SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 13. mája (SITA) Devízové rezervy Slovenska predstavovali k 7. máju celkovo 6,4112 mld. USD a za posledný týždeň stúpli o 58,5 mil. USD. Rezervné aktíva Národnej banky Slovenska (NBS) sa zvýšili o 36,4 mil. USD a dosiahli 4,8824 mld. USD. Devízo

BRATISLAVA 13. mája (SITA) -


DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Devízové rezervy Slovenska predstavovali k 7. máju celkovo 6,4112 mld. USD a za posledný týždeň stúpli o 58,5 mil. USD. Rezervné aktíva Národnej banky Slovenska (NBS) sa zvýšili o 36,4 mil. USD a dosiahli 4,8824 mld. USD. Devízové rezervy komerčných bánk stúpli o 22,1 mil. USD na 1,5288 mld. USD. Informovalo o tom tlačové oddelenie centrálnej banky.

BRATISLAVA - Skupina 78 podnikov polygrafického priemyslu dosiahla v uplynulom roku zisk pred zdanením vo výške takmer 646 mil. Sk, čo predstavuje 1,6-percentný podiel na hrubom zisku podnikov spracovateľského priemyslu. Celkové tržby tlačiarní a vydavateľstiev s viac ako 20 zamestnancami za vlastné výkony a tovar predstavovali 13,166 mld. Sk, z čoho takmer 30 % tvorili tržby za export v objeme 3,885 mld. Sk. Tržby z priemyselnej činnosti spoločností predstavovali 9,561 mld. Sk. Vyplýva to z údajov spracovaných Štatistickým úradom SR (ŠÚ), ktoré agentúre SITA poskytli predstavitelia Zväzu polygrafie na Slovensku (ZPnS).

BRATISLAVA - S cieľom zvýšiť návštevnosť ruských turistov počas nadchádzajúcej letnej a zimnej sezóny organizuje Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) 14. a 16. mája v ruských metropolách Moskva a Petrohrad prezentačno-obchodné rokovania cestovného ruchu. Agentúru SITA o tom informovala mediálna spolupracovníčka SACR Alena Bučeková.

BRATISLAVA - Privatizačné komisie zohľadňovali pri výbere investorov do rozvodných energetických podnikov (REP) výlučne vopred stanovené kritériá. Príčinou rozhodnutia komisie v prípade Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE) v prospech nemeckého koncernu E.ON preto nebol potenciálny negatívny postoj rakúskej spoločnosti EVN k energii, vyprodukovanej jadrovými zdrojmi. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca ministerstva hospodárstva SR (MH) Peter Chalmovský.

BRATISLAVA - Dozorná rada Slovenskej konsolidačnej, a.s. (SKo) odmietla všetky ponuky na kúpu v prípade ôsmich balíkov pohľadávok, ktoré boli zoradené podľa regionálnej príslušnosti. Hlavným dôvodom bola nízka výťažnosť ako aj zistená vysoká rôznorodosť pohľadávok v jednotlivých balíkoch. "Je potrebné detailnejšie rozčleniť tieto pohľadávky podľa jednotlivých triediacich znakov," povedal predseda dozornej rady František Palko. Podľa neho v týchto balíkoch je veľmi rozdielna výťažnosť jednotlivých pohľadávok ako aj charakter dlžníkov. Ako ďalej informoval, dozorná rada uložila predstavenstvu SKo, aby do najbližšej schôdze rady vypracovala návrh ďalšieho riešenia správy týchto pohľadávok.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Predstavenstvo DMD Fin, vlastníka spoločnosti PPS Detva, rozhodlo na štvrtkovom zasadnutí o vyplatení januárových miezd zamestnancom PPS Detva. Ako pre agentúru SITA povedal predseda Odborového zväzu Kovo Emil Machyna, prostriedky v objeme približne 15 mil. Sk by mali byť na účty zamestnancov poukázané v krátkom čase. "Potom už bude podstatné rozhodnutie súdu a vyhlásenie konkurzu na spoločnosť," dodal E. Machyna.

BRATISLAVA - Spoločnosť Železničné stavebníctvo (ŽS), a.s., Bratislava začala v apríli s modernizáciou železničnej trate na úseku Devínske Jazero - Zohor a koncom mája začne s modernizáciou trate Rača - Jur. Ide o rozhodujúce zákazky firmy. "Stavebná sezóna sa ešte len rozbieha, preto za prvý štvrťrok sú náklady spoločnosti vyššie ako tržby a záväzky rastú rýchlejšie ako pohľadávky. Klesá stav pohotových finančných prostriedkov a investície sa iba pripravujú," uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Miroslav Doboš.

