Prenajímate? Termíny registrácie sa blížia

Tí, ktorí prenajímali časť nehnuteľnosti, museli aj doteraz platiť dane. Po novom však o sebe musia povedať aj daňovému úradu.

Od tohto roka sa musia na daňovom úrade registrovať aj tí, ktorí prenajímajú hoci len jednu izbu.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Nová registračná povinnosť pre ľudí, ktorí prenajímajú len časť nehnuteľnosti, mnohých zneistila.

Od januára totiž platí, že sa na daňovom úrade musí registrovať každý, kto prenajíma nielen byt, nebytový priestor či inú nehnuteľnosť, ale aj ich časť, okrem pozemkov.

Pre staré nájmy to treba urobiť do 1. marca, pre vzťahy dohodnuté po 1. januári platí lehota vždy do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom sa začal nájomný vzťah.

Aké platia lehoty

Prenajímate celú nehnuteľnosť od vlaňajška alebo ešte dlhšie.

 • Mali ste už byť zaregistrovaní, pretože táto povinnosť platí od septembra roku 2007, vždy do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste nehnuteľnosť prenajali.
 • Tí, ktorí prenajali celú nehnuteľnosť pred septembrom 2007, sa povinne registrovali do konca roka 2007.

V minulosti ste prenajali iba časť nehnuteľnosti a nájom trvá.

 • Musíte sa na daňovom úrade registrovať najneskoršie do 28. februára.
 • Keďže tento dátum vychádza na nedeľu, platí preto dátum do 1. marca.

Prenajali ste po 1. januári
tohto roka alebo sa ešte
len chystáte prenajať časť
či celú nehnuteľnosť.

 • Pre vašu registráciu platí lehota do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste prenajali. Záleží preto na dátume vzniku nájomného vzťahu.
 • Ak niekto prenajal časť nehnuteľnosti od ktoréhokoľvek dňa v januári, registrovať sa musí do 2. marca. Ak vo februári, registruje sa do 30. marca.

Ministerstvo financií novou povinnosťou chcelo podchytiť najmä špekulantov.

Tí, aby sa vyhli povinnosti registrovať na daňovom úrade prenájom celej nehnuteľnosti tak, ako platilo do konca vlaňajška, zmluvne podchytili prenájom iba na ich časť. V zmluve teda bolo napríklad namiesto výmery 100 štvorcových metrov iba 99 štvorcových metrov.

Pre výpomoc to neplatí

No keďže časť nehnuteľnosti znamená aj prenájom jednej izby, úprava zákona sa dotkla mnohých ďalších. Vyplašila napríklad dôchodcov a ľudí, ktorí žijú v jednom byte bez manželského zväzku, pričom si finančne vypomáhajú pri platbe za byt.

Nejasno v tom, či sa registrovať majú aj rodinní príslušníci, ktorí ponúkli časť svojho bytu do užívania inému členovi rodiny.

„Mám veľký byt a izbu užíva moja dcéra ako svoju domácu kanceláriu. Prispieva mi na elektrinu a platí telefón, no neberiem to ako prenájom, skôr ako výpomoc, lebo ona takú možnosť v jej malom byte nemá. Musím sa registrovať?" pýta sa čitateľka.

„Pri registrácii na prenájom nehnuteľnosti je rozhodujúca existencia nájomného vzťahu," hovorí riaditeľka odboru služieb pre verejnosť daňového riaditeľstva Beáta Uhrinová.

Ak teda ide v skutočnosti len o výpomoc, registrovať sa podľa nej netreba. Ak však daňový úrad natrafí na podobný prípad, bude potrebné takýto vzťah preukázať.

Musia aj tí, ktorí berú menej, ako je oslobodené

Nová registračná povinnosť na daňový úrad privedie aj ľudí, ktorí za prenájom izby inkasujú podľa zmluvy iba toľko, aby sa zmestili do limitu, ktorý je zo zákona oslobodený, a preto dane z tohto príjmu neplatia.

V minulom roku sa oslobodenie týkalo ročného príjmu z prenájmu vo výške 894,60 eura.

Krok za krokom


1. Registračnú povinnosť pri prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti splníte podaním vyplneného tlačiva.

Prihlášku preberá daňový úrad v mieste vášho trvalého bydliska. Spolu s prihláškou sa predkladá na nahliadnutie aj nájomná zmluva. Ak máte s nájomníkom ústnu dohodu, na daňovom úrade o tom spíšu zápisnicu.

2. Prihlášku môžete aj odoslať poštou, rozhoduje dátum na pečiatke.

Rátajte však s tým, že vás z daňového úradu vyzvú na doloženie nájomnej zmluvy, aby skontrolovali dátum na nej, a tak zistili, či ste dodržali termín registrácie.

3. Po zaregistrovaní vám daňový správca pridelí daňové identifikačné číslo (DIČ).

Vydajú vám aj osvedčenie o registrácii a o pridelení DIČ.

4. Ak prestanete prenajímať, musíte to ohlásiť.

Urobiť tak treba do 15 dní odo dňa, keď zmena nastala.

(ht, Dagmar Bednáriková)

„Zrejme aj časť takých, ktorí daň doteraz v rozpore so zákonom neodvádzali, pretože síce prenajímali izbu v byte a dosiahli príjem nad oslobodený limit, no boli zamestnancami. Nechceli sa vzdať pohodlného života, keď za nich dane odviedol a zúčtoval so štátom zamestnávateľ," hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

Predvianočná rýchlonovela

Povinnosť registrovať na daňovom úrade prenájom aj časti nehnuteľnosti pôvodne platila len pre prenájmy od 1. januára tohto roka. Ustanovila ju novela zákona o správe daní a poplatkov z októbra minulého roka.

Neskôr zákonodarcovia usúdili, že toto znenie treba „spresniť". Ešte v decembri v parlamente schválili návrh, ktorým zaviedli jednotný termín - do 28. februára 2010. Platí pre registráciu tých, ktorí už časť nehnuteľnosti prenajímajú od dátumu pred 1. januárom. Druhá novela vyšla v Zbierke zákonov 23. decembra.

Pre ľudí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť a už sú registrovaní na daňovom úrade napríklad ako živnostníci, platí oznamovacia povinnosť a rovnaké termíny. Ak si registračnú alebo oznamovaciu povinnosť nesplnia, hrozí im pokuta od 66,38 eura do 3319,39 eura.

Špeciálne tlačivo nehľadajte

Ľudia, ktorí registrujú prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti, majú rovnaké tlačivo ako podnikatelia.

BRATISLAVA. Na registráciu daňovníkov, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť, sa používa rovnaké tlačivo, ako majú ostatní daňovníci. Teda napríklad aj podnikatelia.

Rozdiel je v tom, že sa vypĺňa iba prihláška bez príloh. Tlačivo majú na každom daňovom úrade, stiahnuť sa dá aj na portáli www.drsr.sk.

Na prvej strane tlačiva vyplníte až riadok 2 (rodné číslo). V riadku 5 krížikom vyznačíte, že ide o daň z príjmu fyzických osôb. Ďalej sa vypĺňajú riadky 10 až 19, kam vpíšete svoje osobné údaje ako meno a priezvisko, bydlisko a kontakty.

Riadok 20 (kód právnej normy) vyplní daňový úrad, v riadku 21 vypĺňate iba časť označenú ako Názov. Tu sa uvádza, že ide o prenájom a aký, teda napríklad prenájom nehnuteľnosti alebo prenájom časti nehnuteľnosti. Odporúča sa uviesť aj odkedy.

V časti Doplňujúce údaje o daňovníkovi nič nevypĺňate ani neoznačujete krížikom či zaškrtnutím, nevypisujete ani riadok 95, pretože vaše tlačivo nemá nijaké prílohy. Vyplniť však musíte celé Vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, či ide napríklad o vašu prvú registráciu a podobne.

Pri ubytovaní turistov zistite, či treba živnosť

Musím sa registrovať alebo nie? Táto otázka trápi viacerých čitateľov, ktorí nám napísali.

Prenajímam nehnuteľnosť a už som sa registrovala. Kúpila som ďalšiu nehnuteľnosť a chcem ju prenajať. Musím sa opäť registrovať alebo to na daňovom úrade ohlásiť?

V prípade, že už ste registrovaná z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, nie ste povinná pri ďalšom prenájme opätovne žiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade ani túto skutočnosť oznámiť.

Som dôchodkyňa. Chcem izbu vo svojom dome využívať na sezónne ubytovávanie turistov, no nechcem si zriadiť živnosť. Stačí, ak sa zaregistrujem len ako nepodnikateľka a potom podám daňové priznanie?

Vo vašom prípade bude rozhodujúce, ako túto vašu činnosť posúdia na živnostenskom úrade. V prípade, že nebude živnosťou, netreba sa registrovať z dôvodu prenájmu, pretože vychádzame z predpokladu, že izby neprenajímate, ale poskytujete ubytovanie. Pre registráciu z dôvodu nájmu je rozhodujúci nájomný vzťah, čo vo vašom prípade nie je splnené.

Na dôchodku sa ku mne prisťahovala sestra. Má u mňa v byte svoju izbu. Samozrejme, že mi finančne prispieva na domácnosť. Musím to registrovať ako prenájom izby?

Pri registrácii na prenájom nehnuteľnosti je rozhodujúca existencia nájomného vzťahu, to znamená dohodnutá nájomná zmluva, ktorá môže byť písomná alebo ústna. Z uvedeného vyplýva, ak nemáte uzatvorený nájomný vzťah, nemusíte sa registrovať na miestne príslušnom daňovom úrade.

(daňové riaditeľstvo)
Rozhodujú mená v zmluve

BRATISLAVA. Ak prenajímanú nehnuteľnosť či jej časť vlastnia viacerí majitelia, registruje sa ten, na koho je písaná nájomná zmluva. Platí to, ak ide o súrodencov, ktorí majetok zdedili, aj v prípade manželov.

Ak manželia zmluvu uzatvorili obaja, musia sa zaregistrovať obaja. Ak sú ako prenajímatelia na zmluve uvedení všetci dedičia, musí sa zaregistrovať každý z nich. Povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na fyzickú osobu prenajímajúcu nehnuteľnosť, ktorú má sama v nájme.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 792
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 493
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 661
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 645
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 374
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 599
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 539
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 101
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 917

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Namiesto sudov potrubie. Na nemeckom festivale stavajú pivovod

Pivovodom je možné prepraviť 400-tisíc litrov piva.

AKTUALIZOVANÉ

British Airways vypadli systémy, tisíce cestujúcich uviazli na letiskách

Cestujúci na letisku Heathrow v Londýne informovali o dlhých čakaniach.

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.