Práceneschopnosť nie je obmedzená, nemocenské áno

Maródka môže trvať aj dlhšie ako rok, ale potom je to bez nemocenského. Riešením je iba invalidný dôchodok, poslednou záchranou je pomoc v hmotnej núdzi.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Péenka na neurčito? Ak máte zdravotné problémy, aj to je možné. Dlhšie ako rok však z toho nevyžijete.Z nemocenského poistenia pochádza dávka, ktorá sa rovnako volá nemocenské, a Sociálna poisťovňa ju vypláca najviac 52 týždňov. Zákon o sociálnom poistení to považuje za „podporné obdobie".

„Uplynutie tohto obdobia nie je dôvodom na skončenie dočasnej pracovnej neschopnosti, ak ju naďalej odôvodňuje nepriaznivý zdravotný stav. Poistenec však už nemá nárok na nemocenské," povedal hovorca poisťovne Peter Višváder.

Po roku maródky sa prerušuje povinné nemocenské aj dôchodkové poistenie a to znamená ich zánik. Aby človek mohol opäť dostávať peniaze, musí odpracovať aspoň 26 týždňov.

Z poistenia do poistenia

Z péenky, ktorá neskončí ani po 52 týždňoch, sa môže stať invalidita. Človek v takejto situácii prakticky nemá na výber.

„Na zabezpečenie ďalšieho príjmu sa treba v takom prípade uchádzať o invalidný dôchodok alebo o štátne sociálne dávky," povedal hovorca poisťovne Peter Višváder. Pomoc v hmotnej núdzi, o ktorej hovorí, poskytujú úrady práce. Požiadať o invalidný dôchodok sa dá aj skôr ako o rok na péenke. Ide najmä o prípady onkologických ochorení či stavov po úraze miechy a mozgu. Poisťovňa vás však na to nemusí upozorniť. Je to vaše právo, nie povinnosť.

Péenka sa predlžuje

Priemerná práceneschopnosť na Slovensku sa z roka na rok predlžuje a tento rok má rovnaký nábeh. Štatistika Sociálnej poisťovne naznačuje, že priemerný počet dní na péenke za prvých šesť mesiacov zatiaľ prevyšuje hodnotu z minulého roka. Je to necelých 50 dní.

Nový minister práce Jozef Mihál z SaS hovorí o silnom zneužívaní nemocenského a vláda má v programe, že „zavedie dôslednejšiu kontrolu liečebného režimu poistencov".

„Chýba nám aj legislatíva, ktorá sa týka samotnej práceneschopnosti," povedal Mihál podľa agentúry SITA. SaS má za cieľ zaviesť odvodový bonus, ktorý počíta s dobrovoľným nemocenským poistením. Na takýto krok však nemá súhlas ostatných strán vládnej koalície.

Péenku ľudia zneužívajú ako útočisko pred výpoveďou

Výhody nemocenského poistenia si uvedomuje čoraz viac ľudí. Poistný systém im umožňuje získať určitý príjem ako náhradu za platby odvodov. Vláda to chce zatrhnúť.

BRATISLAVA. Vláda nezruší povinné nemocenské poistenie. Na takýto krok nemá súhlas všetkých strán, ktoré ju vytvorili. V programovom vyhlásení nakoniec nie je, že vláda zváži aj zrušenie povinného nemocenského poistenia. Detaily odvodového bonusu sa vo vyhlásení neuvádzajú. Radšej prijme opatrenia na zníženie zneužívania systému.

Programové vyhlásenie kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ) je vonku iba niekoľko dní, ale minister práce Jozef Mihál (SaS) už avizuje zmeny vo výdavkoch Sociálnej poisťovne. „Napríklad to bude na strane nemocenských dávok, ktoré sú dnes dosť masívne zneužívané."

Vláda konkretizuje svoj zámer tým, že „zavedie dôslednejšiu kontrolu liečebného režimu poistencov". Ministerstvo už pripravuje rozsiahlu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala účinkovať od 1. januára.

Trend potvrdzujú aj štatistiky

Vlani Sociálna poisťovňa vyplatila za mesiac 108-tisíc nemocenských dávok pre práceneschopných ľudí. O 12-tisíc viac ako v roku 2008 a o 21-tisíc viac ako v roku 2007. Prečo sa uchyľuje k tejto možnosti čoraz viac ľudí?

Takzvaná péenka je jednou z mála možností, ako oddialiť výpoveď, prípadne sa jej vyhnúť. Zákonník práce hovorí, že zamestnanec ju nesmie dostať v „ochrannej dobe" - to je aj vtedy, keď je „uznaný dočasne za práceneschopného".

Ak ho neodsúdili pre úmyselný trestný čin ani neporušil pracovnú disciplínu, zamestnávateľ ho môže vyhodiť iba vtedy, ak ruší svoju výrobu alebo ju sťahuje.

Pri falšovaní hrozí trest

O tom, že ľudia péenky nielen zneužívajú, ale aj falšujú, za čo im hrozí trest svedčí napríklad správa, ktorú zverejnila SITA.

Nezvyčajným spôsobom si chcel predĺžiť práceneschopnosť 19-ročný muž z Uhorského v okrese Poltár. Na lekárskom potvrdení pozmenil dátum jej skončenia. Pred osmičku dopísal jednotku.

Tlačivo zaslal zamestnávateľovi, odtiaľ putovalo do trnavskej pobočky Sociálnej poisťovne. Mladíkovi na to prišli, a tak ho vyšetrovateľ obvinil z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Za tento čin môže stráviť za mrežami až tri roky.

Jozef Čavojec
Podmienky nároku na náhradu príjmu a nemocenské

Nemocenské poistenie

Kto je poistený

 • Zamestnanec má tento druh sociálneho poistenia zo zákona a nezáleží na tom, či si zamestnávateľ plní povinnosť odvádzať zaňho peniaze do Sociálnej poisťovne. Živnostník to musí robiť sám.
 • Ak samostatne zárobkovo činná osoba, ktorou je aj živnostník, vlani zarobila viac ako 3834,96 eura, od 1. júla 2010 musí mať nemocenské, ale aj dôchodkové poistenie. Je to povinne poistená SZČO.
 • Živnostník, ktorého sa to netýka, môže platiť odvody dobrovoľne. Túto možnosť má ktokoľvek - zamestnanec aj nezamestnaný.

Čo z toho vyplýva

 • Nemocenské poistenie slúži predovšetkým na zabezpečenie príjmu v čase práceneschopnosti. Jeho výsledkom je náhrada za platby odvodov. Každému podľa ich výšky.

Podmienky nároku

 • Poistenie musí trvať. Po jeho zániku môžete dostať peniaze len „počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky" alebo v ochrannej lehote. Táto lehota je vo všeobecnosti 42 dní po zániku poistenia.
 • Zamestnanec na péenke nesmie mať žiaden príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.
 • Povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne poistený človek musí mať zaplatené poistné za každý mesiac vrátane predchádzajúceho. Toleruje sa iba dlh nižší ako päť eur.

Čo dostanete

 • Zamestnanec má prvých desať dní nárok na „náhradu príjmu". Poskytuje ju zamestnávateľ. Kto je chorý ďalej, bude poberať "nemocenské". To je dávka, ktorú od 11. dňa poskytuje Sociálna poisťovňa.
 • Výnimkou je prípad, keď péenka vznikla v ochrannej lehote. Vtedy má zamestnanec nárok na nemocenské od prvého dňa.
 • Živnostník či dobrovoľne poistená osoba má od prvého dňa nárok na nemocenské.

Výška náhrady alebo nemocenského

 • Záleží na výške mzdy, platu, odmeny, z ktorej odvádzate poistné.

amtab.gif


Dočasná práceneschopnosť

Čo si vyžaduje

 • Základom je potvrdenie lekára o dočasnej práceneschopnosti. Iba na základe neho si človek môže nárokovať určitú náhradu zárobku.

Kontrola

 • Zamestnancovi prvých 10 dní nahrádza príjem zamestnávateľ, takže jemu musí záležať na dodržiavaní liečebného režimu. Potom nastupuje Sociálna poisťovňa.
 • Nedodržanie liečebného režimu je dôvodom na odňatie nemocenského. Poisťovňa ju okamžite prestane vyplácať a dostanete ju, len ak budete maródovať aj o 30 dní.
 • Zákon hovorí, že kontrola sa vykonáva v byte poistenca „s jeho súhlasom" alebo na inom predpokladanom mieste.

Ako dlho péenka trvá

 • Slovo "dočasná" naznačuje, že sa predpokladá jej ukončenie. Jej dĺžku však nič neobmedzuje. Obmedzená je dĺžka výplaty nemocenského.
 • Zákon hovorí, že nárok na túto dávku zaniká najneskôr uplynutím 52. týždňa práceneschopnosti a do tohto obdobia sa započítava aj o rok staršia maródka. Na péenke môžete byť aj potom, ale poisťovňa vám už nebude nič vyplácať.

Čo potom

 • Po roku maródky sa prerušuje povinné nemocenské aj dôchodkové poistenie a to znamená ich zánik. Ochranná lehota v tomto prípade neplatí. Aby si človek mohol opäť nárokovať nemocenské, musí odpracovať aspoň 26 týždňov.

Iné možnosti

 • Môžete sa informovať v pobočke Sociálnej poisťovne o invalidnom dôchodku. Ak sa chcete vrátiť do zamestnania, môžete požiadať zamestnávateľa o preradenie na iné miesto. Poslednou možnosťou je požiadať o dávku a príspevky v hmotnej núdzi na úrade práce.
Jozef Čavojec

infografika-small.jpg

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 231
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 077
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 954
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 850
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 758
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 065
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 256
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 660
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 443

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.