Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 15. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Fond národného majetku SR (FNM) v utorok vyhlásil medzinárodný tender na predaj svojho 91,63-percentného podielu vo firme Istrochem, a.s., Bratislava. Fond predáva 3 921 102 kusov akcií v menovitej hodnote jednej akcie 1000 Sk. Do výberového konania sa záujemcovia môžu prihlásiť od 15. do 31. mája.

BRATISLAVA - Index ekonomickej sily občana ESO v marci mierne stúpol a dosiahol 100,6 bodu, čo je o 0,3 bodu viac ako vo februári. V medziročnom porovnaní ESO vzrástol o 2,7 %, čo je najvyššia dynamika rastu v krátkej histórii indexu Slovenskej ratingovej agentúry (SRA). Ako agentúru SITA informoval ekonóm SRA Ľudovít Ódor, je pravdepodobné, že do konca prvého polroka index ESO prekoná hranicu 101 bodov.

BRATISLAVA - Tretím mobilným operátorom na Slovensku sa chce stať firma Profinet.sk, a.s., Bratislava. Táto spoločnosť totiž ako jediná v stanovenom termíne požiadala o udelenie kombinovanej licencie na prevádzkovanie služieb v sieťach GSM a UMTS. Žiadosti o prevádzkovanie služieb v sieti UMTS podali firmy EuroTel Bratislava, a.s. a Orange Slovensko, a.s. Informoval o tom hovorca Telekomunikačného úradu (TÚ) Roman

BRATISLAVA - Ministerstvo financií SR (MF) naďalej odmieta výhrady domáceho výrobcu cigariet Slovak International Tabak (S.I.T.) voči vládou schválenej novele zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov a kritiku novely považuje za neodpostatnenú. Poslanci by mali o spomínanej novele z dielne MF rokovať na tejto schôdzi Národnej rady SR, ktorá začala v utorok. Proti nej však protestuje najväčší domáci producent cigariet Slovak International Tabak (S.I.T.) a čiastočne aj ministerstvo hospodárstva.

BRATISLAVA - Za minulý rok dosiahli zdravotné poisťovne (ZP) celkové príjmy 50,403 mld. Sk, výdavky predstavovali 49,634 mld. Sk. Príjmy poisťovní sa medziročne zvýšili o 3,454 mld. Sk, výdavky vzrástli o 3,794 mld. Sk. Vyplýva to z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR (MZ). Na celkových príjmoch ZP sa v prevažnej miere podieľajú príjmy z poistného vo výške 48,223 mld. Sk, ktoré medziročne vzrástli o 4,791 mld. Sk. Výber poistného za ekonomicky aktívnych poistencov dosiahol 34,629 mld. Sk a v porovnaní s rokom 2001 sa zvýšil o 9 %.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Akcionári Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) v pondelok rozhodli o zmene názvu banky na OTP Banka Slovensko. Valné zhromaždenie súčasne schválilo zmeny v stanovách IRB, dotýkajúce sa najmä ustanovení o postavení a vzťahoch orgánov spoločnosti a zvolilo členov novej dozornej rady. Informovali o tom predstavitelia banky.

BRATISLAVA - Grafobal, a.s., Skalica zvýšil v prvom štvrťroku produkciu i výnosy. Za prvé tri mesiace vzrástla výroba obalov medziročne takmer o tisíc ton na vyše 6 tisíc ton pri výnosoch 496,37 mil. Sk. Ako pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ Grafobalu Marián Kožíšek, výnosy spoločnosti sa medziročne zvýšili o takmer 49 mil. Sk.

BRATISLAVA - Najväčšia cestovná kancelária (CK) na Slovensku Satur Travel, a.s., Bratislava očakáva v tomto roku celkové tržby 900 mil. Sk, čo predstavuje až 17-percentný medziročný nárast. Počet klientov by mal len počas letnej sezóny dosiahnuť 100 tisíc. Spoločnosť v súčasnosti rokuje o vstupe strategického zahraničného partnera. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ CK Satur Travel Dušan Muňko.

KOŠICE - Zamestnanecká spoločnosť Hutník a.s., Košice definitívne skončí svoju činnosť. Rozhodli o tom akcionári na minulotýždňovom valnom zhromaždení (VZ), ktorý odsúhlasili návrh vedenia na likvidáciu firmy k 1. januáru 2003. Podľa predsedu predstavenstva Hutníka Jaroslava Grubera, tento krok nadväzuje na predošlé rozhodnutie akcionárov o znížení základné imania spoločnosti na stotinu pôvodnej sumy znížením hodnoty akcií z 1 000 Sk na súčasných 10 Sk na akciu.

BRATISLAVA - Spoločnosť EuroTel Bratislava, a.s., dosiahla za prvý štvrťrok zisk pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vo výške 592,3 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, keď tento ukazovateľ dosiahol 697,2 mil. Sk, to predstavuje pokles o 15,1 %.

BRATISLAVA - Poisťovňa Amslico AIG Life, a.s. hospodárila v minulom roku s auditovaným čistým ziskom 229,5 mil. Sk, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavuje nárast o 65 %. Hrubý zisk spoločnosti bol pritom 259,6 mil. Sk. Predpísané poistné vlani predstavovalo 2,637 mld. Sk a v medziročnom porovnaní vzrástlo o 20 %. Informoval o tom finančný riaditeľ spoločnosti Marián Matejovič.

BRATISLAVA - Televízia Markíza dosiahla v prvom štvrťroku čisté výnosy 7,285 mil. USD, čo predstavuje nárast v porovnaní s výnosmi 6,844 mil. USD v rovnakom období pred rokom. Vyplýva to zo správy o hospodárskych výsledkoch spoločnosti Central European Media Enterprises (CME).

BRATISLAVA - Finančná spoločnosť Istrokapitál má záujem o stavebnú firmu Hydrostav. Ako pre agentúru SITA potvrdil manažér tohto akvizičného projektu Miroslav Remeta z Istrokapitálu, v súčasnosti vykonávajú v Hydrostave hĺbkovú kontrolu, ktorá by mohla skončiť do jedného prípadne dvoch týždňov. "Ak due diligence neodhalí mimoriadne skutočnosti, ktoré nie sú nám doteraz známe, Istrokapitál by mal Hydrostav kúpiť a nájsť spôsob reštrukturalizácie tejto stavebnej spoločnosti, ktorá má vážne problémy," povedal M. Remeta.

BRATISLAVA - Odevná spoločnosť Zornica Banko Fashion, a.s. Bánovce nad Bebravou dosiahla za prvý štvrťrok tržby 49,63 mil. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 6 %. Zisk spoločnosti ale medziročne poklesol o 8 % na 10,16 mil. Sk. Prevádzkový zisk sa znížil o 4 mil. Sk na 9,47 mil. Sk, strata z finančných operácií sa zmiernila o 1,3 mil. Sk na 2,78 mil. Sk a o 1,8 mil. Sk na 3,48 mil. Sk vzrástol mimoriadny zisk. Agentúru SITA o tom informoval prezident spoločnosti Igor Maukš.

BRATISLAVA - Spoločnosť SES, a.s., Tlmače dosiahla v minulom roku obrat 3,782 mld. Sk, z čoho tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb tvorili 3,359 mld. Sk. Podiel exportu na predaji predstavoval 65 %, pričom podnik vyvážal predovšetkým do Českej republiky, na Ukrajinu a do Talianska. Hospodársky výsledok po zdanení bol však záporný vo výške 781,6 mil. Sk. Ako pre agentúru SITA uviedol marketingový riaditeľ spoločnosti Viliam Petráš, stratu spôsobili prehlbujúce sa finančné problémy dcérskych spoločností SES, spočívajúce v platobnej neschopnosti, vo vysokom stupni vnútorného zadlženia a v neprehľadnosti vzťahov v skupine.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Rast českej priemyselnej výroby v marci mierne spomalil. Český statistický úřad (ČSÚ) v utorok uviedol, že výroba v priemysle sa v marci medziročne zvýšila o 4,1 % po februárovom raste o 5,8 %. Výrazne však vzrástla produkcia elektrických a optických prístrojov.

WASHINGTON - Medzinárodný menový fond (MMF) schválil trojročný úver pre Juhosláviu vo výške 829 mil. USD. Úver bol schválený napriek námietkam Spojených štátov amerických, ktoré sú najväčším a najvplyvnejším členom MMF, že Juhoslávia plne nespolupracuje s vojnovým tribunálom Organizácie Spojených národov. Juhoslávia bude môcť čerpať zo schváleného úveru približne 64 mil. USD, a to okamžite po vstupe dohody do platnosti 14. mája. Výbor fondu schválil aj finálnu tranžu, takisto vo výške 64 mil. USD, na základe dohody o úvere v celkovej výške 255 mil. USD schválenej vlani v júni. Táto finálna tranža bude pre krajinu k dispozícii okamžite.

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku sa v apríli zastavil 11 mesiacov trvajúci pokles inflácie, pretože ceny sezónnych potravín a odevov vytlačili nahor aprílový index spotrebiteľských cien (CPI) medziročne o 6,1 %. Ide o zrýchlenie inflácie v porovnaní s marcovou medziročnou mierou 5,9 %. Z medzimesačného hľadiska sa CPI zvýšil v apríli o 0,9 % po marcovom 0,7-percentom zvýšení. Po zverejnení údajov o inflácii maďarský forint mierne oslabil voči euru na 244 / 245 HUF/EUR v porovnaní s pondelkovým záverom 243,90 / 244,20 HUF/EUR.

TURÍN - Valné zhromaždenie talianskej automobilky Fiat povolilo burzový debut dcérskej spoločnosti Ferrari. Tradičná talianska automobilka Ferrari vstúpi na milánsku burzu ešte do konca tohto roka. Koncern Fiat vlastní v súčasnosti 90-percentný balík akcií Ferrari a aj po vstupe na burzu si chce zachovať väčšinový podiel. Od vstupu na burzu si Ferrari sľubuje získanie dôležitých finančných prostriedkov na rozvoj automobilky, ktorá vyrába aj automobily značky Maserati. Medzinárodní investori už prejavili záujem o vstup do prestížnej talianskej automobilky.

WASHINGTON - Maloobchodné tržby v Spojených štátoch amerických vzrástli v apríli medzimesačne o 1,2 % po marcovom zvýšení o jednu desatinu percenta, uviedlo v utorok americké ministerstvo obchodu. Analytici očakávali rast o 0,6 %. Je to najväčší rast tržieb od septembra 2001, kedy maloobchodné ceny stúpli o 6,2 %.

BRATISLAVA - Krajiny strednej a východnej Európy (SVE) a Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) zaznamenali v minulom roku celkový rast ekonomiky o 4,3 %. Prekonali tak väčšinu iných tranzitívnych ekonomík vo svete, Európsku úniu (EÚ) a Spojené štáty americké. Vo svojej správe Transition Report Update o tom informuje Európska banka pre obnovu a rozvoj EBRD (European Bank for Reconstruction and Development). Správa predpovedá na rok 2002 mieru rastu ekonomiky v sledovanom regióne na úrovni 3,3 %.

BUDAPEŠŤ - Maďarská republika zavedie od 3. júna 2002 dodatočné clá na oceliarske a železiarske produkty. Nové colné sadzby budú platné do 3. decembra 2002. V utorok o tom informovalo maďarské Ministerstvo hospodárstva a Ministerstvo zahraničných vecí.

gf

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 896
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 625
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 534
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 145
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 820
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 673
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 517
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 301
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 470
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 392

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Pre SME hovorí, že nie je rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop