Prenajímate? Termíny registrácie sa blížia

Tí, ktorí prenajímali časť nehnuteľnosti, museli aj doteraz platiť dane. Po novom však o sebe musia povedať aj daňovému úradu.

Od tohto roka sa musia na daňovom úrade registrovať aj tí, ktorí prenajímajú hoci len jednu izbu.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Nová registračná povinnosť pre ľudí, ktorí prenajímajú len časť nehnuteľnosti, mnohých zneistila.

Od januára totiž platí, že sa na daňovom úrade musí registrovať každý, kto prenajíma nielen byt, nebytový priestor či inú nehnuteľnosť, ale aj ich časť, okrem pozemkov.

Pre staré nájmy to treba urobiť do 1. marca, pre vzťahy dohodnuté po 1. januári platí lehota vždy do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom sa začal nájomný vzťah.

Aké platia lehoty

Prenajímate celú nehnuteľnosť od vlaňajška alebo ešte dlhšie.

 • Mali ste už byť zaregistrovaní, pretože táto povinnosť platí od septembra roku 2007, vždy do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste nehnuteľnosť prenajali.
 • Tí, ktorí prenajali celú nehnuteľnosť pred septembrom 2007, sa povinne registrovali do konca roka 2007.

V minulosti ste prenajali iba časť nehnuteľnosti a nájom trvá.

 • Musíte sa na daňovom úrade registrovať najneskoršie do 28. februára.
 • Keďže tento dátum vychádza na nedeľu, platí preto dátum do 1. marca.

Prenajali ste po 1. januári
tohto roka alebo sa ešte
len chystáte prenajať časť
či celú nehnuteľnosť.

 • Pre vašu registráciu platí lehota do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste prenajali. Záleží preto na dátume vzniku nájomného vzťahu.
 • Ak niekto prenajal časť nehnuteľnosti od ktoréhokoľvek dňa v januári, registrovať sa musí do 2. marca. Ak vo februári, registruje sa do 30. marca.

Ministerstvo financií novou povinnosťou chcelo podchytiť najmä špekulantov.

Tí, aby sa vyhli povinnosti registrovať na daňovom úrade prenájom celej nehnuteľnosti tak, ako platilo do konca vlaňajška, zmluvne podchytili prenájom iba na ich časť. V zmluve teda bolo napríklad namiesto výmery 100 štvorcových metrov iba 99 štvorcových metrov.

Pre výpomoc to neplatí

No keďže časť nehnuteľnosti znamená aj prenájom jednej izby, úprava zákona sa dotkla mnohých ďalších. Vyplašila napríklad dôchodcov a ľudí, ktorí žijú v jednom byte bez manželského zväzku, pričom si finančne vypomáhajú pri platbe za byt.

Nejasno v tom, či sa registrovať majú aj rodinní príslušníci, ktorí ponúkli časť svojho bytu do užívania inému členovi rodiny.

„Mám veľký byt a izbu užíva moja dcéra ako svoju domácu kanceláriu. Prispieva mi na elektrinu a platí telefón, no neberiem to ako prenájom, skôr ako výpomoc, lebo ona takú možnosť v jej malom byte nemá. Musím sa registrovať?" pýta sa čitateľka.

„Pri registrácii na prenájom nehnuteľnosti je rozhodujúca existencia nájomného vzťahu," hovorí riaditeľka odboru služieb pre verejnosť daňového riaditeľstva Beáta Uhrinová.

Ak teda ide v skutočnosti len o výpomoc, registrovať sa podľa nej netreba. Ak však daňový úrad natrafí na podobný prípad, bude potrebné takýto vzťah preukázať.

Musia aj tí, ktorí berú menej, ako je oslobodené

Nová registračná povinnosť na daňový úrad privedie aj ľudí, ktorí za prenájom izby inkasujú podľa zmluvy iba toľko, aby sa zmestili do limitu, ktorý je zo zákona oslobodený, a preto dane z tohto príjmu neplatia.

