Oživenie výroby v priemysle zamestná viac ľudí

Viacero podnikov na Slovensku súrne potrebuje pracovnú silu, ďalšie to čaká. V automobilovej výrobe, strojárstve a elektrotechnickom priemysle pribúda pracovných príležitostí.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

BRATISLAVA. Strojárstvo a elektrotechnický priemysel - odvetvia, ktoré asi najviac doplatili na krízu, sa zviechavajú a cítiť to aj na slovenskom trhu práce. Viacero podnikov robí hromadný nábor pracovnej sily, iné to majú v pláne.

Je len otázkou času, kedy sa začne jeden z najväčších náborov v novodobých dejinách Slovenska. Pripravuje ho AU Optronics (Slovakia), spoločnosť so závodom v Trenčíne, ktorý vyrába LCD moduly veľkého formátu.

Freda Lee, manažérka z jej taiwanskej centrály, pre SME povedala, že „predpokladá sa, že tento investičný projekt vytvorí 2000 pracovných miest." Hovorí o kmeňových zamestnancoch. Kedy sa začne nábor radových pracovníkov, však ešte nedokáže datovať.

Stovky príležitostí

V Spišskej Belej na východe Slovenska môže pribudnúť 150 pracovných miest. Talianska spoločnosť C.I.M.A. Slovakia, ktorá sa špecializuje na tlmiče do práčok, chce rozšíriť výrobu i svoj areál.

Generálny riaditeľ podniku Massimo Silvetti hovorí, že práčky idú opäť na odbyt a ešte sa chystá jedna zmena. „Od septembra začneme vyrábať tlmiče pre autá," cituje ho Korzár.

Ľudí budú potrebovať aj závody INA Skalica a INA Kysuce, ktoré vyrábajú valivé ložiská a automobilové komponenty. Jaroslav Patka, vedúci závodov, tvrdí, že v prvej polovici tohto roka vzrástli požiadavky zákazníkov do takej miery, že vytvorili 643 pracovných miest. „V druhom polroku 2010 plánujeme prijať spolu 620 zamestnancov."

Automobilky sa činia

„Automobilový segment ako prvý zaznamenal zvýšenie objemu objednávok, čoho sprievodným javom je aj rastúci počet nových zamestnancov," hovorí Ján Trgala, riaditeľ divízie dočasného zamestnávania Trenkwalder. Personálno-poradenská spoločnosť hľadá ľudí pre viacero podnikov na Slovensku. Zamestná ich a potom „prenajme" tomu, kto ich potrebuje.

Firmy takýmto spôsobom získavajú pracovnú silu, keď majú naponáhlo a nemôžu sa zdržiavať výberovým konaním. Trgala tvrdí, že voľné miesta ohlasujú len s niekoľkodňovým predstihom. „Ak sa súčasný trend záujmu zamestnávateľov udrží, počas letných mesiacov by sme mohli obsadiť 450 až 500 nových pracovných pozícií." Ide hlavne o výrobu a operátorov v automobilovom priemysle, strojárstve, elektrotechnike, potravinárskom priemysle.

Nedostatok ľudí

Taiwanská korporácia AU Optronics lokalizovala výrobu na Slovensku, aby mohla pohotovo obsluhovať zákazníkov v Európe. Od druhého štvrťroka 2010 vyberá špecialistov a manažérov, do konca roka začne hľadať operátorov výroby. V Trenčíne a jeho okolí by ich však nemusela nájsť toľko, koľko potrebuje, okres má 11. najnižšiu mieru nezamestnanosti - na konci mája šlo o 7,3 percenta ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

„V niektorých regiónoch už začíname pociťovať nedostatok vhodnej pracovnej sily," hovorí Trgala. „Niežeby nezamestnanosť klesala, ale zamestnávatelia sa snažia vyťažiť z vyššej kvality uchádzačov, a preto už vyhľadávame pracovníkov aj v ďalších oblastiach."

Napríklad dnes Trenkwalder hľadá montážnych pracovníkov na úrade práce v Skalici a o týždeň na to v meste Šaštín-Stráže. Potrebuje ich Delphi Slovensko v Senici - na výrobu automobilových komponentov.

infac-mapa-small.jpg
Kliknite - obrázok zväčšíte

Mobilita naráža na neochotu cestovať

Štát vám môže prispieť na dochádzku za prácou alebo na sťahovanie. Vy musíte byť aspoň tri mesiace v evidencii nezamestnaných.

tabulka-small.jpgBRATISLAVA. Nemáte kde pracovať, ale nechce sa vám cestovať. Žiaľ, dnes je to nevyhnutnosť. Práca nechodí za ľuďmi, oni musia za ňou.

Väčšina voľných pracovných miest sa sústredí na západe krajiny. Obsadiť ich však trvá niekedy mesiace - napriek podstatne vyššej nezamestnanosti na strednom a východnom Slovensku.

„Na Slovensku si ľudia hľadajú prácu najčastejšie v blízkosti svojho bydliska, tam, kde môžu dochádzať, najradšej denne. Sú viazaní na prostredie, v ktorom žijú, na rodinný dom či príbuzných," hovorí Danuša Jurčová z Výskumného demografického centra.

Kto sa predsa rozhodne vycestovať za prácou, môže získať jeden z dvoch štátnych príspevkov.

Príspevok na presťahovanie za prácou

Prvou podmienkou nároku na príspevok sú najmenej tri mesiace v evidencii nezamestnaných a nástup do zamestnania.

Druhou podmienkou je zmena miesta trvalého pobytu. Zákon vyžaduje presťahovať sa za prácou najmenej 50 kilometrov.

Príspevok je čiastočná náhrada výdavkov na sťahovanie, najviac do výšky 1327,76 eura.

Záujemca musí podať písomnú žiadosť na úrade práce, ku ktorému patril, kým sa neodsťahoval.

K žiadosti musí priložiť pracovnú zmluvu a potvrdenie vydané ohlasovňou pobytu. Výdavky na sťahovanie zasa treba preukázať - ide aj o prvé nájomné a ďalšie platby súvisiace s užívaním bytu.

Príspevok možno získať raz za dva roky. Manželskej dvojici patrí len jeden. Požiadať oň možno do 12 mesiacov od zmeny trvalého pobytu.

Príspevok na dochádzku za prácou

Aj tento príspevok môže získať iba ten, kto bol najmenej tri mesiace v evidencii. Okrem nástupu do zamestnania sa však ráta aj otvorenie živnosti.

Ide o čiastočnú náhradu výdavkov na cestu do roboty a späť. Ďalšou podmienkou je preto mať pracovisko v inej obci ako trvalý alebo prechodný pobyt.

Výška príspevku priamo úmerne závisí od vzdialenosti týchto dvoch miest. Najmenej peňazí dostanete za dochádzku do 30 kilometrov.

O príspevok sa žiada písomnou formou na úrade práce. K žiadosti treba priložiť pracovnú zmluvu, potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru nie staršie ako päť dní, prípadne potvrdenie o inom mieste pracoviska, ak nie je zhodné s tým, čo je v pracovnej zmluve.

Kto predloží potrebné doklady, môže dostávať peniaze šesť až 12 mesiacov, podľa toho, ako dlho bol naposledy v evidencii nezamestnaných. Kto bol na úrade práce tri až päť mesiacov, dostáva peniaze rovných šesť mesiacov.

Požiadať o príspevok možno do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania. Opäť ho možno získať po dvoch rokoch práce.

Jozef Čavojec
Ako napísať životopis
Ako má vyzerať správny životopis? Na internete nájdete desiatky vzorov a stovky rôznych rád. Pokúsili sme sa ich zovšeobecniť.

1. Životopis musí byť stručný a štruktúrovaný

Čo má mať
štruktúrovaný životopis
 • meno
 • priezvisko
 • adresa
 • telefón
 • e-mailv
 • vzdelanie - najprv najvyššie dosiahnuté, potom predchádzajúce
 • pracovné skúsenosti - najprv posledná zárobková činnosť, potom predchádzajúce
 • jazykové znalosti
 • počítačové znalosti
 • ďalšie znalosti
Nikomu sa nežiada čítať siahodlhý výpočet vašich životných skúseností od útleho detstva, schopnosť vyjadriť sa jednoducho a stručne môže byť dokonca nevyslovenou kvalifikačnou požiadavkou. Napíšte len to, na čom si zakladáte, čím sa zvyknete pochváliť.

2. Hlásite sa na určitú pracovnú pozíciu

Zo životopisu musí byť zrejmé, že vyhovujete požiadavkám na ňu, preto ho treba prispôsobiť účelu. Firmu zaujíma, či ovládate to, čo potrebuje, nič iné.

3. Pozor na hrubé chyby

Firma, ktorá potrebuje ľudí na pásovú výrobu, asi nebazíruje na tom, aby ovládali slovenčinu na úrovni jazykovedca. Kto sa zaujíma o prácu, ktorá si vyžaduje písomný prejav, však nesmie mať v životopise gramatické chyby. Pre istotu si ho dajte skontrolovať.

4. Rozhodujú skúsenosti

Cudzojazyčné názvy firiem, pre ktoré ste pracovali, síce môžu pôsobiť veľkolepo, ale bez konkrétneho pracovného zaradenia nič neznamenajú. Dôležité je, akú prácu ste vykonávali, za čo ste zodpovedali.

5. Zradná minulosť

Je otázka, koľko pracovných skúseností je človeku na osoh - a koľko už na škodu. Celostranový výpočet vašich predchádzajúcich zamestnávateľov môže pôsobiť až odstrašujúco. Naznačuje totiž vašu nestálosť - alebo problémy s pracovnou disciplínou, nadriadenými, kolegami. Kto by stál o takého zamestnanca.

6. Nezabudnite na kontakt

Vo vašom životopise nesmie chýbať vaše telefónne číslo.

7. Keď priložíte fotku

Ak chcete poslať aj fotografiu, najvhodnejšia je civilná - len vaša tvár na bledom pozadí, bez rušivých elementov.

8. Rozhodujú aj formality

Dnes sa životopisy posielajú najmä e-mailom. Tento druh komunikácie má tiež svoje pravidlá. Aby na personálnom oddelení firmy vedeli, prečo im píšete, napíšte do predmetu správy názov pracovnej pozície, jej číslo alebo kód. Okrem toho musíte vedieť, o aké miesto máte záujem. Ťažko presvedčíte firmu o tom, že ste vhodný kandidát, keď neviete ani to, čo tam chcete robiť.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 16 047
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 924
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 632
 4. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 6 021
 5. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 876
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 701
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 237
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 4 182
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 585
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 248

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

Neprehliadnite tiež

Český študent, ktorého žaluje OVB, chystá ďalší dokument o konkurencii

Prvý film „Rada nad zlato“ poukazoval na to, že finančným poradcom z OVB išlo veľmi často len o vlastné provízie.

Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom

V minulosti by sme sa bez peňaženky ďaleko nedostali.

Obrovská akvizícia sa neuskutoční, Kraft Heinz Unilever neprevezme

Podľa Unileveru ponuka firmu výrazne podhodnocovala.

Slovensko je bližšie k nezávislosti od Ruska. Brusel podporí plynovod do Poľska

Európska únia prispeje na výstavbu slovensko-poľského pripojenia 107 miliónmi eur. Ide o 40 percent z nákladov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop