SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:16

Gréci štrajkujú, Slováci im požičiavať veľmi nechcú

SDKÚ vyzýva premiéra, aby neprijímal záväzky voči Grécku, kým nebudú prerokované v parlamente. Strana Únia chce vyhlásiť referendum.

Desiatky členov gréckych komunistických odborov PAME sa zhromaždili pri Akropole v Aténach, aby protestovali proti tvrdému vládnemu programu sporenia.Desiatky členov gréckych komunistických odborov PAME sa zhromaždili pri Akropole v Aténach, aby protestovali proti tvrdému vládnemu programu sporenia. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Opozičná SDKÚ vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby neprijímal záväzky voči Grécku, kým nebudú prerokované Národnou radou (NR) SR.

"Vyzývame premiéra, aby neprijímal žiadne záväzky. Parlament si vyhradzuje právo prerokovať a schváliť stanovisko SR k návrhu na finančnú pomoc Grécku. Vyplýva to z ústavného zákona, za ktorý hlasoval aj sám predseda vlády," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave volebná líderka najsilnejšej opozičnej strany Iveta Radičová.

"Záchrana nezodpovedného postupu vlád, záchrana zlyhania inštitúcií Európskej únie (EÚ), situácie žitia nad pomery a neúmerného zadlžovania sa je popretím celej cesty Slovenskej republiky," zdôraznila. V prípade dlhovej krízy Grécka podľa nej zlyhali kontrolné mechanizmy a inštitúcie EÚ.

Podpredseda strany Ivan Mikloš si myslí, že premiér už mal zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. "Neurobil to, preto to robí SDKÚ," vysvetlil. Zdôraznil pritom, že aj samotné Slovensko už dlhšie kráča gréckou cestou. Podobnosti vidí v tom, že tak ako Grécko, ani Slovensko nevyužilo dobré časy na znižovanie deficitu, čo potvrdzuje aj Európska komisia (EK).

Za ďalší spoločný znak považuje aj to, že premiér síce kritizuje 13. a 14. dôchodok v Grécku, ale občanom SR sľubuje niečo podobné. "Je absurdné, ak Robert Fico tvrdí, že Grécko musí zrušiť 13. a 14. dôchodok, pričom na predvolebných bilbordoch ho spolu s ministerskou práce Vierou Tomanovou sľubuje," podčiarkol.

Tvrdí, že rovnako ako Gréci, aj Ficov kabinet klame o svojej finančnej situácii. "Je alarmujúce, ak za prvé štyri mesiace tohto roka narástol deficit štátneho rozpočtu v SR štyrikrát rýchlejšie ako v krízovom roku 2009," dodal.

Pôžička môže zvýšiť slovenský dlh

Prípadná pôžička Grécku by mohla zvýšiť verejný dlh Slovenska o 1,7 až 2,4 % hrubého domáceho produktu. Uviedol to pre agentúru SITA analytik VÚB banky Martin Lenko. "Pomer dlhu k hrubému domácemu produktu by sa tak v rokoch 2010 až 2012 pohyboval na úrovni 42,5 % až 44,6 % hrubého domáceho produktu," konštatoval Lenko.

Verejný dlh by nám zvýšil v prípade, ak by si štát na ňu požičal na finančných trhoch, čo je asi najpravdepodobnejšia alternatíva. Do deficitu verejných financií by sa takáto pôžička započítavala až v prípade, ak by ju Grécko nebolo schopné splácať.

Dodatočné zadlženie Slovenska kvôli pôžičke Grécku môže tlačiť na úroky pri správe slovenského štátneho dlhu. "Na druhej strane, slovenské úroky by sa pravdepodobne zvýšili ešte viac, ak by Európa Grékom nepomohla. Aj keď sa dôvera investorov v pomoc eurozóny oslabila, ak by sa na ňu nespoliehali aspoň čiastočne, pýtali by za zvýšené riziko nesplácania vyššie úroky," konštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Fico: Odmietam ich politiku

Premiér Fico na pondelkovej tlačovej konferencii ostro kritizoval opozičnú SDKÚ, ktorá nesúhlasí s poskytnutím pôžičky Grécku a na túto tému chce už v blízkom čase iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Podľa neho sa usiluje len o vytĺkanie politického kapitálu pred voľbami.

"Už ma to prestáva baviť. Chcú aby padlo euro, aby sa vklady ľudí v slovenských bankách znehodnotili, aby ľudia prišli o peniaze a potom to pripísať tejto vláde? Poznáme tú politiku, čím horšie, tým lepšie. Odmietam túto politiku, ktorú dnes SDKÚ hrá voči SR," vyhlásil líder najsilnejšej vládnej strany.

Treba vyhlásiť referendum

Občania Slovenska by o pomoci Grécku mali rozhodnúť v referende. Plebiscit o tejto otázke bude iniciovať Únia – Strana pre Slovensko. Chce sa pýtať, či Slovensko má alebo nemá poskytnúť Grécku finančnú pomoc. Petičné hárky bude distribuovať už v najbližších dňoch po celom Slovensku.

Politický subjekt, ktorý vznikol zlúčením stredopravých strán Slobodné fórum, Občianski kandidáti a Liga pripravuje odborné argumenty pre celospoločenskú diskusiu o poskytnutí alebo neposkytnutí finančnej pomoci Grécku, s ktorými by mali byť občania SR oboznámení.

Na vypísanie referenda treba 350 tisíc podpisov občanov, aby bolo platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.

Fico: Gréci sa musia snažiť

Podľa Fica jeho kabinet nepodpíše Grécku žiadny bianko šek. Akékoľvek rozhodnutie o pôžičke musí byť podľa neho podmienené reálnym rozhodnutím tejto krajiny o obmedzení sociálnych výhod, na ktoré nemá a príde pravdepodobne až po júnových parlamentných voľbách v SR.

Gréci cez víkend schválili nový úsporný program, vďaka čomu majú dostať od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) v najbližších troch rokoch záchranné úvery v celkovom objeme 110 miliárd eur. Na aktivácii balíka sa v nedeľu 2. mája dohodli ministri financií eurozóny, definitívne o ňom majú rozhodnúť najvyšší predstavitelia jej členských štátov na mimoriadnom summite tento týždeň v piatok.

Brusel na Ficove slová nechce reagovať

Európska komisia (EK) verí v legitimitu rozhodnutia ministrov financií eurozóny o pripravenosti poskytnúť Grécku finančnú pomoc a nebude komentovať pondelkové výroky slovenského premiéra Roberta Fica. Uviedol to dnes hovorca komisára pre finančné a ekonomické záležitosti Amadeu Altafaj.

"Už existuje dohoda euroskupiny a budeme pripravení poskytnúť pomoc už v máji. Nechceme obísť národné parlamenty, každá krajina má iný časový plán a svoje procedúry na prijatie tohto rozhodnutia doma, niektoré idú až za polovicu mája, kedy sa má prvá časť úverového balíka z eurozóny poskytnúť. Na aktivácii programu už nastala zhoda, v nedeľu sa na ňom dohodli ministri financií euroskupiny, ktorí sú predstaviteľmi národných vlád. Vyjadrenia slovenského premiéra nebudeme komentovať," povedal Altafaj.

Dolná komora francúzskeho parlamentu už schválila francúzsky podiel na záchrannom balíku pre Grécko a očakáva sa, že v piatok 7. mája prejde hladko aj cez hornú komoru, Senát. Paríž tak v rámci finančnej pomoci od členov eurozóny požičia Aténam za tri roky 16,8 miliardy eur.

Vo väčšine krajín eurozóny však ešte návrh na úver pre Grécko neprišiel celou schvaľovacou procedúrou. Atény však musia do 19. mája uhradiť splátky z dlhopisov vo výške 8,5 miliardy eur.

Nemenovaný predstaviteľ komisie povedal, že aj keď žiadna krajina eurozóny nemôže byť prinútená požičať Grécku, na druhej strane, nemôže ani zablokovať finančnú pomoc od tých, ktorí sa rozhodnú ju Aténam poskytnúť.

Nemci chcú spojiť hlasovanie o pomoci s vyslovením dôvery vláde

BERLÍN. Hlavná opozičná strana v Nemecku dnes vyzvala kancelárku Angelu Merkelovú, aby vyhlásila hlasovanie o finančnej pomoci Grécku zároveň za hlasovanie o vyslovení dôvery svojmu kabinetu.

Výzva sociálnych demokratov (SPD) tak ešte vystupňovala napätú situáciu okolo balíčka záchranných úverov, ktoré zadlženému Grécku sľúbili ostatní členovia eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF). Väčšina nemeckej verejnosti je totiž proti tomu, aby vláda posielala Aténam peniaze.

Podľa nemeckej ústavy schvaľovanie každého návrhu v parlamente môže byť dodatočne vyhlásené za hlasovanie o vyslovení dôvery vláde. To znamená, že mu musí vysloviť podporu absolútna väčšina poslancov, teda polovica všetkých poslancov parlamentu bez ohľadu na počet prítomných v sále plus jeden navyše. V prípade Nemecka to je 312 poslancov. Ak si návrh nezíska takúto podporu, vláda padne.

Thomas Oppermann, zástupca sociálnych demokratov tvrdí, že skúšobné piatkové (30.4.) hlasovanie poslancov vládnej koalície odhalilo 25 "váhavcov", ktorí môžu buď zamietnuť pomoc Grécku, alebo sa zdržať hlasovania. Opozícia pritom v prípade, že parlament rozhoduje o vyslovení dôvery, hlasuje proti kabinetu.

Sociálni demokrati sa ale zatiaľ ešte nedohodli, ako budú postupovať, ak nebude návrh na schválenie úveru pre Grécko spojený s vyslovením dôvery vláde.

Dodal, že ich podpora pre finančný balík závisí od toho, či im vláda kancelárky Merkelovej poskytne "jasný a dôveryhodný sľub" o regulácii finančných trhov a prevencii špekulatívnych operácií v budúcnosti. Obvinil zároveň Merkelovú, že bola celé mesiace po vypuknutí krízy "pasívna".

Nemeckí bankári sľúbili pomoc Grécku

Nemecký finančný sektor chce hmatateľne prispieť k podpore zadlženého Grécka, povedal v utorok po rokovaní s poprednými bankármi minister financií Wolfgang Schäuble. Minister uviedol, že sektor sa zaviazal držať grécke dlhopisy a zároveň bude kupovať dlhopisy, ktoré bude emitovať nemecká štátna banka KfW v rámci podpory Grécka.

Šéf Deutsche Bank Josef Ackermann povedal, že je dôležité "uhasiť oheň" v Grécku a sľúbil krajine pomoc. Úverové linky voči gréckym bankám a gréckej vláde zostanú otvorené, dodal Ackermann.

TASR, SITA
Moody's: Pomoc ešte nemusí odvrátiť bankrot

TAŠKENT. Záchranné úvery pre Grécko od Medzinárodného menového fondu (MMF) a členov eurozóny ešte neznamenajú koniec fiškálnej krízy v Aténach. Rozhodujúce totiž je, či Grécko dokáže urobiť nápravu a splniť všetky podmienky, teda zaviesť úsporný program, aby znížilo svoj schodok verejných financií tak, ako sa zaviazalo.

"Nemôžete povedať, že je to naozaj koniec, pretože riešenie je pre Grécko veľmi tvrdé," uviedol Tomy Byrne z Moody's Investors Service v rozhovore pre agentúru Reuters.

Kľúčovými bodmi, ktoré budú podľa neho agentúry pozorne sledovať, je, či si Grécko skutočne dokáže urobiť poriadok vo financiách.

Ratingová agentúra Moody's 22. apríla znížila rating dlhodobých záväzkov Grécka z pôvodnej úrovne A2 na A3. Zároveň stanovila krajine negatívny výhľad, čo znamená, že zanedlho môže nasledovať ďalšie zníženie ratingu. Moody's uviedla, že všetko bude závisieť od schopnosti gréckej vlády upokojiť trhy. Ak sa jej to nepodarí, agentúra opäť zníži hodnotenie záväzkov krajiny.

Standard & Poor's (S&P) minulý týždeň znížila úverové hodnotenie Grécka, a to o tri stupne na BB+, čo je prvý stupeň špekulatívneho pásma. Zároveň štátu stanovila negatívny výhľad, čo znamená, že agentúra môže zanedlho rating opätovne znížiť.

A ratingová agentúra Fitch aktuálne hodnotí záväzky Grécka na úrovni BBB-, čo je najnižší investičný stupeň. Výhľad ratingu je negatívny, čo signalizuje viac než 50-% pravdepodobnosť jeho zníženia.

TASR
Balíček pre Grécko nepokryje všetky finančné potreby Atén

BERLÍN. Grécko musí získať financie na kapitálových trhoch, aby uspokojilo časť svojich potrieb, ktoré nepokryje medzinárodná núdzová pomoc, uviedli v utorok nemeckí vládni predstavitelia.

Minister hospodárstva Rainer Brüderle povedal, že balíček pomoci pre Grécko nie je zameraný na to, aby pokryl všetky finančné potreby Grécka počas nasledujúcich troch rokov.

Nemecký denník Bild v utorok na svojej internetovej stránke citoval námestníka ministra financií Steffena Kampetera, ktorý v rozpočtovom výbore parlamentu uviedol, že Atény budú do roku 2012 potrebovať 150 mld. eur. Balíček pomoci pre Grécko je v sume 110 mld. eur.

Grécko preto podľa neho plánuje na kapitálovom trhu získať 40 mld. eur. Vládny zdroj pre agentúru Reuters tiež povedal, že záchranný balíček ráta s tým, že Grécko sa po 18 mesiacoch postupne vráti na kapitálové trhy.

SITA
Komunisti obsadili Akropolu, vyzývajú na povstanie

ATÉNY. Grécki demonštranti v utorok obsadili jednu z najznámejších pamiatok v krajine - starovekú Akropolu - a rozprestreli tam viaceré nadrozmerné transparenty. Protestovali tak proti najnovším plánom vlády o zoškrtanie verejných výdavkov v snahe zvrátiť finančnú a ekonomickú krízu v krajine.

Asi stovka prívržencov Komunistickej strany Grécka obsadila brány Akropoly v utorok ráno krátko po svitaní a zavesili na ne transparenty v gréčtine a angličtine. Na jednom z nich bol nápis Ľud Európy - povstaň! Polícia proti účastníkom akcie nezasiahla. "Toto je správa európskemu ľudu," vyhlásil zástupca komunistov Panagiótis Papageorgópoulos. "Ľudia majú všade rovnaké problémy. Organizovaním protestov môžeme vziať osud do vlastných rúk tak, aby naše životy neriadila EÚ ani MMF," dodal politik.

Pracovníci verejného sektora medzitým v utorok odštartovali 48-hodinový celonárodný štrajk v reakcii na schválenie balíka úsporných opatrení. Zatvorené budú ministerstvá, vládne úrady, školy a čiastočne aj nemocnice. Na poludnie sa pred parlamentom v Aténach uskutočnilo protestné zhromaždenie.

Gréci protestujú proti úspornému balíku, v rámci ktorého Grécko na tri roky zmrazí platy vo verejnom sektore, škrtne trinásty a štrnásty plat, zníži sociálne dávky, zruší mimoriadne sezónne dávky pre dôchodcov a zvýši priemerný vek odchodu do dôchodku z terajších 53 na 67 rokov.

Členovia eurozóny schválili finančnú pomoc Grécku po tom, ako Atény v nedeľu prijali podmienky dohody, ktorá krajine otvára dvere k finančným prostriedkom od EÚ a MMF. Predpokladom jej získania však bolo schválenie balíka úsporných opatrení, ktorého cieľom je výrazne znížiť deficit štátneho rozpočtu v priebehu najbližších troch rokov.

TASR, SITA
Euro sa ocitlo na ročnom minime voči doláru

LONDÝN. Euro sa v utorok ocitlo na ročnom minime voči americkému doláru, kam sa prepadlo minulý týždeň pre obavy, že problémy s vysokými verejnými dlhmi sa z Grécka prenesú na ďalšie ohrozené krajiny eurozóny.

Vývoj kurzu eura voči doláru za posledný rok

O 11:05 GMT sa euro obchodovalo na úrovni 1,3126 USD/EUR so stratou 0,5 %, keď sa predtým ocitlo na ročnom dne 1,3112 USD/EUR, ktoré zaznamenalo minulý týždeň v stredu. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu svetových mien, posilnil na 82,781 bodu, čo bolo najviac od polovice mája 2009.

Voči jenu si americký dolár pripísal 0,1 % na 94,63 JPY/USD, keď sa počas obchodovania vyšplhal na 94,98 JPY/USD, teda najviac od 24. augusta.

SITA
Pozíciu Slovenska ku Grécku prerokuje rozšírená tripartita

BRATISLAVA. O pozícii Slovenska k zadlženému Grécku bude premiér Robert Fico (Smer-SD) rokovať v piatok so zástupcami zamestnávateľov či zamestnancov. Na schôdzke pred európskym summitom sa zúčastnia aj zástupcovia bánk, samosprávy či centrálnej banky. ČTK o tom dnes informoval riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Braňo Ondruš. Finančná pomoc Grécku rozdelila slovenských politikov.

Fico podľa Ondruša na schôdzke rozšírenej tripartity prednesie návrh, aby kabinet neprijímal vo vzťahu ku Grécku žiadne rozhodnutia skôr, ako tamojší parlament neschváli úsporné opatrenia. Podľa Ficovho skoršieho vyjadrenia by sa tak mohlo stať až po júnových slovenských parlamentných voľbách.

Mimoriadne rokovanie predsedu vlády so sociálnymi partnermi, predstaviteľmi bankového sektora a guvernérom NBS je podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša iba "neuveriteľné obchádzanie Národnej rady SR".

ČTK, TASR
Grécko vytvorí fond na pomoc domácim bankám

BRUSEL. Grécko vytvorí fond na ochranu domácich bánk. Bude disponovať celkovo 15 miliardami eur, čo je o 50 % viac, než sa pôvodne predpokladalo. Prostriedky pôjdu do fondu zo záchranných úverov, ktoré poskytnú krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF), uvádza sa v dokumente Európskej únie, ktorý má k dispozícii agentúra Bloomberg.

Úlohou fondu bude "zachovať stabilitu gréckeho bankového systému poskytnutím kmeňového kapitálu v prípade výrazného poklesu kapitálového vankúša," píše sa v memorande o porozumení medzi Gréckom a eurozónou, ktoré dnes zverejnilo grécke ministerstvo financií.

Atény ohlásili vytvorenie takzvaného fondu pre finančnú stabilitu 2. mája po tom, ako sa dohodli s eurozónou a MMF na záchrannom programe v celkovej hodnote 110 miliárd eur. Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn vtedy povedal, že fond bude disponovať 10 miliardami eur. Fond bude kupovať prioritné akcie finančných ústavov premeniteľné na kmeňové akcie.

Grécke banky budú zrejme čeliť nárastu objemu zlých úverov, keďže pokles ekonomiky sa po realizácii bezprecedentných úsporných opatrení nezastaví, myslí si tajomník riaditeľa MMF pre Európu Poul Thomsen. Grécko prisľúbilo, že v najbližších troch rokoch zrealizuje rozpočtové škrty v hodnote 30 miliárd eur. Predpokladá sa, že ekonomika krajiny v tomto roku klesne o 4 % a na budúci o 2,6 %.

TASR
Ako SMER-SD plní sľub snažiť sa o zhodu koalície a opozície

Čo sľúbili: Koho sa pýtala vládna koalícia keď prijímali tie šialené zákony v zdravotníctve, že či s tým súhlasíme alebo nesúhlasíme? (...) Musí prísť širšia politická dohoda medzi novou vládnou koalíciou a opozíciou, ktorá v danej situácii vznikne.

Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Dosahovanie konsenzu pri schvaľovaní legislatívy znižuje riziko jej zvrátenia po zmene vlády a podporuje tak právnu stabilitu. Snaha o konsenzus za každú cenu však môže vláde zabrániť presadiť zásadné zmeny.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Žiadne veľké legislatívne zmeny neboli schválené na základe konsenzu koalície a opozície (novela Zákonníka práce, zmena dôchodkovej reformy, zákaz zisku zdravotných poisťovní, vyvlastňovanie pozemkov, tlačový zákon, atď.). Parlament zatiaľ schválil len jediný návrh opozičných poslancov a to novelu školského zákona Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Desať najkrajších pláží na Korfu
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 9. Stiahnite si stovky e-kníh
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Stiahnite si stovky e-kníh 6 220
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 840
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 450
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 5 096
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 247
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 4 007
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 786
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 472
 9. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot 3 352
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 3 152
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Búrkou a tornádom zničený dom v Moravskej Novej Vsi.

Ako sa zmení Slovensko?


26. feb
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 8 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


4 h

Neprehliadnite tiež

Niektorí výrobcovia sa rozhodli využiť záujem kupujúcich a poskytujú na tepelné čerpadlá zľavy vo výške dotácie.

Rastúci záujem podporujú zľavami.


16. jún

Na Slovensku sa objavili pokusy telefonicky získať citlivé bankové informácie.


TASR 35m
Minister dopravy Andrej Doležal.

Morálne ani etické kritéria nie sú podľa Doležala kritériami verejného obstarávania.


TASR 2 h

Fed zruší po úspešných testoch limity pri dividendách.


TASR 2 h