BRATISLAVA - Zisk Bratislavského podniku Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) prevýšil v prvom štvrťroku 8,7 mil. Sk pri tržbách 146,7 mil. Sk. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka tak oba ukazovatele poklesli. Ekonomický riaditeľ podniku Ľudovít Štiglic to pripisuje zníženiu počtu prepravených osôb. "V súčasnosti je v SR badateľný rozmach individuálneho motorizmu, čo sa prejavuje na tržbách dopravcov," vysvetlil Štiglic. Celkové náklady firmy predstavovali 138 mil. Sk, čo je približne rovnaká úroveň ako pred rokom.

BRATISLAVA - Štvrtkové vyhlásenie konkurzu na krachujúci podnik PPS Detva sa uskutočnilo na základe návrhu na konkurz zo strany vedenia podniku. Ako pre agentúru SITA povedala podpredsedníčka Krajského súdu v Banskej Bystrici Janka Prístavková, vyhlásenie konkurzu v PPS na základne návrhu manažmentu z 28. marca umožní zamestnancom vzniesť mzdové požiadavky na podnikový garančný fond. Zamestnanci PPS svoje mzdy nedostali od januára tohto roku, keď sa v podniku prejavili problémy. Konkurz tiež pracovníkom detvianskych strojární umožní zaregistrovať sa na úrade práce.

BRATISLAVA - Približne 90 % akcionárov 1. garantovanej už podpísalo dodatok k zmluve o odkúpení akcií spoločnosti, pričom 80 % z nich uprednostnilo výmenu svojich listinných akcií za zaknihované a zvyšná pätina sa rozhodla vymeniť ich za dlhopisy spoločnosti. "Asi 10 % klientov 1. garantovanej ešte zvažuje, či dodatok k zmluve podpíše," uviedol pre agentúru SITA člen predstavenstva spoločnosti Andrej Kollár. Do konca mája by už malo byť podľa neho definitívne známe, koľkí akcionári uprednostnili zaknihované akcie, ktoré by mali byť obchodovateľné na kótovanom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB).

BRATISLAVA - Termín začiatku due diligence v Poštovej banke, a.s. (PB) sa posunul z 13. mája na 20. mája. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa banky Tatiana Maková. Ako dodala, zmena sa uskutočnila na základe žiadosti jedného z investorov, ktorí už získali od Národnej banky Slovenska (NBS) povolenie vykonať v banke hĺbkovú kontrolu. Povolenie na vykonanie auditu má zatiaľ Tatra banka a poľský Kulczyk Holding. Na rozhodnutie centrálnej banky čaká ING Bank N.V. a Česká pojišťovna.

POPRAD - Spoločnosť Whirlpool Slovakia, s.r.o., v piatok slávnostne otvorila vo svojom areáli v Poprade výrobné priestory troch svojich dodávateľov. Firmy Pasell a STD z Talianska a AŽD W z Českej republiky presunuli svoje podnikateľské aktivity do Popradu v rámci sústreďovania dodávateľských a výrobných činností do jedného areálu. Otvorenie nových závodov sa za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu uskutočnilo pri príležitosti 10. výročia vstupu amerického koncernu Whirlpool Corporation na Slovensko.

BRATISLAVA - Akcionári Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB), by mali na budúci pondelok rozhodnúť o zmene názvu banky na OTP Banka Slovensko. Súčasne by mali do dozornej rady zvoliť predstaviteľov maďarského investora. Informoval o tom námestník generálneho riaditeľa OTP Bank László Wolf.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - České spotrebiteľské ceny poklesli v apríli medzimesačne o 0,1 %, rovnako ako v marci, a to predovšetkým kvôli výraznému medzimesačnému zníženiu regulovaných cien. Oznámil to v piatok Český statistický úřad (ČSÚ). Medziročná miera inflácie sa v apríli znížila na 3,2 %, na najnižšiu úroveň za 28 mesiacov, z marcovej úrovne 3,7 %. Údaje boli lepšie ako očakávania analytikov, pričom naznačili pokračovanie trendu spomaľovania medziročného rastu spotrebiteľských cien. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali v apríli medzimesačnú stagnáciu spotrebiteľských cien, pričom medziročnú mieru inflácie odhadovali na 3,3 %.

PRAHA - Miera registrovanej nezamestnanosti v ČR klesla ku koncu apríla na 8,8 % z úrovne 9,1 %, zaznamenanej na konci marca, keď sa počet osôb bez práce znížil o viac ako 15 tisíc na 456 435 osôb. Oznámilo to v piatok Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR. Výsledok je v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí zhodne očakávali aprílovú nezamestnanosť vo výške 8,8 %.

PRAHA - Celková stavebná výroba v Českej republike v marci medziročne klesla o 2,7 % po februárovom raste o 13,8 %, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Po odpočítaní vplyvu rozdielneho počtu pracovných dní (v marci 2002 bolo o jeden pracovný deň menej) vykázala stavebná výroba v marci pokles o 1,6 %, dodal ČSÚ. V prvom štvrťroku zaznamenala stavebná výroba medziročný rast o 3,7 %. Po vylúčení vplyvu počtu pracovných dní vzrástla dokonca o 4,1 %.

