AKTUALIZOVANÉ 19:18

Nemci chcú zablokovať pomoc pre Grékov na Ústavnom súde

Nemecký ekonóm chce napadnúť finančnú pomoc na Ústavnom súde. Čo všetko to môže spôsobiť ešte nik nevie odhadnúť.

Nik ešte nevie odhadnúť, ako nemecký Ústavný súd na žalobu zareaguje. Môže napríklad dôjsť k zastaveniu odoslania nemeckého podielu na záchrannom balíku pre Grécko, kým súd bude rozhodovať o tom, či je legálna.(Zdroj: TASR/AFP)

PRAHA. Nemecký ekonóm Joachim Starbatty, ktorý sa chystá napadnúť finančnú pomoc svojej krajiny Grécku na Ústavnom súde, očakáva, že súd jeho žalobu neodmietne, pretože má "neuveriteľne veľkú" podporu verejnosti. Uviedol to v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes.

Ak Ústavný súd žalobu prijme a začne sa ňou zaoberať, nastane úplne nová situácia, pretože to bude prvýkrát, keď bude pred súdom stáť mena.

V tomto článku sa tiež dočítate:

Odvolávajú sa na Lisabonskú zmluvu

Starbatty a jeho kolegovia sa pri príprave žaloby odvolávajú na Lisabonskú zmluvu, článok 125 a dodatok No Bail Out (žiadne vykúpenie dlhu). Podľa tohto dodatku, žiadny štát nemôže ručiť za iný členský štát. A práve tento dodatok vraj dohoda o pomoci Grécku obchádza.

Ako súd zareaguje na jeho žalobu, nevie zatiaľ nikto odhadnúť. Môže napríklad dôjsť k zastaveniu odoslania nemeckého podielu na záchrannom finančnom balíku pre Grécko, kým súd bude rozhodovať o tom, či je legálna. Niektorí právni experti sa však domnievajú, že vzhľadov na naliehavosť celého prípadu môže tiež povoliť, aby sa peniaze poslali hneď, ako to schváli parlament a medzitým sa bude žalobou zaoberať.

História tiež ukázala, že Ústavný súd v nemeckom Karlsruhe dokáže v naliehavých prípadoch rozhodovať veľmi rýchlo.

Nech Grécko vystúpi z eurozóny

Profesor Starbatty z univerzity v Tübingene tvrdí, že jeho žaloba má podporu nielen občanov, ale aj politických strán. To by mohlo vážne skomplikovať život kancelárke Angele Merkelovej.

"Názorové rozdiely (na finančnú pomoc) panujú aj vo vládnej strane CDU/CSU," vyhlásil a pripomenul, že v ostatných týždňoch podpora jeho žaloby zo strany verejnosti výrazne zosilnela.

Nákaza sa šíri ďalej, píše Peter Schutz.

Podľa Starbattyho najlepším riešením gréckych problémov by bolo, keby krajina dobrovoľne vystúpila z eurozóny.

"Keby mali vlastnú menu a mohli by ju devalvovať, získali by späť svoju konkurencieschopnosť. Ak by existovala grécka drachma, jej hodnota by sa musela prepadnúť o 40 %. Potom by stúpol vývoz a klesol dovoz, ale predovšetkým by tým stúpla atraktivita Grécka ako prímorského štátu. Ľudia by už nechodili na dovolenku do Turecka, ale do Grécka a utrácali by tam svoje eurá a Grécko by na tom zarobilo," dodal.

Schäuble: Grécko nemožno vylúčiť

Grécko nie je možné vylúčiť z eurozóny a iná možnosť ako poskytnúť krajine finančnú pomoc nie je, samozrejme v prípade splnenia prísnych podmienok. Povedal to dnes nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Ako dodal, úspešná konsolidácia gréckeho rozpočtu zabráni dominovému efektu gréckej krízy po celej eurozóne, no priznal, že v prípade zlyhania programu bude potrebné počítať s nepredvídateľnými následkami na trhu a aj euro sa dostane do nepriaznivej pozície.

Nemecko požiadá banky o pripojenie sa k pomoci

BERLÍN. Nemecká vláda uvažuje o tom, že požiada banky, aby sa pripojili k projektu na záchranu Grécka. Uviedli to dnes pre tlačovú agentúru DPA zdroje z nemeckej vlády.

Berlín pritom pôvodne odmietal myšlienku, že by sa na pomoci Grécku mali podieľať aj nemecké banky, z ktorých mnohé vo veľkom investovali do nákupu gréckych dlhopisov a patria spolu s francúzskymi medzi banky s najväčšou expozíciou voči Grécku. Vláda však teraz názor zmenila a podľa zdrojov plánuje cez víkend začať s bankami rokovať.

Treba zmraziť platy na tri roky

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes zopakovala pozíciu svojej vlády, že Nemecko poskytne Grécku svoj podiel z celkovej pomoci, ak Atény schvália prísny úsporný program, ktorého súčasťou by malo byť zrušenie 13. a 14. platu vo verejnom sektore, zmrazenie rastu platov v tomto sektore v najbližších troch rokoch a zvýšenie niektorých daní.

"Nemecko pomôže ihneď, akonáhle Grécko schváli stanovené podmienky," povedala Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne. Očakáva sa, že ak grécka vláda schváli podmienky stanovené Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom, v pondelok (3. mája) by mohol nemecký parlament odsúhlasiť poskytnutie pomoci.

TASR
Pomoc Grécku je podľa Palka investíciou do posilnenia eura

NITRA. Finančnú pomoc Grécku treba podľa štátneho tajomníka rezortu financií Františka Palka vnímať ako investíciu do budúcnosti eurozóny. "Nechceme, aby trhy ovládli špekulanti," uviedol Palko počas panelovej diskusie na tému Slovensko v Európe, Európa v kríze v rámci veľtrhu práce Jobexpo 2010.

Podľa neho treba Grécku pomôcť z dôvodu upevnenia spoločnej európskej meny. Po pomoci by malo mať Grécko podľa Palka "novú tvár".

Plán finančnej pomoci pre Grécko, na ktorom sa tento mesiac dohodli Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska únia, počíta so sumou 45 mld. eur. Fond sa má na jeho financovaní podieľať jednou tretinou a zvyšok majú poskytnúť členské štáty eurozóny.

Podľa informácií denníka Financial Times fond uvažuje o zvýšení účasti na programe o ďalších 10 mld. eur, čím by sa jeho príspevok vyšplhal na celkovo 25 mld. eur.

V prípade Grécka išlo aj o neschopnosť úradníkov únie, povedal František Palko v rozhovore pre SME.

Ako uviedol tento týždeň v rozhovore pre český denník Lidové noviny minister financií Ján Počiatek, Slovensko by sa na pomoci Grécku malo podieľať 1,02 % z celkovej sumy, ktorá bude poskytnutá, pričom konkrétne podmienky ešte musia byť špecifikované.

Podľa aktuálnych informácií by to znamenalo pôžičku Grécku v sume zhruba 300 mil. eur. Slovensko má podľa Počiatka nejaké voľné zdroje, ktoré by na tento účel mohlo použiť. Ak by ich nemalo, muselo by si požičať na finančných trhoch.

Proti pomoci sa postavil Milan Urbáni. Spustil petíciu proti pôžičke pre Grécko. Podpisy zbiera aj na Facebooku.

SITA
Európa vraj musí na riešnie dlhovej krízy vynaložiť 600 miliárd eur

PARÍŽ. Európski politici budú musieť vynaložiť na finančnú pomoc krajinám eurozóny až 600 miliárd, ak chcú prekonať fiškálnu krízu šíriacu sa regiónom, tvrdia ekonómovia JPMorgan Chase a Royal Bank of Scotland.

Dlhová kríza Grécka infikovala trhy od Ríma po Madrid a ekonómovia vyzývajú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta a ďalších európskych predstaviteľov, aby urýchlene prišli s bezprecedentnými opatreniami.

Okrem finančnej pomoci sa hovorí o vládnej garancii štátnych dlhopisov, o zrušení pravidiel týkajúcich sa predkladania záruk (kolateralizácia) pri úverových obchodoch ECB, alebo o tom, že ECB opäť začne poskytovať bankám neohraničenú likviditu.

Ako vírus Eboly

Európske dlhopisy a akcie sa počas uplynulého týždňa prepadali, pretože Merkelovej vláda odložila schválenie záchranného balíka pre Grécko a ratingová agentúra Standard & Poor's znížila hodnotenie úverovej bonity Grécka, Portugalska a Španielska.

Šéf Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurría prirovnal terajšiu fiškálnu krízu k vírusu Eboly. Európa vraj bude na riešenie krízy potrebovať balík v približne rovnakej hodnote, akú mal americký program TARP na stabilizáciu finančného sektora, teda 700 miliárd USD (528,50 miliardy eur).

"Zrejme nastal čas uvažovať o politických alternatívach poslednej inštancie na riešenie terajšej dlhovej krízy štátov," uviedol hlavný európsky ekonóm JPMorgan David Mackie. "Eurozóna už asi musí urobiť niečo dramatickejšie, aby zabránila vzniku ďalšej rozsiahlej finančnej krízy, ktorej turbulencie by opäť stiahli región do recesie."

Euro padá, ohrozená je stabilita finančného systému

Americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu (28.4.) hovorili o včasnej pomoci pre Grécko od Medzinárodného menového fondu (MMF) a krajín eurozóny a tom, čo Grécko musí urobiť.

Riziková prirážka na 10-ročné portugalské dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom vyskočila tento týždeň na najvyššiu úroveň od roku 1997, riziková priráža na dlhopisy španielskej vlády je najvyššia za posledný rok a na dlhopisy Talianska je najvyššia od júla 2009. Riziková priráža na grécke dlhopisy v stredu prekročila 8 percentuálnych bodov. Euro sa voči doláru obchoduje v blízkosti jednoročného minima.

"Je to ako Ebola," povedal v stredu pre Bloomberg Television Gurría. "Ohrozuje to stabilitu finančného systému."

Profesor newyorskej univerzity Nouriel Roubini tvrdí, že kríza verejných dlhov, ktorá sa šíri z Grécka, je varovným signálom pre rozvinuté krajiny od USA cez Japonsko až k Británii. "Grécko je iba špičkou ľadovca." Dodal, že nárast dlhov verejného sektora po celom svete je znepokojujúci.

TASR

Grécko bude musieť do dvoch rokov znížiť deficit o 10 percent HDP

ATÉNY. Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska únia (EÚ) požadujú od Grécka, aby v rokoch 2010 a 2011 znížilo rozpočtový schodok celkovo o 10 % HDP. Táto požiadavka je súčasťou podmienok uvoľnenia záchranného balíka pre Atény, uviedli dnes grécke odbory.

"Chcú, aby Grécko znížilo deficit o 10 percentuálnych bodov v rokoch 2010 a 2011, aby si Grécko mohlo v treťom roku programu opäť začať požičiavať na trhoch," uviedol nemenovaný predstaviteľ jednej z gréckych odborových organizácií.

Informovala o tom agentúra Reuters.

TASR
Euro posilnilo v nádeji na skorú pomoc Grécku

LONDÝN. Euro vo štvrtok posilnilo a odrazilo sa od jednoročného dna z predchádzajúceho dňa. Spoločnej európskej mene pomohli nádeje, že záchranný plán pre zadlžené Grécko sa čoskoro doladí. Zisky eura však boli obmedzené, keďže o pláne pomoci sa zverejnilo iba málo podrobností, takže zostávala neistota v otázke jeho načasovania a realizácie.

Stredajšie vyhlásenie amerického Federálneho rezervného systému, ktorý uviedol, že sa na ekonomiku USA pozerá optimistickejšie, podporilo ochotu riskovať. To bolo v neprospech amerického dolára považovaného za bezpečný prístav a tiež v neprospech málo výnosného jenu.

Do 11:46 GMT euro voči doláru posilnilo o 0,4 % na úroveň 1,3264 USD/EUR. Vzájomný kurz dolára a jenu sa veľmi nezmenil a bol na úrovni 94,03 JPY/USD. Euro voči jenu posilnilo o 0,4 % na 124,73 JPY/EUR.

SITA
Väčšina Nemcov neverí, že Gréci záchranný úver niekedy vrátia

BERLÍN. Viac než tri štvrtiny Nemcov neveria, že Grécko niekedy vráti peniaze, ktoré sa mu Európska únia a Medzinárodný menový fond chystajú poskytnúť na záchranu bankrotujúcej ekonomiky.

Prieskum, ktorý uskutočnil výskumný inštitút Emnid, ukázal, že až 76 % respondentov je presvedčených, že Gréci nebudú schopní niekedy vrátiť pomoc, ktorá by mohla v najbližších troch rokoch dosiahnuť až 120 miliárd eur. Iba 19 % opýtaných v Nemecku si myslí, že to Gréci dokážu.

Pomoc Grécku je v Nemecku mimoriadne nepopulárna záležitosť a veľká časť obyvateľstva je proti finančnej podpore krajiny, ktorá sa podľa nich do súčasnej dramatickej situácie dostala vlastnou nezodpovednosťou.

V prípade, že Nemecko pomoc pre Grécko schváli (Berlín poskytne najväčší podiel z celej eurozóny, až 8,4 miliardy eur), peniaze poputujú zo štátnej banky KfW. Jej výkonný riaditeľ Ulrich Schröder informoval, že banka nebude musieť kvôli tomu navýšiť kapitál. "Nepotrebujeme navýšenie kapitálu," povedal Schröder, podľa ktorého je KfW najbezpečnejšia banka na svete.

TASR
Šéf nemeckej centrálne banky vyzýva na rýchlu pomoc

BERLÍN. Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber pre štvrtkové vydanie denníka Bild povedal, že neexistuje prijateľná alternatíva voči núdzovej pomoci Grécku a vyzval na rýchle schválenie záchranného balíčka, aby sa predišlo otrasom na trhu a rozšíreniu nákazy do iných krajín.

Weber, ktorý je šéfom nemeckej centrálnej banky, varoval, že bankrot Grécka by mal "nevypočítateľné" dôsledky pre finančné trhy a ďalšie štáty.

"V terajšej situácii by grécky bankrot mal na finančné trhy a iné štáty nevypočítateľný vplyv," uviedol Weber.

"Finančná pomoc spojená s prísnymi podmienkami je pre všetkých, koho sa to týka, najlepším riešením," konštatoval. Grécko v súčasnoti rokuje s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom o niekoľkoročnom záchrannom balíčku, ktorého hodnota by podľa niektorých vyjadrení mohla dosiahnuť sumu až 135 mld. eur.

SITA

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 4. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 6. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 7. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 8. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 9. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 10. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 677
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 11 371
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 547
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 957
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 267
 6. Kam do tepla v januári? 2 182
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 907
 8. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 563
 9. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 1 372
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 262

Téma: Nemecko


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Stretol som desiatky posadnutých, tvrdí exorcista

Exorcista problémy nevyrieši, vraví psychiater.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.

SVET

Žantovský: Zeman nič nedokázal a nič po ňom neostane

Aj keby bol Babiš niečo medzi Ježišom a Havlom, ohrozuje demokraciu, hovorí.

Neprehliadnite tiež

Ezdravie komplikuje prácu, lekári majú údajne menej času na pacientov

Lekári pred ostrým spustením elektronizácie varovali, označovali to za krok do neznáma.

Bitcoin nečakane padol, jeho cena klesla pod 12-tisíc dolárov

Bitcoin bol najsilnejší v polovici decembra, odvtedy však oslabil o takmer 40 percent.

Robotníkom sa darí lepšie ako učiteľom, trh práce ťahá priemysel

Absolventi pedagogiky, filozofie, estetiky či sociálnej práce nezvyknú podľa personálnej agentúry zarobiť ani priemernú mzdu.

Slováci mali na výplatnej páske viac peňazí, zárobky mierne rástli vo všetkých krajoch

Najpomalšie rástli zárobky v Bratislave a okolí, čo je logické, keďže v tomto kraji sú platy v porovnaní so zostatkom Slovenska výrazne vyššie.

Grécky parlament schválil reformné zákony: obmedzili štrajky aj prístup k prídavkom

Zmeny sprísňujú podmienky pre organizovanie štrajkov, uľahčujú zabavovanie nehnuteľností alebo obmedzujú prístup k rodinným prídavkom.