Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 23. mája (SITA) Ministri na stredajšom rokovaní schválili zvýšenie tohtoročných rozpočtových kapitol rezortov spravodlivosti, vnútra a Generálnej prokuratúry SR (GP) celkom o 77,373 mil. Sk. Zdroje na finančné zabezpečenie mimoriadne zvýšenej č

BRATISLAVA 23. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Ministri na stredajšom rokovaní schválili zvýšenie tohtoročných rozpočtových kapitol rezortov spravodlivosti, vnútra a Generálnej prokuratúry SR (GP) celkom o 77,373 mil. Sk. Zdroje na finančné zabezpečenie mimoriadne zvýšenej činnosti štátnych orgánov súvisiacej s preverovaním činnosti obchodných spoločností bez licencií majú byť uvoľnené z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa (VPS). Prostriedky by mali pochádzať z nezrealizovaných výdavkov na celoslovenský informačný systém Govnet-KASROŠ. Ministerstvo spravodlivosti SR (MS) by malo v tomto roku dostať navyše 11,473 mil. Sk, Ministerstvo vnútra SR (MV) najmä na posilnenie vyšetrovacích tímov 60,9 mil. Sk a GP zvyšných 5 mil. Sk.

BRATISLAVA - Hoci podľa pôvodného harmonogramu reformy sociálneho poistenia malo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predložiť do vlády zákon o druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia už v decembri minulého roka, kabinet ešte neschválil ani legislatívny zámer tohto zákona. Na svojom stredajšom rokovaní tento bod z programu vypustil. Zákon o druhom pilieri tak s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne platiť od júla tohto roka.

BRATISLAVA - Slovensko bude v rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) v rámci siedmej kapitoly Poľnohospodárstvo uplatňovať 21 negociačných požiadaviek. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu na zmeny v negociačných požiadavkách kapitoly poľnohospodárstvo. Zrušených by malo byť 28 požiadaviek, naopak 6 by malo pribudnúť. Trojročné prechodné obdobie, teda do konca roku 2006, by pritom mala SR uplatňovať len na zosúladenie s podmienkami EÚ o verejnom zdraví pre prevádzkarne určené na spracovanie živočíšnych produktov.

BRATISLAVA - V nasledujúcich štyroch až piatich rokoch môže podľa ministerstva hospodárstva (MH) prísť v elektroenergetike o prácu takmer 15 % zamestnancov. V súčasnosti zamestnáva tento sektor vyše 20 tisíc ľudí. Redukcia počtu pracovníkov by sa mala viac dotknúť robotníkov, ktorých počet by mohol klesnúť až o 18 %, ako technicko-hospodárskych pracovníkov. Vyplýva to z návrhu MH na riešenie zamestnanosti po privatizácii, ktorý rezort predložil na vládu.

BRATISLAVA - Doterajší pohyb slovenskej koruny je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Mariána Juska v rámci očakávaní centrálnej banky. "Súčasné oslabovanie slovenskej meny je normálna situácia, i keď znehodnocovanie meny o 30 halierov denne je možno označiť za príliš prudké," povedal Jusko. Pokles hodnoty slovenskej koruny spája guvernér s výsledkami zahraničného obchodu, pričom tento ukazovateľ bude podľa neho aj naďalej vplývať na ďalší vývoj kurzu domácej meny.

BRATISLAVA - Národná rada SR jednohlasne posunula do druhého čítania vládny návrh zákona o zvýšení dôchodkov v roku 2002, podľa ktorého by sa mali od júla dôchodky zvýšiť o 5 %. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši v úvodnom slove požiadal poslancov, aby v ďalšom legislatívnom procese nenavrhovali výraznejšie zvýšenie. "Zatiaľ nenastali zákonné podmienky na zvyšovanie dôchodkov,“ odôvodnil svoju výzvu Magvaši. Ako dodal, treba prihliadať aj na obmedzené zdroje Sociálnej poisťovne.

BRATISLAVA - Spoločnosť Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ), Nováky sa v stredu stala reálnym vlastníkom 84,4-percentného balíka akcií Solivarov, a.s., Prešov, keď sa na Burze cenných papierov v Bratislave previedlo 78 913 kusov akcií prešovského podniku pri priemernej cene 4 232,51 Sk. Pre agentúru SITA to potvrdil podpredseda predstavenstva spoločnosti 1. garantovaná, a.s., Michal Benák. NCHZ tento balík nadobudla na základe zmluvy z vlastníctva Fondu národného majetku SR (FNM). Fond by mal za predané akcie Solivarov dostať na svoj účet 334 mil. Sk.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Spoločnosť Continental Matador, s.r.o., Púchov dosiahla v prvom štvrťroku 2002 tržby za predaj výrobkov v objeme 1,8 mld. Sk pri predaji 316,2 tis. kusov pneumatík. "Hospodárenie podniku ovplyvnila predovšetkým medzinárodná situácia a pokles odberov z USA," uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Petr Sehnal. V prvom kvartáli vyrobila firma celkovo 320 tis. kusov pneumatík.

BRATISLAVA - Komunálna poisťovňa, a.s. (KP) dosiahla v prvom kvartáli zisk prevyšujúci 12 mil. Sk. V rovnakom období predchádzajúceho roka pritom jej zisk predstavoval takmer 6 mil. Sk. Za prvé tri mesiace poisťovňa vykázala predpísané poistné na úrovni 170,6 mil. Sk, čo na medziročnej báze predstavuje viac ako dvojnásobný nárast. Agentúru SITA o tom informovali predstavitelia poisťovne.

BRATISLAVA - Medzinárodné letisko v Košiciach zaznamenalo v prvom štvrťroku 24 468 prepravených cestujúcich, čo predstavuje medziročný 17-percentný nárast. Letisko v danom období vykázalo stratu 3,1 mil. Sk, pri celkových nákladoch 21,3 mil. Sk a výnosoch 18,2 mil. Sk. " Za prvé tri mesiace zaznamenávame pravidelne stratu, v letných mesiacoch sa uvedená strata vyrovná," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka letiska Košice Marta Horváthová.

BRATISLAVA - Česká spoločnosť Léčebné lázně Mariánské Lázně sa v stredu pravdepodobne stala reálnym vlastníkom 67-percentného balíka akcií Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) Piešťany, keď sa na Burze cenných papierov v Bratislave previedlo 1 011 377 akcií piešťanských kúpeľov pri priemernej cene 1006,55 Sk. Tento balík mali na základe zmluvy nadobudnúť z vlastníctva Fondu národného majetku SR (FNM) práve Léčebné lázně Mariánské Lázně. Fond by mal za predané akcie kúpeľov dostať na svoj účet 1,018 mld. Sk.

BRATISLAVA - Finančné prostriedky z predaja 49-percentných podielov v troch rozvodných energetických podnikoch (REP) by mala vláda získať po ukončení celého procesu predaja, a to v horizonte približne troch mesiacov. Za podiel v ZSE firma E.ON Energie zaplatí 330 mil. EUR, za podiel v SSE francúzska Electricité de France (EDF) zaplatí 158 mil. EUR, akcie VSE získa RWE Plus za 130 mil. EUR. O použití rozdielu vo výške približne 5 mld. Sk oproti predpokladaným príjmom by sa však už nemalo osobitne rokovať. Po rokovaní vlády o tom informovala ministerka privatizácie Mária Machová.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

AMSTERDAM - Globálna ekonomika je pripravená na oživenie po minuloročnom spomalení, no deficit bežných účtov Japonska a Spojených štátov amerických môže túto obnovu do istej miery ohroziť. Uviedol to v stredu guvernér Holandskej centrálnej banky Nout Wellink. Wellink, ktorý pôsobí i v Európskej centrálnej banke (ECB), vyzval aj na štrukturálnu reformu európskeho trhu práce.

BUDAPEŠŤ - Výrobné podniky v krajinách strednej Európy, ktoré sa zameriavajú výlučne na miestne trhy, dosahujú iba polovicu produktivity nadnárodných spoločností aktívnych v tomto regióne. Vyplýva to z prieskumu poradenskej a audítorskej spoločnosti Deloitte & Touche. Lokálne firmy zaznamenali v priemere produktivitu menšiu ako 67 tis. eur na pracovníka v porovnaní s produktivitou vyše 120 tis. eur na zamestnanca v nadnárodných spoločnostiach. Deloitte & Touche uskutočnila prieskum medzi viac ako 100 firmami, aktívnymi v rôznych krajinách, vrátane výrobcov potravín a nápojov, chemických látok, elektrickej energie, automobilov a súčiastok a spracovateľov kovov v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku a v Slovinsku.

PRAHA - Akcionári České spořitelny v stredu schválili vyplatenie hrubej dividendy 3 CZK na akciu zo zisku z roku 2001. Na dividendu majú nárok investori, ktorí vlastnili akcie banky s nominálnou hodnotou 100 CZK k 22. máju. Dividenda je splatná 12. augusta. Česká spořitelna sa tak po piatich rokoch vracia k vyplácaniu dividend. Naposledy vyplácala akcionárom podiel zo zisku z roku 1996 vo výške 10 korún na akciu.

PARÍŽ - Francúzska ekonomika by mala v prvom štvrťroku zaznamenať oživenie, ak sa predpoklady 0,4-percentného rastu v porovnaní s posledným kvartálom 2001 ukážu ako správne. Rast Francúzska v prvých troch mesiacoch podporili vyššie výdavky spotrebiteľov a silnejšia priemyselná produkcia. Predpoklad je v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí Francúzsku prognózujú rast hrubého domáceho produktu (HDP) medzikvartálne o 0,4 %.

FRANKFURT - Odstupujúci výkonný riaditeľ najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank Rolf Breuer vyzval svojho nástupcu Josefa Ackermanna, doterajšieho riaditeľa investičnej banky skupiny Deutsche Bank, aby začal s obnovou banky, a tým zabezpečil dlhodobú budúcnosť firmy. Ak nechce Deutsche Bank zaostávať, sa musí podľa Breuera reštrukturalizovať a drasticky znížiť náklady, a to aj v tom prípade, keby musela rokovať s veľkými nemeckými štátnymi a kooperujúcimi bankami.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 4. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 5. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 8. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 9. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 10. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 979
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 189
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 7 329
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 6 571
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 239
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 4 797
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 662
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 2 834
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 2 480
 10. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 826

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Lepší výsledok malo 16 krajín

Symbolicky 1. mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

DOMOV

Café Európa: Zo školskej lavice k extrémnej pravici?

Ako súvisí extrémizmus so vzdelávaním? Sledujte diskusiu.

DOMOV

S kontrolou listov sa môžete stretnúť aj v práci. Je to legálne?

Právo na listové tajomstvo sa vzťahuje aj na e-maily či esemesky.

KOMENTÁRE

Richard Sulík a jeho alternatíva pre Slovensko

Aj SaS má v niektorých ohľadoch príliš blízko k Alternatíve pre Nemecko.

Neprehliadnite tiež

Richter zadržiava peniaze pre chorých ľudí a s riešením sa neponáhľa

Pre chybu štátu sa sociálne zariadenia nevedia dostať k príspevkom, z ktorých žijú.

Na zmenu dlhovej brzdy budeme musieť možno rezignovať, naznačil Kažimír

Podľa Kažimíra sa totiž "rozumní ľudia v niektorých opozičných stranách minuli".

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami, lepší ako my sú Česi aj Bulhari

Symbolicky 1. mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér Robert Fico.

Zisk Caterpillaru začiatkom roka klesol

Zisk za tri mesiace do konca marca 2017 klesol na 192 miliónov dolárov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop