Na priznanie dane zostáva ešte mesiac

Daňové priznania musia podať takmer všetci podnikatelia. Zo zamestnancov len tí, ktorí nepožiadali firmu o zúčtovanie dane. Takisto aj tí, ktorí popri zamestnaní podnikali.

Daňové priznanie musia firmy aj fyzické osoby podať najneskôr do 31. marca.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Dane nám tento rok už neoživia spomienku na slovenskú korunu, ako to bolo vlani. Vtedy sa daňové priznania vypĺňali v korunách a platili sa v eurách. Tento rok ľudia a firmy priznávajú dane iba v eurách.

Na podanie daňového priznania zostáva ešte mesiac. Podnikatelia a tí zamestnanci, ktorých sa to týka, si musia daňové povinnosti so štátom vyrovnať najneskôr do konca marca. Ak to nestihnú, hrozia im pokuty. Tie nie sú práve najmenšie.

Kto podáva daňové priznanie
 • Podnikateľ a samostatná zárobkovo činná osoba, keď zarobil minulý rok viac 2012,85 eura (okrem príjmov oslobodených od dane).
 • Daňovník, ktorý vlani podnikal so stratou.
 • Pracovník, ktorý nepožiadal zamestnávateľa do 15. februára o ročné zúčtovanie dane.
 • Zamestnanec, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie dane, ale nepredložil zamestnávateľovi potrebné doklady.
 • Zamestnanec, ktorý poberal nepeňažný príjem (prehliadku u lekára, ktorú uhradila firma, poukazy na rekreáciu, naturálie u zamestnanca v poľnohospodárskej firme), z ktorého sa nedala zraziť daň.
 • Fyzická osoba, ktorá mala príjmy z prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti. Ďalej fyzická osoba s jednorazovými príjmami z poľnohospodárskej či z lesníckej činnosti, alebo ak prenajímala hnuteľné veci. Zdaňuje sa však iba tá suma príjmu, ktorá nie je oslobodená od dane.
 • Pracovník, ktorý mal príjmy zo zahraničia a zarobil v prepočte viac ako 2012,85 eura.
 • Zamestnávateľ skrachoval, pracovník nemá koho požiadať o ročné zúčtovanie, preto musí podať daňové priznanie.

Najnižšia penalizačná taxa je síce len niečo vyše 33 eur, no najvyššia suma, ktorú môžu daňové úrady za nepriznanie dane uložiť, sa môže vyšplhať až na takmer 50-tisíc eur.

Strata priznanie nezruší

Daňové priznanie nemusia podávať všetci, ale len tí, ktorí zarobili vlani viac ako 2012,85 eura.

„Ak daňovník minulý rok dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce túto sumu, daňovému priznaniu sa vyhnúť nemôže," povedala Beáta Uhrínová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. Týka sa to predovšetkým podnikateľov. Za väčšinu zamestnancov totiž priznáva dane ich zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní dane.

Zamestnanci, ktorí do polovice februára nestihli požiadať firmu o zúčtovanie dane, alebo aj požiadali, no nepriniesli potrebné doklady, si musia priznať dane sami. Priznanie musia podávať aj zamestnanci, ktorí popri hlavnej práci podnikali, alebo mali iné zdaniteľné príjmy.

Pre podnikateľov platí výnimka. Ak sa nájdu takí, ktorí vlani zarobili menej ako 2012,85 eura, ale skončili minulý rok so stratou, musia daňové priznanie podať. Nevzťahuje sa teda na nich ustanovenie zákona, ktoré umožňuje fyzickým osobám vyhnúť sa priznávaniu dane, ak ich zárobok nepresiahol 2012,85 eura.

Daňové pokuty

Ak daňovník podá priznanie po 31. marci:

 • minimálna pokuta je pre fyzickú osobu je 33, 19 eura,
 • minimálna pokuta pre firmu je 66,38 eura,
 • najviac môže daňový úrad vyrubiť 16 596, 95 eura.

Keď daňovník daň neprizná a vyzve ho na to správca dane:

 • najmenšia možná pokuta je 331,93 eura pre fyzickú osobu,
 • najnižšia pokuta pre právnickú osobu je 1659,69 eura,
 • najväčšia pokuta je 49 790,87 eura.

Ak niekto neskoro zaplatí daň alebo ju neodvedie:

 • daňový úrad mu vyrubí sankciu vo výške 4­násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (v súčasnosti 1 percento) platnej v deň vzniku daňového nedoplatku,
 • sankčný úrok sa počíta najviac štyri roky a vyrubí sa, len ak je nad 16,60 eura.

Keď daňovník zaplatí menej ako mal:

 • pokuta je 3-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky,
 • úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
 • sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 16,60 eura.

Daňové priznanie podávajú fyzické osoby v mieste trvalého bydliska.

Na priznanie dane majú ľudia aj firmy viac možností. Najčastejšou je, že vypíšu tlačivo a doručia ho na daňový úrad alebo ho pošlú poštou. Takisto ho môžu aj odfaxovať. „V takom prípade musia najneskôr do piatich dní priniesť daňové priznanie na príslušný daňový úrad," povedala Uhrínová.

Ľudia sa k priznaniam dostanú zadarmo na všetkých daňových úradoch, ale aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Môžu si ich kúpiť aj v predajniach ŠEVT.

Daň sa dá priznať aj elektronicky. Elektronickú formu môže používať len daňovník, ktorý o tom spísal s daňovým úradom dohodu. Na dohodu o elektronickom podávaní stačí jedna návšteva daňového úradu.

Štát vo výhode

Podaním daňového priznania v riadnom termíne sa povinnosti daňovníkov nekončia. Do konca tohto mesiaca musia zároveň aj zaplatiť prípadné nedoplatky. Štát si však načas nedáva. V prípade, že daňovníkovi vyjde z priznania preplatok, štát má čas na to, aby mu ho vrátil, až do 10. mája.

Daňový nedoplatok môžu ľudia zaplatiť dvoma spôsobmi: prevodom z bankového účtu alebo šekom na pošte. Daňové úrady považujú platbu za riadne zaplatenú až vtedy, keď odíde z účtu daňovníka. To nemusí byť vždy v deň, keď zadal príkaz na úhradu. Medzi bankami môže prevod trvať aj dva dni. Ľudia by si preto nemali platbu dane odkladať na posledný marcový deň.

Priznanie sa dá odložiť

Daňový úrad môže ľuďom, ktorí zarábali na Slovensku, predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o tri mesiace. Tým, ktorí pracovali v zahraničí, až o šesť mesiacov.

Aké argumenty úrady uznajú
 • priznanie daňovníkovi robí daňový poradca,
 • súčasťou príjmov sú aj zárobky zo zahraničia,
 • veľké množstvo dokladov, ktoré nie možné správne a v čas zaúčtovať,
 • odklad odporučený audítorom.
BRATISLAVA. Nie všetci musia priznať a zaplatiť daň do konca tohto mesiaca. Priznanie dane sa dá odložiť. Daňovníci to však musia oznámiť daňovému úradu najneskôr do 16. marca.

„Daňový úrad môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o tri mesiace," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva.

Trojmesačné predĺženie sa vzťahuje na ľudí, ktorí pracovali a zarábali na Slovensku. Tým, ktorí vlani zarábali v zahraničí, môžu úrady čas na priznanie dane predĺžiť až o šesť mesiacov, teda do konca októbra.

O odklad priznania treba požiadať písomne. Žiadosť nemá predpísanú formu. Daňovník by v nej mal riadne zdôvodniť, prečo o odklad žiada. V žiadosti nesmú chýbať základné údaje o daňovníkovi, teda meno, adresa, daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo. Žiadosť môžu ľudia priniesť na daňový úrad osobne alebo poslať poštou. V druhom prípade je rozhodujúci dátum na odtlačku pečiatky.

Tlačivo bez podpisu je neplatné

Bez podpisu je daňové priznanie neplatné. Táto chyba je síce banálna, no vyskytuje sa často.

´Najčastejšie chyby
 • Ľudia zabudnú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo.
 • Daňovníci neuvedú základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane.
 • Chýbajúci podpis na daňovom priznaní. Podpisom potvrdzuje daňovník správnosť údajov.
BRATISLAVA. Chýbajúci podpis je podľa Daňového riaditeľstva jednou z častých chýb, s ktorými sa daňové úrady stretávajú pri podávaní daňových priznaní.

Keď ľudia zanesú vyplnené tlačivo na úrad osobne, pracovníci daňových úradov ich na túto chybu zvyčajne upozornia. To sa však nedá, ak posielajú priznanie poštou. Ak podpis chýba, treba ho dodatočne doplniť, inak je daňové priznanie neplatné. Podpisom totiž daňovník preberá zodpovednosť za to, ako vyplnil tlačivo.

Chybou je aj to, ak daňovník zle vypočíta daň a zaplatí menej, ako mal. Vystavuje sa tým riziku, že bude musieť platiť sankčné úroky. To však len v prípade, ak by daň v priznaní bola nižšia ako skutočná daňová povinnosť.

Podnikateľ, ktorý si vedie účtovníctvo, musí k priznaniu priložiť aj doklady. V prípade, že to neurobí, považuje sa to za vážny nedostatok daňového priznania.

Na daniach sa dajú ušetriť stovky eur

Dobrovoľne podať daňové priznanie môže byť napríklad pre penzistov alebo študentov výhodné.

BRATISLAVA. Daňové priznanie nemusí podávať každý, kto pracuje. Pre mnohých, ktorí túto povinnosť nemajú, to však môže byť výhodné.

Oplatí sa to napríklad penzistom, ktorí minulý rok zarobili menej ako 2012,85 eura. Za normálnych okolnosti daň priznávať nemusia. Ak to urobia, štát im vráti celú sumu dane, ktorú im strhol zamestnávateľ. Keď napríklad dôchodca zarobil vlani na dohodu dvetisíc eur, firma mu strhla 380 eur. Túto sumu môže získať späť. Podobné výhody majú aj študenti.

Dobrovoľne podať priznanie sa vyplatí aj rodičom, ak napríklad previedli na dieťa byt a v jeho mene ho prenajímali. Môže si na dieťa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane 4025,70 eura. Podľa výšky príjmu môžu ušetriť až 600 eur.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 249
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 078
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 944
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 805
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 754
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 080
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 260
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 664
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 453

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.