Vládna koalícia je za vyššie zdanenie ľudí

Zvýšime dane bohatším, avizuje opäť premiér Fico. Nie je jasné, koho každého by sa vyššie dane v jeho réžii týkali.

O progresívnom zdaňovaní príjmov hovoril Smer už pred voľbami v roku 2006. Teraz ho opäť spomína.(Zdroj: ARCHÍV SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Odborníci a politici upozorňujú, že dane treba riešiť citlivo, aby štát nezaťažil strednú vrstvu. Rozpočet zrejme pýta viac.

BRATISLAVA. Volebné programy politických strán nie sú síce ešte veľmi známe, no súčasný premiér Robert Fico (Smer) už poodhalil, aký má zámer v prípade, že opäť zostaví vládu: ľudia s vyššími zárobkami sa možno dočkajú ich vyššieho zdanenia.

„Možno budeme hovoriť o progresivite pri dani z príjmu z fyzických osôb," pripustil Fico v utorok po stretnutí so zástupcami Americkej obchodnej komory na Slovensku. Firmám však zárobky nechce viac zdaňovať, vyhlásil. Hoci počas tohto volebného obdobia viackrát povedal, že zdaní viac zisky bánk a monopolov.

Koho chce premiér zdaniť

Smer bol pred poslednými voľbami jedinou z politických strán, ktorá chcela zrušiť rovnú daň a zvýšiť sadzby pre ľud „s vysoko nadštandardnými príjmami".

Rado Baťo sa zamýšľa, či Robert Fico náhodou nie je dobre utajený vtipkár.

Ficova vláda nakoniec rovnú daň nezrušila, no zaviedla takzvanú milionársku daň. Ľuďom od hrubého mesačného príjmu zhruba 1650 eur sa znižuje nezdaniteľná položka a štátu tak platia vyššiu daň. Z milionárov sa tak stali „polmilionári".

Smer o daniach

Čo chcel Smer zmeniť v daniach pred voľbami 2006
1. Progresívne zdanenie pri dani
z príjmov fyzických osôb:

 • Znížiť dane z príjmov pod 130-tisíc korún (asi 4315 eur) ročne na 15 percent;
 • Zaviesť daňový bonus 800korún (asi 26,6 eura) ročne pre pracujúcich, čo neplatia dane;
 • Zvýšiť daň pre tých, čo ročne zarobia viac ako milión korún.

2. Znížiť DPH na knihy, základné potraviny, zdravotnícke a sociálne tovary, energie (najprv na 14, neskôr na 10 percent).

3. Znížiť spotrebné dane z benzínu o 90 halierov (asi 3 centy) a nafty o 1,8 koruny (asi 6 centov) na liter.

4. Znovu zaviesť daň z dividend a podielu na zisku.

5. Zvýšiť daň pre finančné a bankové inštitúcie a monopoly
na 25 percent.

6. Znovu zaviesť daň z darovania pri darovaní tretím osobám. Malo sa tak predísť špekulatívnym prevodom.

Čo Ficova vláda zmenila v daniach od júna 2006
1. Vláda od 1. januára 2007 zaviedla „milionársku“ daň. Od hrubého mesačného príjmu zhruba 1650 eur klesá nezdaniteľná položka, ľudia s vyššími zárobkami tak platia vyššiu daň. Od marca 2009 zvýšila nezdaniteľné minimum

2. Vláda znížila DPH na knihy, lieky a zdravotnícke pomôcky z 19 na 10 percent.

3. Spotrebná daň z nafty sa znížila z 0,481 na 0,391 eura na liter pod nátlakom autodopravcov.

4. Tento zámer nezrealizovali.

5. Ficova vláda ani tento zámer neuskutočnila.

6. Daň z darovania nebola
zavedená.

Fico zatiaľ nespresnil, čo konkrétne si pod vyššou progresivitou dane z príjmu predstavuje. No ešte vlani na jeseň, teda už počas krízy, tvrdil, že nevidí priestor na zvyšovanie daní.

Ministerstvo financií nám včera neposkytlo údaj, o koľko sa zvýšili daňové príjmy práve pre zavedenie milionárskej dane. No podľa skorších odhadov malo vyššie zdanenie fyzických osôb priniesť do rozpočtu v roku 2007 o 160 miliónov korún viac (zhruba 5,3 milióna eur) a v roku 2008 už takmer 1,2 miliardy korún (asi 39,8 milióna eur).

Slovensko vlani pod vplyvom hospodárskej krízy dosiahlo predpokladaný verejný deficit na úrovni 6,3 percenta hrubého domáceho produktu. Pre tento rok sa vláda zaviazala znížiť schodok na 5,5 percenta.

Úspory výdavkov nie sú silnou stránkou Ficovej vlády, preto bude nutné čosi urobiť aj na príjmovej stránke rozpočtu. Otázkou preto je, koho chce premiér zdaniť viac, aby to malo pre verejné financie význam a či by sa vyššie dane nedotkli aj strednej vrstvy, čiže aj potenciálnych voličov Smeru.

Koaliční partneri Smeru - SNS a HZDS zatiaľ nevedia, či by progresívne dane v réžii Fica podporili, chýbajú im detaily premiérovho plánu.

Rafael Rafaj (SNS) chce vedieť konkrétne, čo premiérova predstava prinesie do rozpočtu a ako sa dotkne ľudí. „Minimálne sa tou myšlienkou budeme zaoberať," povedal Rafaj. SNS má podľa neho vlastnú predstavu, ale tú chce predstaviť až vo vlastnom programe.

HZDS: sľub o nebankovkách

Podobne to vidí Miroslav Kotian (HZDS). S progresívnou daňou nemá problém, ak sa odborne urobí.

„V žiadnom prípade sa to nesmie dotknúť strednej vrstvy, práve tej je táto vláda veľmi dlžná," pripustil Kotian. Ficove výroky však považuje skôr za predvolebnú kampaň.

„Takisto ako boli sľuby o nebankových subjektoch, aj toto je niečo z tohto súdka," povedal koaličný poslanec. Premiér totiž o progresívnom zdaňovaní hovoril už dávno aj pred voľbami v roku 2006.

Obaja Ficovi koaliční partneri upozorňujú, že s progresívnou daňou treba narábať veľmi citlivo, inak by totiž mohla aj demotivovať pracujúcich. V tomto sa zhodnú s opozičným politikom Ivanom Miklošom (SDKÚ). Na rozdiel od nich však vylučuje, že by progresívna daň mohla byť dobrým riešením pre rozpočtový deficit.

„Významné peniaze to do štátneho rozpočtu neprinesie tak či tak. Z daní sa bude opäť unikať, nebude to motivovať ľudí k tomu, aby pracovali viac," povedal Mikloš.

Richarda Sulíka z SaS neprekvapilo, s akou myšlienkou súčasný premiér prišiel. „Zadlžili krajinu po uši, tak jediné, čo socialistov teraz napadne, je zdaniť lepšie zarábajúcich a úspešných. Ak by skutočne bohatých ľudí vážne „priškrtil", tak mu jednoducho utečú." Jediné, čo si vie z pohľadu úpravy daní predstaviť, je zoškrtanie niektorých existujúcich výnimiek pri dani z príjmov.

Sulík v minulosti presadzoval zrušenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov a pomáhal ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (Smer) pri príprave nového daňového zákona. Ten Počiatek nepresadil.

Ako SMER-SD plní sľub zrušiť rovnú daň

Čo sľúbili: Pri dani z príjmov fyzických osôb SMER navrhuje zaviesť progresívne zdaňovanie, ktorého výsledkom bude zníženie daní pre ľudí s nízkymi a priemernými príjmami, resp. pre strednú vrstvu a zvýšenie pre ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami (...).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zníženie priamych daní a zjednodušenie daňového systému prispelo k rastu životnej úrovne na Slovensku, keď zviditeľnilo našu krajinu v zahraničí a pomohlo prilákať zahraničných investorov.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Jednotná (rovná) sadzba dane z príjmu ostala zachovaná na úrovni 19%. Vláda však zaviedla tzv. milionársku daň, ktorá spočíva v postupnom znižovaní, resp. zrušení nezdaniteľného minima pre ľudí s hrubou mzdou od 1577 eur vyššie. Pre dotknuté osoby sa tak mierne zvýšila daň z príjmu.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť vyššie dane pre monopoly a banky

Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub znovu zaviesť daň z dividend

Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak podnikateľské subjekty a finančný sektor s obrovskými ziskami a nízkymi daňami z príjmu nemusia platiť daň z dividend? (...) SMER - sociálna demokracia zavedie efektívne použiteľnú a proinvestičnú daň z dividend.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušenie dane z dividend je totiž ako súčasť daňovej reformy jedným z dôležitých dôvodov prílevu investorov do našej krajiny. Znovuzavedenie tejto dane by navyše zaťažilo najviac domácich malých a stredných podnikateľov, keďže zahraniční investori by v rámci EÚ vyviezli dividendy do svojej krajiny a zdanili ich až tam.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Daň z dividend vláda znovu nezaviedla.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 722
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 566
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 271
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 044
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 734
 6. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 558
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 339
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 868
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 619
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 994

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

TECH

Vytvorili prvú farbu na vlasy, ktorá dokáže meniť odtiene

Farby sa testujú pre komerčné použitie.

Neprehliadnite tiež

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko (prehľad)

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

Cena benzínu stále rastie, motoristi tankujú najdrahšie za rok a pol

Priemerná cena litra benzínu na čerpacích staniciach je 1,31 eura. Takáto cena bola naposledy v auguste 2015.

Érsek nemá pochybnosti o transparentnosti a kvalite obchvatu Bratislavy

Reagovalo tak na vyjadrenia predstaviteľov Európskej investičnej banky, ktorá obchvat Bratislavy podporila sumou 427 miliónov eur.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop