SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:00

Fico už Interblue Group ďalšie emisie nepredá

Analýza ministerstva životného prostredia potvrdila, že emisie predávalo Slovensko nevýhodne.

Minister Jozef Medveď sa pochvalou premiéra Roberta Fica cítil poctený.Minister Jozef Medveď sa pochvalou premiéra Roberta Fica cítil poctený. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMIČEK)

Premiér Robert Fico bol dnes na kontrolnom dni v environrezorte. Pre častú fluktuáciu ministrov ho nazval prekliatym ministerstvom. SNS podľa neho rezort nezvládla.

Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.

BRATISLAVA. Zmluva s Interblue Group je zrušená. Touto novinkou sa dnes premiérovi Robertovi Ficovi pochválil na takzvanom kontrolnom dni minister životného prostredia Jozef Medveď (nominant Smeru). „Dvadsiateho februára som rozhodol, že považujem zmluvu za skončenú a celú kauzu za skončenú," povedal Medveď.

Dôvodom má byť, že exkonateľka Interblue Group Jana Lütken nepredložila žiadne dôkazy o nástupníctve švajčiarskej Interblue Group (Europe). „Odišiel list, v ktorom potvrdzujeme našu domnienku a vypovedali sme zmluvu," dodal Medveď.

Premiér Fico Medveďa pochválil, že si dobre splnil uloženú úlohu: znemožniť Interblue Group predať čo len jednu ďalšiu tonu emisných limitov. „Myslím si, že toto sa nám podarilo, táto spoločnosť nemá žiadnu ďalšiu šancu predávať emisné limity," vyhlásil premiér.

Robert Fico opäť neodpovedal na otázky denníka SME. "Denník SME od rána do večera klame a zavádza," vysvetlil na tlačovej konferencii po kontrole na ministerstve životného prostredia.

"Vy klamete tiež a zavádzate, a my sa vás napriek tomu pýtame," odpovedal mu redaktor Eugen Korda.

Tona stojí osem eur

Jednostranným vypovedaním zmluvy, ktoré je zatiaľ bez ohlasu, sa uvoľnilo pre Slovensko „35 miliónov ton emisií na obchodovanie", ktoré budeme môcť predávať bez garážového dílera. Uvádza to správa ministerstva životného prostredia, ktorá sa pred mesiacom objavila na vládnom webe, no medzičasom ju stadiaľ stiahli.

V novom predaji by Slovensko mohlo podľa tejto analýzy predávať po desať eur za tonu. Teda za dvojnásobok ceny, ktorú premiér v minulosti obhajoval.

Fico emisný škandál obhajoval viac ako Slota, porovnáva Marián Leško.

Na jeseň 2008 uzavrel exminister Ján Chrbet (SNS) zmluvu s Interblue Group na predaj 50 miliónov ton emisných kvót za 5,05 eura za tonu. Prvých 15 miliónov Interblue aj odkúpila, s eurovým bonusom za spustenie zelených projektov.

Hoci premiér Fico už tvrdí, že ho SNS, ktorá mala ministerstvo životného prostredia pod patronátom, celý čas zavádzala, stále trvá na tom, že neexistujú dôkazy nevýhodného predaja. „Fakt je ten, že to stále nie je s čím porovnať," povedal 17. februára. Pritom dôkazy mu poskytli vládni predstavitelia či ich zástupcovia z Česka aj Maďarska. Česko napríklad predávalo v priemere za 9,5 eura za tonu, garážová Interblue Group tak na Slovensku mohla zarobiť aj 70 miliónov eur.

Wienk: Strácame šancu

Medveď považuje kauzu za skončenú, lenže 15 miliónov eur za spustenie zelených projektov stále nemáme na účte. Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair­play minister „osobne prispieva k znižovaniu šancí Slovenska nestratiť na tomto nevýhodnom obchode viac, ako už doteraz stratilo", napísala v liste Ficovi.

„Za dlhé mesiace nebol minister Medveď schopný verejnosti urobiť odpočet konkrétnych krokov, ktoré podnikol na vymoženie 15 miliónov eur, ktoré má firma Interblue Group z Washingtonu dlhovať Slovensku ako doplatok za obchod s emisiami," hovorí Wienk.

Medveď si však túto úlohu podľa premiéra plní zodpovedne: „Minister začína robiť konkrétne právne kroky na zaplatenie 15 miliónov eur, ktoré táto spoločnosť musí zaplatiť Slovensku." Ani dnes však nikto tieto právne kroky nekonkretizoval. Minister len zopakoval, že si robia právnu analýzu.

Premiér zas nechcel odpovedať na otázku, ako odhaduje šance Slovenska. Pred niekoľkými mesiacmi však tvrdil, že Slovensko 15 miliónov eur od Interblue Group získa.

Frešo: Hymnu budeme pre emisie spievať s prázdnym žalúdkom

BRATISLAVA. Slovenským občanom hrozí, že pre zbabraný obchod s emisiami, pri ktorom štát prišiel o takmer dve miliardy korún, budú spievať štátnu hymnu s prázdnym žalúdkom, konštatoval poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré dnes premiér Robert Fico označil za prekliate, je podľa Freša predovšetkým nedostatočne vlastenecké. Vlastenecký zákon poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja pritom v utorok schválil parlament.

„Je nevlastenecké predávať emisie za polovicu oproti susedným štátom a robiť z občanov Slovenska chudákov,“ reagoval Frešo na kontrolný deň predsedu vlády na pôde envirorezortu, ktorí postupne viedli traja nominanti za SNS.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja požiada o stretnutie ministra Jozefa Medveďa, aby zistil, či sa dá z peňazí za emisie aspoň niečo zachrániť. Pasivita posledného ministra i jeho predchodcov však podľa Freša smeruje k tomu, že Slovensko nenávratne príde o 15 miliónov eur, ktoré Interblue Group dlhuje Slovensku. Potom bude záležať už len na občanoch, či vo voľbách zastavia jasné ošklbávanie, poznamenal poslanec.

„Premiér je právnik. Dúfam, že aspoň priemerný. Neviem, na koho chce teraz podávať žalobu, keď firma zanikla,“ upozornil. Zároveň zdôraznil, že štát nemusel stratiť v emisnom biznise ani korunu, keďže bývalý minister Ján Chrbet navrhoval zrušenie zmluvy so spoločnosťou Interblue a vrátenie peňazí.

„Vláda o tom mohla rozhodnúť,“ podotkol. Premiér Robert Fico však namiesto zrušenia zmluvy vyhodil Chrbeta z kabinetu ako človeka, ktorý sa nevie správať ako chlap a niesť zodpovednosť.

SITA
Chrbet: Predaj emisií som robil podľa najlepšieho svedomia

BRATISLAVA. Predaj emisií spoločnosti Interblue Group realizoval bývalý minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Zároveň si nemyslí, že by za Interblue stáli vládne strany Smer-SD alebo SNS.

Vlastnícke pomery a pozadie Interblue Chrbet ako minister nepreveroval preto, lebo sa domnieva, že spoločnosti, ktoré obchodujú so štátom, by mali byť čisté a transparentné. Zároveň pripomenul, že prvú splátku poslala Interblue štátu vo viac ako mesačnom predstihu.

Chrbet odmietol, že by ministri národniarov svoju prácu v čele rezortu životného prostredia zbabrali, ako to dnes komentoval premiér Robert Fico.

Predseda parlamentného poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj nepovažuje za chybu SNS skutočnosť, že štát stále nemá od Interblue 15 miliónov eur za emisný obchod. „To je o rozprávke?“ reagoval na Ficove slová, podľa ktorých je envirorezort „prekliate“ ministerstvo.

Predseda vlády Robert Fico to povedal dnes na kontrolnom dni envirorezortu v súvislosti s tým, že bol nútený odvolať v priebehu štyroch rokov troch nominantov jednej politickej strany z funkcie ministra.

SITA
Aliancia Fair-Play: Fico by mal urobiť skutočnú kontrolu

BRATISLAVA. Aliancia Fair-play chcela od premiéra Roberta Fica, aby počas dnešnej kontroly na ministerstve životného prostredia položil ministrovi Jozefovi Medveďovi otázky o jeho krokoch v prípade vymáhania 15 miliónov eur od Interblue a zabezpečil odpovede aj pre verejnosť.

Aliancia Fair-play sa domnieva, že minister Medveď mal už dávno využiť konkrétne právne možnosti, ktoré má a mal k dispozícii. „Obávame sa, že minister skočil na taktiku Interblue naťahovať čas a doteraz okrem čakania na rokovanie so zástupkyňou Interblue nezverejnil jeden jediný právny krok, ktorý podnikol pre vymoženie peňazí,“ tvrdí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Ako vyhlasuje Wienk, s plynúcim časom sa zmenšujú šance Slovenska získať 15 miliónov eur a poskytuje sa väčší manévrovací priestor tým, ktorí by prípadne chceli peniaze zarobené v emisnom obchode ukryť v spleti prevodov a presunov.

Aliancia Fair-play nerozumie, prečo ministerstvu životného prostredia tak dlho trvá príprava konkrétnych právnych krokov. Preto ministra Medveďa minulý týždeň vyzvala, aby začal podrobne informovať o tom, čo pre získanie 15 miliónov eur robí. Položili mu aj niekoľko otázok, tie sa týkali jeho krokov v kauze, uznania pohľadávky zo strany Interblue, právne pozadie kauzy, či podali trestné oznámenia na Slovensku a nakoniec či ministerstvo súhlasilo s prípadným prenesením záväzku z firmy Interblue Group na švajčiarsku firmu Interblue Group Europe. "Minister zatiaľ na otázky Aliancie Fair-play neodpovedal," informovala Wienk.

Fico sa s kontrolou poponáhľal

Fico medzičasom svoju kontrolu už skončil. Bola síce naplánovaná na 14. hodinu, ale dnes neskoro večer ju presunuli na 8:30.

Premiér si myslí, že vo veci nevyplatenia 15-miliónového doplatku z predaja voľných emisných kvót firme Interblue Group treba podať žalobu. Ako ďalej dodal, v budúcnosti by mal o predaji emisných kvót, ktorými naša krajina disponuje, rozhodovať kolektívny orgán a nie len jeden minister.

Slovensko v roku 2008 predalo americkej firme Interblue Group 15 miliónov ton voľných emisných kvót, ďalších 35 miliónov ton si firma zazmluvnila. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú vláde jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami.

SITA, sme.sk

Chronológia predaja emisií firme Interblue Group

8. októbra 2008 - Vláda SR na svojom 116. zasadnutí zobrala na vedomie informáciu ministra životného prostredia SR Jána Chrbeta o predaji emisných kvót v objeme 10 miliónov ton za cenu 6,05 eura (182 Sk) za tonu.

13. novembra 2008 - Minister životného prostredia Ján Chrbet a predstavitelia firmy Interblue Group podpísali dohodu o predaji emisných kvót AAU.

2. decembra 2008 - Ministerstvo životného prostredia SR oznámilo, že sa po dlhšej snahe podarilo zakontrahovať významnú časť slovenských voľných emisných kvót typu AAU. Z predaja mala Slovenská republika získať vyše dve miliardy Sk (66,3 milióna eur), očakávaný výnos v budúcom období by mal dosiahnuť čiastku vyše štyri miliardy Sk (132,6 milióna eur).

25. apríla 2009 - Predseda vlády Robert Fico vyzval ministra životného prostredia Jána Chrbeta, aby zverejnil zmluvy týkajúce sa predaja nadbytočných emisných kvót SR.

4. mája 2009 - Minister Ján Chrbet oznámil, že spoločnosť Interblue Group kategoricky odmieta zverejnenie zmluvy, na základe ktorej jej SR v roku 2008 predala nadbytočné emisné kvóty oxidu uhličitého.

6. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Jeho nástupcom sa stal Viliam Turský (SNS).

21. mája 2009 - Minister životného prostredia Viliam Turský zverejnil na internetovej stránke ministerstva zmluvu o predaji emisných kvót AAU.

10. júna 2009 - Exminister životného prostredia ČR Martin Bursík pre denník SME potvrdil, že ČR dostala za jednu tonu emisných limitov nie menej ako desať eur (301,26 Sk).

16. júna 2009 - Poslanci NR SR rozhodli, že zmluva o predaji nadbytočných emisných kvót firme Interblue Group sa rušiť nebude.

2. júla 2009 - Televízia Markíza s odvolaním sa na americké úrady informovala, že americká spoločnosť Interblue Group, ktorej Slovensko predalo emisné kvóty, už nemá platnú licenciu na podnikanie, keďže do konca júna za ňu nezaplatila.

3. júla 2009 - Spoločnosť Interblue Group potvrdila, že jej postavenie sa z právneho hľadiska nezmenilo a obchodnú licenciu nestratila.

20. augusta 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal na návrh premiéra Roberta Fica z funkcie ministra životného prostredia Viliama Turského. Riadením ministerstva poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča.

8. septembra 2009 - Vicepremiér Dušan Čaplovič rozhodol o vypovedaní opčného práva medzi Slovenskom a americkou spoločnosťou Interblue Group.

21. septembra 2009 - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda spolu s poslancami Pavlom Frešom a Luciou Žitňanskou (obidvaja SDKÚ-DS) podali na Generálnu prokuratúru SR podnet na úplné zrušenie zmluvy medzi Ministerstvom životného prostredia SR a spoločnosťou Interblue Group o predaji emisných kvót.

28. októbra 2009 - Na návrh premiéra Roberta Fica vymenoval prezident Ivan Gašparovič do funkcie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa.

29. októbra 2009 - Americká spoločnosť Interblue Group, ktorá od Slovenska kúpila 15 miliónov ton emisných kvót oxidu uhličitého, požiadala o ďalších osem miliónov ton. Interblue Group si totiž do roku 2012 od Slovenska objednala 50 miliónov ton, pričom doteraz získala iba spomínaných 15 miliónov ton.

24. novembra 2009 - Minister životného prostredia Jozef Medveď odoslal správu americkej spoločnosti Interblue Group o vytvorení Zelenej investičnej schémy (GIS) a o zaradení vládneho programu zatepľovania do nej. Tento fakt mal posunúť naplnenie ustanovenia z dodatku zmluvy medzi Slovenskom a Interblue Group, na základe ktorej spoločnosť doplatí druhú časť kúpnej ceny vo výške 1 euro (30 Sk), za jednu tonu ekvivalentu oxidu uhličitého SR by tak malo dostať 15 miliónov eur (451,89 milióna Sk). Prvá časť z nich mala byť vyplatená do 27. novembra, druhá sa pôvodne očakávala do 4. decembra.

3. decembra 2009 - Minister životného prostredia SR Jozef Medveď potvrdil, že americká spoločnosť Interblue Group, ktorej Slovensko predalo 15 miliónov ton emisií, chce s ministerstvom životného prostredia rokovať o ukončení vzájomnej zmluvy do konca roka. Rokovania by mali prebiehať priamo, nakoľko sa doteraz nenašiel žiaden sprostredkovateľ.

12. januára 2010 - Minister životného prostredia SR Jozef Medveď oznámil, že americká spoločnosť Interblue Group postúpila svoje práva na spoločnosť Interblue Europe so sídlom vo Švajčiarsku.

12. januára 2010 - Hovorkyňa Prezídia PZ potvrdila, že na základe pokynu Špeciálnej prokuratúry začal vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ v kauze predaja emisií trestné stíhanie pre trestný čin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

15. januára 2010 - Riaditeľ viedenskej pobočky a partner americkej právnickej spoločnosti Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP Rainer K. Wachter upozornil na to, že americká FBI pravdepodobne prešetruje, či v prípade spoločnosti Interblue Group a predaja emisií neprišlo k porušeniu zákona Foreign Corrupt Practices Act (FCPA), ktorý zakazuje podplácanie zahraničných predstaviteľov s cieľom uzavrieť obchodné dohody.

20. januára 2010 - Na generálnom konzuláte SR v Zürichu sa stretli zástupcovia ministerstva životného prostredia so zástupcami spoločnosti Interblue Group Europe. Spoločnosť na rokovaní nepredložila relevantné doklady preukazujúce univerzálne právne nástupníctvo po americkej spoločnosti Interblue Group.

22. januára 2010 - Členka predstavenstva firmy Interblue Group Europe Jana Lütken oznámila, že bude musieť rezignovať na svoju funkciu. Tvrdila, že počas stretnutia so štábom televízie Markíza utrpela vážny otras mozgu.

1. februára 2010 - MŽP SR informovalo, že Interblue Group stále nepredložila relevantné doklady preukazujúce prevod práv na švajčiarsku spoločnosť Interblue Group Europe.

2. februára 2010 - Minister životného prostredia SR Jozef Medveď odoslal list, v ktorom konateľku spoločnosti Janu Lütken upozorňoval na nedodržanie dohody zo Švajčiarska.

TASR

Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 579
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 388
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 075
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 237
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 050
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 577
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 730
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 286
 9. Po Slovensku na motorke 5 482
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


9 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Ekonóm a exminister financií Ivan Mikloš.

Všetky reformy z plánu obnovy sú kľúčové.


10 h
Na bločku z eKasy je QR kód s jedinečným číslom pokladničného dokladu.

Zákazník bude mať možnosť vyskúšať si nákup ešte pred zaplatením.


TASR 13 h
Ilustračná fotografia.

Iniciatíva tvrdí, že niektorí gastropodnikatelia nemôžu žiadať o pomoc ani po 14 mesiacoch.


SITA 15 h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Dodatočné zdroje sú určené na ekologickú verejnú dopravu či opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti bytových domov.


TASR 15 h