Na priznanie dane zostáva ešte mesiac

Daňové priznania musia podať takmer všetci podnikatelia. Zo zamestnancov len tí, ktorí nepožiadali firmu o zúčtovanie dane. Takisto aj tí, ktorí popri zamestnaní podnikali.

Daňové priznanie musia firmy aj fyzické osoby podať najneskôr do 31. marca.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Dane nám tento rok už neoživia spomienku na slovenskú korunu, ako to bolo vlani. Vtedy sa daňové priznania vypĺňali v korunách a platili sa v eurách. Tento rok ľudia a firmy priznávajú dane iba v eurách.

Na podanie daňového priznania zostáva ešte mesiac. Podnikatelia a tí zamestnanci, ktorých sa to týka, si musia daňové povinnosti so štátom vyrovnať najneskôr do konca marca. Ak to nestihnú, hrozia im pokuty. Tie nie sú práve najmenšie.

Kto podáva daňové priznanie
 • Podnikateľ a samostatná zárobkovo činná osoba, keď zarobil minulý rok viac 2012,85 eura (okrem príjmov oslobodených od dane).
 • Daňovník, ktorý vlani podnikal so stratou.
 • Pracovník, ktorý nepožiadal zamestnávateľa do 15. februára o ročné zúčtovanie dane.
 • Zamestnanec, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie dane, ale nepredložil zamestnávateľovi potrebné doklady.
 • Zamestnanec, ktorý poberal nepeňažný príjem (prehliadku u lekára, ktorú uhradila firma, poukazy na rekreáciu, naturálie u zamestnanca v poľnohospodárskej firme), z ktorého sa nedala zraziť daň.
 • Fyzická osoba, ktorá mala príjmy z prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti. Ďalej fyzická osoba s jednorazovými príjmami z poľnohospodárskej či z lesníckej činnosti, alebo ak prenajímala hnuteľné veci. Zdaňuje sa však iba tá suma príjmu, ktorá nie je oslobodená od dane.
 • Pracovník, ktorý mal príjmy zo zahraničia a zarobil v prepočte viac ako 2012,85 eura.
 • Zamestnávateľ skrachoval, pracovník nemá koho požiadať o ročné zúčtovanie, preto musí podať daňové priznanie.

Najnižšia penalizačná taxa je síce len niečo vyše 33 eur, no najvyššia suma, ktorú môžu daňové úrady za nepriznanie dane uložiť, sa môže vyšplhať až na takmer 50-tisíc eur.

Strata priznanie nezruší

Daňové priznanie nemusia podávať všetci, ale len tí, ktorí zarobili vlani viac ako 2012,85 eura.

„Ak daňovník minulý rok dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce túto sumu, daňovému priznaniu sa vyhnúť nemôže," povedala Beáta Uhrínová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. Týka sa to predovšetkým podnikateľov. Za väčšinu zamestnancov totiž priznáva dane ich zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní dane.

Zamestnanci, ktorí do polovice februára nestihli požiadať firmu o zúčtovanie dane, alebo aj požiadali, no nepriniesli potrebné doklady, si musia priznať dane sami. Priznanie musia podávať aj zamestnanci, ktorí popri hlavnej práci podnikali, alebo mali iné zdaniteľné príjmy.

Pre podnikateľov platí výnimka. Ak sa nájdu takí, ktorí vlani zarobili menej ako 2012,85 eura, ale skončili minulý rok so stratou, musia daňové priznanie podať. Nevzťahuje sa teda na nich ustanovenie zákona, ktoré umožňuje fyzickým osobám vyhnúť sa priznávaniu dane, ak ich zárobok nepresiahol 2012,85 eura.

Daňové pokuty

Ak daňovník podá priznanie po 31. marci:

 • minimálna pokuta je pre fyzickú osobu je 33, 19 eura,
 • minimálna pokuta pre firmu je 66,38 eura,
 • najviac môže daňový úrad vyrubiť 16 596, 95 eura.

Keď daňovník daň neprizná a vyzve ho na to správca dane:

 • najmenšia možná pokuta je 331,93 eura pre fyzickú osobu,
 • najnižšia pokuta pre právnickú osobu je 1659,69 eura,
 • najväčšia pokuta je 49 790,87 eura.

Ak niekto neskoro zaplatí daň alebo ju neodvedie:

 • daňový úrad mu vyrubí sankciu vo výške 4­násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (v súčasnosti 1 percento) platnej v deň vzniku daňového nedoplatku,
 • sankčný úrok sa počíta najviac štyri roky a vyrubí sa, len ak je nad 16,60 eura.

Keď daňovník zaplatí menej ako mal:

 • pokuta je 3-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky,
 • úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
 • sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 16,60 eura.

Daňové priznanie podávajú fyzické osoby v mieste trvalého bydliska.

Na priznanie dane majú ľudia aj firmy viac možností. Najčastejšou je, že vypíšu tlačivo a doručia ho na daňový úrad alebo ho pošlú poštou. Takisto ho môžu aj odfaxovať. „V takom prípade musia najneskôr do piatich dní priniesť daňové priznanie na príslušný daňový úrad," povedala Uhrínová.

Ľudia sa k priznaniam dostanú zadarmo na všetkých daňových úradoch, ale aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Môžu si ich kúpiť aj v predajniach ŠEVT.

Daň sa dá priznať aj elektronicky. Elektronickú formu môže používať len daňovník, ktorý o tom spísal s daňovým úradom dohodu. Na dohodu o elektronickom podávaní stačí jedna návšteva daňového úradu.

Štát vo výhode

Podaním daňového priznania v riadnom termíne sa povinnosti daňovníkov nekončia. Do konca tohto mesiaca musia zároveň aj zaplatiť prípadné nedoplatky. Štát si však načas nedáva. V prípade, že daňovníkovi vyjde z priznania preplatok, štát má čas na to, aby mu ho vrátil, až do 10. mája.

Daňový nedoplatok môžu ľudia zaplatiť dvoma spôsobmi: prevodom z bankového účtu alebo šekom na pošte. Daňové úrady považujú platbu za riadne zaplatenú až vtedy, keď odíde z účtu daňovníka. To nemusí byť vždy v deň, keď zadal príkaz na úhradu. Medzi bankami môže prevod trvať aj dva dni. Ľudia by si preto nemali platbu dane odkladať na posledný marcový deň.

Priznanie sa dá odložiť

Daňový úrad môže ľuďom, ktorí zarábali na Slovensku, predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o tri mesiace. Tým, ktorí pracovali v zahraničí, až o šesť mesiacov.

Aké argumenty úrady uznajú
 • priznanie daňovníkovi robí daňový poradca,
 • súčasťou príjmov sú aj zárobky zo zahraničia,
 • veľké množstvo dokladov, ktoré nie možné správne a v čas zaúčtovať,
 • odklad odporučený audítorom.
BRATISLAVA. Nie všetci musia priznať a zaplatiť daň do konca tohto mesiaca. Priznanie dane sa dá odložiť. Daňovníci to však musia oznámiť daňovému úradu najneskôr do 16. marca.

„Daňový úrad môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o tri mesiace," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva.

Trojmesačné predĺženie sa vzťahuje na ľudí, ktorí pracovali a zarábali na Slovensku. Tým, ktorí vlani zarábali v zahraničí, môžu úrady čas na priznanie dane predĺžiť až o šesť mesiacov, teda do konca októbra.

O odklad priznania treba požiadať písomne. Žiadosť nemá predpísanú formu. Daňovník by v nej mal riadne zdôvodniť, prečo o odklad žiada. V žiadosti nesmú chýbať základné údaje o daňovníkovi, teda meno, adresa, daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo. Žiadosť môžu ľudia priniesť na daňový úrad osobne alebo poslať poštou. V druhom prípade je rozhodujúci dátum na odtlačku pečiatky.

Tlačivo bez podpisu je neplatné

Bez podpisu je daňové priznanie neplatné. Táto chyba je síce banálna, no vyskytuje sa často.

´Najčastejšie chyby
 • Ľudia zabudnú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo.
 • Daňovníci neuvedú základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane.
 • Chýbajúci podpis na daňovom priznaní. Podpisom potvrdzuje daňovník správnosť údajov.
BRATISLAVA. Chýbajúci podpis je podľa Daňového riaditeľstva jednou z častých chýb, s ktorými sa daňové úrady stretávajú pri podávaní daňových priznaní.

Keď ľudia zanesú vyplnené tlačivo na úrad osobne, pracovníci daňových úradov ich na túto chybu zvyčajne upozornia. To sa však nedá, ak posielajú priznanie poštou. Ak podpis chýba, treba ho dodatočne doplniť, inak je daňové priznanie neplatné. Podpisom totiž daňovník preberá zodpovednosť za to, ako vyplnil tlačivo.

Chybou je aj to, ak daňovník zle vypočíta daň a zaplatí menej, ako mal. Vystavuje sa tým riziku, že bude musieť platiť sankčné úroky. To však len v prípade, ak by daň v priznaní bola nižšia ako skutočná daňová povinnosť.

Podnikateľ, ktorý si vedie účtovníctvo, musí k priznaniu priložiť aj doklady. V prípade, že to neurobí, považuje sa to za vážny nedostatok daňového priznania.

Na daniach sa dajú ušetriť stovky eur

Dobrovoľne podať daňové priznanie môže byť napríklad pre penzistov alebo študentov výhodné.

BRATISLAVA. Daňové priznanie nemusí podávať každý, kto pracuje. Pre mnohých, ktorí túto povinnosť nemajú, to však môže byť výhodné.

Oplatí sa to napríklad penzistom, ktorí minulý rok zarobili menej ako 2012,85 eura. Za normálnych okolnosti daň priznávať nemusia. Ak to urobia, štát im vráti celú sumu dane, ktorú im strhol zamestnávateľ. Keď napríklad dôchodca zarobil vlani na dohodu dvetisíc eur, firma mu strhla 380 eur. Túto sumu môže získať späť. Podobné výhody majú aj študenti.

Dobrovoľne podať priznanie sa vyplatí aj rodičom, ak napríklad previedli na dieťa byt a v jeho mene ho prenajímali. Môže si na dieťa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane 4025,70 eura. Podľa výšky príjmu môžu ušetriť až 600 eur.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 3. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 4. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 5. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 6. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 7. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 8. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 9. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 10. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 874
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 737
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 968
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 465
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 860
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 289
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 105
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 626
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 2 812
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 725

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

Neprehliadnite tiež

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Britská vláda znížila podiel v Lloyds Banking Group

Londýn poskytol Lloyds počas svetovej finančnej krízy v roku 2008 finančnú pomoc 20 miliárd libier.

Brexit a kurzy zaťažili vlaňajšiu bilanciu koncernu Telefónica

Tržby koncernu klesli medziročne o vyše päť percent.

Generali preveruje vyše desať krajín, z ktorých sa môže úplne stiahnuť

Medzi strategické ciele poisťovne je rast v Ázii.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop