Mikloš: Počiatkove reči sú pre lekára

Minister financií Ivan Mikloš v rozhovore pre SME tvrdí, že pre povodne a zlú finančnú situáciu samospráv sa zatiaľ príliš šetriť nebude, no už na budúci rok sa pripravuje úsporný balík.

Ivan Mikloš (50) sa z odborného asistenta stal v roku 1990 poradcom podpredsedu vlády pre ekonomickú reformu. Do vysokej politiky vstúpil o rok neskôr, keď bol vymenovaný za ministra privatizácie. Potom sa načas z politiky stiahol a niekoľko rokov viedol(Zdroj: PRE SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Do kresla ministra financií sa vracia po štyroch rokoch, potom čo Richard Sulík uprednostnil post šéfa Národnej rady. O rozpočte hovorí, že je rozvrátený. Exministrovi financií Jánovi Počiatkovi odkazuje, že tára, keď tvrdí, že máme na to, aby sme splnili pôvodný rozpočtový plán. Pre povodne a zlú finančnú situáciu samospráv sa zatiaľ príliš šetriť nebude, no už na budúci rok sa pripravuje úsporný balík takmer za 1,7 miliardy eur. Prezradil to minister financií IVAN MIKLOŠ (SDKÚ).

Váš predchodca Ján Počiatek istý čas tajil dôležité údaje o rozpočte. No z dostupných zdrojov sa aj tak dalo vytušiť, že deficit verejného rozpočtu bude oveľa vyšší ako plánovaných 5,5 percenta HDP. Mali ste už v opozícii pripravený plán, čo robiť s rozbitým rozpočtom, ak by ste sa dostali do vlády? Počiatek tvrdí, že sa len vyhovárate na predošlú vládu a nie ste schopní urobiť nič poriadne, aby ste zredukovali obrovskú dieru v rozpočte.

„Zdá sa mi až nedôstojné vyjadrovať sa k táraninám, ktoré ten človek rozpráva. Pre nečinnosť, plytvanie a rozkrádanie verejných zdrojov sme v situácii rozvrátených verejných financií. Ak má osoba, ktorá je za to spoluzodpovedná ešte drzosť tvrdiť, že nová vláda nič nerobí a hovoriť, že je reálne dosiahnuť tento rok pôvodne naplánovaný deficit 5,5 percenta, tak to už nie je na komentár pre ekonómov, ale možno pre iné profesie."

Pre ktoré?

„Pre lekárov."

To je ostré. Prečo si to myslíte?

„Pretože ministerstvo pod jeho vedením tajilo daňové prognózy a ďalšie údaje a ukázalo ich až po voľbách. Z údajov, ktoré napokon zverejnili, vyplýva, že z odvodov a daní príde do rozpočtu minimálne o miliardu eur menej v porovnaní s tým, čo Počiatek vlani naplánoval."

Mali ste teda v opozícii pripravený krízový scenár, čo s rozpočtom, ak sa dostanete k moci?

„Opatrenia, ktoré sa dajú použiť, sú známe. Samozrejme, že sme o nich rozmýšľali už pred voľbami, ale vtedy sme boli vyťažení predvolebnou kampaňou. Po voľbách sme o nich začali premýšľať intenzívnejšie. Situácia v rozpočte nás zásadne neprekvapila, no to, čo nás zaskočilo je, že stav verejných financií je horší ako tie najpesimistickejšie očakávania."

Čo s tým chcete robiť?

„O možných opatreniach už mám konkrétne predstavy, ale teraz sa o nich zmieňovať nebudem."

Prečo?

„Sú to citlivé politické veci. Najskôr ich chceme prediskutovať na ministerstve financií, potom s koaličnými partnermi a až následne ich budeme komunikovať smerom k verejnosti. Keby sa koalícia cez médiá začala dohadovať o opatreniach, z ktorých sú mnohé citlivé, mohlo by sa stať, že ich nebude možné uskutočniť."

Čo už dnes môžete povedať?

„Podstatné a kľúčové je, že prioritou vlády bude konsolidácia verejných financií. To je zásadná vec. V tomto je silná politická vôľa. Ďalej chceme nastaviť pravidlá nakladania s verejnými zdrojmi, teda vytvoriť legislatívne, inštitucionálne a iné predpoklady na to, aby sa znížilo riziko rozvratu verejných financií v budúcnosti."

Kde je hranica, nad ktorú by ste s deficitom verejných financií tento rok nechceli ísť?

„Pre tento rok to povedať neviem, keďže sú viaceré odhady a tie sa dosť líšia. Napríklad Medzinárodný menový fond, ktorý je v týchto dňoch so svojou misiou na Slovensku, nám prognózuje deficit až okolo ôsmich percent HDP, kým predpovede rezortu financií hovoria o siedmich percentách."

Od čoho závisí, či sa podarí naplniť odhad rezortu, alebo zažijeme horší scenár menového fondu?

„Úsporné opatrenia plánujeme prijímať už tento rok. Na prvom rokovaní vlády som zadal úlohu pre všetkých ministrov, aby do konca augusta predložili návrhy opatrení na zníženie výdavkov v ich rozpočtových kapitolách. Ale treba vidieť, že hlavné úspory sú podmienené zmenami zákonov, z ktorých väčšina sa dá uskutočniť až s účinnosťou od budúceho roka. Budú teda spojené s nasledujúcim štátnym rozpočtom. Toto je hlavný dôvod, prečo je tento rok priestor na sanáciu rozpočtu obmedzený."

Aké sú ďalšie dôvody?

„Zdedili sme veľmi zlú situáciu, čo sa týka dodatočných nevyhnutných výdavkov. Najmä odstraňovanie následkov povodní a čiastočná kompenzácia výpadku pre samosprávy bude dôvodom, prečo tohtoročný deficit bude veľký. Povodne existovali pre minulú vládu len do dňa volieb. Najlepšie to ilustruje fakt, že vytvorili protipovodňovú komisiu, ktorej predsedal Počiatek. Vznikla 9. júna, a napriek tomu, že minulý kabinet vládol ešte mesiac, komisia sa nestretla ani raz. Na verejnom účte, ktorý ministerstvo zriadilo na pomoc obetiam povodní, je 200 eur. To sú dôvody, prečo vieme deficit eliminovať len vo veľmi obmedzenej miere. Najväčšia konsolidácia by mala prísť v priebehu roka 2011."

Kde je hranica, ktorú by ste v deficite tento rok za žiadnych okolností nechceli prekročiť?

„Neviem tú hranicu povedať. Povedal som, aké sú odhady."

Chcete tým naznačiť, že tohtoročný rozpočet vláda už nemá úplne v rukách?

„Nehovorím, že ho nemá v rukách. Hovorím, že tento rok máme obmedzené možnosti. Keby som si myslel, že to nemáme v rukách, tak nedávam ministrom úlohu, aby našli úspory. Tvrdím, že máme obmedzenejšie možnosti, ako budeme mať na budúci rok."

Akú sumu by ste chceli nasledujúci rok v rozpočte ušetriť, či už cez zníženie výdavkov, alebo zvýšenie príjmov?

„Ten balík sa bude pohybovať okolo 2,5 percenta HDP."

Bavíme sa teda o sume bezmála 1,66 miliardy eur, čiže zhruba 50 miliárd korún?

„Áno."

Bude rozpočtový balíček obsahovať aj zvýšenie daní?

„Už som povedal všetko, čo som vám povedať mohol. Doplním iba základný rámec. Platí, že nedôjde k zvýšeniu daňového a odvodového zaťaženia, teda takzvanej daňovej kvóty II (pozn. red.: ide o pomer daní a odvodov k HDP, ktorý je v súčasnosti okolo 30 percent). Platí tiež, že v priebehu tohto volebného obdobia chceme zastaviť prudko rastúci dlh a naštartovať jeho znižovanie. A do tretice, do konca roka 2013 sa chceme dostať s deficitom verejných financií pod tri percentá HDP, ako to od nás vyžaduje Brusel. To je nákres ihriska, v ktorom sa chceme pohybovať."

Pre TV SME ste nevylúčili, že nová vláda zvýši DPH, ak to bude nevyhnutné. Otvorene o tom hovorí koaličný poslanec Anton Marcinčin (KDH). Platí ešte, čo ste povedali?

„Stále ma tlačíte do vecí, o ktorých som povedal, že nechcem o nich hovoriť."

To je moja práca.

„V poriadku, tlačte ma. No máme obmedzený čas a závisí od vás, či ho využijeme na takýto pingpong."

Nezávisí to len odo mňa.

„Povedal som vám priestor, v ktorom chceme budúci rok konsolidovať verejné financie. Myslím si, že sa to nebude dať uskutočniť len na strane výdavkov, ale bude treba robiť opatrenia aj na strane príjmov. Možností je viac. Nehovorím, že to musí byť práve cez zvyšovanie DPH. Nevylučujem to, ale opakujem, že ihrisko, na ktorom sa pohybujeme, je nakreslené s tým, že konkrétne opatrenia nebudem koaličným partnerom odkazovať cez médiá. Názory pána Marcinčina nekomentujem."

Budete prehodnocovať aj vlaňajší rozpočet, ktorý predbežne skončil s deficitom 6,8 percenta HDP?

„Už sme ho aktualizovali a čísla hovoria, že to bude až 7,3 percenta HDP. To je plytvanie vo veľkom štýle, ktoré pokračovalo aj tento rok. Aj noviny SME písali o tom, že medziročne sa výdavky rozpočtu v Česku zvýšili tento rok o necelé percento, zatiaľ čo u nás to bolo až vyše 15 percent. Ešte horšie však vyznievame v porovnaní s Estónskom, ktoré ukazuje, že Fico s Počiatkom klamú, keď tvrdia, že v rozpočte sa nedalo robiť inak a že deficit je objektívnym dôsledkom hospodárskej krízy."

Hospodárska kríza dopadla na Estónsko oveľa ťažšie ako na Slovensko.

„Napriek tomu tamojšia vláda dokázala udržať verejné financie pod kontrolou. V krízovom roku 2009 sa estónska ekonomika prepadla o 14,5 percenta a dosiahli deficit 2,6 percenta HDP. My sme sa vlani prepadli o 4,7 percenta, čo je tretina z estónskeho pádu. Deficit sme však mali vyše sedem percent, teda takmer trojnásobne vyšší ako v Estónsku. Ak sa na to pozrieme z pohľadu rokov 2008 až 2010, vyzerá to ešte horšie. Za tri roky sa Estónci prepadli kumulatívne o 18,2 percenta a deficit mali dokopy 7,6 percenta HDP. U nás za toto obdobie ekonomika stúpla o 4,7 percenta, ale deficit sme mali až 16,6 percenta HDP. Tieto čísla hovoria za všetko."

Vy ste však v opozícii navrhovali opatrenia, napríklad predĺženie podpory v nezamestnanosti, ktoré by ďalej zvýšili výdavky rozpočtu a ešte viac prehĺbili jeho deficit. No neponúkli ste primerané protiopatrenia, ktorými by sa tieto výpadky kompenzovali.

„Ponúkali sme aj opatrenia, ktoré by výrazne znížili verejné výdavky a zvýšili príjmy."

Väčšinou ste hovorili, že treba znížiť korupciu. To sa však nedá z mesiaca na mesiac a možno ani z roka na rok. Vyžaduje si to dlhší čas.

„Mali na to čas štyri roky. Chcete tým povedať, že my sme ešte aj v opozícii boli zodpovední za to, že sme im nedávali dobré rady?"

Nie, len hovorím, že ste videli, ako sa vyvíja rozpočet a predsa ste navrhovali opatrenia, ktoré by prehĺbili deficit.

„Ak to beriete takto, nech sa páči."

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 814
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 540
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 708
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 675
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 398
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 613
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 559
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 059
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 897

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Namiesto sudov potrubie. Na nemeckom festivale stavajú pivovod

Pivovodom je možné prepraviť 400-tisíc litrov piva.

AKTUALIZOVANÉ

British Airways vypadli systémy, tisíce cestujúcich uviazli na letiskách

Cestujúci na letisku Heathrow v Londýne informovali o dlhých čakaniach.

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.