V minulom roku sa oslobodenie týkalo ročného príjmu z prenájmu vo výške 894,60 eura.

Krok za krokom


1. Registračnú povinnosť pri prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti splníte podaním vyplneného tlačiva.

Prihlášku preberá daňový úrad v mieste vášho trvalého bydliska. Spolu s prihláškou sa predkladá na nahliadnutie aj nájomná zmluva. Ak máte s nájomníkom ústnu dohodu, na daňovom úrade o tom spíšu zápisnicu.

2. Prihlášku môžete aj odoslať poštou, rozhoduje dátum na pečiatke.

Rátajte však s tým, že vás z daňového úradu vyzvú na doloženie nájomnej zmluvy, aby skontrolovali dátum na nej, a tak zistili, či ste dodržali termín registrácie.

3. Po zaregistrovaní vám daňový správca pridelí daňové identifikačné číslo (DIČ).

Vydajú vám aj osvedčenie o registrácii a o pridelení DIČ.

4. Ak prestanete prenajímať, musíte to ohlásiť.

Urobiť tak treba do 15 dní odo dňa, keď zmena nastala.

(ht, Dagmar Bednáriková)

„Zrejme aj časť takých, ktorí daň doteraz v rozpore so zákonom neodvádzali, pretože síce prenajímali izbu v byte a dosiahli príjem nad oslobodený limit, no boli zamestnancami. Nechceli sa vzdať pohodlného života, keď za nich dane odviedol a zúčtoval so štátom zamestnávateľ," hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

Predvianočná rýchlonovela

Povinnosť registrovať na daňovom úrade prenájom aj časti nehnuteľnosti pôvodne platila len pre prenájmy od 1. januára tohto roka. Ustanovila ju novela zákona o správe daní a poplatkov z októbra minulého roka.

Neskôr zákonodarcovia usúdili, že toto znenie treba „spresniť". Ešte v decembri v parlamente schválili návrh, ktorým zaviedli jednotný termín - do 28. februára 2010. Platí pre registráciu tých, ktorí už časť nehnuteľnosti prenajímajú od dátumu pred 1. januárom. Druhá novela vyšla v Zbierke zákonov 23. decembra.

Pre ľudí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť a už sú registrovaní na daňovom úrade napríklad ako živnostníci, platí oznamovacia povinnosť a rovnaké termíny. Ak si registračnú alebo oznamovaciu povinnosť nesplnia, hrozí im pokuta od 66,38 eura do 3319,39 eura.

Špeciálne tlačivo nehľadajte

Ľudia, ktorí registrujú prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti, majú rovnaké tlačivo ako podnikatelia.

BRATISLAVA. Na registráciu daňovníkov, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť, sa používa rovnaké tlačivo, ako majú ostatní daňovníci. Teda napríklad aj podnikatelia.

Rozdiel je v tom, že sa vypĺňa iba prihláška bez príloh. Tlačivo majú na každom daňovom úrade, stiahnuť sa dá aj na portáli www.drsr.sk.

Na prvej strane tlačiva vyplníte až riadok 2 (rodné číslo). V riadku 5 krížikom vyznačíte, že ide o daň z príjmu fyzických osôb. Ďalej sa vypĺňajú riadky 10 až 19, kam vpíšete svoje osobné údaje ako meno a priezvisko, bydlisko a kontakty.

Riadok 20 (kód právnej normy) vyplní daňový úrad, v riadku 21 vypĺňate iba časť označenú ako Názov. Tu sa uvádza, že ide o prenájom a aký, teda napríklad prenájom nehnuteľnosti alebo prenájom časti nehnuteľnosti. Odporúča sa uviesť aj odkedy.

V časti Doplňujúce údaje o daňovníkovi nič nevypĺňate ani neoznačujete krížikom či zaškrtnutím, nevypisujete ani riadok 95, pretože vaše tlačivo nemá nijaké prílohy. Vyplniť však musíte celé Vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, či ide napríklad o vašu prvú registráciu a podobne.

Pri ubytovaní turistov zistite, či treba živnosť

Musím sa registrovať alebo nie? Táto otázka trápi viacerých čitateľov, ktorí nám napísali.

Prenajímam nehnuteľnosť a už som sa registrovala. Kúpila som ďalšiu nehnuteľnosť a chcem ju prenajať. Musím sa opäť registrovať alebo to na daňovom úrade ohlásiť?

V prípade, že už ste registrovaná z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, nie ste povinná pri ďalšom prenájme opätovne žiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade ani túto skutočnosť oznámiť.

Som dôchodkyňa. Chcem izbu vo svojom dome využívať na sezónne ubytovávanie turistov, no nechcem si zriadiť živnosť. Stačí, ak sa zaregistrujem len ako nepodnikateľka a potom podám daňové priznanie?

Vo vašom prípade bude rozhodujúce, ako túto vašu činnosť posúdia na živnostenskom úrade. V prípade, že nebude živnosťou, netreba sa registrovať z dôvodu prenájmu, pretože vychádzame z predpokladu, že izby neprenajímate, ale poskytujete ubytovanie. Pre registráciu z dôvodu nájmu je rozhodujúci nájomný vzťah, čo vo vašom prípade nie je splnené.

Na dôchodku sa ku mne prisťahovala sestra. Má u mňa v byte svoju izbu. Samozrejme, že mi finančne prispieva na domácnosť. Musím to registrovať ako prenájom izby?

Pri registrácii na prenájom nehnuteľnosti je rozhodujúca existencia nájomného vzťahu, to znamená dohodnutá nájomná zmluva, ktorá môže byť písomná alebo ústna. Z uvedeného vyplýva, ak nemáte uzatvorený nájomný vzťah, nemusíte sa registrovať na miestne príslušnom daňovom úrade.

(daňové riaditeľstvo)
Rozhodujú mená v zmluve

BRATISLAVA. Ak prenajímanú nehnuteľnosť či jej časť vlastnia viacerí majitelia, registruje sa ten, na koho je písaná nájomná zmluva. Platí to, ak ide o súrodencov, ktorí majetok zdedili, aj v prípade manželov.

Ak manželia zmluvu uzatvorili obaja, musia sa zaregistrovať obaja. Ak sú ako prenajímatelia na zmluve uvedení všetci dedičia, musí sa zaregistrovať každý z nich. Povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na fyzickú osobu prenajímajúcu nehnuteľnosť, ktorú má sama v nájme.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 949
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 5 079
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 032
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 535
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 634
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 302
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 271
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 054
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 025
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 939

Hlavné správy zo Sme.sk

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Kraj by mal strážiť, či nemocnica nevyberá poplatky

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý v SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Ako sa zmení Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby na Európu i na Slovensko? Sledujte diskusiu.

KOMENTÁRE

Sulík vie, že z týchto rečí rastú preferencie

V SaS by nemali byť prekvapení. Experti už viackrát sterilizácie odmietli.

Neprehliadnite tiež

Štát tvrdí, že neuprednostňuje diaľnice na juhu na úkor iných regiónov

Medzi deviatimi pripravovanými projektmi je šesť na výstavbu úsekov R2 na juhu stredného a východného Slovenska, kde má vládny Most-Híd voličov, upozornila opozícia.

Najväčší nespracovaný diamant na svete našiel kupca, stál 53 miliónov dolárov

Diamant Naše svetlo je veľký asi ako tenisová loptička a objavili ho v diamantovej bani v Botswane v roku 2015.

Kauza vajec s jedom proti blchám vyústila do memoranda pre všetky krajiny Únie

Záverom konferencie je 20-bodové memorandum, kde členské krajiny dostali za úlohu splniť jednotlivé body.

Qatar Airways si objednali šesť Boeingov a prevezmú štyri Airbusy

Letecká spoločnosť má vo svojej flotile 200 lietadiel vrátane takmer 100 strojov Boeing.