Na zúčtovanie dane zostáva už len týždeň

O ročné zúčtovanie dane za minulý rok môžu firmu požiadať len tí pracovníci, ktorí vlani popri zamestnaní nepodnikali. Je pritom jedno či pracovali naraz, alebo postupne aj vo viacerých firmách.

Zamestnanci, ktorí sa chcú vyhnúť tomu, aby podávali daňové priznanie, musia zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie minuloročnej dane.(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Kolotoč daňových povinností sa po roku znovu pomaly roztáča. Administratíva spojená s podávaním daňových priznaní čaká najmä na podnikateľov, ale aj na mnohých zamestnancov, ktorí premeškajú termín, dokedy môžu bremeno daňových povinností preniesť na svojho zamestnávateľa.

Majú na to čas do 15. februára, teda už len do budúceho pondelka. Dovtedy môžu firmu, kde pracujú, požiadať, aby za nich vyrovnala daňové povinnosti z minulého roka.

O ročné zúčtovanie dane sa žiada písomne. Žiadosť netreba vymýšľať, má svoju predpísanú formu. K dispozícii by ju mala mať každá mzdová učtáreň. Ak ju nemá, nie je problém stiahnuť si ju z portálu Daňového riaditeľstva.

Nedoplatok aj na splátky

Zúčtovanie dane
Kto oň môže požiadať:
 • zamestnanec, ktorý pracoval na pracovnú zmluvu alebo na niektorú z pracovných dohôd,
 • mohol pritom pracovať aj vo viacerých firmách naraz,
 • zamestnanec, ktorý mal popri zamestnaní aj firmu, no tá mu vlani nič nevyniesla,
 • ten, kto popri zamestnaní prenajímal nehnuteľnosť, no jeho príjmy z prenájmu nepresiahli päťnásobok životného minima, teda 894,60 eura.
Kto nemôže žiadať o zúčtovanie:
 • pracovník, ktorý minulý rok robil v zahraničí,
 • ten, kto nedoručil včas
  do mzdovej učtárne všetky potrebné doklady,
 • ten, kto z prenájmu
  nehnuteľností zarobil vlani viac ako 894,60 eura,
 • ak niekto získal peňažnú
  výhru, ktorej hodnota
  prevýšila 165,97 eura,
 • ten, kto mal výnosy z cenných papierov a musí ich zdaniť.
Zdroj: zákon o dani z príjmov

O zúčtovanie dane by zamestnanci svojho zamestnávateľa mohli teoreticky požiadať aj po 15. februári. Zákon o dani z príjmov to výslovne nezakazuje. V takom prípade sú však odkázaní na dobrú vôľu mzdových pracovníčok, ktoré žiadosť o zúčtovanie dane môžu odmietnuť.

Zamestnanci, ktorí firmu o zúčtovanie do budúceho pondelka nepožiadajú, si s najväčšou pravdepodobnosťou budú robiť daňové priznanie sami. Stihnúť to musia do konca marca. Je s tým však oveľa viac starostí. Navyše, ak daňové priznanie nepodajú včas, hrozí im pokuta minimálne 33,19 eura (takmer 1000 korún).

V zúčtovaní zamestnávateľ porovnáva výšku preddavkov, ktorú za zamestnanca odviedol daňovému úradu s tým, čo skutočne podľa zákona mal odviesť. Ak sú daňové preddavky vyššie, zamestnancovi vznikne preplatok, ktorý mu štát cez zamestnávateľa vráti najneskôr v aprílovej výplate. Preplatok musí štát vrátiť bez ohľadu na jeho výšku.

Nedoplatok z ročného zúčtovania dane vyjde vtedy, keď daňové preddavky boli nižšie ako skutočná daňová povinnosť. Treba ho zaplatiť, len ak bol vyšší ako 3,32 eura. Ak zamestnancovi vznikol príliš vysoký nedoplatok, môže ho splácať postupne, a to až do konca roka.

Strata len do priznania

O zúčtovanie dane sa môžu uchádzať len tí, ktorí vlani popri zamestnaní nepodnikali, teda takzvaní čistí zamestnanci. A to bez ohľadu na to, či vlani pracovali u jedného, alebo viacerých zamestnávateľov.
Daňové zúčtovanie robí zvyčajne posledný zamestnávateľ, ak si u neho pracovník uplatňoval takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane. Od ostatných firiem mu však zamestnanec musí priniesť doklady o tom, koľko u nich zarobil a koľko daní a odvodov mu zo zárobkov odviedli.

Ak niekto bol zamestnaný a zároveň si zarábal aj podnikaním, musí si dane priznať sám. Výnimkou sú tí, ktorí z takéhoto podnikania nezarobili ani euro.

„V takomto prípade môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane," povedala riaditeľka odboru služieb pre verejnosť Daňového riaditeľstva Beáta Uhrinová. Ak však mal zamestnanec z podnikania stratu, musí si sám podať daňové priznanie.

O zúčtovanie nemôže žiadať ani ten zamestnanec, ktorý prenajímal byt a jeho príjem z prenájmu vlani prevýšil päťnásobok životného minima, teda 894,60 eura.

Na zúčtovanie nemá nárok ani zamestnanec, ktorý v súťaži získal nepeňažnú výhru v hodnote vyššej ako 165,97 eura, teda napríklad televízor, počítač alebo auto. V oboch prípadoch treba podať daňové priznanie.

Zamestnanci majú na dve percentá čas do apríla

Dane môžu darovať len tí, ktorí majú voči štátu vyrovnané všetky daňové podlžnosti.

