Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 15. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Fond národného majetku SR (FNM) v utorok vyhlásil medzinárodný tender na predaj svojho 91,63-percentného podielu vo firme Istrochem, a.s., Bratislava. Fond predáva 3 921 102 kusov akcií v menovitej hodnote jednej akcie 1000 Sk. Do výberového konania sa záujemcovia môžu prihlásiť od 15. do 31. mája.

BRATISLAVA - Index ekonomickej sily občana ESO v marci mierne stúpol a dosiahol 100,6 bodu, čo je o 0,3 bodu viac ako vo februári. V medziročnom porovnaní ESO vzrástol o 2,7 %, čo je najvyššia dynamika rastu v krátkej histórii indexu Slovenskej ratingovej agentúry (SRA). Ako agentúru SITA informoval ekonóm SRA Ľudovít Ódor, je pravdepodobné, že do konca prvého polroka index ESO prekoná hranicu 101 bodov.

BRATISLAVA - Tretím mobilným operátorom na Slovensku sa chce stať firma Profinet.sk, a.s., Bratislava. Táto spoločnosť totiž ako jediná v stanovenom termíne požiadala o udelenie kombinovanej licencie na prevádzkovanie služieb v sieťach GSM a UMTS. Žiadosti o prevádzkovanie služieb v sieti UMTS podali firmy EuroTel Bratislava, a.s. a Orange Slovensko, a.s. Informoval o tom hovorca Telekomunikačného úradu (TÚ) Roman

BRATISLAVA - Ministerstvo financií SR (MF) naďalej odmieta výhrady domáceho výrobcu cigariet Slovak International Tabak (S.I.T.) voči vládou schválenej novele zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov a kritiku novely považuje za neodpostatnenú. Poslanci by mali o spomínanej novele z dielne MF rokovať na tejto schôdzi Národnej rady SR, ktorá začala v utorok. Proti nej však protestuje najväčší domáci producent cigariet Slovak International Tabak (S.I.T.) a čiastočne aj ministerstvo hospodárstva.

BRATISLAVA - Za minulý rok dosiahli zdravotné poisťovne (ZP) celkové príjmy 50,403 mld. Sk, výdavky predstavovali 49,634 mld. Sk. Príjmy poisťovní sa medziročne zvýšili o 3,454 mld. Sk, výdavky vzrástli o 3,794 mld. Sk. Vyplýva to z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR (MZ). Na celkových príjmoch ZP sa v prevažnej miere podieľajú príjmy z poistného vo výške 48,223 mld. Sk, ktoré medziročne vzrástli o 4,791 mld. Sk. Výber poistného za ekonomicky aktívnych poistencov dosiahol 34,629 mld. Sk a v porovnaní s rokom 2001 sa zvýšil o 9 %.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Akcionári Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) v pondelok rozhodli o zmene názvu banky na OTP Banka Slovensko. Valné zhromaždenie súčasne schválilo zmeny v stanovách IRB, dotýkajúce sa najmä ustanovení o postavení a vzťahoch orgánov spoločnosti a zvolilo členov novej dozornej rady. Informovali o tom predstavitelia banky.

BRATISLAVA - Grafobal, a.s., Skalica zvýšil v prvom štvrťroku produkciu i výnosy. Za prvé tri mesiace vzrástla výroba obalov medziročne takmer o tisíc ton na vyše 6 tisíc ton pri výnosoch 496,37 mil. Sk. Ako pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ Grafobalu Marián Kožíšek, výnosy spoločnosti sa medziročne zvýšili o takmer 49 mil. Sk.

BRATISLAVA - Najväčšia cestovná kancelária (CK) na Slovensku Satur Travel, a.s., Bratislava očakáva v tomto roku celkové tržby 900 mil. Sk, čo predstavuje až 17-percentný medziročný nárast. Počet klientov by mal len počas letnej sezóny dosiahnuť 100 tisíc. Spoločnosť v súčasnosti rokuje o vstupe strategického zahraničného partnera. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ CK Satur Travel Dušan Muňko.

KOŠICE - Zamestnanecká spoločnosť Hutník a.s., Košice definitívne skončí svoju činnosť. Rozhodli o tom akcionári na minulotýždňovom valnom zhromaždení (VZ), ktorý odsúhlasili návrh vedenia na likvidáciu firmy k 1. januáru 2003. Podľa predsedu predstavenstva Hutníka Jaroslava Grubera, tento krok nadväzuje na predošlé rozhodnutie akcionárov o znížení základné imania spoločnosti na stotinu pôvodnej sumy znížením hodnoty akcií z 1 000 Sk na súčasných 10 Sk na akciu.

BRATISLAVA - Spoločnosť EuroTel Bratislava, a.s., dosiahla za prvý štvrťrok zisk pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vo výške 592,3 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, keď tento ukazovateľ dosiahol 697,2 mil. Sk, to predstavuje pokles o 15,1 %.

BRATISLAVA - Poisťovňa Amslico AIG Life, a.s. hospodárila v minulom roku s auditovaným čistým ziskom 229,5 mil. Sk, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavuje nárast o 65 %. Hrubý zisk spoločnosti bol pritom 259,6 mil. Sk. Predpísané poistné vlani predstavovalo 2,637 mld. Sk a v medziročnom porovnaní vzrástlo o 20 %. Informoval o tom finančný riaditeľ spoločnosti Marián Matejovič.

BRATISLAVA - Televízia Markíza dosiahla v prvom štvrťroku čisté výnosy 7,285 mil. USD, čo predstavuje nárast v porovnaní s výnosmi 6,844 mil. USD v rovnakom období pred rokom. Vyplýva to zo správy o hospodárskych výsledkoch spoločnosti Central European Media Enterprises (CME).

BRATISLAVA - Finančná spoločnosť Istrokapitál má záujem o stavebnú firmu Hydrostav. Ako pre agentúru SITA potvrdil manažér tohto akvizičného projektu Miroslav Remeta z Istrokapitálu, v súčasnosti vykonávajú v Hydrostave hĺbkovú kontrolu, ktorá by mohla skončiť do jedného prípadne dvoch týždňov. "Ak due diligence neodhalí mimoriadne skutočnosti, ktoré nie sú nám doteraz známe, Istrokapitál by mal Hydrostav kúpiť a nájsť spôsob reštrukturalizácie tejto stavebnej spoločnosti, ktorá má vážne problémy," povedal M. Remeta.

BRATISLAVA - Odevná spoločnosť Zornica Banko Fashion, a.s. Bánovce nad Bebravou dosiahla za prvý štvrťrok tržby 49,63 mil. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 6 %. Zisk spoločnosti ale medziročne poklesol o 8 % na 10,16 mil. Sk. Prevádzkový zisk sa znížil o 4 mil. Sk na 9,47 mil. Sk, strata z finančných operácií sa zmiernila o 1,3 mil. Sk na 2,78 mil. Sk a o 1,8 mil. Sk na 3,48 mil. Sk vzrástol mimoriadny zisk. Agentúru SITA o tom informoval prezident spoločnosti Igor Maukš.

BRATISLAVA - Spoločnosť SES, a.s., Tlmače dosiahla v minulom roku obrat 3,782 mld. Sk, z čoho tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb tvorili 3,359 mld. Sk. Podiel exportu na predaji predstavoval 65 %, pričom podnik vyvážal predovšetkým do Českej republiky, na Ukrajinu a do Talianska. Hospodársky výsledok po zdanení bol však záporný vo výške 781,6 mil. Sk. Ako pre agentúru SITA uviedol marketingový riaditeľ spoločnosti Viliam Petráš, stratu spôsobili prehlbujúce sa finančné problémy dcérskych spoločností SES, spočívajúce v platobnej neschopnosti, vo vysokom stupni vnútorného zadlženia a v neprehľadnosti vzťahov v skupine.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Rast českej priemyselnej výroby v marci mierne spomalil. Český statistický úřad (ČSÚ) v utorok uviedol, že výroba v priemysle sa v marci medziročne zvýšila o 4,1 % po februárovom raste o 5,8 %. Výrazne však vzrástla produkcia elektrických a optických prístrojov.

WASHINGTON - Medzinárodný menový fond (MMF) schválil trojročný úver pre Juhosláviu vo výške 829 mil. USD. Úver bol schválený napriek námietkam Spojených štátov amerických, ktoré sú najväčším a najvplyvnejším členom MMF, že Juhoslávia plne nespolupracuje s vojnovým tribunálom Organizácie Spojených národov. Juhoslávia bude môcť čerpať zo schváleného úveru približne 64 mil. USD, a to okamžite po vstupe dohody do platnosti 14. mája. Výbor fondu schválil aj finálnu tranžu, takisto vo výške 64 mil. USD, na základe dohody o úvere v celkovej výške 255 mil. USD schválenej vlani v júni. Táto finálna tranža bude pre krajinu k dispozícii okamžite.

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku sa v apríli zastavil 11 mesiacov trvajúci pokles inflácie, pretože ceny sezónnych potravín a odevov vytlačili nahor aprílový index spotrebiteľských cien (CPI) medziročne o 6,1 %. Ide o zrýchlenie inflácie v porovnaní s marcovou medziročnou mierou 5,9 %. Z medzimesačného hľadiska sa CPI zvýšil v apríli o 0,9 % po marcovom 0,7-percentom zvýšení. Po zverejnení údajov o inflácii maďarský forint mierne oslabil voči euru na 244 / 245 HUF/EUR v porovnaní s pondelkovým záverom 243,90 / 244,20 HUF/EUR.

TURÍN - Valné zhromaždenie talianskej automobilky Fiat povolilo burzový debut dcérskej spoločnosti Ferrari. Tradičná talianska automobilka Ferrari vstúpi na milánsku burzu ešte do konca tohto roka. Koncern Fiat vlastní v súčasnosti 90-percentný balík akcií Ferrari a aj po vstupe na burzu si chce zachovať väčšinový podiel. Od vstupu na burzu si Ferrari sľubuje získanie dôležitých finančných prostriedkov na rozvoj automobilky, ktorá vyrába aj automobily značky Maserati. Medzinárodní investori už prejavili záujem o vstup do prestížnej talianskej automobilky.

WASHINGTON - Maloobchodné tržby v Spojených štátoch amerických vzrástli v apríli medzimesačne o 1,2 % po marcovom zvýšení o jednu desatinu percenta, uviedlo v utorok americké ministerstvo obchodu. Analytici očakávali rast o 0,6 %. Je to najväčší rast tržieb od septembra 2001, kedy maloobchodné ceny stúpli o 6,2 %.

BRATISLAVA - Krajiny strednej a východnej Európy (SVE) a Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) zaznamenali v minulom roku celkový rast ekonomiky o 4,3 %. Prekonali tak väčšinu iných tranzitívnych ekonomík vo svete, Európsku úniu (EÚ) a Spojené štáty americké. Vo svojej správe Transition Report Update o tom informuje Európska banka pre obnovu a rozvoj EBRD (European Bank for Reconstruction and Development). Správa predpovedá na rok 2002 mieru rastu ekonomiky v sledovanom regióne na úrovni 3,3 %.

BUDAPEŠŤ - Maďarská republika zavedie od 3. júna 2002 dodatočné clá na oceliarske a železiarske produkty. Nové colné sadzby budú platné do 3. decembra 2002. V utorok o tom informovalo maďarské Ministerstvo hospodárstva a Ministerstvo zahraničných vecí.

gf

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 440
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 123
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 787
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 630
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 619
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 224
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 311
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 734
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 762
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 562

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.