SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Zúčtovanie zdravotných odvodov robia aj podnikatelia v strate

Zdravotné odvody treba zúčtovať najneskôr do konca marca. Je to o tri mesiace skôr ako vlani.

BRATISLAVA. Čas na zúčtovanie zdravotných odvodov za minulý rok sa kráti. Do konca marca zostávajú zhruba tri týždne.

Pre koho sú určené aké tlačivá
 • Tlačivo A: vypisujú zamestnanci s kolísavými zárobkami, ktorí pracovali u jedného zamestnávateľa, nesmeli byť pritom podnikateľmi či samoplatiteľmi.
 • Tlačivo B: je pre podnikateľov. Nie je podstatné, či skutočne podnikali. Nesmeli byť aj zamestnaní či samoplatiteľmi. Je aj pre tých, ktorí podnikali len časť roka a v čase, keď nepodnikali, boli poistencami štátu.
 • Tlačivo C: určené je pre tých, ktorí boli vlani samoplatiteľmi, napríklad dobrovoľne nezamestnanými.
 • Tlačivo S: je pre ľudí, ktorí mali dve a viac zamestnaní či podnikali.
 • Tlačivo X: vypisujú tí, ktorí sa vlani stali osobami so zdravotným postihnutím.

Pre podnikateľov je to o to náročnejšie, že musia v rovnakom termíne stihnúť nielen odvody, ale aj dane. Obe záležitosti musia vyriešiť do konca marca, inak im hrozí pokuta od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či daňového úradu. Nie je dôležité, či podajú skôr dane, alebo zúčtujú odvody. Zákon to neupravuje.

Z logiky veci však vyplýva, že najmä podnikatelia si musia najprv vyriešiť dane a až potom môžu ísť na zdravotné odvody. Vymeriavací základ, teda suma, z ktorej sa ráta poistné, sa totiž počíta z daňového základu.
Hoci len deň

Podnikatelia na rozdiel od zamestnancov nemusia zisťovať, či zúčtovanie musia robiť. Zákon prikazuje zúčtovať zdravotné odvody všetkým bez výnimky. Stačí, ak boli vlani aspoň formálne čo len deň samostatne zárobkovo činnou osobou, a nemuseli pritom ani reálne podnikať. Nie je podstatné ani to, či mali stratu, alebo zisk.

Prvýkrát v eurách

S posunom zúčtovania zdravotných odvodov na skorší termín sa posúva aj lehota na zaplatenie prípadných nedoplatkov zo zúčtovania. Ešte vlani ich museli podnikatelia a zamestnanci, ktorých sa zúčtovanie týka, zaplatiť poisťovniam najneskôr do konca októbra. Tento rok to musia stihnúť do konca júna.

Dovtedy však musia prípadné preplatky z odvodov vrátiť svojim klientom aj zdravotné poisťovne. Poistenci musia nedoplatok zaplatiť len vtedy, ak dosiahne aspoň tri eurá. Nižší nedoplatok platiť netreba. To isté platí aj v súvislosti s preplatkami pre zdravotné poisťovne.

V prípade, že podnikatelia, zamestnanci a firmy nestihnú podať zúčtovanie včas, hrozia im pokuty. Fyzické osoby môžu dostať pokutu do 165 eur a firmy až do 3319 eur. Zúčtovanie za minulý rok sa prvýkrát robí v eurách. Vlani sa síce nedoplatky a preplatky platili v eurách, no odvody sa zúčtovali v korunách.

Príklad na zúčtovanie zdravotných odvodov podnikateľa v tlačive B

Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotných odvodov musia poistenci odviesť na účet zdravotnej poisťovne najneskôr do konca júna. Novú sumu preddavkov, ktorú si vypočítajú v zúčtovaní, začnú platiť až v auguste.

BRATISLAVA. Fiktívny podnikateľ Andrej Plzenský nemal minulý rok okrem zárobkov z podnikania také druhy príjmov, ktoré by mu mohli urobiť z ročného zúčtovania úplný chaos. Problém, aké tlačivo si má zvoliť, preto vyrieši jednoducho. Ako podnikateľ použije „béčko". Používa ho najviac poistencov.

 • Úvod tlačiva a jeho prvý oddiel mu starosti nenarobí. Patria sem základné údaje, teda meno, rodné číslo, číslo poisťovne, adresa a podobne.
 • Druhý oddiel Andrej vynecháva, pretože ho pri zúčtovaní nezastupuje žiaden zákonný zástupca.

Potrebuje základ dane

 • V treťom oddiele do riadkov 21 až 24 uvedie číslo platiteľa poistného, daňové identifikačné číslo a dátum, teda odkedy dokedy bol vlani podnikateľom.
 • Do riadka 25 napíše počet kalendárnych dní, keď bol oficiálne živnostníkom. Keďže ním bol po celý minulý rok, napíše číslo 365.
 • Do nasledujúceho riadka patria preddavky, ktoré odviedol za minulý rok do zdravotnej poisťovne, a to najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Ide sem teda suma mesačných príspevkov na zdravotné poistenie, ktoré musel podľa zákona zaplatiť za mesiace, v ktorých podnikal. Patrí sem aj platba za december minulého roka, ktorú uhradil tento rok v januári. Za prvých šesť mesiacov odvádzal mesačne po 150 eur, od polroka mu mesačné preddavky vzrástli na 200 eur.
 • Do riadka 27 zapíše základ dane, ktorý mal z podnikania v minulom roku. Takmer správne číslo nájde v daňovom priznaní za rok 2009 v riadku 44. Andrejov daňový základ z podnikania je 35-tisíc eur. V tejto sume sú však zahrnuté aj nepodnikateľské príjmy z prenájmu bytu, z ktorých sa podľa zákona zdravotné odvody neplatia. Preto si daňový základ z podnikania zníži o základ dane z prenájmu, ktorý bol 3600 eur. Do riadka 27 preto napíše sumu 31 400 eur.
 • V nasledujúcom riadku (28) sú výdavky na zdravotné poistenie, ktoré si v daňovom priznaní minulý rok započítal k daňovým výdavkom, teda, ktoré vlani skutočne zaplatil: 2000 eur. V tejto sume je aj januárová platba za december 2008 a nedoplatok zo zúčtovania za rok 2008. Nie je tam však platba preddavku za december minulého roka. Tú platil až v januári 2009.
 • Do riadka 29 patrí vymeriavací základ (VZ). Andrejovi vyšiel 15 887,85 eura. Prepracoval sa k nemu tak, že spočítal sumy z riadkov 27 a 28. Súčet potom podelil „bulharskou konštantou" 2,14.
 • Štvrtý oddiel Andrej vynecháva, keďže vlani nebol poistencom štátu, teda napríklad študentom či penzistom. V septembri minulý rok bol 12 dní PN, preto v piatom oddiele napíše do príslušnej kolónky číslo 12.
 • Oddiel šesť vynecháva, keďže jeho vymeriavací základ v riadku 29 je vyšší ako 3546 eur.
 • Siedmy oddiel slúži na výpočet výšky poistného, v ktorom zistí, či vlani zaplatil viac, ako mal a poisťovňa mu peniaze vráti, alebo to bude naopak.
 • Z riadka 29 prepíše do riadka 51 vymeriavací základ, teda sumu 15 887,85 eura. Nasledujúci riadok vynecháva. V kolónke nad riadkom 53 je maximálny zákonný vymeriavací základ. Ten bol vlani 24 073,92 eura.

Nedoplatok a preddavky

 • V riadku 53 zopakuje sumu z riadka 51. Do nasledujúceho riadka napíše poistnú sadzbu, teda 14 percent. V riadku 55 vypočíta 14 percent z vymeriavacieho základu. V Andrejovom prípade to je 2224,29 eura. Je to suma poistného za minulý rok, ktorú od neho vyžaduje zákon. Tá je o 124,29 eura vyššia ako preddavky, ktoré vlani zaplatil do zdravotnej poisťovne (riadok 26). Nedoplatok musí Andrej odviesť zdravotnej poisťovni najneskôr do konca júna.
 • Nasleduje záverečná fáza zúčtovania. V deviatom oddiele Andrej počíta preddavky, ktoré bude platiť od júla. V riadku 61 je súčet jeho základu dane a vlaňajších výdavkov na zdravotné odvody (súčet riadkov 27 a 28). Je to 34-tisíc eur. Sumu podelí počtom kalendárnych mesiacov z minulého roka a „bulharskou konštantou" 2,14. Z takto upravenej hodnoty vypočíta 14 percent a vyjde mu 1323,98 eura.
 • Prvú novú platbu pošle zdravotnej poisťovni za júl, a to najneskôr do 8. augusta.

Ako vláda plní sľub zrušiť súčasnú podobu zúčtovania zdravotného poistného

Čo sľúbili: Vláda zruší súčasnú podobu ročného zúčtovania poistného.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne, keďže by to znížilo administratívnu záťaž obyvateľstva.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda zásadne nezmenila zúčtovanie zdravotného poistného. Z povinnosti podávať zúčtovanie však od roku 2008 vylúčila dôchodcov a študentov pracujúcich na dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a brigádnické dohody. Dobrovoľne nezamestnaní, ako aj poistenci štátu (o.i. študenti a dôchodcovia) musia podať zúčtovanie len v prípade, ak ich započítateľné príjmy boli vyššie ako úhrn vymeriavacích základov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 5. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 885
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 056
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 781
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 719
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 376
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 738
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 517
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 479
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 071
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 2 949
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moravská Nová Ves po búrke.

Výrazná supercelárna búrka priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 55m
Sedem obcí na južnej Morave spustošilo tornádo.

Búrka spôsobila obrovské škody.


46m
Kontrola na rakúsko-slovenskej hranici.

Hranice zostávajú dokorán aj po odhalení delta mutácie na Slovensku.


13 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ministerstvo na tento účel dodatočne vyčlení takmer 15 miliónov eur.


TASR 13 h
Ilustračné foto.

Krajina sa snaží o znižovanie emisií uhlíka.


SITA 15 h
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

V lesoch by sa muselo hospodáriť citlivejšie.


TASR 16 h
Minister životného prostredia Ján Budaj.

Nový predpis schválili europoslanci vo štvrtok.


TASR 16 h