Živnostníci majú na odvody čas len do konca júna

Živnostníci si do konca mesiaca musia zistiť, či musia platiť odvody a aké vysoké. Do 30. júna treba predložiť výpis z daňového priznania. Možno ho poslať poštou, ale väčšina ľudí si nevie vypočítať výšku odvodov.

(Zdroj: Ilustračné - SME / Ján Krošlák)

Živnostníci, advokáti, súkromní roľníci či lekári majú mesiac na to, aby si splnili ďalšiu zákonom predpísanú povinnosť. Svojej pobočke Sociálnej poisťovne musia predložiť výpis z daňového priznania za rok 2009.

Na základe toho bude jasné, či nasledujúcich dvanásť mesiacov musia platiť odvody.

Chcú vedieť, koľko správne platiť

Na Slovensku je okolo 250-tisíc ľudí, ktorí majú postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby - SZČO. Väčšina z nich sa nahrnie do pobočiek poisťovne. Výpis možno poslať poštou, ale chcú sa dozvedieť, koľko majú platiť.

„Väčšina živnostníkov si nevie správne vypočítať výšku odvodov," hovorí Jarmila Medveďová, ekonómka Slovenského živnostenského zväzu. Odporúča im navštíviť pobočku poisťovne.

Kto vlani zarobil viac ako 3834,96 eura, má o pol roka neskôr povinnosť platiť odvody - také je pravidlo. Koľko má odvádzať, je zložitejšie.

Osobná návšteva je istota

Kto je samostatne zárobkovo činná osoba?
 • Samostatne hospodáriaci roľník,
 • živnostník,
 • človek v slobodnom povolaní, napríklad advokát, audítor, daňový poradca, notár, odborný znalec, tlmočník, súkromný lekár, veterinár, umelec,
 • spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti,
 • profesionálny športovec, ktorý nie je zamestnanec,
 • obchodný zástupca.

„Ak má živnostník ťažkosti s vypočítaním správnej sumy, môže sa osobne obrátiť na príslušnú pobočku, kde mu ochotne poradia. Telefonicky či elektronicky mu sotva môžu poradiť správne," povedal hovorca poisťovne Peter Višváder.

Nevylučuje, že je aj iná možnosť - poslať výpis poštou a potom sa spýtať na výšku odvodov telefonicky alebo e-mailom. „Samostatne zárobkovo činná osoba sa, samozrejme, môže pýtať aj telefonicky aj elektronicky a určite jej poradia. Ale my uprednostňujeme priamy kontakt, pretože takáto komunikácia je pre obe strany výhodnejšia," dodáva Višváder.

Poisťovňa má mať po 1. júni na svojej internetovej stránke kalkulačku na výpočet poistného. Môžete si to vyskúšať, ale radšej si výsledok overte.

„Tí, ktorí výpis pošlú poštou a odvody si vypočítajú sami, riskujú veľa. Aj pri zaokrúhľovaní môžu spraviť chybu a môže ich to stáť sankcie," povedal Cyril Klobušovský z predstavenstva Slovenskej živnostenskej komory.

Ľuďom, ktorí neodviedli poistné včas alebo v nižšej sume, poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý deň omeškania.

Povinnosti živnostníka

Povinnosti živnostníka
Kliknite - obrázok zväčšíte

Je to prežitok

Poisťovňa potrebuje údaje, ktoré majú daňové úrady. Živnostník na úkor vlastného času a nervov robí prostredníka. Tento rok by to malo byť naposledy.

Parlament vlani v decembri uzákonil, že od roku 2011 nebude treba predkladať výpis z daňového priznania. Poisťovni ich poskytne daňové riaditeľstvo.

Táto časť novely zákona o sociálnom poistení má začať platiť 1. januára. Ak sa zákon nezmení, ľuďom odpadne zbytočná povinnosť a úradníkom sa pred dverami prestanú tvoriť rady.

„Žijeme v dobe neskutočných informačných technológií, ale veci robíme tak, ako by jeden úrad nefungoval vedľa druhého," hovorí Klobušovský.

Ešte jedna povinnosť

Osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne sa nevyhnú dva typy živnostníkov.

Kto si neplatí odvody a mal príjem vyšší ako 3834,96 eura, sa musí prihlásiť ako povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. Kto ňou už je a nemal takýto príjem, sa zasa musí odhlásiť. Za nesplnenie takejto povinnosti hrozí pokuta až do 16 596,96 eura. Jej výška závisí od závažnosti porušenia zákona.

Jednu alebo druhú vec môžete vybaviť priamo pri návšteve pobočky s výpisom v ruke.

Rozhodujú čas a výška odvodov do poisťovne

Nárok na dôchodok je podmienený rokmi poistenia. Na nemocenské či materské stačí platiť odvody deväť mesiacov.

Chcete si platiť odvody dobrovoľne a neviete, či sa vám to oplatí? Záleží na tom, či si chcete zlepšiť vyhliadky na dôchodok alebo mať peniaze, keď príde neočakávaná situácia.

Dobrovoľné dôchodkové poistenie môže mať hmatateľný význam pre starších ľudí, ktorým chýba rok, dva do 15 rokov potrebných na starobný dôchodok, alebo ktorí majú podpriemerný príjem.

Kto chce byť poistený dobrovoľne, môže si vybrať, koľko bude platiť. Má to len jedno obmedzenie - základ, z ktorého mu odvody vymerajú, tento rok nemôže byť nižší ako 319,58 eura mesačne. Tomu, kto najmenej rok pred plánovaným odchodom do dôchodku stratil nadpriemerný príjem, sa však takéto nízke poistné neoplatí.

Predĺžil by si poistenie, ale súčasne by znížil svoj „priemerný osobný mzdový bod". Výsledkom toho by bol podstatne nižší dôchodok, ako by získal, keby si nič nepriplácal.

Neistota a realita

Populačný vývoj ohrozuje priebežný dôchodkový systém (takzvaný prvý pilier) a je len otázkou času, keď sa zmenia jeho parametre. Pre mladšie ročníky je v princípe vhodnejšie dôchodkové sporenie v súkromných spoločnostiach (druhý pilier). Vývoj ekonomiky, od ktorého závisia aj výnosy jednotlivých fondov, pritom nemusí byť najväčším nepriateľom sporiteľov. Politicky motivované zmeny zákonov môžu byť horšie.

Reálny výsledok má dobrovoľné nemocenské poistenie. Slúži nielen pre prípad práceneschopnosti, ale aj ošetrovania člena rodiny a nemenej významné materstvo. Z tohto poistenia sa poskytuje ošetrovné i materské.

Rada pre budúce matky

Materské predstavuje 55 percent hrubého zárobku ženy. Tie, ktorým to nestačí, si dobrovoľne priplácajú.

Nemocenské poistenie pre prípad materstva sa neoplatí dlhšie ako jeden rok. Odvody treba platiť najmenej 270 dní a príjem sa až na pár prípadov zisťuje za posledný kalendárny rok pred pôrodom.

Tento rok je minimálne poistné 14 eur mesačne. Žena, ktorá plánuje otehotnieť, si môže za túto sumu zabezpečiť alebo zvýšiť materské. Po materskej dovolenke získa ako bonus vyšší rodičovský príspevok. Či dostáva 256 alebo 164,22 eura mesačne, závisí iba od počtu dní nemocenského poistenia.

Na dobrovoľné poistenie sa prihlásite tak, že vyplníte registračný list na tlačive Sociálnej poisťovne. Zmeniť vymeriavací základ môžete najskôr po šiestich mesiacoch od poslednej zmeny.

Jozef Čavojec
Ako dokladovať príjem

Nenechajte si povinnosti na poslednú chvíľu. Ušetríte si čas i nervy.

1. Zožeňte si výpis z daňového priznania, ak ho ešte nemáte. Toto tlačivo si môžete prevziať v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne alebo stiahnuť z jej internetovej stránky.

2. Vypíšte svoje identifikačné údaje aj tabuľku príjmov a výdavkov. Táto tabuľka má rovnakú štruktúru a o jeden riadok menej ako tabuľka na 3. strane daňového priznania. Prepíšte ju a z 59. riadku v priznaní doplňte čiastkový základ dane.

3. Ďalší riadok predstavuje počet mesiacov samostatnej zárobkovej činnosti v roku 2009 - je to aj každý začatý mesiac. Posledný riadok je výška príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie či životné poistenie zaplatených v roku 2009. Sem treba napísať sumu, čo máte v 72. až 74. riadku daňového priznania, napríklad 668,26 eura.

4. Kto nevedie jednoduché ani podvojné účtovníctvo, pod tabuľkou dopíše rukou: „Viedol som evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona." Je to evidencia o príjmoch, zásobách a pohľadávkach a treba ju viesť počas uplatňovania paušálnych výdavkov.

5. S výpisom nemusíte ísť do poisťovne osobne. Môžete ho poslať poštou, faxom alebo elektronickou poštou. Faxom alebo e-mailom poslaný doklad však nestačí. Ak nemáte elektronický podpis alebo špeciálnu dohodu s poisťovňou, najneskôr do troch dní od doručenia výpisu musíte ísť do jej pobočky a tam ho písomne potvrdiť. Táto možnosť je zbytočne komplikovaná.

6. Poisťovňa potrebuje vedieť, aký príjem (bez odpočítania výdavkov) ste mali od januára do decembra 2009. Ak je vyšší ako 3834,96 eura, musíte platiť odvody z nového základu - prvý raz za júl.

7. Koľko eur to bude, treba vypočítať, ale nemusíte sa tým zaťažovať. Poisťovňa to urobí. Keď prídete do pobočky s výpisom, vypočítajú vám to na počkanie. Ak ste ho poslali poštou, v júli môžete zatelefonovať alebo poslať e-mail zodpovednému pracovníkovi.

8. Väčšina ľudí si povinnosti necháva na poslednú chvíľu. Keď sa chcete vyhnúť radu pred dverami úradníkov, nechoďte tam 30. júna, ale už tento alebo na budúci týždeň. Telefónne čísla a úradné hodiny pobočiek poisťovne nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Ak si neviete poradiť, zavolajte do Sociálnej poisťovne na 02/59 248 965.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 4. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 5. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 6. Kam do tepla v januári?
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 8. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 211
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 954
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 609
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 968
 5. Kam do tepla v januári? 2 499
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 385
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 352
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 229
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 315
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 099

Téma: Druhy piler


Článok je zaradený aj do ďalších tém Daňové priznanie 2018, Práca

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

Neprehliadnite tiež

PSD2: Bez zvolenia banky nič neprevedú

Históriu transakcií uvidia tretie strany aj bez autorizácie klienta.

PSD2: Treba ustrážiť, komu dávate súhlas a na čo

Osobné údaje klientov budú môcť noví hráči speňažiť, napríklad podľa histórie transakcií môžu lepšie cieliť reklamu.

Vďaka PSD2 vzniknú k účtom lepšie aplikácie

Európska smernica: cez nové aplikácie budete môcť obsluhovať účty vo viacerých bankách naraz

Swan oslobodil svoju mobilnú sieť od Číňanov

V prospech čínskej štátnej banky bola doteraz založená celá mobilná sieť Štvorky aj príjmy od jej zákazníkov.

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.