Prehľad situácie okolo mzdových dohôd v krajinách eurozóny

Frankfurt nad Mohanom 6. mája (TASR) - Zamestnanci nemeckého strojárskeho sektora dnes začali prvý veľký štrajk od roka 1995, aby podporili požiadavku ...

Frankfurt nad Mohanom 6. mája (TASR) - Zamestnanci nemeckého strojárskeho sektora dnes začali prvý veľký štrajk od roka 1995, aby podporili požiadavku odborovej organizácie IG Metall na zvýšenie miezd o 6,5%. Viac než 50 000 členov odborov v spolkovom štáte Bádensko-Württembersko dnes prerušia prácu, čím otvoria týždennú sériu jednodňových štrajkov.

Výsledky rokovaní IG Metall, ktorý má 2,8 milióna členov a konfederácie zamestnávateľov Gesamtmetal pozorne sledujú odbory a zamestnávatelia vo zvyšku eurozóny. Agentúra Reuters zostavila nasledujúce informácie o kolektívnych mzdových zmluvách a stave rokovaní v ostatných krajinách eurozóny.

FRANCÚZSKO

Francúzsko nemá národný systém kolektívnych rokovaní a mzdové dohody v posledných rokoch pohltil výpočet miezd na základe 35-hodinového pracovného týždňa.

Mzdové dohody v štátnom sektore sa v tomto roku držali na uzde, hoci odbory pre prezidentskými voľbami vyvíjali určitý nátlak. Zamestnávatelia v apríli ponúkli colnej správe zvýšenie platov o 2,0 až 3,5%. V súkromnom sektore súhlasili zamestnanci rafinérií Shell France so zvýšením miezd o 3,2%.

TALIANSKO

V Taliansku na tento rok nie sú naplánované žiadne dôležité rokovania, keďže pozornosť sa sústreďuje na návrhy vlády na reformu trhu práce, voči ktorej protestujú odbory. Odbory vo februári dosiahli zvýšenie miezd o 5,6% počas nasledujúcich dvoch rokov pre približne 3,5 milióna zamestnancov štátneho sektora. Pôvodná požiadavka bola šesť percent.

Predĺženie kolektívnych zmlúv v niekoľkých sektoroch, napríklad, chemickom a kovospracujúcom, v marci zvýšili ročnú mieru inflácie miezd na 3,2%, teda na najvyššiu úroveň od roka 1997.

ŠPANIELSKO

Priemerný rast platov v Španielsku v roku 2001, krytý kolektívnymi zmluvami, dosiahol 3,6%, pričom stavebný sektor získa 4,1%, poľnohospodárstvo 4,0% a služby 3,3%. Zamestnanci štátneho sektora nedosiahli dohodu, keďže vládna ponuka 2,5% nesplnila požiadavku 3,0%.

Osem miliónov pracujúcich, čiže zhruba polovica španielskej pracovnej sily, má kolektívnu zmluvu buď so spoločnosťou alebo so sektorom. Z tohto počtu 74% obsahuje ustanovenia o revízii, ktoré automaticky upravujú mzdy nahor, ak inflácia prekoná oficiálnu prognózu na daný rok.

PORTUGALSKO

V Portugalsku sa v súčasnosti nekonajú žiadne rokovania, keďže vláda a odbory sa obyčajne stretávajú v októbri. Kľúčové zvýšenie miezd štátneho sektora na tento rok je stanovené na 2,75%, hoci nová vláda sľúbila, že upraví dohodu pre verejnú službu, ktorú považuje za prehnanú.

Odbory odmietli minuloročnú dohodu po niekoľkých rokoch zvyšovania miezd, založenom na priveľmi ambicióznych prognózach inflácie a očakáva sa, že čoskoro oznámia alebo vyhlásia štrajk.

Zvyšovanie platov sa obyčajne prideľuje na základe oficiálne prognózy inflácie a pre tento rok by malo dosiahnuť úroveň s predpoveďou 2,5 až 3,0%.

HOLANDSKO

Holandsko má približne 1 200 kolektívnych pracovných a mzdových zmlúv medzi odbormi a zamestnávateľmi, pričom všetky sa líšia podmienkami aj obdobím platnosti. V tomto roku vyprší približne 500 týchto zmlúv a hlavná odborová organizácia FNV vydala jednotnú požiadavku štvorpercentného zvýšenia miezd. Doteraz uzatvorené dohody však obsahujú rast platov o 3,0 až 3,5%, hoci väčšina sa týka menších sektorov. Na druhej strane najdôležitejšou a smerodajnou je kolektívna dohoda Philips Electronics, ktorá bola uzatvorená 18. apríla po jednodňovom štrajku 29 000 zamestnancov a obsahuje zvýšenie platov o 3,25%. Odbory pôvodne požadovali 3,5% a vedenie 2,5% plus jednorazovú platbu 0,5%.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v súčasnosti holandskí stavbári, ktorí požadujú zvýšenie miezd o 3,75%, no zamestnávatelia doteraz odmietali otvoriť rokovania, pokiaľ sa nebude diskutovať aj cestovných zľavách pre zamestnancov.

Ekonómovia uvádzajú, že mieru inflácie v Holandsku, ktorá v súčasnosti patrí medzi najvyššie v Európskej únii, zvyšujú práce mzdové požiadavky na napätom trhu práce.

ÍRSKO

Národné mzdové dohody medzi odbormi, zamestnávateľmi a vládou, ktorá obmedzila platy výmenou za zníženie daní, platia už 15 rokov a sú považované za hlavný hnací motor súčasného prudkého hospodárskeho rozvoja Írska.

Celonárodná dohoda "Partnerstvo pre prosperitu a čestnosť" bola podpísaná v apríli 2000 a obsahuje zvýšenie miezd o 18,07% počas 33 mesiacov. Zmluva platí do 30. novembra 2002 a rokovania sa začne na jeseň tohto roka. Írsky kongres odborových organizácií (ICTU) však signalizoval, že odbory zvažujú návrat k rokovaniam pre jednotlivé továrne. Tento krok by však mohol opäť zvýšiť mimoriadne vysokú infláciu, keďže nedostatok pracovnej sily medzičasom prinútil zamestnávateľov zvýšiť mzdy.

Inflácia miezd vlani dosiahla zhruba 10%, no zamestnávatelia uvádzajú, že v tomto roku plánuje len veľmi nízke, zhruba jednociferné zvýšenie platov. Jedna z odborových organizácií Amicus MSF však už cez víkend predložila požiadavku na minimálne zvýšenie miezd o 6,5% ročne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

GRÉCKO

Najväčšia grécka odborová organizácia - Konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE) - sa so zamestnávateľmi dohodla na tohtoročnom zvýšení miezd o 5,4%, ktoré sa v závislosti od inflácie môže navýšiť o ďalšie percento.

GSEE, ktorá zastupuje približne dva milióny členov, uzatvorila dohodu aj o vzostupe miezd o 3,9% v roku 2003. Zároveň sa snaží o skrátenie pracovného týždňa zo súčasných 40 na 39 hodín, kým zamestnávatelia výmenou za to žiadajú nižšie príplatky za nadčas.

Grécka vláda v januári oznámila zvýšenie miezd v rozpätí 2,5 až 3,5% na tento rok pre štátnych zamestnancov a 3,0- až 4,0-% vzostup dôchodkov pre štátny sektor.

Očakáva sa, že menšie odbory budú nasledovať dohodu GSEE.

RAKÚSKO

V Rakúsku, rovnako ako v Nemecku, odbory strojárskeho sektora stanovujú rámec pre ostatné kolektívne zmluvy, ktoré sa zväčša prispôsobujú danému sektoru. Každoročne sa tu uzatvára viac než 400 kolektívnych zmlúv a v prípade strojárskeho sektora a väčšiny ostatných majú platnosť 12 mesiacov, pričom sa predlžujú v septembri.

Dohody pre energetický, stavebný a ďalšie sektory sa pritom zakladajú na oficiálnych prognózach inflácie a rastu produktivity. Významnou výnimkou je letecká spoločnosť Austrian Airlines, ktorá rokuje o mzdách v máji a jej zamestnanci súhlasili so znížením miezd v priemere o šesť percent, aby pomohli firme dostať sa zo straty.

FÍNSKO

Približne 90% fínskych zárobkovo činných ľudí pokrýva centralizovaná dohoda o príjmoch, ktorá bola podpísaná koncom roka 2000 a obsahuje zvýšenie miezd o 3,1% v roku 2001 a o 2,3% v tomto roku. Jej platnosť sa končí 31. decembra 2002.

Fínsky metalurgický a elektronický sektor získali rast miezd minimálne o 2,2% a nová dohoda platí do 31. januára 2003. Lekári, tiež vysoko organizovaní v odboroch, sa vzdali tejto centrálnej dohody a vlani uzatvorili dvojročnú zmluvu so zvýšením miezd o 10,5%.

Medzi odbormi a zamestnávateľmi síce vznikli politické spory o mzdových požiadavkách, no zatiaľ nepadli žiadne konkrétne návrhy.

Európska komisia (EK) vo svojej najnovšej správe uvádza, že vďaka pozitívnemu vývoju platov sa mzdy na hlavu v roku 2001 zvýšili o 4,5% a prispel k nárastu mzdových nákladov približne o päť percent, teda nad priemernou produktivitou. EK zároveň vyjadrila obavy z kolektívnej dohody na rok 2003 kvôli počiatočným problémom v štátnom sektore. Na budúci rok predpovedá vzostup priemerného platu o 3,75%.

BELGICKO

Belgické odbory a zamestnávatelia sa v decembri 2000 dohodli na celonárodnej dohode na roky 2001 a 2002. Mzdy pritom v danom období nesmú stúpnuť o viac než 6,4%, aby sa zabezpečila konkurencieschopnosť krajiny voči susedom, menovite voči Francúzsku, Nemecku a Holandsku. Rast miezd navyše nesmie prekonať priemernú úroveň v týchto troch štátoch.

Rokovania o novej dohode sa majú začať v septembri a zamestnávatelia sa medzičasom sťažovali, že priemerné mzdy stúpli nad stanovenú úroveň.

* 1 sov

* * *

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 1. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Rastie nám pokrivená generácia?
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 8. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 676
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 838
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 315
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 994
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 005
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 364
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 304
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 109
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 054
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 635

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.

KOMENTÁRE

Až teraz si Merkelová začína budovať svoj odkaz

Bude to ona, kto bude ovládať nemeckú aj európsku politiku.

Neprehliadnite tiež

Nečakané zrušenie nájmu hlavnej stanice v Bratislave je správne

Nájomné sa počíta v stovkách tisíc eur, developer bol preto povinný odkryť vlastnícku štruktúru. Neurobil to.

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.

Londýnčania sú proti zrušeniu Uberu, petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí

Uber v Londýne dlhodobo čelí útokom tradičných taxikárov, podľa ktorých nerešpektuje bezpečnostné pravidlá, čím ohrozuje cestujúcich.