TriGranit sa megakasína vzdať nemieni

Zámer vybudovať komplex s kasínom nevzdávajú. Výkup pozemkov zatiaľ stojí.

Predseda predstavenstva TriGranit Development Slovakia Gábor Zászlós ešte svoj boj o vybudovanie veľkého komplexu v Jarovciach nevzdáva. Je pripravený ďalej presviedčať verejnosť, že kasíno nie je pre spoločnosť nebezpečné a neprichádza s ním kriminalita.(Zdroj: ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

Developer Metropolisu zastavil v Jarovciach výkup pozemkov. Po tom, čo sa proti projektu, ktorého súčasťou je veľké kasíno, zdvihla vlna odporu, a petície sa dostali do kostolov či do cirkevných škôl, žiada o stretnutie s arcibiskupom. Vycúvať z územia podľa predsedu predstavenstva TriGranit Development Slovakia GÁBORA ZÁSZLÓSA teraz nemieni.

Doterajší vývoj nasvedčuje, že Metropolis s kasínami nechcú ľudia a zatiaľ ho nepodporili ani mestskí poslanci či poslanci z Jaroviec. Ste rozhodnutí pokračovať?

Jednoznačne áno. V projekte máme množstvo peňazí a práce. V tejto chvíli je na svete prvý konzistentný materiál, urbanistická štúdia. Sledujeme verejné prejavy aj prejavy konkrétnej politickej strany (pozn. red.: KDH) , všetky boli ľudovo povedané na vode. Urbanistická štúdia je prvý krok, je to územnoplánovací podklad, aby sa o projekte začalo relevantne hovoriť. Očakávali sme od dotknutých orgánov štátnej správy ako aj samosprávy posúdenie, nejaký rozbor. A na základe toho pripomienky, ktoré sa môžu zapracovať.

Poslanci miestneho zastupiteľstva v Jarovciach reagovali na to, že obyvatelia nie sú priaznivo naklonení kasínu. No boja sa aj zaťaženia dopravou, nesúhlasia s vyššou intenzitou zastavania územia ako je v územnom pláne. Hovoríte o miliónoch turistov. Zaťaží to najmä Jarovce. Ako ich chcete presvedčiť, že ich takýchto vplyvov ušetríte?

Žiaden podnikateľský subjekt nemôže konať vo vákuu, musí rešpektovať právne predpisy tohto štátu. Aká bola minulosť, aké tam boli uskutočnené investičné zásahy do územia, to nie je otázka adresovaná na nás. Chápem historické väzby aj prípadné traumy miestnych poslancov z toho, že tam majú autostrádu bez hlukových bariér. Ale nie sme adresátmi ani nositeľmi riešenia tohto problému. To je zrejme správa diaľnic. Áno, s týmto projektom určite prichádza nejaký vplyv. Ako s každým normálnym ekonomickým rozvojom. Ale treba povedať, že náš projekt je environmentálne prijateľný. Pri výrobe máte energocentrálu, olejové hospodárstvo, sklad surovín, hotových výrobkov a tak ďalej - to všetko zaťaží prostredie viac ako náš projekt. Ten sa zakladá na službách.

Vráťme sa k hluku a doprave.

Je prirodzené a vyžaduje to legislatíva, že projekt sprevádzajú ďalšie špecializované štúdie. V tomto stupni máme pripravenú dopravnú štúdiu. Bude ďalšie procesné environmentálne posúdenie projektu. V rámci neho sú rôzne hlukové štúdie, pripravuje sa sociologický prieskum dopadov projektu na blízke obyvateľstvo.

Ten si vyžiadali v Petržalke. Budete ho robiť a na vlastné náklady?

Odznelo to ako pripomienka z radov poslancov, ale aj na verejnom zhromaždení. Reflektujeme túto požiadavku a budeme postupovať tak, aby ho uskutočnili.

Jedna vec sú zákony. Druhá vzťah s okolím, ktorému môžu byť zákony málo. Ponúkli ste školu, škôlku. Kde je hranica po ktorú ste ochotní ísť, aby ste motivovali občanov a tí si povedali, že znesú veľký projekt, kasína a väčšiu dopravu?

Sme v ťažkej pozícii. Vo všeobecnosti, ľudia sa boja všetkého nového. Teraz sa bulvarizoval z nášho projektu prvok kasín. A možno je obava zo strany niektorých ľudí, ktorí to nepoznajú, oprávnená. Ale robili sme rôzne analýzy kasín pôsobiacich na Slovensku aj v okolitých krajinách. V historickej časti Bratislavy sú tri kasína. V tak katolíckej krajine ako je Poľsko sú kasína. V Bavorsku, vo Viedni... Pre obec by z toho plynuli nie nezaujímavé príjmy. Polus City Center sme stavali pred rokom 2000 na piatich hektároch. Len na dani z nehnuteľností platíme 100 tisíc eur ročne. Jarovce majú rozpočet okolo 600 tisíc eur ročne.

Áno, zamestnanosť, zvýšia sa príjmy z dane z nehnuteľností a tak ďalej. Pýtali sme sa na ďalšie benefity...

Na stretnutí s poslancami aj na verejnosti sme hovorili, že prispejeme vždy, ako to ekonomická kalkulácia projektu unesie. Pri takýchto veľkých investičných celkoch má priamo dotknutá obec z toho prínosy nad rámec zákona, z vôle investora. Keď investor povie, že časť zisku obetuje a venuje pre obec. Spomenul som (pozn red. na zasadnutí zastupiteľstva v Jarovciach) úmyselne niektoré veci, ktoré sú citlivé. Je to oblasť vzdelania. Preto som spomenul školu, prípadne škôlku, kus chodníka. Ale sami poslanci musia povedať, aké majú primárne potreby a dohodneme sa. To sme povedali jasne. Aj pri Poluse sme urobili nástupné ostrovčeky, fasády priľahlých domov a podobne. Po dohode prispejeme radi.

Povedali ste, že stojíte pred strategickým rozhodnutím. Je reálnejšie počkať na nové mestské zastupiteľstvo a spoliehať sa, že sa zmení politické zloženie, alebo sa prispôsobiť tomu, čo je teraz v územnom pláne a stať sa nezávislým od samosprávy?

Nikdy nebudeme celkovo nezávislí od samosprávy. Je však treba vidieť dve línie - líniu samosprávy a štátnej správy. Keďže sa nám k urbanistickej štúdii vracajú kladné stanoviská z dotknutých orgánov štátnej správy, domnievame sa, že projekt môže týmto smerom pokračovať zákonným spôsobom.

Dotkol som sa možných riešení. Je v tom aj to, že si povieme, že počkáme na nové voľby a budeme sa naďalej snažiť presvedčovať a informovať. Teraz sa nám javí, že z našej strany nebolo dostatok informácií pre verejnosť. Na druhej strane sme prekvapení petičnou iniciatívou, ktorá prepukla a dostala priestor v kostoloch, v cirkevných školách. Napísal som list arcibiskupovi Zvolenskému. Žiadam o prijatie, aby sme konzultovali s akým zámerom k tomuto pristúpili, v čom vidia problém. a pokiaľ je možné, aby prijal nejaké vysvetlenie z našej strany. Vyslovil sa k tomu v období, keď ešte nebola urbanistická štúdia. Druhá možnosť je zvážiť, že nepôjdeme cestou zmeny územného plánu, ale cestou platného územného plánu.

Do akej miery sa projekt dá premaľovať na súčasný územný plán?

Súčasný územný plán v lokalite počíta so zábavou. Pokiaľ by som to zúžil vyslovene na kasína, tie by sa tam dali postaviť aj podľa súčasného územného plánu. Jediný problém, prečo chceme o zmenu požiadať je, že tam máme 30 hektárovú parcelu. Predstava je vyťažiť ju celú a v tom je háčik územného plánu. Pokiaľ by sme sa pustili do projektu podľa pôvodného územného plánu, mohli by sme vyťažiť len časť parcely. Ak hovoríme o multifunkčnosti a o rezortnom type kasín, chýbali by možno niektoré funkcie.

Napríklad?

Napríklad kongresové centrum, alebo výstavná sieň, alebo plaza.

Vykupovali ste pozemky aj od drobných vlastníkov. Vykupujete ďalej?

Zastavili sme výkup. Ja som to v Jarovciach na verejnom zhromaždení povedal. Miestny farár sa tam písomne vyjadril, že projekt je možno motivovaný medzinárodným zločinom, voči čomu sme sa ohradili. Povedal som, že medzi vami možno sedia ľudia, od ktorých sme vykúpili časti pozemkov a do koruny zaplatili. Považujeme sa za dostatočne kapitálovo silnú a serióznu spoločnosť. Nikomu nič nedlžíme. Ani na daniach, ani súkromným osobám. Zastavili sme výkup pozemkov, pretože to, čo je namaľované a je na verejnosti sa zmestí na tých 30 hektárov. My sme už vykupovali pozemky na ďalšiu rozvojovú fázu. Komplexný projekt je prvá fáza. Náš majoritný vlastník pán Demján mal a má takú predstavu, že toto je významné územie, ktoré bude rásť v každom prípade. O tomto zlatom trojuholníku sa hovorí dvadsať rokov. No nikto, žiaden silný ekonomický impulz, do toho neprišiel.

Ak vám nebudú vychádzať v ústrety, rátate s tým, že tie pozemky budete predávať a vycúvate z tohto územia?

To je predčasná otázka. Najskôr si musíme zrátať všetky za a proti. Istá pre našu spoločnosť je zásada, že nikdy sa nejde proti záujmom miestnych ľudí a nikdy sa nejde mimo zákon.

Po tom, ako ste oznámili investíciu, rýchlo sa do parlamentu dostala novela zákona znižujúca dane z hazardu. Nemáte pocit, že to len posilňuje podozrenia, že veľkí developeri si dokážu vylobovať aj veľké výhody? Stál a padal ten projekt na tom, že dostane od štátu úľavu?

Stále sa nám prisudzuje, že my - podnikateľský subjekt - prídeme do parlamentu a povieme, chceme takýto zákon. No keby som mal takéto kompetencie, nebol by som teraz v tejto situácii. Je evidentné, že dodržiavame každý zákonný krok a stretávame sa s fackami, ktoré nám uštedruje aj verejnosť aj poslanci. Myslím si, že v tejto krízovej situácii je dokonca pracovná náplň ministerstva hospodárstva a ministerstva financií, aby vytvárali priaznivé podnikateľské prostredie. Tieto zákonné podmienky nie sú k dispozícii len pre Harrah's (pozn. red.: potenciálny investor do kasín), alebo TriGranit.

Ale čírou náhodou sa zákon zmenil po ohlásení vášho zámeru.

Tieto podmienky bude mať k dispozícii každý prevádzkovateľ takýchto činností. Bude mať rovnaké podmienky. Nakoniec ide o odvody z hernej istiny. Ak minister má realizovať taký vysoký výnos pre štátny rozpočet vďaka tomuto projektu, tak v tejto krízovej, či postkrízovej situácii, si to naozaj zváži. A keď si zváži, že takýto príjem chce, tak zvažuje racionálne.

Chcete povedať, že to nebol lobing?

Chcem povedať, že parlament je samostatný orgán moci, ktorý prijíma zákony, podľa svojho uváženia.

To je pravda, ale mnohí podnikatelia tvoria pracovné miesta a napriek tomu sa v parlamente neobjavujú novely zákonov, ktoré hrajú v ich prospech.

Môže len zopakovať, že parlament je samostatný orgán štátnej moci a prijíma právne normy podľa svojich pravidiel.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 172
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 793
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 152
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 099
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 981
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 532
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 355
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 816
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 555
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 966

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

SVET

Čo týždeň, to škandál. Trump začal najhoršie v histórii

Nový prezident je najmenej populárny čerstvý šéf Bieleho domu.

Neprehliadnite tiež

Česi si vlani zobrali hypotéky za rekordných vyše osem miliard eur

K rekordnému záujmu o hypotéky prispeli, podobne ako na Slovensku, nízke úrokové sadzby a priaznivá ekonomická situácia domácností.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko (prehľad)

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

Cena benzínu stále rastie, motoristi tankujú najdrahšie za rok a pol

Priemerná cena litra benzínu na čerpacích staniciach je 1,31 eura. Takáto cena bola naposledy v auguste 2015.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop