AKTUALIZOVANÉ 13:40

Analytici: V prípade krízy eurozóny by sme sa mali vzdať eura

Nedá sa jednoznačne odhadnúť, či by bol návrat Slovenska ku korune pre krajinu pozitívom.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

BRATISLAVA. Všetko by podľa analytikov, ktorých oslovila TASR, záležalo od krokov Národnej banky Slovenska.

"Na jednej strane by naša centrálna banka mohla podporovať politiku vyššej inflácie, pokiaľ by však bola konzervatívnejšia, bolo by to pre Slovensko pozitívnejšie," konštatoval riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Juraj Karpiš je presvedčený, že lepším riešením v prípade krízy v eurozóne by bolo vystúpenie Slovenska z Európskej menovej únie (EMU). "Vystúpenie z EMU v kombinácii so zavedením voľnej konkurencie svetových mien na našom území. Nehrozili by tak masívne defenzívne výbery eur z bánk, únik kapitálu, znehodnotenie úspor ani zvýšenie nákladov na podnikanie pre zahraničných investorov," vysvetlil ekonóm.

Investori by potom podľa neho mohli na Slovensku podnikať v mene, ktorú by si sami určili. "Pravdepodobne by to bolo euro alebo v niektorých prípadoch dolár. Získali by sme tak výhody vyplývajúce z používania svetovej meny bez nutnosti platiť za nezodpovednú fiškálnu politiku v iných krajinách," dodal analytik INESS.

Záležalo by na príčinách

Analytik UniCredit Bank Slovakia Dávid Dereník si myslí, že ak by bolo Slovensko nútené prejsť naspäť k starej mene, záležalo by najmä na príčinách prechodu. "Ak by šlo o nútené vystúpenie z eurozóny pre nedisciplinovanú rozpočtovú politiku či porušenie iných pravidiel, bol by výstup z eurozóny pre SR negatívom. Dôvera investorov by poklesla a predražilo by sa aj financovanie deficitu krajiny," vysvetlil Dereník.

Druhý možný scenár návratu SR ku korune je zavedenie pôvodných mien súčasných členských krajín eurozóny. "Negatívom v tomto prípade by bol najmä návrat k transakčným nákladom pri prevode mien kvôli zahraničnému obchodu. Na druhej strane by si SR prostredníctvom národnej banky mohla znova kontrolovať monetárnu politiku, a teda dôležité nastavenie menového kurzu," priblížil analytik.

Slovensko však podľa neho zo spoločnej meny stále ťaží, keďže je malou otvorenou ekonomikou. "V čase hospodárskej krízy euro Slovensku skôr ubralo, ako pomohlo, no som presvedčený, že v budúcnosti pozitíva eura prevýšia jeho negatíva," uzavrel Dereník.

Návrat ku kurzu by nebol možný

Prípadný návrat k slovenskej mene by podľa ďalších analytikov negatívne zasiahol ekonomiku SR a návrat k pôvodnému kurzu by už nebol možný. "Dôvera v meny by bola po opätovnom návrate k domácim menám nízka a najviac by utrpeli malé ekonomiky, vrátane Slovenska. Ak by sme sa rozhodli vrátiť späť k slovenskej korune, návrat cez kurz 30,126 SKK/1 EUR by nebol možný, takže by to už nebola tá koruna, ako pred dvoma rokmi," vysvetlila pre TASR analytička portálu Euractiv.sk Zuzana Tučeková.

Ak by teoreticky padlo jednomyseľné rozhodnutie, že sa spoločná európska mena zruší, išlo by o zdĺhavý a nákladný proces. "Najprv by sa v zmluve prijali dodatky o zrušení eura aj menovej únie a dohodol by sa mechanizmus prechodu od eura. K národným menám by sa vracalo podľa menového koša a kurzy by sa vyvíjali od nálady trhov, pričom možno očakávať, že by na medzinárodných devízových trhoch zavládol chaos a panika," upozornila Tučeková.