BRATISLAVA - Podľa predbežných informácií nemeckého štatistického úradu Destatis dosiahol marcový export Nemecka hodnotu 54,7 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 2,2 %. V sledovanom období dosiahol nemecký import 42,2 mld. eur a v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka to predstavuje pokles o 9 %. Prebytok obchodnej bilancie sa v medziročnom porovnaní zvýšil o 2,9 mld. eur na 12,4 mld. eur. Po zohľadnení všetkých čiastkových bilancií dosiahol marcový prebytok bežného účtu platobnej bilancie Nemecka 7,5 mld.

ŠANGHAJ - Riziká pre ekonomiku USA sú na vzostupe, a keďže inflácia je pod kontrolou, najväčšiu hrozbu pre americké hospodárstvo predstavuje prípadný ďalší teroristický útok. Informoval o tom námestník ministra financií USA Kenneth Dam. "Hlavným rizikom je ďalší veľký teroristický útok, ktorý by veľmi negatívne zasiahol spotrebiteľskú dôveru," povedal Dam na tlačovej konferencii v Šanghaji a dodal, že veľký deficit na bežnom účte USA nepredstavuje hrozbu pre oživovanie ekonomiky, hoci niektorí súkromní ekonómovia tvrdia, že deficit môže vyvolať výrazný pád amerického dolára.

BRATISLAVA - Slovenská republika sa stáva bezpečnejšou krajinou. Vyplýva to z hodnotenia rizika krajiny, ktoré zostavil britský odborný ekonomický časopis Euromoney. Podľa jeho analýzy Country risk sa Slovensko dostalo z 58. miesta v septembri 2001 na 46. miesto v marci tohto roku a poskočilo tak až o 12 miest. Bol to zároveň najvýraznejší posun vpred z krajín Višegrádskej štvorky (V4). Z maximálne možných 100 bodov pritom SR dosiahla 62,54 bodu.

BUKUREŠŤ - Svetová banka odložila rozhovory s Rumunskom o poskytnutí úveru vo výške 300 mil. USD. Podľa piatkového vyhlásenia analytikov odklad zníži dôveryhodnosť vlády v očiach investorov. Svetová banka svoje rozhodnutie zastaviť rokovania o úvere určenom na reštrukturalizáciu a privatizáciu zdôvodnila vývojom v krajine.

WASHINGTON - Aprílový index výrobných cien Producer Price Index (PPI) klesol v Spojených štátoch amerických medzimesačne o 0,2 % po marcovom raste o 1 %, oznámilo v piatok americké ministerstvo práce. Je to najvýraznejšie zníženie od decembra 2001. Analytici, ktorých v rámci prieskumu oslovila agentúra Reuters, očakávali rast o 0,4 %. Jadrový index PPI, očistený od cien potravín a energie, stúpol v apríli medzimesačne o 0,1 %, rovnako ako v marci. Analytici predpovedali rast jadrového indexu 0,2 %.

BERLÍN - Nemecký strojársky odborový zväz IG Metall označil dosiaľ uskutočnené štrajky za úspešné a v piatok rozhodol o ich pokračovaní aj budúci týždeň. Odborový predák IG Metallu Berthold Huber uviedol: "Budúci týždeň plánujeme protestné akcie výrazne rozšíriť."

LONDÝN - Ratingová agentúra Standard & Poor`s znížila rating dlhodobej zadlženosti nemeckej banky Deutsche Bank o jeden bod z úrovne "AA" na "AA-". Tento krok povedie k zvýšeniu úrokov, ktoré banka musí platiť svojim veriteľom. Zníženie ratingu je vyjadrením znepokojenia z ekonomickej situácie v banke, ktoré už niekoľko týždňov vládne na trhu bondov a derivátov.

in
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 839
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 22 883
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 149
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 857
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 853
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 666
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 758
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 130
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 952
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 614
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Vinice spoločnosti Tokaj & Co.
Zamestnanci spoločnosti Volkswagen Slovakia pracujú na výrobnej linke.

Americkej ekonomike bude trvať ešte rok, kým sa vzchopí z koronakrízy

Trh práce bude zrejme potrebovať ešte dlhšie obdobie.

Koronavírus vo svete: Muž kráča popri zatvorenom obchode v Niles 21. mája 2020.

Ropný koncern ConocoPhillips kúpi Concho Resources za 9,7 miliardy USD

ConocoPhillips sa zaradí medzi najväčších producentov ropy v Permskej kotline.

Benzínová stanica americkej ropnej spoločnosti ConocoPhillips.