Vyššiu DPH najviac pocítime v energiách

Obchodníci tvrdia, že zvýšenie DPH „ utopia“ v ziskoch a ceny nezvýšia. Energetici však avizujú zdraženie.

Na ceny v obchodoch bude mať zvýšenie o jeden percentuálny bod minimálny alebo žiadny dosah.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME– JÁN KROŠLÁK)

Daň z pridanej hodnoty stúpne od budúceho roka z 19 na 20 percent. Obchodníci tvrdia, že zvýšenie DPH „utopia“ v ziskoch a ceny nezvýšia. Energetici však avizujú zdraženie.

BRATISLAVA. Za potraviny či oblečenie si od januára priplatíme. Pre nárast DPH z 19 na 20 percent pôjdu hore aj ceny energií.

Z rovnakého dôvodu o niečo zdražie aj tankovanie pohonných látok. Motoristi si navyše priplatia aj za drahšie diaľničné nálepky.

Pivári by mali rátať s tým, že krígeľ piva ich od budúceho roka vyjde drahšie nielen pre zvýšenie DPH, ale aj pre nárast spotrebných daní.

To sa týka aj fajčiarov. Krabička cigariet zdražie približne o desať centov a pol litra desaťstupňového piva o štyri.

Vydýchnuť si však môžu tí, ktorí uprednostňujú víno a tvrdý alkohol. Pôvodné návrhy o zvýšení spotrebných daní z týchto nápojov koalícia napokon zavrhla.

Koaličný plán má vážnu slabinu, píše Peter Schutz.

Vinári to prelobovali

Podobné „šťastie“ ako konzumenti vína a tvrdého už nemali ľudia, ktorí si dobrovoľne šetria na penziu. Prídu totiž o daňovú úľavu, čo ich v čistom pripraví ročne o takmer 80 eur.

O niečo lepšie obišli po pondelkovom rokovaní koaličnej rady vlastníci bytov. Vládni politici sa rozhodli, že zrušia iba časť daňových úľav vzťahujúcich sa na predaj a prenájom bytov.

Na rozdiel od zvýšenej DPH je väčšina ostatných opatrení trvalých. „Vnímame to len ako dočasné riešenie, kým sa deficit verejných financií nezníži pod tri percentá HDP,“ povedala premiérka Iveta Radičová o DPH.

Podľa nej je zvýšenie DPH „Ficovou daňou“, ktorú musia ľudia platiť za to, že predchádzajúca vláda zanechala verejné financie v rozvrátenom stave. Ambíciu vrátiť DPH na 19 percent súčasná vláda pravdepodobne nenaplní.

Realistický scenár hovorí, že rozpočtový schodok sa pod trojpercentnú bruselskú hranicu dostane najskôr v roku 2013. To, či sa tak stane, povie až v priebehu ďalšieho roka Eurostat.

Dane sa zvyčajne menia od začiatku roka, aby to nevyvolalo medzi podnikateľmi zbytočný chaos. Opätovný návrat DPH na 19 percent preto pripadá do úvahy najskôr až v roku 2015.

Energie, benzín a voda

Zvýšenie DPH podľa analytikov ani obchodníkov rozpočty domácností príliš nenaruší. Ak by totiž nárast dane premietli do cien v plnom rozsahu, stúpli by vzhľadom na spôsob výpočtu DPH nie o percento, ale o 0,8 percenta. Obchodníci tvrdia, že sa to nestane.

„Zvýšenie o jeden percentuálny bod bude mať na ceny nulový alebo len veľmi minimálny dopad,“ povedal nedávno pre SME generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš.

Zvýšenie cien podľa neho utlmí ostrá konkurencia, ktorá „je u nás jedna z najsilnejších v Európe“.

Ak by aj obchodníci slovo dodržali a ceny by nezvyšovali, neznamenalo by to, že zvýšenie DPH sa ľudí nedotkne. „Nárast DPH z 19 na 20 percent sa budúci rok prejaví približne na polpercentnom zvýšení inflácie,“ myslí si analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Predpokladá, že pre DPH zdražejú najmä pohonné látky, energie či voda. Dereníkov predpoklad potvrdzujú napríklad plynári „Zvýšenie DPH o percento zvýši ceny pre koncových zákazníkov asi o 0,8 percenta,“ povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Starí učitelia možno zostanú radšej doma

Práca pre penzistov vo verejnej správe končí. Odborári varujú, že niektoré predmety nebude mať kto učiť. V polícii sa zas boja, že nebude mať kto strážiť.

BRATISLAVA. Zrušenie súbehu starobného a výsluhového dôchodku a práce by mohlo narobiť problémy v školstve či polícii, kde pracuje niekoľko tisíc penzistov.

Ak parlament návrh, ktorý vzišiel z koaličných rokovaní, schváli, môže sa stať, že na niektoré predmety školy nezoženú učiteľov a nebude ich mať kto učiť. Pre penzistov totiž nemusí byť výhodné vzdať sa penzie a pracovať. S podobnými problémami sa môžu stretnúť aj niektoré profesie v polícii.

Kto nájde učiteľov

„Mohlo by sa stať, že sa ohrozí výučba niektorých predmetov a študijných programov,“ varuje šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ján Gašperan. To by mohlo nastať vtedy, ak by sa zákaz súbehu penzií a práce vo verejnej správe týkal nielen riadnych pracovných zmlúv, ale aj pracovných dohôd.

Hovorkyňa ministerstva práce Slávka Selešová nám včera ešte nevedela povedať, ako to presne bude. Okolo balíčka opatrení je totiž veľa zmätku, keďže sa každú chvíľu prerába.

Zbytoční strážnici

Výhrady proti koaličnému návrhu má aj šéf policajných odborov Miroslav Litva. Súhlasil by s tým, aby sa tento zákaz súbehu platu a výsluhovej penzie uplatňoval len na riadiace a administratívne pozície v polícii.

Problém to však môže narobiť v strážnej službe. „Budeme mať problém zohnať strážnikov, pretože sú to veľmi slabo platené miesta,“ povedal Litva. Tieto pozície zastávajú ešte ľudia v produktívnom veku, pretože policajné objekty sa vyznačujú vyšším bezpečnostným rizikom, ako je to napríklad v prípade strážených civilných objektov.

O starobných dôchodcov, ktorí v mnohých prípadoch strážia práve tieto objekty, by policajti práve z bezpečnostných dôvodov nemali záujem. „Nechcem povedať, že pri civilných objektoch sú strážnici na ozdobu, ale blíži sa to k tomu,“ povedal Litva.

(ľja)
Čo a kde sa zmení

Daň z príjmov fyzických osôb

 • Zruší sa oslobodenie príplatkov k dôchodku a príplatkov za výkon funkcie u sudcov a prokurátorov.
  Prínos: 600­-tisíc eur.
 • Základ dane sa už nebude dať znížiť o náklady na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
  Prínos: 400­-tisíc eur.
 • Končí sa daňové zvýhodnenie pre ľudí, ktorí si sporia na dôchodok v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, v životnej poisťovni alebo majú účelové sporenie. Na dani zaplatia ročne navyše takmer 80 eur.
  Prínos: 14,3 milióna eur.
 • Zníži sa oslobodenie od dane z príjmov z 5-násobku životného minima na sumu 500 eur.
  Prínos: 2,7 milióna eur.
 • Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa bude uplatňovať len z takzvaných aktívnych príjmov, teda z pracovných. Nie z pasívnych, ako sú napríklad príjmy z prenájmu, kapitálového majetku a ostatných príjmov. Zrážková daň je zaplatením vyrovnaná s výnimkou podielových listov a dlhopisov.
  Prínos: 23,5 milióna eur.
 • Paušálne výdavky sa zjednotia pre všetky skupiny živnostníkov na 40 percent.
  Prínos: 4,6 milióna eur.
 • Začne sa zdaňovať vreckové pri služobných cestách.
  Prínos: 100­-tisíc eur.
 • Zruší sa oslobodenie príjmu pri predaji nehnuteľnosti. Príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený od dane, len ak majiteľ vlastnil nehnuteľnosť aspoň päť rokov.
  Prínos: 0 eur.
 • Zjednotí sa odpisovanie hmotného majetku obstaraného cez finančný prenájom s odpisovaním pri ostatných formách obstarania hmotného majetku.
  Prínos: 7 miliónov eur.
 • Zdania sa príjmy obcí a VÚC z predaja a nájmu majetku.
  Prínos: 18,4 milióna eur.
 • Právnické osoby si nebudú znižovať daňovú povinnosť o zaplatenú zrážkovú daň s výnimkou podielových listov a dlhopisov.
  Prínos: 7,4 milióna eur.

Daň z pridanej hodnoty

 • Zvýšenie základnej sadzby DPH z 19 na 20 percent, čo postihne väčšinu tovarov a trhových služieb.
 • Ponechá sa znížená sadzba DPH 10 percent na knihy a zdravotnícke pomôcky.
 • Zruší sa znížená sadzba 6-percentná DPH na predaj potravín z dvora.
 • Prínos: 185,5 milióna eur.

Spotrebné dane

 • Zvýšenie sadzby na pivo. Sadzba dane sa zvýši z 0,149 na 0,22 eura za liter, teda o sedem centov na liter. Pri malých pivovaroch sadzba stúpne z 1,22 na 1,82 eura za hektoliter.
  Prínos: 14,9 milióna eur.
 • Zvýšenie sadzby dane na tabak a tabakové výrobky. Zvýši sa v dvoch krokoch tak, aby sa splnili požiadavky príslušnej európskej legislatívy. Od 1. marca 2011 sa zvýši o 5 percent, následne od 1. marca 2013 stúpne o ďalších 5 percent.
  Prínos: 15 miliónov eur.
 • Zmena sadzby dane z minerálneho oleja. Zruší sa znížená sadzba dane na takzvanú červenú naftu, ktorá je na úrovni 225,71 eura na 1000 litrov. Zvýši sa na základnú sadzbu 368 eur na 1000 litrov (nárast daňovej sadzby o 0,142 eura na liter, teda o 63 percent. To sa premietne do nárastu konečnej ceny o 0,17 eura na liter)
  Prínos: 44 miliónov eur.
 • Znovu sa zavedie sadzba na pohonnú látku LPG, a to na úrovni 182 eur za 1000 kilogramov. Do 1. júna 2008 bola daň z LPG na úrovni 259 eur za 1000 kilogramov.
  Prínos: 5,1 milióna eur.
 • Pri zemnom plyne CNG ako pohonnej látke sa zruší oslobodenie od dane. Pôjde teda o zvýšenie na 13,27 eura na MWh.
  Prínos: 2,6 milióna eur.
 • Počíta sa so zvýšením základnej sadzby o 5 percent na palivá, ktoré budú primiešavať do 4,4 percenta objemu.
  Prínos: 43,6 milióna eur.
 • Zruší sa oslobodenie pri energetickej dani na zemný plyn (ako palivo). Postihne to teda teplárne, ktoré vyrábajú teplo pre domácnosti. Ministerstvo financií tvrdí, že to musíme urobiť z dôvodu napadnutia výnimky zo strany Európskej komisie.
 • Prínos: 4,2 milióna eur.

Nedaňové príjmy

 • Počíta sa s poplatkom pre štátne hmotné rezervy 1,7 centa na liter benzínu a nafty.
  Prínos: 45,1 milióna eur.
 • Poplatok pre Národný jadrový fond bude 3 eurá na 1 MWh.
  Prínos: 70 miliónov eur.
 • Vláda počíta na budúci rok s tým, že sa jej podarí uskutočniť predaj niekoľko miliónov ton emisných kvót.
  Prínos: 70 miliónov eur.
 • Vodiči sa môžu „tešiť" na zvýšenie cien diaľničných nálepiek. Cena ročnej diaľničnej nálepky stúpne zo súčasných 36,5 eura až na 50 eur. Je to nárast o 37 percent.
  Prínos: 14 miliónov eur.
Zdroj: Ministerstvo financií SR. Pozn.: prínosy sa týkajú roka 2011.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 636
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 154
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 481
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 369
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 855
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 553
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 482
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 094
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 083
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 464

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop