Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 14. mája (SITA) Reálna mzda sa v marci medziročne zvýšila v nehnuteľnostiach, prenajímaní a ostatných verejných službách o 9,6 %, vo veľkoobchode o 8 %, v priemysle o 5 %, v hoteloch a reštauráciách o 4,8 % a v doprave o 4,3 %. Informoval o tom

BRATISLAVA 14. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Reálna mzda sa v marci medziročne zvýšila v nehnuteľnostiach, prenajímaní a ostatných verejných službách o 9,6 %, vo veľkoobchode o 8 %, v priemysle o 5 %, v hoteloch a reštauráciách o 4,8 % a v doprave o 4,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Ďalší rast reálnych miest zaznamenal v maloobchode o 1,3 %, v predaji a údržbe motorových vozidiel a pošte a telekomunikáciách zhodne o 0,6 % (v poštových a doručovateľských činnostiach o 5,4 %, v telekomunikáciách o 2,6 %). Medziročný pokles nastal v stavebníctve, kde bola reálna mzda o 1,6 % nižšia ako v marci 2001.

KOŠICE - Rada veriteľov skrachovaných košických spoločností BMG Invest, s.r.o., a Horizont Slovakia, a.s., začala od pondelka poskytovať poradenské služby pre veriteľov. Bude v nej informovať o súčasnej situácii oboch firiem a veritelia je budú môcť splnomocniť na ich zastupovanie v prípadnom konkurznom konaní. Za vymáhanie pohľadávok nebude rada požadovať žiadne poplatky, ale bude možný dobrovoľný príspevok na chod poradne. Rada veriteľov v najbližších dňoch určí osobu, ktorá bude veriteľov v konkurze zastupovať. Agentúru SITA o tom informoval člen rady Štefan Vaľočík. Poradňa bude fungovať v priestoroch spoločnosti Horizont v Košiciach na Komenského ulici. Bude otvorená predpoludním v pondelok, stredu a a piatok. Priestory poskytlo bezplatne vedenie Horizontu.

BRATISLAVA - Podľa ratingovej agentúry CRA Rating Agency, a.s. (CRA), minuloročný hrubý zisk Slovenskej pošty, š.p. (SP), vo výške 370 mil. Sk prekonal očakávania a potvrdili pokračujúci pozitívny vývoj v hospodárení podniku. "Agentúra preto vzhľadom aj na plánované nevyhnutné investície do nových produktov a automatizácie poštových prevádzok potvrdzuje najvyššie ratingové hodnotenie na Slovensku Baa- / skAA+ / skP-1, ktoré podniku udelila na sklonku minulého roku,“ uviedol analytik agentúry Miroslav Kňažko. CRA pritom pozitívne hodnotí rast tržieb, ktorý sa odráža aj v rastúcom zisku z prevádzkovej činnosti. Medziročný rast zisku pošty o 150 % bol totiž podporený najmä o 100 mil. Sk vyšším prevádzkovým hospodárskym výsledkom a vyššou mierou rozpúšťania rezerv na kurzové straty a finančné náklady.

BRATISLAVA - Zahraničný obchod Slovenska s agrokomoditami evidoval k 7. máju tohto roku pasívne saldo 5,475 mld. Sk, medziročne tak deficit zahraničného agroobchodu klesol o 1,976 mld. Sk. Bilanciu ovplyvnil takmer 4,5-násobný medziročný nárast exportu hovädzieho dobytka a výrazný pokles v dovoze obilnín. Medziročný deficit sa, naopak, prehĺbil pri takých komoditách ako bravčové mäso či nealkoholické nápoje. Vyplýva to zo štatistických informácií Colného riaditeľstva SR, zverejnených Ministerstvom pôdohospodárstva SR.

KOŠICE - Valné zhromaždenie spoločnosti Eurotrade a.s. Košice v pondelok schválilo zmeny v štatúte spoločnosti a zvolilo nových členov dozornej rady (DR). Zmenou stanov nahradili jej akcionári niektoré ich nefunkčné ustanovenia, zosúladili ich s novelou obchodného zákonníka a posilnili právomoci DR. Stanovy sa v súčasnosti výrazne podobajú stanovám spoločnosti VSŽ a.s., ktorá je najväčším akcionárom firmy Eurotrade. Súčasťou zmien stanov je aj zmena obchodného názvu na Eurocapital ako aj presťahovanie oficiálneho sídla firmy do Bratislavy. Agentúru SITA o tom informoval člen predstavenstva VSŽ a.s. Anton Masár.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Spoločnosť Hebel Pórobetón Šaštín, s.r.o., dosiahla v prvom kvartáli tržby za predaj výrobkov v objeme 61,106 mil. Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast takmer o 45 %. "Hebel evidoval v sledovanom období stratu vo výške 758 tis. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje zlepšenie o 99,8 %," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA František Kmiť. Podľa jeho slov dôvodom straty v prvom kvartáli je skutočnosť, že stavebné práce sa rozbiehajú v lete.

BRATISLAVA - Výrobné družstvo Vzorodev Prešov dosiahlo za prvé tri mesiace tohto roku zisk 2,14 mil. Sk, pričom najväčšiu časť z neho vyprodukovalo v prevádzkovej oblasti. Celkové tržby sa medziročne zvýšili o 35 % na 45,125 mil. Sk. Družstvo začalo v januári vyrábať pracovné oblečenie pre Deutsche Post AG v Nemecku a výroba pre túto zákazku bude pokračovať ešte asi dva mesiace. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda družstva Dušan Ivanov, podnik má zabezpečenú výrobu aj v budúcnosti.

BRATISLAVA - Podľa predbežných štvrťročných hospodárskych výsledkov dosiahla spoločnosť Slovanet, a.s., Trenčín zisk pred zdanením a odpismi vo výške 12 mil. Sk, pričom za prvé tri mesiace roka 2002 utŕžila 67 mil. Sk. Za celý uplynulý rok dosiahli tržby spoločnosti 312 mil. Sk a nezdanený zisk bez zarátania odpisov predstavoval 8 mil. Sk. Údaje zahŕňajú súhrnne výsledky spoločností Slovanet a ViaPVT, ktoré na trhu pôsobia pod spoločnou značkou a smerujú k úplnej fúzii. Informovali o tom predstavitelia firmy Slovanet.

BRATISLAVA - Výrobca úžitkového skla Slovglass, a.s., Poltár dosiahol za prvý kvartál tohto roka zisk v objeme 39,143 mil. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 83,79 %. Prevádzkový zisk z toho bol 47,3 mil. Sk. Výnosy spoločnosti zaznamenali medziročný nárast o 34,5 % a dosiahli 305,606 mil. Sk. Agentúru SITA o tom informovala ekonomická riaditeľka spoločnosti Irena Spodniaková.

BRATISLAVA - Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a.s., dosiahol za prvý štvrťrok 2002 zisk pred zdanením vo výške 3,93 mld. Sk. V porovnaní so stratou 0,18 mld. Sk, ktorú dosiahol SPP, š.p., v rovnakom období minulého roku to predstavuje medziročný nárast o 4,11 mld. Sk. Z prvé tri mesiace dosiahla spoločnosť celkový objem výnosov vo výške 18,65 mld. Sk a náklady predstavovali 14,7 mld. Sk. Tržby za predaný zemný plyn vzrástli medziročne o 2,2 mld. Sk, pričom predaj bol o 72,48 mil. metrov kubických nižší. Agentúru SITA o tom informovali predstavitelia spoločnosti.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BUDAPEŠŤ - Maďarská banka OTP má záujem o privatizáciu bulharskej sporiteľne DSK. Informoval o tom námestník generálneho riaditeľa OTP László Wolf. "OTP skúma možnosti expandovať do niektorých krajín. Bulharská banka je v podobnej situácii, v akej bola OTP pred desiatimi rokmi. OTP má rozsiahle skúsenosti v oblasti reorganizácie bánk, a preto si nemôžeme dovoliť zmeškať takúto šancu," dodal Wolf. Zatiaľ však v tejto otázke nepadlo žiadne definitívne rozhodnutie.

BUDAPEŠŤ - Maďarská banka K+H Bank a spoločnosť Danubius Hotels Rt podpísali dohodu o poskytnutí úveru vo výške 21 mil. USD a zmluvu o bankovej záruke v hodnote 14 mil. USD na financovanie kúpy 67-percentného štátneho podielu spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany a.s. prostredníctvom českých kúpeľov Léčebné lázně Mariánske Lázně. Časť úverových prostriedkov bude použitá na modernizáciu kúpeľov. V pondelok o tom médiá informovali obe spoločnosti.

FRANKFURT - Rast inflácie sa v Nemecku v apríli spomalil, avšak analytici napriek tomu poukázali na riziká a potvrdili zvyšovanie cenových tlakov. Nemecký Federálny štatistický úrad oznámil, že spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli v apríli medzimesačne o 0,1 % a medziročne o 1,6 %. Ide o útlm inflácie v porovnaní s marcom, kedy ceny vzrástli medzimesačne o 0,2 % a medziročne o 1,8 %. Podľa analytikov je aprílový útlm predovšetkým výsledkom štatistických vplyvov, pričom údaje nie sú tak priaznivé ako sa zdá na prvý pohľad.

BAZILEJ - Predstavitelia najväčších svetových centrálnych bánk sa v pondelok zhodli, že v USA a Európe pozorujú jasné signály ekonomického oživenia. Súčasne naznačili, že vzhľadom na miernu infláciu nie je v blízkej dobe potrebné zvyšovať úrokové sadzby.

PRAHA - Rakúsky peňažný ústav Erste Bank spolu s materskou spoločnosťou AVS ovláda v súčasnosti 91,59 % hlasovacích práv České spořitelny. V pondelok o tom informovala rakúska banka.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 024
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 933
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 724
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 332
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 250
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 139
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 693
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 631
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 516
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 219

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu