SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 7. mája (SITA) -Podľa predbežných úradov Národného úradu práce (NÚP) bolo v apríli 523 745 nezamestnaných, schopných nastúpiť do práce. Miera všetkých registrovaných nezamestnaných predstavovala 19,36 %. Agentúru SITA o tom informovala tlačová

BRATISLAVA 7. mája (SITA) -

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Podľa predbežných úradov Národného úradu práce (NÚP) bolo v apríli 523 745 nezamestnaných, schopných nastúpiť do práce. Miera všetkých registrovaných nezamestnaných predstavovala 19,36 %. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka NÚP Lýdia Výborná.

BRATISLAVA - Slovensko dosiahlo najvyššie priemerné ratingové hodnotenie spomedzi krajín Višegrádskej štvorky za prvé tri mesiace tohto roku vo výške 63,9 bodu v rámci prieskumu Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení (HESO). Pre SR to znamená zlepšenie o štyri body oproti poslednému kvartálu vlaňajška. Priemerný rating prvého štvrťroka 2002 Českej republiky bol na úrovni 56,5 bodu, Poľska 36,9 bodu a v prípade Maďarska dosiahlo hodnotenie záporných 16,9. Agentúru SITA o tom informoval Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

BRATISLAVA - Minuloročný deficit bežného hospodárenia štátu vo výške 36,322 mld. Sk by sa mal uhradiť z príjmov z predaja Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), čím by sa malo spomaliť zvyšovanie štátneho dlhu SR. Zvyšnú časť účtovného schodku štátneho rozpočtu (ŠR) v objeme 8,048 mld. Sk, vyplývajúcu z nákladov na reštrukturalizáciu bankového sektora, predpokladá rezort financií kryť z výnosov z emisie reštrukturalizačných dlhopisov. Informoval o tom v pondelok minister financií František Hajnovič, ktorý návrh štátneho záverečného účtu SR za rok 2001 predloží na rokovanie vlády.

BRATISLAVA - Návrh zákona o sociálnom poistení odporučil v pondelok poslancom Národnej rady SR schváliť Výbor NR SR pre sociálne veci a bývanie. Členovia výboru zároveň požadujú schváliť ustanovenie, ktoré upraví použitie výnosu z predaja 25 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) výlučne na vybudovanie kapitalizačného piliera v rámci pripravovanej dôchodkovej reformy.

BRATISLAVA - Slovenská poisťovňa, a.s. (SP) a Allianz, a.s. tento týždeň požiadajú Úrad pre finančný trh (ÚFT) o predchádzajúci súhlas na zlúčenie oboch poisťovní. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva financií SR. V súčasnosti Allianz očakáva rozhodnutie Protimonopolného úradu SR o schválení koncentrácie na poistnom trhu, ako aj rozhodnutie ÚFT o udelení predchádzajúceho súhlasu na nadobudnutie akcií SP.

BRATISLAVA - Skutočnosť, že spoločnosť E.ON vlastní podiel v HVB Group, nemala absolútne žiadny vplyv na prácu privatizačného poradcu vlády pre predaj podielu v Západoslovenskej energetike, a.s. (ZSE). Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ poradenskej a investičnej spoločnosti CA IB Securities, o.c.p., a.s. Ivan Gránsky. CA IB je súčasťou skupiny HVB a práve ponuka firmy E.ON bola v prípade tendra na ZSE odporučená privatizačnou komisiou ako najlepšia. Podľa internetovej stránky HVB Group má E.ON 6,54-percentný podiel na základnom imaní bankovej skupiny HVB.


PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Americká oceliarska spoločnosť U.S. Steel, ktorá škrtá výdavky v USA, plánuje veľkú expanziu v strednej a vo východnej Európe (SVE), pričom chce stavať na svojej úspešnej investícii 500 mil. USD na Slovensku. Prezident spoločnosti U.S. Steel Košice, s.r.o. (USSK), John Goodish uviedol, že je čas na rozšírenie aktivít, keďže stratégiou firmy je expandovať na trhoch s výhľadom rastu z dlhodobého hľadiska. Uviedol to v pondelok britský denník Financial Times.

BRATISLAVA - Slovnaft, a.s., Bratislava vykázal za minulý rok podľa auditovaných a nekonsolidovaných výsledkov zisk 4,356 mld. Sk. Pri výrobe v objeme 63 mld. Sk a tržbách za predaj vlastných výrobkov a služieb vo výške 61,361 mld. Sk predstavoval prevádzkový zisk spoločnosti 6,466 mld. Sk. Z finančných operácií evidoval Slovnaft stratu 1,304 mld. Sk. Vyplýva to zo zverejnených výsledkov spoločnosti podľa slovenských účtovných štandardov.

BRATISLAVA - Reštitučný investičný fond (RIF) v uplynulých dňoch predal podiely emisií v piatich akciových spoločnostiach, ktoré sa dostali do konkurzu. Ako agentúru SITA informoval generálny riaditeľ fondu Erik Osuský, cena ponúkaných akcií bola pôvodne 10 Sk za akciu. "Táto suma postupne klesla na 20 halierov za akciu, čo je cena, za ktorú fond predal akcie všetkých spoločností," povedal Osuský. Všetky predané akcie podnikov Strojmonta, a.s., Agrospol Polomka, a.s., Semenár Spišské Vlachy a.s., Finiš, a.s. a Agrospol, a.s. Kráľovský Chlmec získala spoločnosť AT KONZULT, o.c.p., a.s.

BRATISLAVA - Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. (DPMP) plánuje ukončiť tohtoročné hospodárenie so stratou 9,5 mil. Sk, pričom predpokladé náklady by mali dosiahnuť 215 mil. Sk a výnosy 205,5 mil. Sk. Najvýznamnejšou investičnou akciou bude v tomto roku nákup štyroch kusov kĺbových autobusov v celkovej hodnote 28 mil. Sk. Spoločnosť tiež investuje 13,5 mil. Sk do rekonštrukcie trolejbusovej dráhy na Solivarskej ulici a 1,5 mil. Sk do nového systému predaja predplatných cestovných lístkov. Agentúru SITA o tom informovala ekonomická námestníčka spoločnosti Jana Vrbovská.

BRATISLAVA - Slovenská poisťovňa, a.s. (SP) dosiahla v minulom roku zisk v objeme 574 mil. Sk. V medziročnom porovnaní tak niekoľkonásobne zlepšila svoje hospodárenie, keďže roku 2000 dosiahla zisk na úrovni 103 mil. Sk. Informovala o tom hovorkyňa SP Lucia Bombošová.

BRATISLAVA - Papierenská spoločnosť Kappa Štúrovo, a.s. dosiahla za prvý štvrťrok tohto roka zisk pred zdanením vo výške 64,15 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, kedy zisk spoločnosti predstavoval 192,6 mil. Sk to predstavuje pokles o takmer 130 mil. Sk. Za prvý kvartál dosiahli tržby spoločnosti za vlastné výrobky a služby 749,32 mil. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 13 %. Agentúru SITA o tom informoval hovorca spoločnosti Robert Kiss.


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

STUTTGART - Zamestnanci strojárskych podnikov začali v pondelok prvý veľký štrajk za posledných sedem rokov. Nepokoje môžu mať negatívny vplyv na krehkú obnovu najväčšej európskej ekonomiky, ako aj na znovuzvolenie nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v blížiacich sa voľbách. Na štrajku sa zúčastňuje 50 tis. zamestnancov 20 strojárskych podnikov v juhozápadnej spolkovej krajine Bádensko Württembersko. Protestom sa nevyhli ani významné spoločnosti ako DaimlerChrysler AG, Porsche AG a Audi.

LISABON - Portugalská vláda odsúhlasila v nedeľu reštriktívny štátny rozpočet pre tento rok. Rozpočtový deficit by sa mal vďaka zvýšeniu daňovej záťaže a zníženiu výdavkov dostať pod limit stanovený Európskou menovou úniou. Podľa portugalskej ministerky financií Manuely Ferreiry Leitovej klesne deficit do šiestich mesiacov o 2,125 mld. eur. Nový rozpočet stavia najmä na zvýšení dane z pridanej hodnoty (DPH) o 2 % na 19 %. Schodok verejných financií dosiahne 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Limit pre eurozónu je na úrovni 3 %.

PARÍŽ - Francúzsky priemysel očakáva ďalší rast dopytu v tomto štvrťroku po tom, ako sa dopyt zvýšil aj v prvých troch mesiacoch tohto roku. V pondelok o tom informoval francúzsky Národný štatistický úrad (INSEE). V pravidelnom štvrťročnom prieskume zisťuje INSEE stav obchodného prostredia, ako aj výhľady spoločností na jeho ďalší vývoj. Podľa správy podniky zaznamenali po poklese dopytu koncom roka 2001 v prvom štvrťroku jeho rast.

BRATISLAVA - Nemecká skupina Henkel zaznamenala v prvom kvartáli tohto roka 3,9-percentný nárast obratu na 2,4 mld. eur. Zisk pred zdanením a úrokmi (EBIT) sa v porovnaní s prvým kvartálom predchádzajúceho roka zvýšil o 3,1 % na 162 mil. eur. V sledovanom období dosiahla skupina Henkel čistý zisk vo výške 93 mil. eur pri medziročnom poklese o 17 %. Hospodárske výsledky spoločnosti boli ovplyvnené mimoriadnymi odpismi vo výške 12 mil. eur. Bez zarátania tohto jednorazového efektu poklesol čistý zisk spoločnosti v medziročnom porovnaní o 6,3 %, čo bolo v rámci očakávaní vedenia spoločnosti.

VARŠAVA - Poľský mobilný operátor Polkomtel v prvom štvrťroku viac ako zdvojnásobil čistý zisk na 188,4 mil. PLN. Domáci trh mobilných telefónov pokračoval v silnom raste aj napriek spomaleniu poľskej ekonomiky. Tržby druhého najväčšieho mobilného operátora vo východnej Európe sa v prvom kvartáli zvýšili o 18 % na 1,124 mld. PLN. Výsledky ovplyvnil rast klientskej základne a tržieb za služby z prenosu dát.

pe
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 985
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 652
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 435
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 545
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 817
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 720
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 613
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 373
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 182
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ceny ropy výrazne klesli

Výraznejší pokles zaznamenala cena americkej ľahkej ropy.

Ilustračná fotografia.
Donáškové služby vozia obedy k zákazníkom.

Grécka vláda získala predajom dlhopisov dve miliardy eur

Krajina posilnila svoje finančné rezervy v období koronakrízy.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Fed: Zotavovanie ekonomiky USA je nerovnomerné

Fed je pripravený podporovať ekonomiku tak dlho, ako to bude potrebné.