SME

Únia už druhé Grécko pripustiť nechce

Eurozóna sa chce brániť najzásadnejšími reformami od zavedenia eura. Aby sa neopakovala grécka kríza, má vzniknúť európsky záchranný mechanizmus.

BRUSEL, BRATISLAVA. Na dramatické zasadnutia a niekoľkohodinové tvrdé rokovania je Brusel zvyknutý. Piatkový mimoriadny summit krajín eurozóny bol iný. Prvýkrát od zavedenia eura pred jedenástimi rokmi bolo cítiť v európskych inštitúciách paniku.

Namiesto dvoch hodín rokovali lídri eurozóny vrátane premiéra Roberta Fica viac ako štyri hodiny. Finančná pomoc Grécku bola najmenej spornou témou. Lídri sprísňovali rozpočtové pravidlá únie a schválili myšlienku záchranného mechanizmu, akéhosi európskeho Medzinárodného menového fondu. Ten má zabrániť ďalším gréckym krízam. Detaily včera doťahovali ministri financií eurozóny.

Najväčšia reforma od eura

Európsky záchranný mechanizmus bude najvýznamnejšou reformou menovej únie od zavedenia eura. Má sa viazať na článok Lisabonskej zmluvy o tom, že únia poskytne finančnú pomoc ohrozenému štátu za pomoci všetkých inštitúcií, teda aj Európskej centrálnej banky. Platí to aj pre nečlenov eurozóny, momentálne má problémy Rumunsko, Maďarsko a Lotyšsko. Súčasťou systému bude špeciálny fond, kde má byť až 70 miliárd eur.

Tlak finančných trhov neobvykle rýchlo zjednotil členské štáty únie. Viac ako o Grécko, šlo o stabilitu európskej spoločnej meny. „Budeme euro brániť za každú cenu. Využijeme všetky prostriedky, aby sme zaistili stabilitu eurozóny,“ vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Aj premiér Fico, ktorý pred pár dňami v Bratislave pomoc Aténam spochybňoval, sa zaradil v Bruseli medzi záchranárov.

„Eurozóna prežíva najhoršiu krízu od vzniku,“ povedal francúzsky prezident Nikolas Sarkozy. Jeho vyhlásenie o „absolútnej mobilizácii“ pripomínalo v deň, keď Európa oslavovala porážku nacizmu, vyhlásenie vojny všetkým, ktorí ohrozujú spoločnú menu. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker hovoril, že ide „o celosvetovo organizované útoky na euro. Nielen Grécko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko môžu byť napadnuté, ohrozená je celá eurozóna“.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Vyhlásili boj proti deficitom

Lídri sa v piatok dohodli, že krajiny musia bojovať proti nadmerným rozpočtovým schodkom, čo sľúbilo hlavne Portugalsko. V opačnom prípade ich čakajú prísne postihy. Väčšina krajín eurozóny dnes porušujú povolený deficit tri percentá HDP a celkový dlh vo výške 60 percent HDP. Únia doteraz nikdy nepotrestala krajinu finančnými sankciami alebo pozastavením dotácií z únie, po novom sa to má zmeniť.

Za veľmi vážnu označila situácia aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá mala medzi európskymi lídrami najkomplikovanejšiu pozíciu. Nemecko pošle Grécku najviac - viac ako 22 miliárd eur, hoci to odmietajú dve tretiny jeho obyvateľov. Ešte pred summitom telefonovala s americkým prezidentom Barackom Obamom, ktorý podporil snahu Európy zachrániť zadlžené Grécko.

Na program summitu sa dostali aj súkromné ratingové agentúry, ktoré majú podľa politikov zásluhu na problémoch Grécka. Mali úniu varovať, že sa chystajú Grécku znížiť rating a zaradiť ho do tzv. špekulatívneho pásma. Preto hlavne kancelárka Angela Merkelová a prezident Sarkozy navrhli zriadiť európsku ratingovú agentúru.

Ak nastane bankrot, nepokoje budú väčšie

Ulicou, kde sídli jeho inštitút, sa minulý týždeň prehnali demonštranti. Obchody a banky naokolo majú porozbíjané výklady. Keď však príde bankrot, Grécko zažije oveľa väčšie demonštrácie, hovorí CHARALAMBOS TSARDANIDIS, šéf gréckeho mimovládneho Inštitútu pre medzinárodné ekonomické vzťahy. Optimista nie je.

Ako sa Grékom podarilo vytvoriť taký veľký dlh?
„Nie je to záležitosť posledných rokov. Vlády od začiatkov 80. rokov vytvorili klientelistický systém, v ktorom sa rozširoval verejný sektor. Robili to preto, aby ich volili voliči. To vytváralo deficity a celkový dlh. Nejde pri tom iba o ministrov, ale všetky úrady, učiteľov, telekomunikácie a podobne.“

Majú Gréci priveľa zamestnancov vo verejnom sektore?
„Je ich viac ako milión. V Portugalsku, ktoré je počtom obyvateľov podobná krajina, ich je 600­tisíc. Celkovo verejný sektor tvorí 60 percent HDP. Na niekoľkých ministerstvách vidíte ľudí len sa prechádzať, chodiť nakupovať, nemajú čo robiť. Ďalším problémom, ktorý má tiež pôvod v minulosti, je korupcia. Podľa Transparency International je v Európskej únii na tom rovnako alebo horšie iba Bulharsko a Rumunsko.“

Prečo to tak je?
„Korupcia je tu taká silná práve pre náš klientelistický systém. Dám vám dva príklady. Ak v štátnej nemocnici potrebujete operáciu, doktori od vás žiadajú peniaze. Ľudia teda musia platiť navyše. To isté je na univerzitách. Vyučujúcich tu nevyberú preto, lebo sú kvalifikovaní, ale podľa politického pozadia. Politici neboli ochotní to trestať.“

Nevedeli, kam to povedie?
„Vedeli, neboli však ochotní proti tomu čokoľvek urobiť. Korupcia a klientelizmus boli súčasťou systému. A preto je teraz taký hnev v uliciach, ľudia nadávajú politikom do zlodejov. Grécko nie je len na hrane ekonomickej deštrukcie. Ľudia volajú po nových menej skorumpovaných politikoch. V súčasnom Grécku takí nie sú. Dokonca takýchto ľudí, nemáme ani mimo politiky. Napríklad väčšina zabávačov je tiež skorumpovaná.“

Ľudia hovoria, že balíček úspor ich ochudobní. Najchudobnejší dôchodcovia vraj dostanú iba 500 eur a 300 musia dať na nájom.
„Ľudia v Grécku zarábajú menej ako v niektorých iných krajinách únie. Ceny u nás sú na úrovni Nemecka, kým platy nie. V tomto momente však nemáme žiadnu alternatívu. Ak neprijmeme pomoc a neušetríme, bankrotu sa nevyhneme. Zrejme by sme po ňom nemohli zostať v eurozóne, podhodnotila by sa mena a Gréci by ešte viac ochudobneli. Verejnosť si to napriek demonštráciám viac­me〜nej uvedomuje. Ak by prišlo k bankrotu, viedlo by to k oveľa väčším sociálnym nepokojom.“

Tie opatrenia sa dotknú všetkých. Nebolo by rozumnejšie iba vyhodiť nadbytočnú časť zamestnancov?
„Napríklad v Lotyšsku, Rumunsku či Maďarsku sme videli, že takto prepustili časť zamestnancov. Naša vláda sa rozhodla inak, bála sa nepokojov.“

Gréci hovoria, že nie je práca. Napríklad krajina takmer nemá priemysel, neláka zahraničné investície. Prečo?
„Znova sme pri verejnom sektore. Hlavná príčina je byrokracia. Na založenie firmy treba sto dní čakať a vyplniť veľa papierov. Pritom odbory či komunisti podnikateľov nevítajú. A ešte musíte platiť peniaze navyše na korupciu.“

Podarí sa prekonať krízu?
"Čakajú nás veľmi ťažké mesiace. Závisí od mnohých faktorov: napríklad či daňové úrady budú ochotné a schopné vybrať peniaze. Podľa mnohých je verejná sféra v takom chaose, že sa nepodarí zaviesť opatrenia. Nie som veľmi veľký optimista."

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 605
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 099
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 948
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 140
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 911
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 111
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 031
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 625
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 312
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 584
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 394
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 943
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tunel Horelica.

Ide o úsek D3 Čadca, Bukov - Oščadnica s tunelom Horelica.


TASR

Do dražby ide vybavenie kozej farmy B+B aj rodinný dom jej majiteľov.


Ilustračné foto.

V hlavnom meste sa chystá viacero projektov s hromadným parkovaním.


Prezident ÚMS Richard Rybníček.

Vláda schválila investičný zámer prioritných životných situácií.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 031
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 625
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 312
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 584
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 394
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 943
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu