SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Dane sa prvýkrát priznávajú v eurách

Do konca marca treba dane nielen priznať, ale aj zaplatiť. Ak už dnes niekto vie, že to z rôznych príčin nestihne, môže požiadať o odklad dane. Žiadosť treba podať najneskôr do 16. marca.

(Zdroj: SME - Peter Žákovič)

Čo je nové v daňových priznaniach

 • daňové priznanie sa už nevypisuje v korunách, ale v eurách,

 • nezdaniteľná časť na daňovníka vzrástla z 3269,47 na 4025,70 eura,

 • stúpol aj odpočet na manželku na 4025,70 eura,

 • daňový bonus sa minulý rok zvýšil z 226,45 na 235,92 eura (mesačne: do júna 19,32 eura, od júla 20 eur mesačne),

 • vzrástla hranica oslobodených príjmov (príležitostné príjmy z poľnohospodárstva či prenájom nehnuteľností)
  z 851,42 na 894,60 eura (5-násobok životného minima),

 • súčasťou daňových priznaní sa stal aj nárok na zamestnaneckú prémiu,

 • príjem (zdaniteľné prímy), od ktorého treba priznať daň, sa zvýšil zo 1634,73 na 2012,85 eura,

 • daňovník - nerezident (fyzická osoba, ktorá nemá trvalý ani prechodný pobyt na Slovensku) má nárok na daňový bonus, ak z celkových príjmov zarobil aspoň 90 percent na Slovensku.

Na podanie daňového priznania zostáva posledný mesiac. Do konca marca musia ľudia a firmy dane nielen priznať, ale aj zaplatiť. Platiť treba len nedoplatok nad 3,32 eura.

Avšak tí, ktorí chcú darovať dve percentá dane neziskovej organizácii, musia zaplatiť celú sumu bez ohľadu na výšku nedoplatku, inak daňový úrad ich dar neprevedie. Najväčší nápor daňovníkov očakávajú úrady, podobne ako po iné roky, až posledný marcový týždeň. Daňové priznanie podávajú fyzické osoby v mieste trvalého bydliska.

Dane sa už nevypĺňajú v bývalých slovenských korunách, ako to bolo ešte vlani, ale v eurách.

Odklad zvyčajne vyjde

Ak daňovník predpokladá, že pre nával povinností si nestihne dať do poriadku účtovníctvo a riadne priznať daň, môže požiadať o odklad. Veľa času mu na to nezostáva. Posledný deň, keď tak môže urobiť, je 16. marec. Má na to teda necelé dva týždne. Daňový úrad mu môže povoliť odklad najviac na tri mesiace. Výnimku majú ľudia, ktorí vlani zarábali v zahraničí. Lehotu na podanie daňového priznania im daňový úrad môže predĺžiť až o šesť mesiacov.

Spolu s posunom lehoty sa posúva aj čas na zaplatenie dane. „Najčastejším dôvodom na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania pri poberaní príjmov zo zahraničia je práceneschopnosť," povedala Zuzana Jánošová z odboru správy daní na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici.

Daňové úrady výhovorky typu „účtovníčka nebola schopná zostaviť účtovnú uzávierku" alebo „počítač, v ktorom sa viedlo účtovníctvo, sa pokazil", neuznávajú. Na daňovníkov však v tomto smere nie sú na úradoch neprimerane prísni. Minulý rok prišlo na daňové úrady vyše 20-tisíc žiadostí o odklad priznania dane. Úradníci vyhoveli takmer 90 percentám z nich.

Pozor na pokuty

Tí, ktorí odklad nedostanú alebo oň nepožiadajú, sa striktne musia držať marcového termínu. Ak do konca tohto mesiaca priznanie podať nestihnú, hrozia im pokuty, ktoré sa v krajnom prípade môžu vyšplhať až na 50-tisíc eur.

Na priznanie dane majú ľudia aj firmy viac možností. Najčastejšou je, že vypíšu tlačivo a doručia ho na daňový úrad alebo ho pošlú poštou. Takisto ho môžu aj odfaxovať. „V takom prípade musia najneskôr do piatich dní priniesť daňové priznanie na príslušný daňový úrad," povedala riaditeľka odboru služieb pre verejnosť na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici Beáta Uhrínová.

K priznaniam sa ľudia dostanú zadarmo na všetkých daňových úradoch, a stiahnuť si ich môžu aj z internetovej stránky Daňového riaditeľstva. Môžu si ich tiež kúpiť v predajniach ŠEVT. Daň sa dá priznať aj elektronicky.

Finančné postihy pre daňovníka

Ak podá priznanie po 31. marci:

 • minimálna pokuta pre fyzickú osobu je 33,19 eura,
 • minimálna pokuta pre firmu je 66,38 eura,
 • najviac môže daňový úrad vyrubiť 16 596, 95 eura.

Daň neprizná vôbec a vyzve ho na to správca dane

 • najmenej 331,93 eura pre fyzickú osobu,
 • najmenej 1659,69 pre právnickú osobu,
 • najviac 49 790,87 eura.

Ak niekto neskoro zaplatí daň alebo ju neodvedie:

 • daňový úrad mu vyrubí sankciu vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (v súčasnosti 1 percento) platnej v deň vzniku daňového nedoplatku,
 • sankčný úrok sa počíta najviac štyri roky a vyrubí sa, len ak je nad 16,60 eura.

Keď daňovník zaplatí menej ako mal:

 • pokuta je 3-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky,
 • úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
 • sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 16,60 eura.

Kedy priznať daň

V súčasnosti je najvhodnejší čas na podanie daňových priznaní. Daňové úrady sú poloprázdne.

S priznaním, ak ho máte korektne vyplnené, sa na úrade zdržíte iba niekoľko minút. Takto by to malo byť zhruba do polovice marca. Potom sa treba pripraviť na dlhé rady, kritický býva najmä posledný marcový týždeň. Podľa údajov Daňového riaditeľstva z minulých rokov si väčšina ľudí necháva priznanie dane práve na posledné dni.

„Najväčší počet daňových priznaní zaznamenáva daňová správa už niekoľko rokov ku koncu marca," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák.

Folklór, ktorý nezaberá

Vlani podávala daňové priznanie v poslednom možnom týždni až polovica z vyše 960-tisíc ľudí. Pomaly folklórnou záležitosťou sa už stávajú každoročné výzvy Daňového riaditeľstva, aby ľudia prišli skôr a nenechávali si priznanie dane na poslednú chvíľu. Daňové úrady musia na nával ľudí reagovať rozšírením stránkových dní a hodín.

Kým bežne sú v týždni stránkovými dva až tri dni, posledný týždeň v marci to býva každý jeden deň. Otvorené je zvyčajne od rána od ôsmej do včera do šiestej. „V období preberania daňových priznaní budú mať daňové úrady predĺžené stránkové hodiny podľa regionálnych podmienok a potrieb, ale aj podľa skúseností z minulých rokov," povedal povedala Beáta Uhrínová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.

Štát si načas nedáva

Podaním daňového priznania v riadnom termíne sa povinnosti daňovníkov nekončia. Do konca tohto me-
siaca musia zároveň zaplatiť aj prípadné nedoplatky. Štát si však načas nedáva. V prípade, že daňovníkovi vyjde z priznania preplatok, štát má zo zákona čas na to, aby mu ho vrátil, až do 10. mája.

Daňový nedoplatok môžu ľudia zaplatiť dvoma spôsobmi: prevodom z bankového účtu alebo šekom na pošte. Daňové úrady považujú platbu za riadne zaplatenú až vtedy, keď odíde z účtu daňovníka. To nemusí byť vždy v deň, keď zadal príkaz na úhradu. Medzi bankami môže prevod trvať aj dva dni. Ľudia by si preto nemali platbu dane odkladať na posledný marcový deň.

Elektronické priznanie vystávanie v radoch nepozná

Radom na daňových úradoch sa dá vyhnúť nielen tým, že daňové priznanie prinesiete na úrad včas, teda aspoň do polovice marca alebo ho pošlete poštou. Je tu aj elektronický spôsob priznávania dane, ktorý sa dá robiť dvojako: so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez neho.

„Zaručený elektronický podpis je rovnoprávny vlastnoručnému podpisu a daňový subjekt nie je povinný správcovi dane doručovať daňové písomnosti papierovou formou," povedala Zuzana Jánošová z odboru správy daní na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici.

Pri elektronickom podaní bez zaručeného podpisu musí daňovník uzavrieť s úradom dohodu o doručovaní písomností elektronickými prostriedkami. Na takúto dohodu stačí jedna návšteva daňového úradu. Avšak podobne, ako pri priznávaní dane cez fax, aj tu musí daňovník najneskôr do piatich dní priniesť na daňový úrad daňové priznanie aj so svojím podpisom.

Elektronické podávanie daňových priznaní funguje cez portál daňovej správy, kde je na to vyčlenená špeciálna sekcia „elektronická komunikácia".

Napriek tomu, že elektronické priznávanie je pohodlnejšie, ľudia túto formu ešte príliš nevyužívajú. Vlani bolo takýmto spôsobom podaných len 245 daňových priznaní, čo je z celkového počtu vyše 960-tisíc zanedbateľný podiel. Tento rok Daňové riaditeľstvo očakáva nárast, no prevratný zlom v prospech elektronických podaní sa ani zďaleka neočakáva.

Dane cez internet

Veľkou pomôckou pre ľudí, ktorí musia vypĺňať daňové priznanie, je interaktívny formulár na internete. Do interaktívneho formulára stačí vložiť základné údaje o daňovníkovi a o zárobku (príjmy, výdavky, odvody, preddavky na daň). Systém sám vypočíta základ dane, prenáša čiastkové daňové základy do ďalších častí priznania, spočítava ich, počíta daň či daňový bonus. Automaticky počíta tiež dve percentá dane, daňový preplatok alebo nedoplatok či odpočítateľne položky, ak sú krátené pre milionársku daň.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 990
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 11 125
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 735
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 500
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 001
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 473
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 376
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 277
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 146
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 895
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: PCR testy odhalili 1060 nových prípadov, pribudlo 52 úmrtí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Plošné testovanie na Covid-19.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.

V prvej vlne očkovania podstupujú vakcináciu zdravotníci a zamestnanci sociálnych zariadení.
Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Neprehliadnite tiež

Oznamovacia tabuľa Hongkongskej burzy.

Dediča spoločnosti Samsung odsúdili na dva a pol roka väzenia

Trest mu udelili v súvislosti s korupčným škandálom z roku 2016.

Zástupca riaditeľa a dedič spoločnosti Samsung I Če-jong.

Ceny ropy si pohoršili napriek správe o raste čínskej ekonomiky

Čínska ekonomika v minulom roku dosiahla rast o 2,3 percenta.

Ropný vrt.