SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

TriGranit sa megakasína vzdať nemieni

Zámer vybudovať komplex s kasínom nevzdávajú. Výkup pozemkov zatiaľ stojí.

Predseda predstavenstva TriGranit Development Slovakia Gábor Zászlós ešte svoj boj o vybudovanie veľkého komplexu v Jarovciach nevzdáva. Je pripravený ďalej presviedčať verejnosť, že kasíno nie je pre spoločnosť nebezpečné a neprichádza s ním kriminalita.Predseda predstavenstva TriGranit Development Slovakia Gábor Zászlós ešte svoj boj o vybudovanie veľkého komplexu v Jarovciach nevzdáva. Je pripravený ďalej presviedčať verejnosť, že kasíno nie je pre spoločnosť nebezpečné a neprichádza s ním kriminalita. (Zdroj: ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

Developer Metropolisu zastavil v Jarovciach výkup pozemkov. Po tom, čo sa proti projektu, ktorého súčasťou je veľké kasíno, zdvihla vlna odporu, a petície sa dostali do kostolov či do cirkevných škôl, žiada o stretnutie s arcibiskupom. Vycúvať z územia podľa predsedu predstavenstva TriGranit Development Slovakia GÁBORA ZÁSZLÓSA teraz nemieni.

Doterajší vývoj nasvedčuje, že Metropolis s kasínami nechcú ľudia a zatiaľ ho nepodporili ani mestskí poslanci či poslanci z Jaroviec. Ste rozhodnutí pokračovať?

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoznačne áno. V projekte máme množstvo peňazí a práce. V tejto chvíli je na svete prvý konzistentný materiál, urbanistická štúdia. Sledujeme verejné prejavy aj prejavy konkrétnej politickej strany (pozn. red.: KDH) , všetky boli ľudovo povedané na vode. Urbanistická štúdia je prvý krok, je to územnoplánovací podklad, aby sa o projekte začalo relevantne hovoriť. Očakávali sme od dotknutých orgánov štátnej správy ako aj samosprávy posúdenie, nejaký rozbor. A na základe toho pripomienky, ktoré sa môžu zapracovať.

Poslanci miestneho zastupiteľstva v Jarovciach reagovali na to, že obyvatelia nie sú priaznivo naklonení kasínu. No boja sa aj zaťaženia dopravou, nesúhlasia s vyššou intenzitou zastavania územia ako je v územnom pláne. Hovoríte o miliónoch turistov. Zaťaží to najmä Jarovce. Ako ich chcete presvedčiť, že ich takýchto vplyvov ušetríte?

Skryť Vypnúť reklamu

Žiaden podnikateľský subjekt nemôže konať vo vákuu, musí rešpektovať právne predpisy tohto štátu. Aká bola minulosť, aké tam boli uskutočnené investičné zásahy do územia, to nie je otázka adresovaná na nás. Chápem historické väzby aj prípadné traumy miestnych poslancov z toho, že tam majú autostrádu bez hlukových bariér. Ale nie sme adresátmi ani nositeľmi riešenia tohto problému. To je zrejme správa diaľnic. Áno, s týmto projektom určite prichádza nejaký vplyv. Ako s každým normálnym ekonomickým rozvojom. Ale treba povedať, že náš projekt je environmentálne prijateľný. Pri výrobe máte energocentrálu, olejové hospodárstvo, sklad surovín, hotových výrobkov a tak ďalej - to všetko zaťaží prostredie viac ako náš projekt. Ten sa zakladá na službách.

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa k hluku a doprave.

Je prirodzené a vyžaduje to legislatíva, že projekt sprevádzajú ďalšie špecializované štúdie. V tomto stupni máme pripravenú dopravnú štúdiu. Bude ďalšie procesné environmentálne posúdenie projektu. V rámci neho sú rôzne hlukové štúdie, pripravuje sa sociologický prieskum dopadov projektu na blízke obyvateľstvo.

Ten si vyžiadali v Petržalke. Budete ho robiť a na vlastné náklady?

Odznelo to ako pripomienka z radov poslancov, ale aj na verejnom zhromaždení. Reflektujeme túto požiadavku a budeme postupovať tak, aby ho uskutočnili.

Jedna vec sú zákony. Druhá vzťah s okolím, ktorému môžu byť zákony málo. Ponúkli ste školu, škôlku. Kde je hranica po ktorú ste ochotní ísť, aby ste motivovali občanov a tí si povedali, že znesú veľký projekt, kasína a väčšiu dopravu?

Skryť Vypnúť reklamu

Sme v ťažkej pozícii. Vo všeobecnosti, ľudia sa boja všetkého nového. Teraz sa bulvarizoval z nášho projektu prvok kasín. A možno je obava zo strany niektorých ľudí, ktorí to nepoznajú, oprávnená. Ale robili sme rôzne analýzy kasín pôsobiacich na Slovensku aj v okolitých krajinách. V historickej časti Bratislavy sú tri kasína. V tak katolíckej krajine ako je Poľsko sú kasína. V Bavorsku, vo Viedni... Pre obec by z toho plynuli nie nezaujímavé príjmy. Polus City Center sme stavali pred rokom 2000 na piatich hektároch. Len na dani z nehnuteľností platíme 100 tisíc eur ročne. Jarovce majú rozpočet okolo 600 tisíc eur ročne.

Áno, zamestnanosť, zvýšia sa príjmy z dane z nehnuteľností a tak ďalej. Pýtali sme sa na ďalšie benefity...

Na stretnutí s poslancami aj na verejnosti sme hovorili, že prispejeme vždy, ako to ekonomická kalkulácia projektu unesie. Pri takýchto veľkých investičných celkoch má priamo dotknutá obec z toho prínosy nad rámec zákona, z vôle investora. Keď investor povie, že časť zisku obetuje a venuje pre obec. Spomenul som (pozn red. na zasadnutí zastupiteľstva v Jarovciach) úmyselne niektoré veci, ktoré sú citlivé. Je to oblasť vzdelania. Preto som spomenul školu, prípadne škôlku, kus chodníka. Ale sami poslanci musia povedať, aké majú primárne potreby a dohodneme sa. To sme povedali jasne. Aj pri Poluse sme urobili nástupné ostrovčeky, fasády priľahlých domov a podobne. Po dohode prispejeme radi.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedali ste, že stojíte pred strategickým rozhodnutím. Je reálnejšie počkať na nové mestské zastupiteľstvo a spoliehať sa, že sa zmení politické zloženie, alebo sa prispôsobiť tomu, čo je teraz v územnom pláne a stať sa nezávislým od samosprávy?

Nikdy nebudeme celkovo nezávislí od samosprávy. Je však treba vidieť dve línie - líniu samosprávy a štátnej správy. Keďže sa nám k urbanistickej štúdii vracajú kladné stanoviská z dotknutých orgánov štátnej správy, domnievame sa, že projekt môže týmto smerom pokračovať zákonným spôsobom.

Dotkol som sa možných riešení. Je v tom aj to, že si povieme, že počkáme na nové voľby a budeme sa naďalej snažiť presvedčovať a informovať. Teraz sa nám javí, že z našej strany nebolo dostatok informácií pre verejnosť. Na druhej strane sme prekvapení petičnou iniciatívou, ktorá prepukla a dostala priestor v kostoloch, v cirkevných školách. Napísal som list arcibiskupovi Zvolenskému. Žiadam o prijatie, aby sme konzultovali s akým zámerom k tomuto pristúpili, v čom vidia problém. a pokiaľ je možné, aby prijal nejaké vysvetlenie z našej strany. Vyslovil sa k tomu v období, keď ešte nebola urbanistická štúdia. Druhá možnosť je zvážiť, že nepôjdeme cestou zmeny územného plánu, ale cestou platného územného plánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Do akej miery sa projekt dá premaľovať na súčasný územný plán?

Súčasný územný plán v lokalite počíta so zábavou. Pokiaľ by som to zúžil vyslovene na kasína, tie by sa tam dali postaviť aj podľa súčasného územného plánu. Jediný problém, prečo chceme o zmenu požiadať je, že tam máme 30 hektárovú parcelu. Predstava je vyťažiť ju celú a v tom je háčik územného plánu. Pokiaľ by sme sa pustili do projektu podľa pôvodného územného plánu, mohli by sme vyťažiť len časť parcely. Ak hovoríme o multifunkčnosti a o rezortnom type kasín, chýbali by možno niektoré funkcie.

Napríklad?

Napríklad kongresové centrum, alebo výstavná sieň, alebo plaza.

Vykupovali ste pozemky aj od drobných vlastníkov. Vykupujete ďalej?

Zastavili sme výkup. Ja som to v Jarovciach na verejnom zhromaždení povedal. Miestny farár sa tam písomne vyjadril, že projekt je možno motivovaný medzinárodným zločinom, voči čomu sme sa ohradili. Povedal som, že medzi vami možno sedia ľudia, od ktorých sme vykúpili časti pozemkov a do koruny zaplatili. Považujeme sa za dostatočne kapitálovo silnú a serióznu spoločnosť. Nikomu nič nedlžíme. Ani na daniach, ani súkromným osobám. Zastavili sme výkup pozemkov, pretože to, čo je namaľované a je na verejnosti sa zmestí na tých 30 hektárov. My sme už vykupovali pozemky na ďalšiu rozvojovú fázu. Komplexný projekt je prvá fáza. Náš majoritný vlastník pán Demján mal a má takú predstavu, že toto je významné územie, ktoré bude rásť v každom prípade. O tomto zlatom trojuholníku sa hovorí dvadsať rokov. No nikto, žiaden silný ekonomický impulz, do toho neprišiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak vám nebudú vychádzať v ústrety, rátate s tým, že tie pozemky budete predávať a vycúvate z tohto územia?

To je predčasná otázka. Najskôr si musíme zrátať všetky za a proti. Istá pre našu spoločnosť je zásada, že nikdy sa nejde proti záujmom miestnych ľudí a nikdy sa nejde mimo zákon.

Po tom, ako ste oznámili investíciu, rýchlo sa do parlamentu dostala novela zákona znižujúca dane z hazardu. Nemáte pocit, že to len posilňuje podozrenia, že veľkí developeri si dokážu vylobovať aj veľké výhody? Stál a padal ten projekt na tom, že dostane od štátu úľavu?

Stále sa nám prisudzuje, že my - podnikateľský subjekt - prídeme do parlamentu a povieme, chceme takýto zákon. No keby som mal takéto kompetencie, nebol by som teraz v tejto situácii. Je evidentné, že dodržiavame každý zákonný krok a stretávame sa s fackami, ktoré nám uštedruje aj verejnosť aj poslanci. Myslím si, že v tejto krízovej situácii je dokonca pracovná náplň ministerstva hospodárstva a ministerstva financií, aby vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie. Tieto zákonné podmienky nie sú k dispozícii len pre Harrah's (pozn. red.: potenciálny investor do kasín), alebo TriGranit.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale čírou náhodou sa zákon zmenil po ohlásení vášho zámeru.

Tieto podmienky bude mať k dispozícii každý prevádzkovateľ takýchto činností. Bude mať rovnaké podmienky. Nakoniec ide o odvody z hernej istiny. Ak minister má realizovať taký vysoký výnos pre štátny rozpočet vďaka tomuto projektu, tak v tejto krízovej, či postkrízovej situácii, si to naozaj zváži. A keď si zváži, že takýto príjem chce, tak zvažuje racionálne.

Chcete povedať, že to nebol lobing?

Chcem povedať, že parlament je samostatný orgán moci, ktorý prijíma zákony, podľa svojho uváženia.

To je pravda, ale mnohí podnikatelia tvoria pracovné miesta a napriek tomu sa v parlamente neobjavujú novely zákonov, ktoré hrajú v ich prospech.

Môže len zopakovať, že parlament je samostatný orgán štátnej moci a prijíma právne normy podľa svojich pravidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 988
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 364
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 530
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 329
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 643
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 418
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 106
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 918
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 824
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 494
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

Zdravotníci monitorujú v homadnú dopravu vo Viedni.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Peter Schutz
AUTORSKÁ STRANA PAVLA SPÁLA

Z tuzexu prišiel farebný televízor Orava a uvidel som klamať génia

Vidieť Maradonu pred rokom 1990 bol sviatok.

Ako tréner argentínskej futbalovej reprezentácie v roku 2010.

Neprehliadnite tiež

Najväčší zamestnávatelia by mali dostať certifikáciu, aby mohli testovať na Covid-19

Vláda sa dohodla, aby najväčší zamestnávatelia pokračovali v masívnom testovaní.

Minister práce Milan Krajniak.

Vianočný tovar zaplnil sklady, v Británii môžu po brexite chýbať potraviny z Únie

Firmy síce prijímajú nových ľudí, problémom je však obmedzená skladovacia kapacita.

Ilustračná fotografia.

Požičať si na Vianoce? Nie je to dobrý nápad

Účet za Vianoce sa šplhá na 400 eur.

Odborníci na financie radia – ak je to možné – nepožičiavať si na kúpu vianočných darčekov.

Španielsky cestovný ruch trpí, vzrástol počet hotelov určených na predaj

Najvýraznejšie sa počet predávaných hotelov zvýšil na Baleárskych ostrovoch.

V španielskom meste Pamplona prechádza žena okolo dverí, na ktorých visia oznamy: hľadám si prácu v hotelierstve.