Živnostníci majú na odvody čas len do konca júna

Živnostníci si do konca mesiaca musia zistiť, či musia platiť odvody a aké vysoké. Do 30. júna treba predložiť výpis z daňového priznania. Možno ho poslať poštou, ale väčšina ľudí si nevie vypočítať výšku odvodov.

(Zdroj: Ilustračné - SME / Ján Krošlák)

Živnostníci, advokáti, súkromní roľníci či lekári majú mesiac na to, aby si splnili ďalšiu zákonom predpísanú povinnosť. Svojej pobočke Sociálnej poisťovne musia predložiť výpis z daňového priznania za rok 2009.

Na základe toho bude jasné, či nasledujúcich dvanásť mesiacov musia platiť odvody.

Chcú vedieť, koľko správne platiť

Na Slovensku je okolo 250-tisíc ľudí, ktorí majú postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby - SZČO. Väčšina z nich sa nahrnie do pobočiek poisťovne. Výpis možno poslať poštou, ale chcú sa dozvedieť, koľko majú platiť.

„Väčšina živnostníkov si nevie správne vypočítať výšku odvodov," hovorí Jarmila Medveďová, ekonómka Slovenského živnostenského zväzu. Odporúča im navštíviť pobočku poisťovne.

Kto vlani zarobil viac ako 3834,96 eura, má o pol roka neskôr povinnosť platiť odvody - také je pravidlo. Koľko má odvádzať, je zložitejšie.

Osobná návšteva je istota

Kto je samostatne zárobkovo činná osoba?
 • Samostatne hospodáriaci roľník,
 • živnostník,
 • človek v slobodnom povolaní, napríklad advokát, audítor, daňový poradca, notár, odborný znalec, tlmočník, súkromný lekár, veterinár, umelec,
 • spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti,
 • profesionálny športovec, ktorý nie je zamestnanec,
 • obchodný zástupca.

„Ak má živnostník ťažkosti s vypočítaním správnej sumy, môže sa osobne obrátiť na príslušnú pobočku, kde mu ochotne poradia. Telefonicky či elektronicky mu sotva môžu poradiť správne," povedal hovorca poisťovne Peter Višváder.

Nevylučuje, že je aj iná možnosť - poslať výpis poštou a potom sa spýtať na výšku odvodov telefonicky alebo e-mailom. „Samostatne zárobkovo činná osoba sa, samozrejme, môže pýtať aj telefonicky aj elektronicky a určite jej poradia. Ale my uprednostňujeme priamy kontakt, pretože takáto komunikácia je pre obe strany výhodnejšia," dodáva Višváder.

Poisťovňa má mať po 1. júni na svojej internetovej stránke kalkulačku na výpočet poistného. Môžete si to vyskúšať, ale radšej si výsledok overte.

„Tí, ktorí výpis pošlú poštou a odvody si vypočítajú sami, riskujú veľa. Aj pri zaokrúhľovaní môžu spraviť chybu a môže ich to stáť sankcie," povedal Cyril Klobušovský z predstavenstva Slovenskej živnostenskej komory.

Ľuďom, ktorí neodviedli poistné včas alebo v nižšej sume, poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý deň omeškania.

Povinnosti živnostníka

Povinnosti živnostníka
Kliknite - obrázok zväčšíte

Je to prežitok

Poisťovňa potrebuje údaje, ktoré majú daňové úrady. Živnostník na úkor vlastného času a nervov robí prostredníka. Tento rok by to malo byť naposledy.

Parlament vlani v decembri uzákonil, že od roku 2011 nebude treba predkladať výpis z daňového priznania. Poisťovni ich poskytne daňové riaditeľstvo.

Táto časť novely zákona o sociálnom poistení má začať platiť 1. januára. Ak sa zákon nezmení, ľuďom odpadne zbytočná povinnosť a úradníkom sa pred dverami prestanú tvoriť rady.

„Žijeme v dobe neskutočných informačných technológií, ale veci robíme tak, ako by jeden úrad nefungoval vedľa druhého," hovorí Klobušovský.

Ešte jedna povinnosť

Osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne sa nevyhnú dva typy živnostníkov.

Kto si neplatí odvody a mal príjem vyšší ako 3834,96 eura, sa musí prihlásiť ako povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. Kto ňou už je a nemal takýto príjem, sa zasa musí odhlásiť. Za nesplnenie takejto povinnosti hrozí pokuta až do 16 596,96 eura. Jej výška závisí od závažnosti porušenia zákona.

Jednu alebo druhú vec môžete vybaviť priamo pri návšteve pobočky s výpisom v ruke.

Rozhodujú čas a výška odvodov do poisťovne

Nárok na dôchodok je podmienený rokmi poistenia. Na nemocenské či materské stačí platiť odvody deväť mesiacov.

Chcete si platiť odvody dobrovoľne a neviete, či sa vám to oplatí? Záleží na tom, či si chcete zlepšiť vyhliadky na dôchodok alebo mať peniaze, keď príde neočakávaná situácia.

Dobrovoľné dôchodkové poistenie môže mať hmatateľný význam pre starších ľudí, ktorým chýba rok, dva do 15 rokov potrebných na starobný dôchodok, alebo ktorí majú podpriemerný príjem.

Kto chce byť poistený dobrovoľne, môže si vybrať, koľko bude platiť. Má to len jedno obmedzenie - základ, z ktorého mu odvody vymerajú, tento rok nemôže byť nižší ako 319,58 eura mesačne. Tomu, kto najmenej rok pred plánovaným odchodom do dôchodku stratil nadpriemerný príjem, sa však takéto nízke poistné neoplatí.

Predĺžil by si poistenie, ale súčasne by znížil svoj „priemerný osobný mzdový bod". Výsledkom toho by bol podstatne nižší dôchodok, ako by získal, keby si nič nepriplácal.

Neistota a realita

Populačný vývoj ohrozuje priebežný dôchodkový systém (takzvaný prvý pilier) a je len otázkou času, keď sa zmenia jeho parametre. Pre mladšie ročníky je v princípe vhodnejšie dôchodkové sporenie v súkromných spoločnostiach (druhý pilier). Vývoj ekonomiky, od ktorého závisia aj výnosy jednotlivých fondov, pritom nemusí byť najväčším nepriateľom sporiteľov. Politicky motivované zmeny zákonov môžu byť horšie.

Reálny výsledok má dobrovoľné nemocenské poistenie. Slúži nielen pre prípad práceneschopnosti, ale aj ošetrovania člena rodiny a nemenej významné materstvo. Z tohto poistenia sa poskytuje ošetrovné i materské.

Rada pre budúce matky

Materské predstavuje 55 percent hrubého zárobku ženy. Tie, ktorým to nestačí, si dobrovoľne priplácajú.

Nemocenské poistenie pre prípad materstva sa neoplatí dlhšie ako jeden rok. Odvody treba platiť najmenej 270 dní a príjem sa až na pár prípadov zisťuje za posledný kalendárny rok pred pôrodom.

Tento rok je minimálne poistné 14 eur mesačne. Žena, ktorá plánuje otehotnieť, si môže za túto sumu zabezpečiť alebo zvýšiť materské. Po materskej dovolenke získa ako bonus vyšší rodičovský príspevok. Či dostáva 256 alebo 164,22 eura mesačne, závisí iba od počtu dní nemocenského poistenia.

Na dobrovoľné poistenie sa prihlásite tak, že vyplníte registračný list na tlačive Sociálnej poisťovne. Zmeniť vymeriavací základ môžete najskôr po šiestich mesiacoch od poslednej zmeny.

Jozef Čavojec
Ako dokladovať príjem

Nenechajte si povinnosti na poslednú chvíľu. Ušetríte si čas i nervy.

1. Zožeňte si výpis z daňového priznania, ak ho ešte nemáte. Toto tlačivo si môžete prevziať v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne alebo stiahnuť z jej internetovej stránky.

2. Vypíšte svoje identifikačné údaje aj tabuľku príjmov a výdavkov. Táto tabuľka má rovnakú štruktúru a o jeden riadok menej ako tabuľka na 3. strane daňového priznania. Prepíšte ju a z 59. riadku v priznaní doplňte čiastkový základ dane.

3. Ďalší riadok predstavuje počet mesiacov samostatnej zárobkovej činnosti v roku 2009 - je to aj každý začatý mesiac. Posledný riadok je výška príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie či životné poistenie zaplatených v roku 2009. Sem treba napísať sumu, čo máte v 72. až 74. riadku daňového priznania, napríklad 668,26 eura.

4. Kto nevedie jednoduché ani podvojné účtovníctvo, pod tabuľkou dopíše rukou: „Viedol som evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona." Je to evidencia o príjmoch, zásobách a pohľadávkach a treba ju viesť počas uplatňovania paušálnych výdavkov.

5. S výpisom nemusíte ísť do poisťovne osobne. Môžete ho poslať poštou, faxom alebo elektronickou poštou. Faxom alebo e-mailom poslaný doklad však nestačí. Ak nemáte elektronický podpis alebo špeciálnu dohodu s poisťovňou, najneskôr do troch dní od doručenia výpisu musíte ísť do jej pobočky a tam ho písomne potvrdiť. Táto možnosť je zbytočne komplikovaná.

6. Poisťovňa potrebuje vedieť, aký príjem (bez odpočítania výdavkov) ste mali od januára do decembra 2009. Ak je vyšší ako 3834,96 eura, musíte platiť odvody z nového základu - prvý raz za júl.

7. Koľko eur to bude, treba vypočítať, ale nemusíte sa tým zaťažovať. Poisťovňa to urobí. Keď prídete do pobočky s výpisom, vypočítajú vám to na počkanie. Ak ste ho poslali poštou, v júli môžete zatelefonovať alebo poslať e-mail zodpovednému pracovníkovi.

8. Väčšina ľudí si povinnosti necháva na poslednú chvíľu. Keď sa chcete vyhnúť radu pred dverami úradníkov, nechoďte tam 30. júna, ale už tento alebo na budúci týždeň. Telefónne čísla a úradné hodiny pobočiek poisťovne nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Ak si neviete poradiť, zavolajte do Sociálnej poisťovne na 02/59 248 965.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. Cíťte sa v priestore príjemne
 3. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 5. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 6. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 7. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 8. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 10. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 778
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 889
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 511
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 413
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 066
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 2 835
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 644
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 014
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 082
 10. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 915

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

KOMENTÁRE

Dalík pootvoril pohľad do biznisu. Čo prezradia ostatní, napríklad Fico?

Topolánek nakoniec Dalíka na svoj pád nepotreboval.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.

Neprehliadnite tiež

Zadržaný manažér VW v kauze emisií chce priznať vinu

Schmidta zatkli začiatkom januára na Floride.

Bratislava môže dostať novú linku, v Maďarsku vznikli nové aerolinky

Aerolínie založil honorárny konzul Maďarska na Srí Lanke, pôvodne chcel lietať dlhé trasy do Číny či Thajska.

Deutsche Bank zvažuje presun 300 miliárd eur z Londýna do Nemecka

Sťahovanie sa dotkne niekoľko stoviek pracovných miest a zhruba 20-tisíc klientskych účtov.

BMW bude aj napriek brexitu vyrábať elektromobil Mini v Británii

Nový elektromobil Mini bude trojdverový a s jeho výrobou začnú v roku 2019.