Vhodným výberom káblovky ušetríte desiatky eur

Štandardnú káblovku si zoberte v meste. Satelit zasa tam, kde nie je kábel. Pri výbere konkrétnej ponuky si však zvážte, či ju využijete naplno.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Dvadsať či 120 kanálov? Prijímač s nahrávaním alebo bez neho? Aj to sú otázky, od ktorých závisí, či môžete ušetriť desiatky eur za káblovku.

Ako si vybrať

Byt vo veľkom meste

Najpohodlnejšie je siahnuť po káblovke, ktorá je vo vašom vchode k dispozícii. Za rozumný peniaz získate širokú škálu programov. Pozor však na viazanosť na iné služby. Do 12 eur mesačne by ste sa mali vtesnať.

Byt v malom meste

S najväčšou pravdepodobnosťou sa musíte uspokojiť s ponukou miestneho prevádzkovateľa lokálnej analógovej káblovky. Po vyššiu kvalitu musíte siahnuť po satelitnom prijímači. Ak nebývate na spodných poschodiach, s príjmom by nemal byť problém. Pri lokálnej káblovke by ste sa mali vtesnať do osem eur mesačne.

Dom na vidieku

S káblovkami je to podobné ako s internetom. Ak nemáte šťastie, bez satelitu si nepomôžete. Zvoliť si môžete jednorazový poplatok za doživotný príjem so základnou ponukou alebo mesačné platby za pestrý balík programov. V prvom prípade si pripravte 200 eur na kartu a zariadenie. Pri mesačnej platbe s bezplatným set-top boxom vám bude stačiť 10 či 11 eur.

Bývanie pri západných hraniciach

Kým bude analógové vysielanie definitívne odpísané, môžete využiť príjem terestriálneho vysielania cez anténu s príslušenstvom s cenou do 20 eur. Chytíte nielen slovenské, ale aj české stanice.

Milan Gigel

Keď pozeráte televíziu hodinu denne a aj to len jediný kanál, je vám zbytočné platiť za 150 kanálov niekoľko desiatok eur. Naopak, ak potrebuje mať najnovšie filmy vo vysokom rozlíšení, musíte si priplatiť za balík programov aj za „set-top box".

„Ak chcete mať stabilný obraz neovplyvnený počasím a okrem televízie sa chcete pripojiť aj na internet, určite sa vám viac oplatí káblová televízia," vraví manažér košického operátora Antik Telecom Igor Kolla. Základné pravidlo: satelit vo väčších mestách sa zíde hlavne ľuďom, ktorí vedia, na čo ho chcú. Ostatným sa viac vyplatí káblovka. Naopak, ak je na vidieku dopyt po kvalitnej digitálnej televízii, jedinou možnosťou býva satelit.

Vyberajte len to, čo potrebujete

Rovnaké pravidlo ako pre televízne programy platí aj na výber zariadenia. Operátori zvyknú pre štandardnú káblovku ponúkať viac zariadení - s možnosťou nahrávania, bez nej či s možnosťou príjmu kanálov vo vysokom rozlíšení. Niektoré z nich dokážete premeniť na domáce centrum zábavy, na vstavanom disku môžete mať okrem nahraných filmov uloženú aj hudbu.

Pri satelitoch bývajú na výber zväčša dva druhy boxov - s nahrávaním a bez neho. Niektoré poskytujú aj služby multimediálneho centra, ak ich pripojíte na internet.

Obraz v obraze, internetový prehliadač, prehrávanie hudby, nahrávanie programov, zobrazovanie kanálov vo vysokom rozlíšení. Ktoré služby využívate každý deň? Čím kvalitnejší box, tým drahší depozit alebo nájom.

Pre flexibilných je karta

Keď ste sa rozhodli pre satelit, či chcete rozhodovať o tom, kedy budete pozerať prémiové programy, oplatí sa kúpiť SkyLink kartu. S dekódovacou kartou získate príjem štandardných českých a slovenských programov, ktoré tvoria základ ponuky všetkých káblových operátorov. K stovke za samotnú kartu však treba pripočítať najmenej sto eur za satelitnú anténu a set-top box.

Firma Towercomm, ktorá SkyLink prevádzkuje, umožňuje dokúpiť si ďalšie programové balíčky, a to na mesačnej báze. Napríklad HBO si môžete zaplatiť len na jediný mesiac.

Ak si trochu priplatíte za lepšie zariadenie, môžete automaticky získať aj príjem stoviek bezplatných zahraničných kanálov z inej družice.

Vybraná ponuka káblovej a satelitnej televízie na Slovensku


Kliknite - obrázok zväčšíte

Slovak Telekom
Služby satelitnej a káblovej televízie poskytuje pod značkou T-Com.

Káblová televízia

Základný balík služieb

 • Operátor poskytuje káblovú televíziu v troch balíkoch. Najvyužívanejší balík služieb Magio TV Klasik s telefónnou linkou stojí bez viazanosti 19,87 eura mesačne. V rámci kampane s viazanosťou balík možno získať za priemernú cenu 12,45 eura.
 • Balík Magio TV Klasik obsahuje 45 programov, z ktorých si 26 môžete vybrať sami. Operátor v rámci balíka ponúka aj regionálne televízne stanice.

Prémiové služby

 • K základnému balíku máte možnosť dokúpiť si jeden zo šiestich prémiových balíkov. Stoja od 3,95 € za balík dokumentárnych staníc až po 9,95 eura za balík HBO plus Cinemax.

Zriadenie služby

 • Viazaní klienti si môžu službu zriadiť samoinštaláciou za jedno euro alebo prostredníctvom technika za 19,95 eura.

Prenájom STB

 • Poplatok za prenájom jedného HD set-top boxu je 1,95 eura. Ak chcete boxov viac, za každý ďalší zaplatíte aj jednorazový poplatok 25 eur. Wi-fi router získate bezplatne.

Satelitná televízia

Základný balík služieb

 • Najvyužívanejší balík služieb Magio Sat Klasik stojí bez viazanosti 18,95 eura mesačne. V rámci kampane s viazanosťou možno získať balík za priemernú cenu 10,95 eura. Balík Magio Sat Klasik obsahuje 35 programov.

Prémiové služby

 • K základnému balíku satelitnej televízie si môžete dokúpiť jeden z piatich prémiových balíkov. Tie stoja od 1,95 eura za balík maďarských staníc až po 9,95 eura za balík HBO plus Cinemax.

Zriadenie služby

 • Samoinštalačný balík vás vyjde menej ako 20 eur, za prácu technika zaplatíte sto eur. Poplatok sa pri samoinštalácii zníži na jedno euro, výjazd technikom na menej ako 20 eur, pokiaľ sa zaviažete.

ilustrak-ovladacka.gifPrenájom STB

 • Poplatok za prenájom satelitného HD set-top boxu sa začína na sume 1,95 eura. Jeho výška sa líši podľa toho, či chcete box s možnosťou nahrávania, alebo bez.


Orange
Operátor poskytuje len služby štandardnej káblovej televízie.

Káblová televízia

Základný balík služieb

 • Operátor ponúka služby FiberTV v troch balíkoch. Najvyužívanejší balík Klasik stojí s viazanosťou od 13,90 eura mesačne. V rámci akcie ho pri dvojročnej viazanosti môžete získať na rok zadarmo.
 • V rámci balíka FiberTV Klasik si viete „namixovať" z tématických balíčkov až 76 programov.

Prémiové služby

 • Operátor ponúka k základnému balíku od 8,90 eura mesačne možnosť dokúpiť si ľubovoľný z dvanástich tematických a prémiových balíkov, od rodinných staníc až po erotické. Kým tematický balík (napr. športových kanálov) vás vyjde na tri eurá, za balík HBO plus Cinemax zaplatíte 12 eur.

Zriadenie služby

 • Zriadenie služby je pre všetkých klientov uskutočňované špecializovaným technikom a zákazníka vyjde na tri centy.

Prenájom STB

 • K využívaniu služby je okrem klasického set-top boxu potrebný aj tzv. konvertor. Jeho neakciová cena je 330 eur, neakciová cena set-top boxu je 176 eur. Pri samostatnom využívaní služby FiberTV s viazanosťou zaplatíte za obe zariadenia spolu 256 eur jednorazovo. Ak si však aktivujete FiberTV a FiberNET s viazanosťou máte všetky zariadenia vrátane wi-fi routera za tri centy.


UPC
Služby káblovej televízie poskytuje firma UPC Broadband Slovakia, služby satelitnej televízie zasa luxemburská firma UPC DTH.

Káblová televízia

Základný balík služieb

 • Operátor poskytuje káblovú televíziu v troch balíkoch. Balík služieb Basic stojí bez viazanosti 20 eur mesačne. V rámci kampane s viazanosťou možno balík získať za 16,28 eura mesačne. Balík služieb Basic obsahuje 80 programov.

Prémiové služby

 • Dokúpiť si môžete jeden z deviatich prémiových balíkov. Ich cena sa začína na 1,50 eura za balík maďarských programov.

Zriadenie služby

 • Zriadenie je služby možno urobiť samoinštalačným balíčkom, ktorý vychádza pri viazanosti jedno euro.

Prenájom STB

 • Základný set-top box UPC požičia bezplatne. V prípade set-top boxu s rekordérom či s HD set-top box je poplatok za prenájom štyri alebo šesť eur.

Satelitná televízia

Základný balík služieb

 • Operátor ponúka satelitnú televíziu v dvoch balíkoch. Balík Direct Medium stojí bez viazanosti 26,52 eura. S dvojročnou viazanosťou vás vyjde na 11 eur. Obsahuje takmer sto programov.

Prémiové služby

 • K základnému balíku satelitnej televízie si možno dokúpiť jeden zo šiestich tematických balíčkov. Ich cena sa začína piatimi eurami za balík kanálov Filmbox. Ceny balíkov sa odvíjajú od viazanosti.

Zriadenie služby

 • K nákladom je potrebné pripočítať aktivačný poplatok, ktorý sa odvíja od set-top boxu.

Prenájom STB

 • Prenájom set-top boxu s nahrávaním vyjde na štyri eurá mesačne, box s nahrávaním pracujúci s HD kvalitou obrazu vyjde na deväť eur mesačne. Ceny platia pre viazané služby.


SkyLink karta
SkyLink kartu poskytuje spoločnosť Towercomm.

Satelitná televízia

Poplatok

 • SkyLink kartu si môžete obstarať za jednorazový poplatok. Za Štandardnú kartu je to približne 77 eur a za kartu umožňujúcu príjem programov v HD kvalite je to 85 eur. Tým získate doživotne balík 24 domácich a zahraničných programov. Prémiové balíky ako HBO či Cinemax si môžete dokúpiť kedykoľvek. Ak ich nechcete mať nastálo, stačí si ich predplatiť len na mesiac. Napríklad balík HBO plus Cinemax vás vyjde na jediný mesiac 10,70 eura.

Zriadenie služby

 • Satelitný komplet si musíte kúpiť z vlastných peňazí. Jeho cena sa začína na sto eurách.


Digi TV
Operátor poskytuje služby satelitnej televízie, v niektorých mestách však ponúka aj štandardné káblové pripojenie.

Satelitná televízia

Základný balík služieb

 • Operátor ponúka osem balíkov programov. Štandardný Základný balík stojí s viazanosťou 9,60 eura. Obsahuje 60 programov vrátane Digi Sportu.

Prémiové služby

 • K základnému balíku satelitnej televízie si možno dokúpiť jeden zo šiestich tematických balíčkov. Ich cena sa začína od 5,90 eura za balík programov Cinemax a končí sa na 15,80 eura za balík sedemdesiatich programov Extra Plus.

Zriadenie služby

 • Operátor si neúčtuje pri zriadení jedného set-top boxu aktivačný a inštalačný poplatok. Keď si však chcete zobrať viac boxov, aktivačný poplatok je 26,50 eura za každý.

Prenájom STB

 • Operátor si neuplatňuje nájomné ani depozit.
Zdroj: operátori, SME
Ako vypovedať zmluvu
Keď chcete ukončiť súčasný vzťah s operátorom, musíte si dať pozor na to, či ste v lehote viazanosti zmluvy, alebo máte služby bez viazanosti.

1. Keď ste nespokojný s poskytovanými službami, zistite si, koľko vám ostáva do ukončenia viazanosti a aká je zmluvná pokuta za jej porušenie. Keď zistíte, že je pre vás výhodnejšie počkať, máte ešte jednu možnosť - prepísať zmluvu na niekoho iného, kto má o službu záujem.

2. Výpoveď zmluvy môžete poslať aj pred skončením viazanosti. Uveďte však, ku ktorému dátumu zmluvu vypovedáte. Ak dátum neuvediete, či uvediete dátum pred ukončením viazanosti, môže sa to považovať za porušenie zmluvy a bude vám naúčtovaná zmluvná pokuta. V niektorých prípadoch, keď dostanete výhodnejšiu ponuku, sa oplatí zaplatiť aj zmluvnú pokutu.

3. Pri predčasnom alebo normálnom vypovedaní zmluvy musíte vrátiť iba tie zariadenia, ktoré si prenajímate. Najčastejšie ide o satelity, routre, set-top-boxy či stacionárne telefóny. Ak ste pri podpise zmluvy za zariadenie zložili zálohu, vrátia vám ju. Zariadenie musíte vrátiť vrátane všetkých káblov a príslušenstva. Inak si operátori zvyčajne účtujú sankciu vo výške kúpnej ceny zariadenia.

Adam Valček

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 9 521
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 035
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 023
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 777
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 951
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 5 528
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 189
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 564
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 760
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 166

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.