Darovanie dane

Ako by mal postupovať zamestnanec pri darovaní dvoch percent z dane.

1. Do 15. februára treba požiadať firmu o ročné zúčtovanie dane.

2. Musí požiadať zamestnávateľa o tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z neho si vypočíta dve percentá. Najmenej môže poslať 3,32 eura. Ak mu to vyjde menej, daň darovať nemôže.

3. Vyberie neziskovú organizáciu, ktorej chce dať dve percentá z dane z príjmu, ktorú vlani zaplatil. Zoznam neziskoviek je na stránkach rozhodni.sk alebo notar.sk. Dve percentá môže fyzická osoba poslať len jednej neziskovke.

4. Vyplní tlačivo „Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 percent zaplatenej dane", ktoré nájde na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Okrem osobných údajov zamestnanec vypisuje aj údaje o neziskovke, jej identifikačné číslo a darovanú sumu.

5. Obe tlačivá musí doručiť na daňový úrad podľa trvalého bydliska najneskôr do 30. apríla. Tlačivá sa dajú poslať aj poštou.

BRATISLAVA. Nedoplatok z ročného zúčtovania dane za minulý rok do 3,32 eura zamestnanec štátu vrátiť nemusí. Ak však túto výhodu, ktorú mu zákon ponúka, využije, stratí právo darovať niektorej z neziskových organizácií dve percentá zo svojich daní.

„Zamestnanec nemôže mať do lehoty na podanie vyhlásenia o poukázaní dvoch percent dane nedoplatok na dani a nesmie mať ani povolené platenie dane v splátkach," povedala Bibiana Kamenská z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.

Pribudol šport

Dane mohli ľudia vlani darovať neziskovkám, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním, ochranou zdravia a ľudských práv alebo podporujú zachovávanie kultúrnych hodnôt. Tento rok k nim pribudla aj podpora a rozvoj telesnej kultúry.

Dve percentá nemôžu dávať všetci zamestnanci. Platí podmienka, že dane môže darovať len zamestnanec, ktorému „daňový dar" vyjde na najmenej 3,32 eura. Keď vlani niekomu vyšla nízka daň a dve percentá z nej nedosiahli ani spomínanú sumu, dve percentá darovať nemôže.

Minimálny daňový dar pre firmy je 8,30 eura. Na rozdiel od ľudí môžu firmy dane darovať aj viacerým neziskovým organizáciám naraz. Fyzické osoby môžu daň darovať len jednej neziskovke.

Zoznam neziskových organizácií nájdu zamestnanci na internetovej stránke Notárskej komory alebo aj na stránke rozhodni.sk. Je ich tam takmer desaťtisíc.

S priznaním do marca

Pri výpočte dvoch percent pre neziskovku sa berie do úvahy aj daňový bonus na dieťa. Ak ho zamestnanec dostával, dve percentá sa vypočítajú zo sumy dane z príjmu zníženej o tento bonus.

Čas na darovanie dvoch percent majú zamestnanci do konca apríla. Dovtedy musia na daňový úrad odniesť príslušné tlačivo o darovaní dane aj s potvrdením minuloročného zárobku. Tí, ktorí podávajú daňové priznanie, si neziskovku musia vybrať do konca marca.

Ľuboš Jančík
Prémiu vyplatí štát po prvý raz

O zamestnaneckú prémiu musia ľudia požiadať v ročnom zúčtovaní.

BRATISLAVA. Po prvý raz si zamestnanci s nízkymi príjmami môžu nárokovať zamestnaneckú prémiu. Je to takzvaná záporná daň. Týka sa zamestnancov s najnižšími príjmami. Podnikatelia na ňu nárok nemajú. Ľudia, ktorí zarábajú tak málo, že nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, mali v minulosti nulovú daň. Teraz im bude štát k platu niečo doplácať, nesmú si však uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane.

Zamestnaneckú prémiu zaviedol štát vlani, ľudia ju budú dostávať až tento rok pri ročnom zúčtovaní dane. Musia o ňu v žiadosti o zúčtovanie požiadať. Maximálny doplatok k platu, z ktorého ľudia odvádzajú len odvody, nie daň, bude 181 eur za minulý rok. Prémiu dostane zamestnanec, ktorý vlani pracoval aspoň šesť mesiacov a zarobil minimálne 1773 eur. S rastom zárobku prémia klesá. Ľudia s ročným platom nad 4650 eur hrubého na prémiu nárok nemajú.

Ľuboš Jančík
Dobrovoľné sporenie treba zdokladovať

Bez dokladu o sporení zamestnávateľ daňový základ nezníži.

BRATISLAVA. Zamestnanec, ktorý si sporí dobrovoľne na penziu v niektorej z poisťovní či v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, má nárok na odpočet dane. Ročne môže daňový základ znížiť o zaplatené príspevky, no najviac o 398,33 eura ročne. V čistom tak na dani môže ušetriť takmer 76 eur. Zamestnávateľovi však musí doručiť od finančnej inštitúcie doklad o zaplatených príspevkoch.

Ľuboš Jančík

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 703
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 10 584
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 10 198
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 759
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 284
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 604
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 532
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 406
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 256
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 850

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne. Príbeh najlepšieho cyklistu planéty.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.

Neprehliadnite tiež

Londýnčania sú proti zrušeniu Uberu, petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí

Uber v Londýne dlhodobo čelí útokom tradičných taxikárov, podľa ktorých nerešpektuje bezpečnostné pravidlá, čím ohrozuje cestujúcich.

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.