Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 23. mája (SITA) Ministri na stredajšom rokovaní schválili zvýšenie tohtoročných rozpočtových kapitol rezortov spravodlivosti, vnútra a Generálnej prokuratúry SR (GP) celkom o 77,373 mil. Sk. Zdroje na finančné zabezpečenie mimoriadne zvýšenej č

BRATISLAVA 23. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Ministri na stredajšom rokovaní schválili zvýšenie tohtoročných rozpočtových kapitol rezortov spravodlivosti, vnútra a Generálnej prokuratúry SR (GP) celkom o 77,373 mil. Sk. Zdroje na finančné zabezpečenie mimoriadne zvýšenej činnosti štátnych orgánov súvisiacej s preverovaním činnosti obchodných spoločností bez licencií majú byť uvoľnené z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa (VPS). Prostriedky by mali pochádzať z nezrealizovaných výdavkov na celoslovenský informačný systém Govnet-KASROŠ. Ministerstvo spravodlivosti SR (MS) by malo v tomto roku dostať navyše 11,473 mil. Sk, Ministerstvo vnútra SR (MV) najmä na posilnenie vyšetrovacích tímov 60,9 mil. Sk a GP zvyšných 5 mil. Sk.

BRATISLAVA - Hoci podľa pôvodného harmonogramu reformy sociálneho poistenia malo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predložiť do vlády zákon o druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia už v decembri minulého roka, kabinet ešte neschválil ani legislatívny zámer tohto zákona. Na svojom stredajšom rokovaní tento bod z programu vypustil. Zákon o druhom pilieri tak s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne platiť od júla tohto roka.

BRATISLAVA - Slovensko bude v rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) v rámci siedmej kapitoly Poľnohospodárstvo uplatňovať 21 negociačných požiadaviek. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu na zmeny v negociačných požiadavkách kapitoly poľnohospodárstvo. Zrušených by malo byť 28 požiadaviek, naopak 6 by malo pribudnúť. Trojročné prechodné obdobie, teda do konca roku 2006, by pritom mala SR uplatňovať len na zosúladenie s podmienkami EÚ o verejnom zdraví pre prevádzkarne určené na spracovanie živočíšnych produktov.

BRATISLAVA - V nasledujúcich štyroch až piatich rokoch môže podľa ministerstva hospodárstva (MH) prísť v elektroenergetike o prácu takmer 15 % zamestnancov. V súčasnosti zamestnáva tento sektor vyše 20 tisíc ľudí. Redukcia počtu pracovníkov by sa mala viac dotknúť robotníkov, ktorých počet by mohol klesnúť až o 18 %, ako technicko-hospodárskych pracovníkov. Vyplýva to z návrhu MH na riešenie zamestnanosti po privatizácii, ktorý rezort predložil na vládu.

BRATISLAVA - Doterajší pohyb slovenskej koruny je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Mariána Juska v rámci očakávaní centrálnej banky. "Súčasné oslabovanie slovenskej meny je normálna situácia, i keď znehodnocovanie meny o 30 halierov denne je možno označiť za príliš prudké," povedal Jusko. Pokles hodnoty slovenskej koruny spája guvernér s výsledkami zahraničného obchodu, pričom tento ukazovateľ bude podľa neho aj naďalej vplývať na ďalší vývoj kurzu domácej meny.

BRATISLAVA - Národná rada SR jednohlasne posunula do druhého čítania vládny návrh zákona o zvýšení dôchodkov v roku 2002, podľa ktorého by sa mali od júla dôchodky zvýšiť o 5 %. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši v úvodnom slove požiadal poslancov, aby v ďalšom legislatívnom procese nenavrhovali výraznejšie zvýšenie. "Zatiaľ nenastali zákonné podmienky na zvyšovanie dôchodkov,“ odôvodnil svoju výzvu Magvaši. Ako dodal, treba prihliadať aj na obmedzené zdroje Sociálnej poisťovne.

BRATISLAVA - Spoločnosť Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ), Nováky sa v stredu stala reálnym vlastníkom 84,4-percentného balíka akcií Solivarov, a.s., Prešov, keď sa na Burze cenných papierov v Bratislave previedlo 78 913 kusov akcií prešovského podniku pri priemernej cene 4 232,51 Sk. Pre agentúru SITA to potvrdil podpredseda predstavenstva spoločnosti 1. garantovaná, a.s., Michal Benák. NCHZ tento balík nadobudla na základe zmluvy z vlastníctva Fondu národného majetku SR (FNM). Fond by mal za predané akcie Solivarov dostať na svoj účet 334 mil. Sk.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Spoločnosť Continental Matador, s.r.o., Púchov dosiahla v prvom štvrťroku 2002 tržby za predaj výrobkov v objeme 1,8 mld. Sk pri predaji 316,2 tis. kusov pneumatík. "Hospodárenie podniku ovplyvnila predovšetkým medzinárodná situácia a pokles odberov z USA," uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Petr Sehnal. V prvom kvartáli vyrobila firma celkovo 320 tis. kusov pneumatík.

BRATISLAVA - Komunálna poisťovňa, a.s. (KP) dosiahla v prvom kvartáli zisk prevyšujúci 12 mil. Sk. V rovnakom období predchádzajúceho roka pritom jej zisk predstavoval takmer 6 mil. Sk. Za prvé tri mesiace poisťovňa vykázala predpísané poistné na úrovni 170,6 mil. Sk, čo na medziročnej báze predstavuje viac ako dvojnásobný nárast. Agentúru SITA o tom informovali predstavitelia poisťovne.

BRATISLAVA - Medzinárodné letisko v Košiciach zaznamenalo v prvom štvrťroku 24 468 prepravených cestujúcich, čo predstavuje medziročný 17-percentný nárast. Letisko v danom období vykázalo stratu 3,1 mil. Sk, pri celkových nákladoch 21,3 mil. Sk a výnosoch 18,2 mil. Sk. " Za prvé tri mesiace zaznamenávame pravidelne stratu, v letných mesiacoch sa uvedená strata vyrovná," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka letiska Košice Marta Horváthová.

BRATISLAVA - Česká spoločnosť Léčebné lázně Mariánské Lázně sa v stredu pravdepodobne stala reálnym vlastníkom 67-percentného balíka akcií Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) Piešťany, keď sa na Burze cenných papierov v Bratislave previedlo 1 011 377 akcií piešťanských kúpeľov pri priemernej cene 1006,55 Sk. Tento balík mali na základe zmluvy nadobudnúť z vlastníctva Fondu národného majetku SR (FNM) práve Léčebné lázně Mariánské Lázně. Fond by mal za predané akcie kúpeľov dostať na svoj účet 1,018 mld. Sk.

BRATISLAVA - Finančné prostriedky z predaja 49-percentných podielov v troch rozvodných energetických podnikoch (REP) by mala vláda získať po ukončení celého procesu predaja, a to v horizonte približne troch mesiacov. Za podiel v ZSE firma E.ON Energie zaplatí 330 mil. EUR, za podiel v SSE francúzska Electricité de France (EDF) zaplatí 158 mil. EUR, akcie VSE získa RWE Plus za 130 mil. EUR. O použití rozdielu vo výške približne 5 mld. Sk oproti predpokladaným príjmom by sa však už nemalo osobitne rokovať. Po rokovaní vlády o tom informovala ministerka privatizácie Mária Machová.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

AMSTERDAM - Globálna ekonomika je pripravená na oživenie po minuloročnom spomalení, no deficit bežných účtov Japonska a Spojených štátov amerických môže túto obnovu do istej miery ohroziť. Uviedol to v stredu guvernér Holandskej centrálnej banky Nout Wellink. Wellink, ktorý pôsobí i v Európskej centrálnej banke (ECB), vyzval aj na štrukturálnu reformu európskeho trhu práce.

BUDAPEŠŤ - Výrobné podniky v krajinách strednej Európy, ktoré sa zameriavajú výlučne na miestne trhy, dosahujú iba polovicu produktivity nadnárodných spoločností aktívnych v tomto regióne. Vyplýva to z prieskumu poradenskej a audítorskej spoločnosti Deloitte & Touche. Lokálne firmy zaznamenali v priemere produktivitu menšiu ako 67 tis. eur na pracovníka v porovnaní s produktivitou vyše 120 tis. eur na zamestnanca v nadnárodných spoločnostiach. Deloitte & Touche uskutočnila prieskum medzi viac ako 100 firmami, aktívnymi v rôznych krajinách, vrátane výrobcov potravín a nápojov, chemických látok, elektrickej energie, automobilov a súčiastok a spracovateľov kovov v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku a v Slovinsku.

PRAHA - Akcionári České spořitelny v stredu schválili vyplatenie hrubej dividendy 3 CZK na akciu zo zisku z roku 2001. Na dividendu majú nárok investori, ktorí vlastnili akcie banky s nominálnou hodnotou 100 CZK k 22. máju. Dividenda je splatná 12. augusta. Česká spořitelna sa tak po piatich rokoch vracia k vyplácaniu dividend. Naposledy vyplácala akcionárom podiel zo zisku z roku 1996 vo výške 10 korún na akciu.

PARÍŽ - Francúzska ekonomika by mala v prvom štvrťroku zaznamenať oživenie, ak sa predpoklady 0,4-percentného rastu v porovnaní s posledným kvartálom 2001 ukážu ako správne. Rast Francúzska v prvých troch mesiacoch podporili vyššie výdavky spotrebiteľov a silnejšia priemyselná produkcia. Predpoklad je v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí Francúzsku prognózujú rast hrubého domáceho produktu (HDP) medzikvartálne o 0,4 %.

FRANKFURT - Odstupujúci výkonný riaditeľ najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank Rolf Breuer vyzval svojho nástupcu Josefa Ackermanna, doterajšieho riaditeľa investičnej banky skupiny Deutsche Bank, aby začal s obnovou banky, a tým zabezpečil dlhodobú budúcnosť firmy. Ak nechce Deutsche Bank zaostávať, sa musí podľa Breuera reštrukturalizovať a drasticky znížiť náklady, a to aj v tom prípade, keby musela rokovať s veľkými nemeckými štátnymi a kooperujúcimi bankami.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 9 441
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 414
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 243
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 140
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 371
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 136
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 644
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 206
 9. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 954
 10. Cestujte intenzívnejšie s poznávacími zájazdmi 887

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír zvažuje DPH z poistného

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

Neprehliadnite tiež

Vanilku si už šéfkuchári nemôžu dovoliť. Madagaskar špekuluje s jej cenou

V posledných rokoch cena vanilky astronomicky rástla. Je jej málo a podnikatelia môžu s cenou špekulovať.

Billa dostala štvrtú miliónovú pokutu. Aj za dva jogurty

Reťazec sa voči pokute odvolal, inšpektori si stoja za svojím.

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

Diaľnice na Slovensku sú bezpečné, nehôd na nich je málo (rozhovor)

Na autostrádach len 3,7 percenta zo všetkých havárií spôsobia kamióny.