuky boli blízke, najlepšiu dala opäť Hayek Consulting.
 • Dve uvedené firmy musela komisia vylúčiť. Hayek Consulting tak vyhrala so svojou ponukou.
 • Firma následne najala šéfa Občianskeho združenia na podporu slobodnej spoločnosti, aby s ňou na projekte spolupracoval.
 • Tieto tri firmy sa spolu podieľali aj na projekte Modré Kysuce, na ktorý išlo takmer 348–tisíc eur, z toho väčšina z Nórskeho fondu.
 • V združení Nomos v minulosti pôsobil spoločník Hayek Consulting Matúš Pošvanc.
Štátni tajomníci mlčia, hovorí iný

Denník SME poslal Martinovi Chrenovi a Ivanovi Švejnovi, majiteľom firmy Hayek Consulting, v čase, keď získali zákazku, otázky, na ktoré za nich e­mailom odpovedal MATÚŠ POŠVANC, súčasný konateľ spoločnosti.

Poznáte okrem vašej firmy niekoho, kto v lete roka 2007 v čase konania tendra na MF SR spľňal požiadavku troch kontraktov v poradenstve pri programovom rozpočtovaní obcí, pričom každý z nich mal viac hodnotu ako 200-tisíc korún?

Verejné obstarávanie bolo oznámené v Oficiálnom vestníku EÚ. Predpokladáme, že na území EÚ fungujú konzultačné firmy, ktoré mali aktivity aj na Slovensku, a majú za sebou dlhoročné skúsenosti a množstvo projektov v tejto oblasti aj v iných krajinách.

Aký zisk mal Hayek Consulting na kontraktoch s ministerstvom financií?

Zisková marža v poradenskom biznise zohľadňuje transfer know-how. Po zohľadnení priamych nákladov a faktu, že partneri a najvyšší riadiaci personál projektov si počas dvoch rokov ich realizácie nevyplácal žiadne odmeny či honoráre; tie boli zohľadnené až v podieloch na zisku spoločnosti z projektu. Spoločnosť Hayek Consulting svoj zisk riadne zdanila v súlade so zákonmi Slovenskej republiky.

Koľko ľudí a s akou kvalifikáciou pracovalo na projekte pre MF SR?

Celkovo 23 ľudí. 14 z 23 malo ukončené vysokoškolské vzdelanie II stupňa. 7 z 23 malo ukončené vysokoškolské vzdelanie I stupňa. 2 z 23 mali ukončené stredoškolské vzdelanie.

4. Koľko človekohodín odpracovali a koľko si za ne Hayek Consulting účtoval?

Cena projektov bola určená na základe dodania konkrétnych výstupov a transferu know-how, ako je uvedené v zverejnenej zmluve, nie na základe množstva odpracovaných hodín. Na projekte odpracovali konzultanti po dobu 13 mesiacov okolo 10 tis. osobohodín, z toho viac než polovicu v teréne, priamo na 30 samosprávach rôznych veľkostí a na celom území Slovenska.

Odovzdal Hayek Consulting registrovému súdu účtovné závierky za roky 2007, 2008, 2009 a 2010?

Za roky 2007 a 2008 sme účtovné závierky poslali. Účtovná závierka za rok 2009 nebola ešte schválená. Po jej schválení bude zaslaná v predpísanej lehote 30 dní registračnému súdu. Za rok 2010 budeme pripravovať účtovnú závierku v roku 2011.

Aké mal Hayek Consulting hospodárske výsledky v rokoch 2007, 2008, 2009 a 2010 (poskytnite nám prosím výkaz ziskov a strát)

Za roky 2007 a 2008 sme výkaz ziskov a strát poslali registračnému súdu. Sú preto verejne dostupnými listinami. Výkaz ziskov a strát za rok 2009 nebol ešte schválený. Po jeho schválení bude zaslaný v predpísanej lehote 30 dní registračnému súdu, kedy sa stane verejnou listinou. Za rok 2010 budeme pripravovať výkaz ziskov a strát v roku 2011.

Aká časť tržieb Hayek Consulting v rokoch 2007, 2008, 2009 a 2010 pochádzala z verejných kontraktov (štát, samosprávy, fondy a pod.)

Medzi našich klientov patria súkromné spoločnosti rovnako tak ako i subjekty verejnej správy.

Myslíte si, že povinnosť robiť programové rozpočtovanie pre všetky samosprávne subjekty je rozumná alebo by bolo lepšie, ak by to bolo len pre väčšie alebo bolo programové rozpočtovanie dobrovoľné?

Myslíme si, že systém programového rozpočtovania je nástroj užitočný pre všetky subjekty verejnej správy. Uzákonenie povinného programového rozpočtovania pre celú územnú samosprávu bolo vyhodnotené ako jedno z najprínosnejších opatrení 1. polroka 2007 širokým panelom analytikov a odborníkov v rámci projektu HESO (inštitútu INEKO).

Napriek tomu sme v rámci svojich možností predchádzajúcu vládu upozorňovali na riziká, spojené s krátkym časovým obdobím na implementáciu programového rozpočtovania na všetkých samosprávach. Táto požiadavka však vychádzala priamo z programového vyhlásenia vlády Roberta Fica. Veľké výzvy vidíme pri celoštátnom uplatňovaní programového rozpočtovania samospráv, napríklad vo forme benchmarkingu výdavkov, cieľov a zámerov jednotlivých samosprávnych subjektov.

(kc)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. Cíťte sa v priestore príjemne
 3. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 5. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 6. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 7. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 8. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 10. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 591
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 998
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 721
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 453
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 112
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 404
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 032
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 951
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 147
 10. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 035

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Vášáryová: Poľsko zažíva svoj mečiarizmus, už sme ho predbehli

Slovensko musí ukázať, že je iné ako susedné krajiny, hovorí bývalá veľvyslankyňa v Poľsku MAGDA VÁŠÁRYOVÁ.

PLUS

Miro Jaroš: Prekážajú mi rodičia niektorých detí

Spevák má niekedy pocit, že detské pesničky sú jeho jediný svet.

Neprehliadnite tiež

Únia je proti jednostranným sankciám USA voči Rusku, poškodia aj jej firmy

Sankcie majú byť nástrojom na zablokovanie manévrovacieho priestoru pre pozitívnejšiu politiku prezidenta Donalda Trumpa voči Kremľu.

Železničiari sa chystajú nakúpiť nové rovnošaty za takmer tri milióny eur

Národný dopravca plánuje nakúpiť napríklad štyritisíc dámskych sák, dvetisíc malých šatiek a šálov, či desaťtisíc blúzok.

Štátna poisťovňa priznala časový sklz pri plnení ozdravného plánu

Poisťovňa v rámci ozdravného plánu šetrí aj na elektrine, plyne, prenájme, kancelárskych potrebách, údržbe či opravách.

Slováci a Česi si na vzdelanie detí požičiavajú, zahraničné kurzy stoja tisíce eur

Ceny jazykových kurzov sa môžu priblížiť aj k sume 8000 eur.