Oddelenie od spoločnej a zavedenie vlastnej meny nie je každodenná, ale na druhej strane ani výnimočná udalosť. "Takto sa napríklad oddelila slovenská mena od československej v roku 1993. Podobný proces prebehol aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a Juhoslávie," pripomenul pre TASR prognostik Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž.

"Samozrejme, takýto proces treba pripraviť minimálne pol roka dopredu. Treba vytvoriť, resp. obnoviť funkcie centrálnej banky v oblasti menovej politiky, vytlačiť vlastné bankovky a vyraziť mince, stanoviť realistický výmenný kurz, vybudovať devízové rezervy a podobne," doplnil.

V kľúčových zmluvách Európskej únie (EÚ) v súčasnosti chýba právny základ pre postup pri prípadnom rozpade eurozóny alebo vystúpení niektorého z členov a následné vrátenie sa k národnej mene.

Pravidlá pre vystúpenie alebo vylúčenie z eurozóny chýbajú

BRATISLAVA. Európska únia (EÚ) vo svojich kľúčových zmluvách neupravuje možnosti a podmienky odchodu alebo vylúčenia členskej krajiny z eurozóny. "Právny základ takéhoto kroku v zmluvách chýba. Jednoducho sa s touto možnosťou nepočítalo. Lisabonská zmluva ustanovuje len možnosť vystúpenia z celej EÚ," vysvetlila pre TASR analytička portálu Euractiv.sk Zuzana Tučeková.

Prognostik Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž však upozornil, že podobné pravidlá upravujúce výstup alebo vylúčenie z eurozóny by mali existovať. "Nemyslím si, že Európu podobný proces čaká zajtra. Ale v priebehu nasledujúceho desaťročia je určitá šanca, že k nemu môže dôjsť u niektorých slabších členov menovej únie," zdôraznil.

Európska komisia (EK) vo svojom stanovisku pre TASR uviedla: "V kľúčových zmluvách sa nepredpokladá, že jedna alebo viacero členských krajín opustia eurozónu.

"Na znovuzavedenie vlastnej meny by krajina musela byť vylúčená z eurozóny v prípade nesplnenia prísnych podmienok členstva, ktoré sa v budúcnosti musia prijať. K tomuto kroku môžu eurozónu dotlačiť finančné trhy, ak by v budúcnosti usúdili, že v súčasnej podobe je zväzok 16 krajín s rozdielnou výkonnosťou ekonomiky neudržateľný," vysvetlil Baláž. Ďalšou možnosťou je to, že by daný štát musel prijať plán na dobrovoľné vystúpenie. A to vtedy, ak usúdi, že euro je pre jeho ekonomiku priveľká záťaž. "V súčasnosti ani jednu z uvedených možností neupravujú žiadne pravidlá," uzavrel.

(tasr)
Chronológia vzniku eurozóny a zavedenia eura na Slovensku

8. februára 1993 - Po ukončení menovej únie s Českou republikou začala na území SR platiť slovenská koruna.

1. januára 1999 - Vznikla jednotná európska mena a euro sa začalo používať v bezhotovostnom platobnom styku 11 členských krajín EÚ - Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko.

1. januára 2001 - Členom eurozóny sa stáva 12. štát - Grécko.

1. januára 2002 - Krajiny eurozóny prechádzajú na platbu eurom aj v hotovosti.

1. mája 2004 - Slovensko sa stalo členom Európskej únie.

8. septembra 2004 - Vláda SR schválila stratégiu prijatia spoločnej európskej meny, podľa ktorej by Slovensko malo vstúpiť do eurozóny do roku 2009.

6. júla 2005 - Vládny kabinet schválil Národný plán zavedenia eura v SR. Materiál definuje konkrétne úlohy od legislatívy, cez bankový sektor, verejnú správu, samosprávu, podnikateľskú sféru, informatiku až po dostatočnú informovanosť verejnosti. Plán špecifikoval aj termíny plnenia úloh a zodpovedné subjekty.

25. novembra 2005 - Slovensko vstúpilo do kurzového režimu ERM II, označovaného aj za čakáreň na euro.

1. januára 2007 - Euro začalo platiť v Slovinsku ako prvej krajine strednej a východnej Európy.

1. januára 2008 - Spoločnú menu euro zaviedli ďalšie dve európske krajiny - Malta a Cyprus.

1. marca 2008 - Európske inštitúcie v Bruseli potvrdili, že Slovensko splnilo maastrichtské kritériá, potrebné na prijatie európskej meny.

15. mája 2008 - Európska komisia odporučila, aby sa Slovensko stalo členom eurozóny od januára 2009.

3. júna 2008 - Ministri financií členských krajín EÚ schválili prijatie SR do eurozóny.

8. júla 2008 - Konverzný kurz slovenskej koruny voči euru bol stanovený na 30,1260 SKK/EUR. Slovensko tak splnilo posledný formálny krok na svojej ceste k zavedeniu eura od 1. januára 2009.

15. júla 2008 Rakúske špeciálne policajné jednotky v spolupráci so slovenskou políciou začali zabezpečovať prepravu 188 miliónov kusov eurobankoviek z Rakúska na Slovensko.

19. augusta 2008 - Mincovňa Kremnica začala sériovú razbu slovenských eurových mincí. Vyrazila ich celkovo 500 miliónov kusov v hodnote viac ako 167 miliónov eur (5,03 miliardy Sk).

31. decembra 2008 - Posledný trhový kurz slovenskej koruny voči euru bol 30,167 Sk/euro.

1. januára 2009 - Slovensko sa oficiálne stalo 16. členom eurozóny. Euro ako platidlo používa 330 miliónov ľudí. Dočasne sa v obehu môže ešte používať aj slovenská koruna.

16. januára 2009 - Na území SR sa skončil duálny obeh koruny a eura, jediným platidlom sa stala spoločná európska mena.

30. júna 2009 - Komerčné banky v SR ukončili výmenu mincí za eurá.

31. decembra 2009 - Komerčné banky v SR ukončili výmenu bankoviek Sk za eurá. Na území SR sa skončilo povinné duálne zobrazovanie cien v eurách aj korunách.

31. decembra 2013 - Národná banka Slovenska ukončí výmenu korunových mincí za eurá. Bankovky bude vymieňať bez časového obmedzenia.

(tasr)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 9 538
 2. Moskva alebo Petrohrad? 7 865
 3. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 3 000
 4. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 2 261
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 194
 6. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 188
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 2 017
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 734
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 570
 10. S odletmi z Košíc leto nekončí. A tie ceny! 1 147

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Alternatívu nepotrebuje iba Smer, ale aj SaS

Žasneme nad tým, ako sa na Slovensku v radoch stúpencov opozície znížili nároky.

PLUS

Ako skutočne vyzerá porucha, ktorú má detektív Monk

Dá sa žiť s ustavičným strachom?

DOMOV

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Ján Vrbenský hovorí, že za holé časti môžu kalamity.

Neprehliadnite tiež

Zamestnanci uprednostňujú finančné benefity, poteší aj služobné auto

kázal to najnovší prieskum personálnej spoločnosti Grafton Slovakia.

Talianske elektrické motorky prídu aj na rakúsky trh

Najlepší motocykel EMC sa volá Ego a znalci ho označujú ako "Teslu medzi motorkami".

Ľavá noha vám pri šoférovaní poďakuje (rozhovor)

Elektromobilita je súčasnosť, nie budúcnosť, hovorí Feunteun z Renaultu.

Rusko súhlasilo s reštrukturalizáciou dlhu Venezuely, splácanie potrvá desať rokov

Exprezident Chávez množstvo peňazí z predaja ropy míňal na rozsiahle sociálne programy.