Od jesene zdražejú najmä potraviny

Výdavky domácností by mali byť od jesene vyššie. Za potraviny zaplatíme zhruba o 10 percent viac.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Múka, olej, vajcia, chlieb, mäso, jogurt či maslo. Všetky základné potraviny by mali byť od septembra drahšie. Príčinou sú extrémne výkyvy počasia, zlá úroda u nás aj vo svete a špekulanti na burzách, ktorí umelo zvyšujú ceny pšenice, cukru či ropy.

Jeseň tohto roka môže získať nepekný prívlastok ako drahá. Očakáva sa nápor na peňaženky, najmä na kôš potravín ako celok. Počíta sa s tým, že pôjde hore o osem až 10 percent.

Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno, hovorí, že možno sa vytvára určitá psychóza, keď sa avizuje pätinové až štvrtinové zdraženie. „Nakoniec to spotrebiteľ ľahšie zoberie, keď to bude 'len' desať percent."

Vedeli ste?
 • špekulanti zohrávajú pri prudkých pohyboch cien na svetových komoditných trhoch veľmi významnú úlohu. Prudké výkyvy cien sú predovšetkým ich dielom,
 • reakcie trhov sú potom často prehnané - po prudkých rastoch ceny zvykne nasledovať korekcia a naopak,
 • pri cukre sa rozvíja špekulačná špirála, podobne ako pred rokom,
 • ceny pšenice rástli predovšetkým v súvislosti s obavami o slabú tohtoročnú úrodu - suchá sužujúce Ukrajinu, suchá a rozsiahle požiare v Rusku a aj v Kazachstane, daždivé počasie v Kanade,
 • momentálne rastie aj cena kukurice
Zdroj: Trim Broker

Hovoriť o zvyšovaní cien o 20 či 25 percent je v situácii, keď ešte nie je pozbieraná úroda a nie sú známe hektárové výnosy, predčasné. „Sú to len odhady, ktoré sú prehnané," povedal Drahovský. V každom prípade však platí, že úroda bola v tomto roku slabá. Nielen u nás, ale takmer všade vo svete.

„Cena pšenice na svetových trhoch v poslednom období rástla predovšetkým v súvislosti s obavami o slabú tohtoročnú úrodu v Rusku, Ukrajine i Kanade," vysvetlil Pavol Vejmelka, analytik Trim Broker. Slabá bola aj úroda cukrovej repy, kukurice či sladovníckeho jačmeňa.

Potraviny boli v kríze lacnejšie

infac-financie-small.jpgCeny potravín v čase krízy výrazne klesli. „V porovnaní s rokom 2008, keď dosiahli svoje maximá, rastú z relatívne nižších úrovní," upozornil Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Napríklad v júli tohto roka boli ceny potravín v priemere nižšie o približne dve percentá ako v júli 2008. Lacnejšie boli najmä mlieko a vajca, mäso a oleje, ale aj ovocie.

Bežný nákup v potravinách nás môže vyjsť drahšie už čoskoro. Mnohých ľudí to môže viesť k snahe o predzásobenie, aj keď zrejme nie vo veľkom rozsahu - šunku či chlieb si do zásoby nekúpia, trvanlivé mlieko, múku, cestoviny, olej, či cukor možno áno.

Zdražovanie cien potravín sa dotkne najmä ľudí s nízkymi príjmami. „Vo všeobecnosti platí, že najmä v prípade slabšie zarábajúcich, nezamestnaných či dôchodcov tvoria výdavky na krytie základných potrieb, to jest potraviny a bývanie, väčšinu ich celkových výdavkov," vysvetľuje Koršňák. Práve v týchto kategóriách sa očakáva rýchlejší rast cien.

Ľudia šetria už dlhšie

infac-ine-big.jpgPri vyšších cenách základných potravín sa ľudia budú snažiť ušetriť. „Najmä na cenu sa pri nákupoch pozerajú už dlhší čas," potvrdil Drahovský. Začína sa kupovať viac lacnejších ako značkových výrobkov. Spotrebitelia najmä v menších mestách zasa začínajú nakupovať v diskonte.

„Každý spotrebiteľ má iné preferencie a v prípade zdraženia určitého tovaru ho môžu nahradiť iným, lacnejším, napríklad inou značkou, alebo znížiť jeho spotrebu," hovorí senior analytik VÚB Martin Lenko. Rast ceny tovaru a služby nemusí zasiahnuť priamo peňaženku spotrebiteľa, ale napríklad kvalitu jeho života. Záleží na tom, o aký tovar ide. Ak ide o chlieb, ktorý si kupujem denne na raňajky, tak si ho nemôžem prestať kupovať.

„Vyššie výdavky na chlieb však môžem kompenzovať znížením spotreby iného tovaru alebo služby, napríklad si nekúpim žuvačky," dodal Lenko.

Domácnosti ako prvé väčšinou škrtajú výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné. K takým patria výdavky na kultúru, šport, knihy, ale napríklad aj odievanie. Jednorazové väčšie investície odkladajú na neskôr.

Ako sa zmenia ceny - domácnosť
Kliknite - obrázok zväčšíte

Výdavky sa zvýšia
infac-doprava-small.jpgOkrem základných potravín zaplatíme v najbližších mesiacoch viac aj za dopravu a dovážanú elektroniku.

BRATISLAVA. Potraviny nie sú všetko. V blízkom čase sa môžu zvýšiť ceny viacerých položiek spotrebného koša.

„Rastúce ceny ropy na svetových trhoch v kombinácií so slabším eurom otvárajú priestor pre schválenie rastu regulovaných cien, najmä plynu a tepla," myslí si Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Vyššie ceny ropy a energií by sa zasa mohli premietnuť do cien v doprave. „Možnosť zvýšenia ich cien už naznačili napríklad železnice."

Časť spotrebného koša slovenských spotrebiteľov by mohlo ovplyvniť aj slabšie euro. Ide o tovary, ktoré sa dovážajú v dolároch. Okrem cien energií by sme tak mierny rast cien mohli pocítiť napríklad aj pri elektronike alebo dovolenkách do dolárových destinácií. „Rast týchto cien z titulu slabšieho eura by však mohol do istej miery tlmiť stále nízky domáci dopyt," doplnil Koršňák.

Jana Hvozdovičová
Ceny komodít dvíha zlé počasie aj špekulanti
Rast cien poľnohospodárskych plodín nepovažuje analytik Trim Broker Pavol Vejmelka za kritický. Na cenách v obchodoch by sa výraznejšie odzrkadliť nemali.

Čo sa momentálne deje na trhu s komoditami?

Na hlavných svetových trhoch sme zaznamenali v posledných dňoch viaceré zaujímavé pohyby. Napríklad cena ropy poklesla o približne 10 percent, keď sa aktuálne obchoduje tesne nad úrovňou 75 USD za barel (1 barel = cca. 159 litrov). Výrazný pokles v posledných dňoch zaznamenala aj pšenica. Tá koriguje aktuálne prudké zisky zo začiatku augusta, keď sa jej cena na burze Chicago Board of Trade vyšplhala až nad 8 USD za bušel z dôvodu obáv výraznejšie slabšej úrody (suchá na Ukrajine, suchá a požiare v Rusku a Kazachstane, daždivé počasie v Kanade).

Čo rastie najviac?

Ak by sme sa pozreli na výkonnosť cien komodít za posledný mesiac, tak najvýraznejšie posilnenie z tých známejších komodít zaznamenala meď, cukor a pšenica. Ceny týchto komodít zaznamenali za posledný mesiac na hlavných svetových burzách rast o viac ako 10 percent.

Čo je hlavnou príčinou rastu cien komodít?

Dôvody sú rôzne. Pri cukre máme aktuálne možnosť sledovať opäť sa rozvíjajúcu špekulačnú špirálu, podobne ako pred rokom. Obavy o slabú produkciu cukru v tomto roku z dôvodu neúrody by mohli vyústiť do vyšších cien tejto komodity na hlavných svetových burzách, čo sa aktuálne snažia špekulanti na trhu využiť. Pšenici sa darilo predovšetkým v súvislosti s obavami o slabú tohtoročnú úrodu. Spolu s rastom ceny pšenice sme v posledných týždňoch mohli pozorovať aj rast cien kukurice a sójových bôbov na hlavných svetových trhoch.

Akú úlohu zohrávajú vo vysokých cenách špekulanti?

Významnú. Prudké výkyvy cien sú predovšetkým ich dielom. Z toho dôvodu reakcie trhov sú často krát prehnané, a teda po prudkých rastoch ceny zvykne nasledovať korekcia, a naopak. Využívanie pákového efektu na trhoch sa odzrkadľuje obrovskou turbulenciou, ktorá spôsobuje výrazné výkyvy.

Aký dosah majú vysoké ceny komodít na obyčajného Slováka, ako sa to odrazí v jeho nákupe?

Na bežného človeka majú výraznejší dopad skôr pohyby cien energií ako pohyby cien poľnohospodárskych plodín. Keďže v posledných dňoch sme boli svedkami výrazného prepadu ceny ropy, čoskoro by sa mohol prepad jej ceny odzrkadliť aj v nižších cenách pohonných látok. Výrazný pokles cien však očakávať nemožno, keďže cena ropy pri cenotvorbe benzínu a nafty je len článkom reťazca stanovovania konečnej ceny pre spotrebiteľa. Veľkú časť tohto reťazca tvorí daňové zaťaženie, ktorého znižovanie v súčasnej dobe, kedy sú rozvinuté ekonomiky príliš zadlžené a potrebujú splácať dlhy očakávať nemožno. Rast cien poľnohospodárskych plodín za kritický nepovažujeme. Na cenách v obchodoch by sa výraznejšie odzrkadliť nemali.

Slováci sú milovníkmi piva, množstvo a kvalita sladovníckeho jačmeňa je však tento rok nižšia. Viete odhadnúť, ako by sa nedostatok jačmeňa mohol odraziť v cene piva?

Nepredpokladám výrazné zvyšovanie cien piva u nás. Neúroda sladovníckeho jačmeňa využívaného pri výrobe piva, ktorú spôsobili predovšetkým povodne na Slovensku a v okolitých štátoch by však mohla znamenať mierny rast ceny piva. Úrodu sladovníckeho jačmeňa v Nemecku zničili dažde a poľnohospodári po celej Európe z dôvodu nepriaznivého počasia hovoria aj o slabšej kvalite poľnohospodárskych plodín. Zvyšovanie cien piva o viac ako 5% však nepredpokladám. Sladovne majú dodávky sladovníckeho jačmeňa totiž zabezpečené predovšetkým dlhodobými kontraktmi, a teda výraznejší rast cien tejto komodity na trhu sa v cenách piva odzrkadlí iba čiastočne, keďže časť potrebnej komodity na výrobu piva potrebujú nakupovať aj za vyššie ceny.

Jana Hvozdovičová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 445
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 728
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 217
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 697
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 607
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 602
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 464
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 813
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 264
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 181

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KOŠICE KORZÁR

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Neprehliadnite tiež

Británia sa už rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

Slováci po novom pracujú v Rakúsku za rovnakých podmienok ako domáci

Od 1. januára je platný nový rakúsky zákon.

Rast objemu úverov v eurozóne sa zrýchlil

Tempo rastu dosiahlo v januári medziročne 4,9 percenta.

Londýn zostane najdôležitejším finančným centrom Európy

Pre BBC to povedal člen rady nemeckej centrálnej banky Andreas Dombret.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop