SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:08

Analytici: Zvýšenie DPH by ľudia nemali pocítiť

Podľa analytikov sa zvýšenie daní premietne do cien len kozmeticky. Fico nesúhlasí. Podľa neho pôjdu ceny hore, čo len uškodí ľuďom.

Koaliční partneri sa včera dohodli, že základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa od budúceho roka zvýši dočasne zo súčasných 19 na 20 percent.Koaliční partneri sa včera dohodli, že základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa od budúceho roka zvýši dočasne zo súčasných 19 na 20 percent. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Plánované zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) o jeden percentuálny bod na 20 percent, na ktorom sa v pondelok zhodla koalícia, môže priniesť nárast cien niektorých tovarov a služieb.

Analytici oslovení agentúrou SITA sa však zhodujú aj na tom, že obyvatelia by zvýšenie DPH mali pocítiť iba minimálne. Celkový vplyv tohto opatrenia na nárast cenovej hladiny by podľa odhadov mal dosiahnuť zhruba 0,5 až 0,8 percentuálneho bodu.

"Očakávame, že navrhovaná zmena DPH zvýši ceny na Slovensku minimálne o približne 0,4 až 0,5 percentuálneho bodu, a to nie vo všetkých segmentoch trhu," konštatuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Inflácia sa výrazne nezvýši

Zvýšenie DPH sa podľa analytika VÚB banky Martina Lenka do zvýšenia cien premietne len kozmeticky. "Pri plnom zohľadnení zvýšenia DPH o 1 percento do ceny tovaru alebo služby sa to na jeho cene prejaví rastom o cca 0,8 percenta," uvádza Lenko s tým, že skutočné zvýšenie môže byť rôzne z dôvodu existencie konkurenčného prostredia či druhu tovaru. "Inými slovami, vplyv tohto kroku na rast inflácie by nemal byť veľký," dodáva Lenko.

Myslí si, že "slovenská ekonomika i ceny by zniesli aj DPH na úrovni 21 %". Predpokladá však, že pri schvaľovaní zvyšovania DPH išlo zrejme o politický kompromis.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka by sa cenová hladina mohla zvýšiť zhruba o 0,5 %. "Očakávam, že po ohlásenom zvýšení DPH inflácia vzrastie približne o 0,6 až 0,8 percentuálneho bodu," uvádza analytik ING Bank Eduard Hagara.

Firmy sa boja zvyšovať ceny

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana však upozorňuje, že zvýšenie sadzby DPH znamená predovšetkým zvýšenie daňového zaťaženia obyvateľstva. "Nie je pritom podstatné rozlišovať, či vyššiu daň zaplatia spotrebitelia vyššími cenami alebo obchodníci a producenti nižším ziskom, pretože sú rovnako súčasťou slovenskej ekonomiky," dodáva Ďurana.

V prostredí stále krehkého spotrebiteľského dopytu a ostrého konkurenčného boja o zákazníka možno podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa oprávnene pochybovať o tom, že by firmy mohli preniesť zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod do konečných spotrebiteľských cien.

"V súčasnom prostredí by takéto správanie malopredajcov mohlo ohroziť ich trhové podiely," upozorňuje Vaňo a dodáva, že zákazníci by smerovali ku konkurencii, ktorá dokáže zvýšenie nepriamych daní absorbovať na úkor svojej marže, či zvýšením produktivity alebo optimalizáciou režijných nákladov.

Ďurana: Každé zvyšovanie daní poškodzuje ekonomiku

Podľa analytika INESS Richarda Ďuranu ale nezáleží, či daň zaplatia spotrebitelia vo vyššej cene, alebo ju zaplatí predajca svojím nižším ziskom. "Tu ide o to, že vláda chce občanom a súkromnému sektoru zobrať ďalších 160 miliónov eur. Každý Slovák na zvýšenej DPH zaplatí ročne štátu takmer o 30 eur viac," podotkol.

"Každé zvyšovanie daní poškodzuje ekonomiku a odčerpáva zdroje od občanov a firiem. Aj jednopercentné zvýšenie DPH sa premietne do vyšších cien, aj keď premiérka, nevedno prečo, tvrdí opak," upozornil. Zvyšovanie DPH však považuje za prijateľnejšie riešenie pre ekonomiku ako pôvodne navrhované zvyšovanie zaťaženia práce.

"Podľa nášho názoru však vláda zďaleka nevyčerpala priestor na šetrenie vo verejných financiách. Skôr, ako pristúpi na zvyšovanie daní, mala by si upratať na vlastnom dvore," domnieva sa Richard Ďurana.

V Maďarsku vzrastie DPH o 5 percent

Navrhované opatrenia vlády sú podľa Dávida Dereníka viditeľným kompromisom súčasného zloženia koalície. "Zvýšenie DPH len o jeden percentuálny bod je pri súčasnom deficite skôr opatrný krok, avšak v období vysokej nezamestnanosti berie ohľad na obyvateľstvo, ktoré v cenách tuto zmenu pocíti minimálne," konštatuje analytik UniCredit Bank s tým, že nárast DPH vďaka svojmu plošnému záberu prinesie rýchle a pomerne vysoké príjmy do štátneho rozpočtu.

Vladimír Vaňo zároveň upozorňuje, že na Slovensku sa nepripravuje ani zďaleka také zvýšenie nepriamych daní, ako vlani napríklad v Maďarsku, či tento rok v Rumunsku, kde sa v priebehu roka v rámci rozpočtovej konsolidácie zvýšila DPH z 19 na 24 percent.

Mesežnikov: Zvýšenie DPH je najmenej bolestivou cestou

Za najschodnejšiu a najmenej bolestivú cestu na ozdravenie verejných financií považuje politológ Grigorij Mesežnikov rozhodnutie koalície dočasne zvýšiť základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) od budúceho roka zo súčasných 19 na 20 percent.

Toto kompromisné riešenie je podľa neho do istej miery korekciou predvolebných sľubov. Avšak po vyhodnotení ekonomickej situácie, v ktorej sa krajina ocitla po štyroch rokoch vlády Roberta Fica, ide o primeranú reakciu, tvrdí politický analytik.

Očakáva, že Smer bude poukazovať na to, že koalícia neplní sľuby, čím ale bude podľa neho ťahať za kratší koniec. "Niektoré makroekonomické ukazovatele po štyroch rokoch Ficovho vládnutia sú dosť žalostné. Ak sa strhne nejaký argumentačný spor, tak koalícia bude ťahať za dlhší koniec," povedal dnes v rozhovore pre TASR Mesežnikov.

Určite ide len o dočasné zvýšenie

Verí, že koalícia bude postupovať tak, ako naznačila, čiže zvýšenie DPH bude dočasné, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), k čomu by malo dôjsť v roku 2013. Domnieva sa, že nebude pre nich veľkým problémom tento sľub naplniť, lebo by sa spreneverili hlavným hodnotovým princípom. Takisto neočakáva ani negatívne reakcie verejnosti, keďže jednopercentné zvýšenie DPH by sa do cien nemalo premietnuť a spoločnosť očakáva predovšetkým zlepšenie celkovej ekonomickej situácie.

Politológ Michal Horský uviedol, že koalícii síce rozhodnutie, akým spôsobom reagovať na nepriaznivú ekonomickú situáciu trvalo trošku pridlho, ale napokon dospela k jasnému návrhu. "Všetky opatrenia sú zrozumiteľné a systémové na rozdiel od doterajších niekoľkotýždňových vajataní," konštatoval pre TASR.

Podľa analytika si vládna koalícia nebude môcť dovoliť porušiť prísľub o dočasnom zvýšení uvedenej dane. "Bude tesne pred voľbami a také fau paux si táto vládna koalícia, ak vôbec dovtedy vydrží, nebude môcť dovoliť," upozornil.

SaS ustúpila Ficovej dani

V súvislosti s tým, že SaS, ktorá pôvodne bola proti zvyšovaniu DPH, napokon ustúpila koaličným partnerom, poznamenal, že strana Richarda Sulíka tak ako pred voľbami, aj po voľbách vedie nezvyklý, ale osobitný marketing pre zviditeľňovanie vlastnej strany. O čom podľa neho svedčí okrem iného aj to, že ostatné prieskumy verejnej mienky napriek prešľapom SaS vykazujú rovnaké percento podpory, aké získala vo voľbách.

Na dočasnom zvýšení DPH o jeden percentuálny bod zo súčasných 19 % na 20 % sa dohodli zástupcovia koaličných strán na pondelňajšej koaličnej rade. Zvýšená sadzba DPH bude podľa premiérky Ivety Radičovej platiť dovtedy, kým deficit verejných financií na Slovensku neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu.

"Takto to bude súčasťou zákona o dani z pridanej hodnoty. Hovoríme tomu Ficova daň,“ povedala premiérka. Vyššia sadzba DPH by podľa nej mala platiť do roku 2013.

Valachyová: Radičová premeškala príležitosť na zjednotenie dane

Po pondelkovom rokovaní Koaličnej rady premiérka potvrdila aj to, že znížená sadzba na lieky a knihy na úrovni 10 percent sa nebude meniť. "To, že sa nezjednotil základ dane, vnímam ako premeškanú príležitosť, pretože ceny liekov sú regulované a dajú sa upraviť aj inak ako cez DPH," zdôraznila Valachyová.

Ďalšou zmenou je zvýšenie spotrebnej dane na tabakové výrobky a alkohol s výnimkou vína. Nepredpokladá sa, že ich spotreba by z tohto dôvodu klesla a aj v minulosti viedlo zvyšovanie týchto daní k vyšším príjmom do rozpočtu. Ďurana považuje túto zmenu za "bezdôvodné a selektívne postihovanie vybranej skupiny spotrebiteľov konkrétnych tovarov".

Podľa Lenka však "spotreba oboch artiklov určitým spôsobom zvyšuje výdavky rozpočtu pri zvýšených nákladoch na liečbu ochorení spôsobených fajčením a pitím alkoholu". "Dodatočné zdanenie týchto tovarov je z môjho pohľadu aj po morálnej stránke správne," odôvodnil.

Navrhované zmeny by s pomocou rastúcej ekonomiky mohli zvrátiť trend súčasného deficitu a priblížiť sa k plánom na nasledujúce roky. "Je však možné, že celoeurópske uťahovanie opaskov prinesie nižší rast slovenskej ekonomiky a navrhované zmeny nie sú posledné, ktoré nás čakajú," uzavrel Dereník.

Fico: Zvýšenie DPH je zbytočné, uškodí ľuďom

BRATISLAVA. Rozhodnutie o dočasnom zvýšení základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 na 20 % bolo úplne zbytočné a v plnom svetle preukázalo, že na Slovensku vládne pravicová vláda so všetkým, čo k tomu patrí. V reakcii na pondelkové rozhodnutie Koaličnej rady to dnes vyhlásil predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer Robert Fico.

Takéto opatrení ide podľa neho proti ľuďom s priemernými a podpriemernými príjmami a bude znamenať len zdražovanie tovarov a služieb. "Pripravme sa na zdražovanie, privatizáciu, zvyšovanie cien energií. Toto sú hlavné heslá pravicovej vlády," zdôraznil expremiér.

Zároveň odmietol, že by bolo nutné zvyšovať DPH kvôli tomu, v akom stave sú v súčasnosti verejné financie. Tie bývalá vláda podľa Fica zanechala s priemerným deficitom v rámci Európskej únie (EÚ) na úrovni 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) a slová o tom, že v skutočnosti dosiahne až takmer 8 %, sú podľa neho len výmyslom novej vlády.

Konsolidácia verejných financií sa dala dosiahnuť aj iným spôsobom ako zvyšovaním daní, myslí si Fico. "Ďalšie okresávanie výdavkov štátu, boli sme na to pripravení a vedeli o tom aj konkrétni ministri, že sa budú musieť uskromňovať. Ďalej sme veľmi jasne hovorili, že je nespravodlivo nastavený druhý pilier a tam bola možnosť získať finančné prostriedky do štátneho rozpočtu," priblížil.

TASR
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 25 813
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 17 702
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 402
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 898
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 815
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 576
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 380
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 237
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 157
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 062
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Daňové priznanie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Daňové priznanie 2018
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Slovensko môže mať prvých zaočkovaných už v decembri (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Píše Martin Kugla

Ako zastaviť Matoviča

Koaliční partneri aj samosprávy majú nástroje, ako vypovedať poslušnosť.

Premiér Igor Matovič prichádza na rokovanie vlády.
Cynická obluda

Ústupok vlastencom

Ministerstvo financií v poslednej chvíli zmenilo svoj názor na pripravovaný zákaz domáceho pálenia.

Neprehliadnite tiež

Ekonomika USA zaznamenala v treťom kvartáli rekordný rast

Americká ekonomika vzrástla o viac než 33 percent.

Ilustračné foto.

Prezidentka podpísala návrh zákona o kompenzácii pre letiskové firmy

Spoločnostiam poskytnú čiastočnú kompenzáciu v súvislosti s koronakrízou.

Ilustračná fotografia.

Zásielky zo štátov mimo Únie do 22 eur budú od júla podliehať DPH

Prezidentka podpísala novelu zákona o dani z pridanej hodnoty.

Ilustračné foto.

Trinásty dôchodok sa blíži. Kedy bude a v akej výške (otázky a odpovede)

Trinásty dôchodok dostane rádovo viac poberateľov.

Ilustračné foto.