Oživenie výroby v priemysle zamestná viac ľudí

Viacero podnikov na Slovensku súrne potrebuje pracovnú silu, ďalšie to čaká. V automobilovej výrobe, strojárstve a elektrotechnickom priemysle pribúda pracovných príležitostí.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

BRATISLAVA. Strojárstvo a elektrotechnický priemysel - odvetvia, ktoré asi najviac doplatili na krízu, sa zviechavajú a cítiť to aj na slovenskom trhu práce. Viacero podnikov robí hromadný nábor pracovnej sily, iné to majú v pláne.

Je len otázkou času, kedy sa začne jeden z najväčších náborov v novodobých dejinách Slovenska. Pripravuje ho AU Optronics (Slovakia), spoločnosť so závodom v Trenčíne, ktorý vyrába LCD moduly veľkého formátu.

Freda Lee, manažérka z jej taiwanskej centrály, pre SME povedala, že „predpokladá sa, že tento investičný projekt vytvorí 2000 pracovných miest." Hovorí o kmeňových zamestnancoch. Kedy sa začne nábor radových pracovníkov, však ešte nedokáže datovať.

Stovky príležitostí

V Spišskej Belej na východe Slovenska môže pribudnúť 150 pracovných miest. Talianska spoločnosť C.I.M.A. Slovakia, ktorá sa špecializuje na tlmiče do práčok, chce rozšíriť výrobu i svoj areál.

Generálny riaditeľ podniku Massimo Silvetti hovorí, že práčky idú opäť na odbyt a ešte sa chystá jedna zmena. „Od septembra začneme vyrábať tlmiče pre autá," cituje ho Korzár.

Ľudí budú potrebovať aj závody INA Skalica a INA Kysuce, ktoré vyrábajú valivé ložiská a automobilové komponenty. Jaroslav Patka, vedúci závodov, tvrdí, že v prvej polovici tohto roka vzrástli požiadavky zákazníkov do takej miery, že vytvorili 643 pracovných miest. „V druhom polroku 2010 plánujeme prijať spolu 620 zamestnancov."

Automobilky sa činia

„Automobilový segment ako prvý zaznamenal zvýšenie objemu objednávok, čoho sprievodným javom je aj rastúci počet nových zamestnancov," hovorí Ján Trgala, riaditeľ divízie dočasného zamestnávania Trenkwalder. Personálno-poradenská spoločnosť hľadá ľudí pre viacero podnikov na Slovensku. Zamestná ich a potom „prenajme" tomu, kto ich potrebuje.

Firmy takýmto spôsobom získavajú pracovnú silu, keď majú naponáhlo a nemôžu sa zdržiavať výberovým konaním. Trgala tvrdí, že voľné miesta ohlasujú len s niekoľkodňovým predstihom. „Ak sa súčasný trend záujmu zamestnávateľov udrží, počas letných mesiacov by sme mohli obsadiť 450 až 500 nových pracovných pozícií." Ide hlavne o výrobu a operátorov v automobilovom priemysle, strojárstve, elektrotechnike, potravinárskom priemysle.

Nedostatok ľudí

Taiwanská korporácia AU Optronics lokalizovala výrobu na Slovensku, aby mohla pohotovo obsluhovať zákazníkov v Európe. Od druhého štvrťroka 2010 vyberá špecialistov a manažérov, do konca roka začne hľadať operátorov výroby. V Trenčíne a jeho okolí by ich však nemusela nájsť toľko, koľko potrebuje, okres má 11. najnižšiu mieru nezamestnanosti - na konci mája šlo o 7,3 percenta ekonomicky aktívneho obyvateľstva.

„V niektorých regiónoch už začíname pociťovať nedostatok vhodnej pracovnej sily," hovorí Trgala. „Niežeby nezamestnanosť klesala, ale zamestnávatelia sa snažia vyťažiť z vyššej kvality uchádzačov, a preto už vyhľadávame pracovníkov aj v ďalších oblastiach."

Napríklad dnes Trenkwalder hľadá montážnych pracovníkov na úrade práce v Skalici a o týždeň na to v meste Šaštín-Stráže. Potrebuje ich Delphi Slovensko v Senici - na výrobu automobilových komponentov.

infac-mapa-small.jpg
Kliknite - obrázok zväčšíte

Mobilita naráža na neochotu cestovať

Štát vám môže prispieť na dochádzku za prácou alebo na sťahovanie. Vy musíte byť aspoň tri mesiace v evidencii nezamestnaných.

tabulka-small.jpgBRATISLAVA. Nemáte kde pracovať, ale nechce sa vám cestovať. Žiaľ, dnes je to nevyhnutnosť. Práca nechodí za ľuďmi, oni musia za ňou.

Väčšina voľných pracovných miest sa sústredí na západe krajiny. Obsadiť ich však trvá niekedy mesiace - napriek podstatne vyššej nezamestnanosti na strednom a východnom Slovensku.

„Na Slovensku si ľudia hľadajú prácu najčastejšie v blízkosti svojho bydliska, tam, kde môžu dochádzať, najradšej denne. Sú viazaní na prostredie, v ktorom žijú, na rodinný dom či príbuzných," hovorí Danuša Jurčová z Výskumného demografického centra.

Kto sa predsa rozhodne vycestovať za prácou, môže získať jeden z dvoch štátnych príspevkov.

Príspevok na presťahovanie za prácou

Prvou podmienkou nároku na príspevok sú najmenej tri mesiace v evidencii nezamestnaných a nástup do zamestnania.

Druhou podmienkou je zmena miesta trvalého pobytu. Zákon vyžaduje presťahovať sa za prácou najmenej 50 kilometrov.

Príspevok je čiastočná náhrada výdavkov na sťahovanie, najviac do výšky 1327,76 eura.

Záujemca musí podať písomnú žiadosť na úrade práce, ku ktorému patril, kým sa neodsťahoval.

K žiadosti musí priložiť pracovnú zmluvu a potvrdenie vydané ohlasovňou pobytu. Výdavky na sťahovanie zasa treba preukázať - ide aj o prvé nájomné a ďalšie platby súvisiace s užívaním bytu.

Príspevok možno získať raz za dva roky. Manželskej dvojici patrí len jeden. Požiadať oň možno do 12 mesiacov od zmeny trvalého pobytu.

Príspevok na dochádzku za prácou

Aj tento príspevok môže získať iba ten, kto bol najmenej tri mesiace v evidencii. Okrem nástupu do zamestnania sa však ráta aj otvorenie živnosti.

Ide o čiastočnú náhradu výdavkov na cestu do roboty a späť. Ďalšou podmienkou je preto mať pracovisko v inej obci ako trvalý alebo prechodný pobyt.

Výška príspevku priamo úmerne závisí od vzdialenosti týchto dvoch miest. Najmenej peňazí dostanete za dochádzku do 30 kilometrov.

O príspevok sa žiada písomnou formou na úrade práce. K žiadosti treba priložiť pracovnú zmluvu, potvrdenie zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru nie staršie ako päť dní, prípadne potvrdenie o inom mieste pracoviska, ak nie je zhodné s tým, čo je v pracovnej zmluve.

Kto predloží potrebné doklady, môže dostávať peniaze šesť až 12 mesiacov, podľa toho, ako dlho bol naposledy v evidencii nezamestnaných. Kto bol na úrade práce tri až päť mesiacov, dostáva peniaze rovných šesť mesiacov.

Požiadať o príspevok možno do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania. Opäť ho možno získať po dvoch rokoch práce.

Jozef Čavojec
Ako napísať životopis
Ako má vyzerať správny životopis? Na internete nájdete desiatky vzorov a stovky rôznych rád. Pokúsili sme sa ich zovšeobecniť.

1. Životopis musí byť stručný a štruktúrovaný

Čo má mať
štruktúrovaný životopis
 • meno
 • priezvisko
 • adresa
 • telefón
 • e-mailv
 • vzdelanie - najprv najvyššie dosiahnuté, potom predchádzajúce
 • pracovné skúsenosti - najprv posledná zárobková činnosť, potom predchádzajúce
 • jazykové znalosti
 • počítačové znalosti
 • ďalšie znalosti
Nikomu sa nežiada čítať siahodlhý výpočet vašich životných skúseností od útleho detstva, schopnosť vyjadriť sa jednoducho a stručne môže byť dokonca nevyslovenou kvalifikačnou požiadavkou. Napíšte len to, na čom si zakladáte, čím sa zvyknete pochváliť.

2. Hlásite sa na určitú pracovnú pozíciu

Zo životopisu musí byť zrejmé, že vyhovujete požiadavkám na ňu, preto ho treba prispôsobiť účelu. Firmu zaujíma, či ovládate to, čo potrebuje, nič iné.

3. Pozor na hrubé chyby

Firma, ktorá potrebuje ľudí na pásovú výrobu, asi nebazíruje na tom, aby ovládali slovenčinu na úrovni jazykovedca. Kto sa zaujíma o prácu, ktorá si vyžaduje písomný prejav, však nesmie mať v životopise gramatické chyby. Pre istotu si ho dajte skontrolovať.

4. Rozhodujú skúsenosti

Cudzojazyčné názvy firiem, pre ktoré ste pracovali, síce môžu pôsobiť veľkolepo, ale bez konkrétneho pracovného zaradenia nič neznamenajú. Dôležité je, akú prácu ste vykonávali, za čo ste zodpovedali.

5. Zradná minulosť

Je otázka, koľko pracovných skúseností je človeku na osoh - a koľko už na škodu. Celostranový výpočet vašich predchádzajúcich zamestnávateľov môže pôsobiť až odstrašujúco. Naznačuje totiž vašu nestálosť - alebo problémy s pracovnou disciplínou, nadriadenými, kolegami. Kto by stál o takého zamestnanca.

6. Nezabudnite na kontakt

Vo vašom životopise nesmie chýbať vaše telefónne číslo.

7. Keď priložíte fotku

Ak chcete poslať aj fotografiu, najvhodnejšia je civilná - len vaša tvár na bledom pozadí, bez rušivých elementov.

8. Rozhodujú aj formality

Dnes sa životopisy posielajú najmä e-mailom. Tento druh komunikácie má tiež svoje pravidlá. Aby na personálnom oddelení firmy vedeli, prečo im píšete, napíšte do predmetu správy názov pracovnej pozície, jej číslo alebo kód. Okrem toho musíte vedieť, o aké miesto máte záujem. Ťažko presvedčíte firmu o tom, že ste vhodný kandidát, keď neviete ani to, čo tam chcete robiť.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 344
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 315
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 9 795
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 8 024
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 035
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 380
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 314
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 241
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 123
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 327

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.